İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
03 Mart 2021
4 Dakika
COVID 19 Güncel Durum - MART 2021

Dünya genelinde Covid 19 normalleşme süreci ile ilgili birçok farklı ülkeden geçiş planları açıklanmaya başladı. Eğitim ile ilgili süreçler de giderek netleşiyor. Biz de siz değerli öğrencilerimizi güncel gelişmelerden buradan haberdar etmeye devam ediyor olacağız. Aşağıdaki listede ülke ülke gelişmeleri görebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları bizi arayarak doğrudan bize de iletebilirsiniz. 

Covid 19 Duyuru

01.03.2021 – ÜLKELERDEN EN GÜNCEL HABERLER:

İNGİLTERE

İngiltere, normalleşme takvimini duyurdu! 8 Mart 2021 itibariyle birçok okul açılıyor. İngiltere Haziran ayı sonuna kadar tamamen normalleşmeyi öngören bir geçiş planını açıkladı. Bu plana göre ülke aşama aşama %100 açılmaya doğru gidiyor. Aşılama başarısı çok yüksek olan İngiltere’de okulların Eylül 2021’de tamamen yüz yüze eğitime geçişi beklenmekte. İngiltere için hali hazırda vize başvuruları alınmakta ve sonuçlandırılmaktadır.

Tüm öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla İngiltere programlarına başvurabilir. İngiltere’ye girişlerde PCR testi ve varışınız itibari ile 14 karantina uygulamaları devam etmektedir. Ayrıca seyhatinizden 48 saat önce Passanger Locator Form doldurmanız gerekmektedir. Gümrük polisi; pasaport, vize, PLF ve karantina planınızı görmek istemektedir. Seyahatiniz öncesinde resmi sayfayı inceleyiniz.

KANADA

Ülkede bulunan üniversite, kolej ve dil okulları arasında Designated Learning Institution(DLI) listesinde bulunan tüm okullara vize verilmektedir. Bu okulların öğrencileri için oluşturdukları karantina planlarına uymak ve en önemlisi de Mart ayı itibariyle gidecek öğrencilerimizin hükümet tarafından tanınan havalimanı otellerinde 3 gün konaklaması gerekmektedir. Seyahatinizi planlamadan önce havalimanı otellerine göz atınız.

PCR testi girişte hala zorunlu tutulmaktadır. Bu şartları sağlayan tüm öğrencilerimiz hali hazırda ülkeye giriş yapabilmektedir. Ülkeye girişlerde; sağlık sigortası, karantina planı, seyahat planı onayı gümrük polisi tarafından istenmektedir. Eylül 2021 öncesinde normalleşmenin daha çok hızlanması ve bu uygulamalarında kalkması beklenmektedir.

ALMANYA

Alınan yeni kararla 90 gün üstünde eğitim almak isteyen tüm öğrenciler için vize başvuruları açılmıştır, artık sadece lisans/yüksek lisans öğrenci adayları değil, dil okulu öğrencileri de eğer 90 gün üzerinde bir plan yapmakta iseler, vize başvurusu yapabilecektir. PCR testleri ülkeye girişte hala bir zorunluluk olarak görülmektedir. Ayrıca varışınız itibari ile 10 gün karantina uygulaması da devam etmektedir. Covid – 19 güncellemeleri için resmi sayfayı takip edebilirsiniz.

İRLANDA

Zorunlu PCR testiyle lisans-yüksek lisans programlarına gidecek akademik öğrencilerimiz ülkeye kolayca girebilmektedir. Dil okulları için ise henüz vize onayları gelmese de Eylül 2021 öncesinde normalleşme bekleniyor. Seyahatinizden 48 saat önce Passenger Locator Form doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca seyahatiniz öncesi okulunuza varışınızı bildirmeniz ve havalimanı karşılama talep etmeniz gerekmektedir.

İrlanda hükümeti okullarınıza havalimanından karşılama yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Gümrük polisi; vize, sağlık sigortası, PLF, karantina planınız, okulunuzun eğitimin yüz yüze olduğuna dair mektubu ve karşılama onayınızı görmek isteyecektir.

HOLLANDA

Pandemi başladığı andan itibaren eğitim online olarak devam etmektedir. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri vize başvurularını yapabilmekte ve onay alabilmektedir. Seyahatiniz öncesi PCR testi yaptırmanız gerekmektedir. Varışınız itibari ile 10 gün karantina uygulaması vardır ve güncellemeler için resmi sayfayı takip edebilirsiniz.

İTALYA, İSPANYA, POLONYA, MACARİSTAN, ÇEKYA, DANİMARKA, ESTONYA

Zorunlu PCR testiyle ülkeye akademik (D Tipi vize) öğrenciler giriş-çıkış yapabilmektedir. Eylül 2021’de hybrid ve daha yoğun yüz yüze eğitim olanakları ile karşılaşılması beklenmektedir. Özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde buna kesin gözüyle bakılıyor, çünkü vaka görülmeyen günler şimdiden var ve ümit verici bir seyir izlenmekte.

 

 

Didem Atıcıer
Eğitim Danışmanı
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste