2018 Yılı Pasaport Harçları Ve Cüzdan Bedelleri

2018 Yılı Pasaport Harçları Ve Cüzdan Bedelleri
2018 Yılı Pasaport Harçları Ve Cüzdan Bedelleri

26
Nisan

2018 Yılı Pasaport Harçları Ve Cüzdan Bedelleri

Yurt dışına gitmek isteyenlerin olmazsa olmazlarının başında pasaport gelir. 2018 de pasaportunu yenilemek ya da ilk defa pasaport sahibi olmayı planlayanlar için 2018 pasaport harçları ve cüzdan bedelleri ile ilgili bir yazı derledik.

 

Pasaport Türleri ve Vize

Umuma mahsus (Bordo) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Diplomatik Pasaportlar, pasaport türleri arasındadır. Yurtdışı eğitimine gitmek isteyen öğrenciler genellikle Bordo ve Yeşil pasaport ile başvurmaktadırlar. Almanya,İtalya, İspanya ve diğer Schengen ülkeleri ile İngiltere,İrlanda, Amerika, Kanada gibi ülkelerde bordo pasaport ve 90 günü aşan kalma süreleri için yeşil pasaport da dahil olmak üzere vize istenmektedir. Vizenizin türü gidiş amacınıza göre belirlenmektedir ve her ülkenin vize verme süreleri, istenen evrak listesi ve verilen vize süresinin uzunluğu değişkenlik göstermektedir. Vize almanızın gerekmediği bir seyahat planlasanız da pasaportunuz mutlaka elinizde olmalıdır.

 

2018 Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre 2018 yılı pasaport harçları ve cüzdan bedelleri aşağıdaki gibidir:

 

Süre Harç Bedeli

6 AY 137,40 TL

1 YIL 200,80 TL

2 YIL 327,80 TL

3 YIL 465,50 TL

4-10 YIL 656,10 TL

 

Cüzdan bedeli ise tüm süreler için aynıdır ve 108,00 TL’dir.

 

Not: 25 yaş altındaki öğrenciler pasaport harç bedeli ödemezler ancak pasaport defter bedeli ödemeleri gerekmektedir. Bunun için öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Yeşil pasaport alacak kişiler, sadece defter bedeli ödemekle yükümlüdürler. Yeşil pasaportlar maksimum 5 yıllık verilmektedir.

 

Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri Hangi Bankalardan Ödenebilir?

Aşağıda listelenen birkaç örnek banka isimlerinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

-Akbank

-Albaraka Türk

-Denizbank

-Garanti Bankası

-ING Bank

-TEB

-Türkiye İş Bankası

-Vakıfbank

-YapıKredi

-Ziraat Bankası

 

 

 

Pasaport Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

1 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport vermeye yetkili kurum Nüfus Müdürlükleridir. https://randevu.nvi.gov.tr/ linkine tıklayarak randevu alabilirsiniz.Randevuyu ikametgahınızın bulunduğu adresten almak zorunda değilsiniz.Dolayısıyla en yakın tarihte ve size yakın olabilecek bir bölgeden randevu oluşturabilirsiniz. Pasaport randevunuza gidip başvurunuzu tamamladıktan sonra bir hafta içerisinde pasaportunuz size ulaştırılır.

 

Pasaport Randevusu Nasıl Değiştirilir?

Randevu aldınız ve herhangi bir sorun sebebiyle gitmek istediğiniz tarih ve saati değiştirmek istiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’nün sitesindeki “Randevu Durumunu Görüntüle” kısmından bilgilerinizi ve mailde size iletilmiş olan referans numarası ile randevu tarihinizi ve saatini değiştirebilirsiniz. Pasaport randevunuzu 30 günlük sürede maksimum 3 kez iptal etme imkanınız vardır.

 

Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar

-2 adet biyometrik fotoğraf

-Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

-Pasaport Harcı ve Cüzdan Bedeli ödeme makbuzu (Pasaport türünüze ve pasaport almak istediğiniz süreye göre ödemenizi yapmanız gerekmektedir. TC Kimlik numaranız ve isim, soyisim gbi bilgiler mutlaka dekontun açıklamasında belirtilmelidir)

-Eski pasaportunuz

-Öğrenci Belgesi (Gerekli durumda)

 

Yurtdışı Eğitim Hakkında detaylı bilgi için bilgi istek formunu doldurup bizimle iletişime geçebilirsiniz.

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!