İletişim Etkinlikler
YÖK DENKLİĞİ NEDİR? NASIL ÖĞRENİLİR?

Yök Denkliği ya da Yök tanınırlığı, yurtdışında okuduğunuz üniversiteden aldığınız diploma ile Türkiye de mesleğinizi yapmanıza izin verilip verilmeyeceğini yani diplomanızın kabul görüp görmediğini anlatan bir terimdir. Yani okuduğunuz mesleği Türkiye’de yapmak istiyorsanız Yüksek Öğretim Kurulu’nun onay verdiği bir yabancı üniversiteden mezun olmuş olmanız gerekmektedir.

Bu anlamda en çok denklik alabileceğiniz yerler Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. Eğer okuduğunuz üniversite dünya sıralamasında ilk 1.000 in içerisinde ise YÖK bu üniversiteyi tanıyacağını dile getirir. Bu artık günümüzde çok rahat öğrenilebilen ve Yök e sorgulatılabilen bir durumdur.

Toplum sağlığını tehdit eden sağlık alanında (tıp,diş hekimliği, vs ), mimarlık ve inşaat mühendisliği alanlarında nerede okursanız okuyun küçük bir denklik sınavına girmeniz istenebilir. Bunun sebebi zaman zaman ülkelerde uygulanan politikaların farklılık göstermesidir. Aynı zamanda halk sağlığı ile alakalı bölümler olduğu için de YÖK donanımınızı yeterli olup olmadığını görmek isteyebilir. Bu durum Hukuk alanında da benzerdir. Türkiye Barosu sizi kabul etmek için sınava tabi tutar çünkü yurtdışında okuduğunuz hukuk aslında Türk Hukuku değildir. Dolayısıyla sizden bu alanda birkaç ders vermeniz istenebilir.

Danışmanlarımız çalışma sistemimizde mutlaka size bu konuda bilgi vereceklerdir. Siz de mutlaka gitmek istediğiniz üniversiteyi YÖK e sorgulatarak listesinde olup olmadığını öğreniniz.

Didem Atıcıer
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste