İletişim
EVS (Avrupa Gönüllü Hizmeti) Nedir? Kabul Şartları Nelerdir?

EVS’nin İngilizce açılımı European Voluntary Service’tir. Yani Türkçe (AGH) Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak adlandırılır. Avrupa Birliği üye ve aday ülkeleri arasında gerçekleştirilmekte olan bir Avrupa Birliği Projesidir. Bu proje ile 18-30 yaş arasındaki herhangi bir genç, Avrupa içerisinde bulunan herhangi bir ülkeye giderek, asgari yaşam şartları AB fonundan karşılanacak şekilde 2 ila 12 ay süre boyunca “Gönüllü” olarak, haftada en fazla 35 saat çalışabilir.

EVS (Avrupa Gönüllü Hizmeti) Nedir?

EVS ya da AGH'nin tam şekli “Çevre Çalışmaları”dır. Çevre, kelime anlamı olarak içinde yaşadığımız çevre demektir. Çevre, hayvanlar, bitkiler gibi canlı bileşenler veya toprak, hava ve su gibi cansız bileşenler olsun, hayatta kalmamız için doğrudan veya dolaylı olarak bağlı olduğumuz her şeyi içerir. Fiziksel, kimyasal ve diğer doğal güçleri içerir. Canlılar çevrelerinde yaşarlar ve onunla sürekli etkileşim halindedirler ve kendilerini çevresel koşullara uyarlarlar.

Çevresel çalışmalar (EVS), çevresel sistem ve organizmalardaki doğal veya yapay değişikliklerin durumuyla ilgili bilimsel çalışmalardır. Sadece çevrenin fiziksel ve biyolojik özelliklerinin incelenmesini değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel faktörleri ve insanın çevre üzerindeki etkisini de içerir. EVS, insanın çevre ile etkileşimini sistematik olarak inceleyen çok disiplinli bir akademik alandır. Doğal çevreyi, yapılı çevreyi ve bunlar arasındaki ilişkiyi içeren geniş bir çalışma alanıdır. Yüksek lisans ve lisans dereceleri de dahil olmak üzere çevre çalışmalarında birçok derece programı vardır.

Çevre Çalışmaları (EVS) konuları

Bu alan, ekoloji ve çevre biliminin temel ilkelerinin yanı sıra aşağıdaki ilgili disiplinleri de inceler.

 • Etik
 • Coğrafya
 • Antropoloji
 • Politika
 • Siyaset
 • Kentsel planlama
 • Kanun
 • Ekonomi
 • Felsefe
 • Sosyoloji ve sosyal adalet
 • Planlama
 • Kirlilik kontrolü
 • Doğal kaynak Yönetimi

EVS Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir?

EVS için başvuru koşulları ise 5 maddede açıklanabilir. EVS’ye başvuru yapmak isteyen kişiler aşağıdaki 5 maddeye uygun olmalıdır. 

 1. 18 ile 30 yaş arasında olmak

18 yaşından gün almak ve 30 yaşını aşmamak başvuru için yeterli bir yaş aralığı veriyor. Bu yaş aralığındaki öğrenciler bu programa başvuruda bulunma hakkına sahiptirler.  EVS gönüllülerinden olup program dahilinde burs almak için lise son sınıf öğrencisi olmak ya da yüksek lisans öğrencisi olmak arasında bir fark yoktur. 

 1. Programa kabul edilen ülkelerden birinin vatandaşı olmak

EVS bir Avrupa Birliği projesi olduğundan  Avrupa Birliği üye ve aday ülkeleri arasında olmak programa başvurmak için önemli bir detaydır. Türkiye’nin Avrupa Birliği aday ülkelerinden olması buradaki diğer önemli noktadır.

 1. Daha önce programdan yararlanmamış olmak

Bir EVS projesine, yalnızca bir kere katılma hakkı vardır.  Fakat 2 aylık kısa dönem bir projeye katıldıktan sonra, tüm başvuru sürecini yeni baştan gerçekleştirerek, başka bir ülkede 10 aya kadar olan başka bir uzun dönem proje ile 1 yılı tamamlamak mümkündür. . Toplamda 1 kısa dönem (2 ay) ve 1 uzun dönem (3-12 ay) proje yapma hakkın mevcut olsa da bir kere uzun dönem projeye katılmak tekrar başvuru yapmaya engeldir. 

 1. En az 2 ay, en çok 12 ay

2 aydan kısa, 1 yıldan da uzun bir EVS projesine katılmak mümkün değildir. 2 aylık bir proje kısa dönem, 3 ay ile 12 aylık projeler ise uzun dönem projeler olarak adlandırılıyor. Bu uzun dönem projeden yalnızca bir kere yararlanılabilir.

 1. Temel düzeyde İngilizce bilmek

EVS başvurusunda bu madde açıkça yazmamaktadır ancak iletişim kurabilecek seviyede bir İngilizcenin olması başvuru sürecinde fayda sağlayacaktır. Uygun proje bulmak ve gidilen ülkede projede aktif rol almak için en azından temel seviyede İngilizce gerekmektedir.  

EVS Başvurusu Nasıl Yapılır?

EVS- AGH projeleri kapsamında yurt dışına çıkmak için herhangi bir proje hazırlığı gerekmemektedir. Halihazırda devam eden projelerden birinde ya da yeni başlayanlarla birlikte bir projeye hazırlamak mümkündür. Projelerin ne olduğunu öğrenmek için öncelikle projeye katılınacak ülkeye gidilmesini sağlayacak bir organizasyon, kısaca "Gönderen Kuruluş" ihtiyacı vardır.

Gönderen kuruluşlar genellikle ev sahibi kuruluşlarla, gönüllülerin kabul edileceği anlaşmalara sahiptir. Projeler her şeyiyle hazır ve sadece gönüllülerini beklemektedir. 

İkinci bir yol ise  projeleri bireysel olarak bulmak ve ardından uygun bir gönderen kuruluş bulmaktır. Europen Youth Portal veri tabanında ülke seçilebilir, gönüllü içerikler filtrelenebilir ve en uygun olanlar (en az 10) bulunabilir. 

Her iki yöntemle de en uygun AGH projelesini bulmak ve resmi süreci başlatmak hızlıca mümkündür. Başvuru süreci ise bundan sonra başlar. Süre. aşağıdaki gibidir: 

 

 • CV 

 

Programa dahil olabilmek için standartlara uygun ve açıklayıcı bir CV beklenmektedir. CV Europass formatında ve İngilizce olmalıdır. Europass, ülkeler arasında ortak anlaşmayı sağlamak için geliştirilmiş bir formattır. Bu formatta hazırlanan CV’lerde yaygın hatalar minimum düzede olur. Bunun için önemlidir.  Europass’in otomatik düzenleme özelliği ile belgeyi standartlaşır ve herkes tarafından kolay anlaşılır hale gelir.

 

 • Motivasyon Mektubu Hazırlama

 

İyi bir motivasyon mektubu, bir ev sahibi kuruluşla temas kurulduğunda son derece önemlidir. Motivasyon mektubu iki A4 sayfasından uzun olmamalıdır ama bir sayfadan da az olmamalıdır.

Motivasyon mektubunda yanıtlanması gereken sorular ise aşağıdakilerdir.

 • Neden bu projeye başvuruyorum?
 • Bu projeden beklentilerim neler?
 • Bu proje bana neleri öğretebilir?
 • Bu projeye “ben” ne katabilirim?
 • Projeden elde edeceğim kazanımlarla gelecekte neler yapabilirim?

 

 • Masraflar ve Ücretler

 

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti'nin sunduğu öne çıkan fırsatlardan bazıları; gidiş-dönüş biletleri, vize, yeme-içme, konaklama, sigorta vb. masraflar gönderen kuruluş tarafından karşılanır. Ayrıca verilecek harçlık miktarı ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Gönüllüler, gönderen kuruluş ve ev sahibi kuruluş anlaştıkları takdirde bir evde kalabilirler. Aynı evde kalmak istemeyenler içinse yurt benzeri konaklama imkanı sağlanmaktadır. Yine bazı anlaşmalı kuruluşlar günde üç öğün yemek de verebilmektedir. Ücretsiz dil desteği de ev sahibi kuruluş tarafından da sağlanabilir.

Uygulama ücretsizdir. Başvuru sırasında ücret almaya çalışan kuruluşlar haksız kazanç elde etmektir.!

EVS Katılmanın Faydaları Nelerdir?

EVS bir gençlik programıdır ve önceliği de Avrupa bilincini kazanmaktır. Sosyal hizmet adına çalışarak refah seviyesinin yükselmesine katkıda bulunur. Bu projenin gönüllülerinden olmak da bu bilinci desteklemek ve sonraki iş hayatında bunun yaygınlaşmasını sağlamaktır. 

EVS aynı zaman yeni bir dil öğrenmek (İngilizce dışında), zaten bilinen bir dilin gelişmesini sağlamak, yeni yerler görmek ve yeni kültürlerle tanışmak için harika bir fırsattır. Yeni insanlar tanımak, yabancı bir ortamda çalışma becerisi geliştirmek de iş hayatı için uzun vadede fayda sağlayan diğer başlıklardır. 

Aynı zamanda, gönüllü birprojede çalışmak iş hayatı için CV’de göründüğünde oldukça dikkat çekici bir madde olacaktır. Uluslararası firmalar bunu dikkate almaktadır. 

EVS programı sonrası kendi ülkelerine dönen gönüllüler, iş ve sosyal hayatlarında daha aktif, girişimci, çekingen olmayan insanlar olarak dikkat çekerler ve aynı zamanda program sonunda alınan sertifika kariyerlerinde etkili bir belgedir.

Didem Atıcıer
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste