İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Finlandiya Yüksek Lisans

Finlandiya Yüksek Lisans

...
Finlandiya Yüksek Lisans
Finlandiya Yüksek Lisans

Finlandiya’da arabalar için değil insanlar için dizayn edilmiş şehirlerde trafik problemi olmadan yaşayabileceğiniz sakin ve oldukça güvenli bir ortamda yaşamanız mümkün.

Hem şehir merkezine yakın hem de şehirden uzak doğa içinde yabancı öğrencileri misafir eden üniversite kampüsleri görmeniz mümkün. Her öğrencinin kişisel tercihine göre en uygun alternatifi bulmak oldukça kolaydır.

Finlandiya’da üniversite eğitim dili ağırlıklı olarak Fince ve İsveççe’ dir. Başvuruların değerlendirilmesinde, lise notları ile birlikte yüz yüze yapılan mülakatlar etkili olmaktadır. Her okul mülakat talep etmeyebilir.  Eğitim kalitesinin yüksek olması, bu ülkedeki lisans programlarına kabul aşamasında yüksek rekabeti de beraberinde getirmektedir. Finlandiya’da lisans programları ücretsizdir.

Eğitim için Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden Finlandiya’yı seçen öğrencileri, eğitim kalitesi üst düzey üniversiteler, pek çok İngilizce program seçeneği beklemektedir.  Lisans ve doktora programlarının ücretsiz olması da Finlandiya'yı öğrenciler için cazip hale getirmektedir.

 

Finlandiya Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

Eğitim sistemi deyince akla ilk gelen yerlerden birisidir Finlandiya. Eğitimin öncülerinden olan Finlandiya’da yüksek lisans yapmanın birçok avantajı vardır.

Avrupa Birliği (AB) veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkelerinden geliyorsanız Finlandiya size ücretsiz eğitim hakkı sunuyor.

Finlandiya’da üniversite eğitim dili ağırlıklı olarak Fincedir. İngilizce eğitim veren bölümleri için ücret ödemeniz gerekir.

Finlandiya’da iki çeşit üniversite olduğu söylenebilir. Bunlardan ilki tabi ki eğitim seviyesinin de yüksek olduğu akademik anlamda zorlayıcı araştırma üniversitelerinin oluşturduğu bir gruptur. Bunların en başında Helsinki Üniversitesi gösterilebilir. Eğitim sistemi anlamında en zorlayıcı üniversiteler arasında gösterilen Helsinki, Turku gibi üniversitelerde başarılı olmak için ciddi bir akademik geçmişe sahip olmak gerekir. İkinci tür için ise uygulamalı bilimler üniversiteleri ve özel işletme üniversiteleri gösterilir. Bu üniversitelerde eğitim almak da aslında pek kolay değil. Ancak daha uygulama odaklı eğitimleri ve sektöre olan yakınlıklarıyla özellikle işletme, ekonomi ve pazarlama gibi alanlarda devam etmek isteyen öğrenciler için oldukça iyi seçeneklerdir. Bu anlamda Tampere Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Hanken School of Economics, Metropolia University gibi çok iyi seviyede üniversiteleri örnek gösterebiliriz.

 

Finlandiya Master Programı YÖK Denkliği

Finlandiya’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır.

 

Finlandiya En İyi Üniversite Sıralamaları

 • University of Helsinki- 99th (Times Higher Education)/ 110th(QS Rankings)
 • Aalto University- 181st(Times Higher Education)/140th(QS Rankings)
 • University of Oulu-251st(Times Higher Education/376th(QS Rankings)
 • University of Eastern Finland-351st(Times Higher Education/481st(QS Rankings)
 • University of Turku-351st(Times Higher Education/285st(QS Rankings)

 

Finlandiya Devlet Üniversiteleri

 • Helsinki University
 • Tampere University
 • University of Oulu
 • Tampere University of Technology
 • Metropolia University
 • Hanken School of Economics

 

Finlandiya Özel Üniversiteleri

Üniversiteler
Arcada University of Applied Sciences
 HUMAK University of Applied Sciences

University of Helsinki: Dünyanın en iyi 35 üniversitesi arasında yer alan Helsinki Üniversitesi zorlu başvuru şartları ve zorlu bir eğitime sahiptir. Genellikle yıllık ücretleri 13.000-18.000€ arasında olan üniversite için son başvuru tarihi 15 Ocak olarak belirtilebilir.

Hanken School of Economics: Financial Times ilk 100 listede ve dünyanın en iyi işletme okulları arasında 3 büyük akreditasyonuyla %2’lik dilimde yerini almış olan üniversite için son başvuru 15 Ocak tarihindedir. Yıllık eğitim ücreti 12.500€ civarındadır.

Tampere University of Applied Science: Uygulamalı bilimler üniversiteleri arasında güçlü bir yere sahip olan Tampere Üniversitesi’nde çok sayıda İngilizce program mevcuttur. Yıllık eğitim ücretleri 10.000€ civarı

Hame University: Helsinki çevresinde bulunan bir diğer kaliteli uygulamalı üniversitedir. Yıllık eğitim ücretleri 8.000 - 10.000€ arası

Helsinki School of Business: Başkentte bulunan bir diğer güçlü işletme okulu sektör bağlantıları ve kariyer desteğiyle dikkat çeken Finlandiya üniversitelerinden biridir. Yıllık eğitim ücretleri 10.000€ - 12.000€ civarı

Arcada University : Yaşam ve konaklama maliyetlerini düşürebileceğiniz önemli Finlandiya üniversite alternatiflerinden biri olacaktır. Yıllık eğitim ücretleri 9.000 - 10.000€ civarı

Metropolia University: Uygulamalı eğitimde Finlandiya üniversiteleri arasında en iyiler arasında yerini alan üniversitede eğitim ve yaşam maliyetleri nispeten daha düşük. Yıllık eğitim ücretleri 9.000- 10.000€ civarı

University of Oulu

University of Eastern Finland

Finlandiya Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

 • English Studies (İngilizce Çalışmaları)
 • Global Politics and Communication (Küresel Politika ve İletişim)
 • International Business Law (Uluslararası İşletme ve Hukuk)
 • Life Science Informatics (Yaşam Bilimi Enformatiği)
 • Electronics and Nanotechnology (Elektronik ve Nanoteknoloji)
 • Management and International Business (Yönetim ve Uluslararası İşletme)
 • Photography (Fotoğraf)
 • International Design Business Management (Uluslararası Dizayn İşletme Yönetimi)

 

Finlandiya MBA Programları

 • University of Helsinki- Master of Business Administration
 • Saimaa- Master of Business Administration
 • Jamk University of Applied Sciences-International Business Management
 • Tampere University of Applied Sciences International Business Management
 • Metropolia University-Business Administration in Business Informatics
 • Haaga Helia-Master in International Business Management

 

Finlandiya Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları

 • Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız yeterli bir lisans derecesine sahip olmak gerekir. Uluslararası Lisans Diploması veya Avrupa Lisans Diploması gibi hem Türkiye’de hem de Finlandiya’da yükseköğretim eğitimine hazır olduğunuzu gösteren belgelere sahip olmanız gerekir.
 • Finlandiya yüksek lisans eğitimi başvurularında en az 1 ile 3 yıllık çalışma deneyimi de istemektedir.
 • GMAT: Öğrencilerin analitik ve matematik yeteneklerini ölçen ve Amerikan eğitim sisteminden de hâkim olduğumuz GMAT sınavı bir çok Finlandiya yüksek lisans programının da şartıdır. Genellikle araştırma üniversiteleri ve işletme & ekonomi üniversiteleri bu sınavı çalışma tecrübesiyle birlikte istiyor.

 

Finlandiya Yüksek Lisans İçin Gereken Not Ortalaması

Bu üniversiteden üniversiteye değişken bir konu olsa da genel olarak öğrencilere araştırma üniversiteleri ve ekonomi üniversiteleri için 3.0GPA üstünde olmalarını tavsiye ediyoruz. Uygulamalı bilimler üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin nispeten daha düşük ortalamalar ve skorlarla da Kabul görmesi mümkündür.

 

Finlandiya Yüksek Lisans eğitiminde burs imkânı var mı?

Finlandiya’da yüksek lisans programlarında yabancı öğrencilere burs seçenekleri de mevcuttur ancak öğrencilerin bu bursları elde edebilmesi için ciddi başarılar sergilemeleri gerekmektedir. Finlandiya master eğitim programlarında İngilizce programlar için yüksek seviyede İngilizce seviyesine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Genellikle yabancı öğrencilere belirtilen gerekliliklerde IELTS sınavından 6.5 ve TOEFL sınavından 90 üstü bir skor beklenmektedir. Birçok üniversiteye giriş için ve burslar için eğitim tecrübenizdeki akademik başarıların yanı sıra iş tecrübenize, referanslarınıza, motivasyon mektuplarınıza bakılacaktır. Burslar için GMAT sınavını almış olmanızda önemli bir artı olacaktır. Finlandiya’da burslu eğitim almak isteyen öğrencilerin de önemli seviyede yüksek yaşam maliyetlerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Finlandiya eğitim almak için mükemmel bir seçenek ve geleceğe yatırımdır. İş imkanları çok fazladır ama yatırım boyutu olduğunu da söylemek gerekir.

 

Finlandiya Yüksek Lisans

Finlandiya Yüksek Lisans Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Finlandiya Yüksek Lisans başvuruları genellikle Ocak ayı ortasında kapanmaktadır ve genellikle Eylül ayında eğitime başlamaktadır. Uygulamalı bilimler üniversitelerinin bazıları istisnai olarak Nisan ayına kadar başvuru Kabul etmektedir.

Genel Başvuru

Ek Kontenjan

Ekim-Ocak

Bazı dönemlerde Nisana kadar alım olabilir, değişkendir

 

Finlandiya Yüksek Lisans Fiyatları ve Ücretleri

Üniversiteler

Lisans Programları

Yüksek lisans Programları

Helsinki University

 

13.000€- 18.000€

Metropolia University

10.000€- 12.000€

11.000€- 12.000€

Haaga Helia

8.500€- 9.500€

8.500€- 9.500€

Aalto University

12.000€

15.000€

University of Oulu

 

10.000€- 13.000€

University of Eastern Finland

 

8.000€- 15.000€

University of Turku

9.000€

9.000€

 

 

Finlandiya’da Yaşam Masrafları

Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi düşünen öğrencileri sakin ve huzurlu bir yaşam beklemektedir. Eğitim seviyesi ve refahı çok yüksek seviyede nüfus olarak da düşük sayıda olan bir ülke Finlandiya’da yabancı öğrenciler için çok sayıda fırsat var. Ancak Finlandiya’da eğitim süresine öğrencilerin yatırım olarak bakması gerekiyor. Lisansüstü eğitim şartlarından biri de bu yaşam maliyetlerini karşılayabilmektir. Finlandiya’da 1 ayda öğrencilerin toplamda 1.200 ile 2.000€ arası bir gidere hazır olmaları gerekiyor. Bu büyük makas öğrencilerin eğitim aldığı şehire göre değişmekte.

 

Finlandiya’da Konaklama

Finlandiya’da eğitim alan öğrencilerimiz genellikle okulun yurtlarını tercih ediyorlar.Bunun yanı sıra özel yurtlar veya ev seçenekli de tercih edebilir.

 

Finlandiya Yüksek Lisans Vizesi

Uluslarası öğrenci vize süreçleri ile ilgili öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Finlandiya’da Okurken Çalışma

Refah seviyesi çok yüksek, nüfusu düşük sayıda ve eğitimi çok iyi olan bir ülkeden bekleneceği gibi iyi bir yüksek eğitim alan öğrencilerin çalışma garantileri olacaktır demek yanlış olmayacaktır. Yaptığınız yatırımın karşılığını en iyi şekilde alacağınız Avrupa ülkelerinin başında çalışma imkanlarıyla Finlandiya gelir. Detaylı bilgi için Yurtdışı çalışma izni sayfamıza bakınız.

 

ICES Turkey Finlandiya Master Danışmanlığı

 ICES Turkey Finlandiya alanında deneyimli kadrosuyla öğrencinin ihtiyaçlarına anında karşılayacak bir hizmet sunmaktadır.Özellikle yerleşim ve konaklamada Finlandiya’da size yerinden hizmet vererek eğitim ve yaşam süreçlerinizi kolaylaştırıyoruz.

 

Finlandiya Master Yorumları ve Görüşleri

Yurtdışı eğitim sürecinde her daim yanında olduğumuz öğrencilerimizin yorumlarını okumak için öğrenci yorumları sayfamızı ziyaret edebilir, istediğiniz ülke, üniversite ve bölüm ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Yüksek lisans eğitimleri genel olarak 2 yıldır.
Finlandiya'da yer alan birçok üniversite dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer almaktadır ve bu üniversitelerin YÖK denkliği vardır.
Yüksek lisans öğrencileri başvuru yaparken akademik başarı ve dil yeterliliklerini sunmak zorundadır. Araştırma üniversitelerine başvuru yapacak öğrencilerin 3.0 ve üstü ortalamalara ve uygulamalı bilimler üniversitelerine başvuru yapacak öğrencilerin ise minimum 2.5 ortalamaya sahip olmasını tavsiye ediyoruz. IELTS'ten minimum 6.5 skor istenmektedir.
Başvurular genel olarak Ocak ayında bitmekle beraber bazı bölümelr ve üniversitelerde Mart- Nisan ayına kadar devam etmektedir.
MBA programları genel olarak Business Administration ve International Business Management alanlarına yöneliktir.
Okullar öğrencilerin başarısına göre akademik başarı bursu vermektedir. her okul ve öğrenci özelinde verilen bur miktarı değişiklik gösterebilir.
Araştırma üniversitelerinde 3.0 ve üstü ortalama ile başvuru yapmak gerekirken, uygulamalı bilimler üniversitelerinde minimum 2.5 ortalama ile başvuru yapmak gerekmektedir.
Yüksek lisans öğrencilerinin öğrencilikleri süresince haftada 20 saat part-time çalışma izni bulunmaktadır.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste