Almanya İle İlgili Genel Bilgiler

Yurtdışında üniversite eğitimi denince Almanya ilgi çeken bir ülke olarak karşımıza çıkar. Almanya’da üniversite eğitimini düşünen öğrenciler özellikle teknik üniversitelerdeki mühendislik bölümlerini üst sıralarda tutmaktadır. Almanya’da üniversite eğitimini düşününce lisans programları ve yüksek lisans programları ön plana çıkar. Almanya’da üniversite okumak için lisans programları öğrencilerden Almanca bilgisi talep ederken Almanya’da yüksek lisans bölümlerinde İngilizce olarak eğitim de verilmektedir. Almanya’da lisans programları için Almanca hazırlığı alması gereken öğrenciler Almanya’da dil okulları aracılığıyla hazırlık yapabilmektedirler.

 

Yurtdışında üniversite okumak isteyen adaylar için biraz Almanya’yı tanıyalım;

Almanya Amerika’dan sonra en çok göç alan ülkeler arasında yer alır. Uzun ve köklü bir tarihe sahip olan ülkenin 60’lı ve 70’li yıllarda işçilere yönelik çıkardığı yasalardan dolayı ülkede Almanlardan sonra en büyük etnik bileşen Türklerdir.
Başkenti Berlin olan Almanya’nın diğer önemli şehirleri arasında Köln, Düseldorf, Bremen, Frankfurt, Hamburg, Münih vardır.
Resmi dili Almancadır ve ülkede hemen hemen herkes aynı zamanda İngilizce konuşabilmektedir.
Almanya’da eğitim almak isteyen adayların en çok dikkat etmesi gereken şey ise Almanya’da üniversitelerde eğitim dilinin Almanca olmasıdır.

 

Devlet üniversitelerinde ücretsiz, kaliteli eğitim.

Almanya’nın üniversite eğitimi devlet okullarında Türkiye’deki sistem ile benzerlik göstermektedir. Alman devlet üniversitelerinde eğitim Alman devleti tarafından finanse edilmektedir. Türkiye’de olduğu gibi her üniversitenin bir eğitim harcı bulunmakta ve tüm eğitim yılı boyunca bu harç dışında başka bir bütçe gerekmemekte, üniversite tarafından başka bir ödeme talep edilmemektedir.

 

Türkiye’de üniversite sınav zorunluluğu ve bölüm seçimi.

Almanya’da üniversite eğitimini düşünen ve herhangi bir Türk lisesinden mezun olan Türk öğrencilerin, Türkiye’de üniversite sınavlarına girmesi şarttır. Öğrenci Almanya’da hangi lisans programlarını almak istiyorsa, ÖSYM belgesinde de o bölüme yerleşmiş olmalıdır. Üniversite sınavından alınan puan ile Almanya’da başvurulacak üniversitelerin kalitesi ve akademik başarısı da doğru orantılı değişecektir.

 

Şartlı kabul hangi durumlarda alınmalıdır?

Almanya’da üniversite eğitimine katılmak isteyen öğrenciler eğer yeterli Almanca seviyesine sahip değillerse iki farklı yola başvurabilirler. İlk yol olarak Almanya’ya gitmeden Almanya’da bulunan bir üniversiteye başvurarak şartlı kabul almaktır. Dil yeterliliği olmayan öğrencilerin öncelikli olarak elde etmesi gereken şey şartlı kabul belgesidir. Sonrasında üniversite eğitimine devam edebilmek için Almanca hazırlığı için Almanya dil okulları da dahil bazı akademik kurumlara başvuru yaparak Almanca seviyelerini geliştirmeleri gerekir.

 

Başvuru süreci

Almanya’daki bir devlet üniversitesinden şartlı kabul belgesi için yapılan başvurular genellikle 3-4 hafta gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Şartlı kabul belgesi üniversite tarafından öğrenciye verilir ve öğrenci bir sonraki adım olan vize başvurusu için evrak toplama evresine geçer. Almanya için geçerli olan ve Alman hükümetinin şart koştuğu bloke banka hesabı açılması gerekmektedir.

 

Üniversite eğitim dili ve Almanca hazırlığı

Almanya’daki devlet üniversitelerinde eğitim dili Almanca’dır. Almanya’da lisans eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin C1 seviyesine kadar eğitim almaları ve TestDAF dil yeterlilik sınavına katılım gösterip, C1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Buna istinaden; alınan şartlı kabul sonrasında Almanya’da üniversitelere yerleştirme yapan ve Studienkolleg ünvanına sahip dil okullarında öğrencilerin Almanca hazırlığı geçmeleri gerekmektedir. Alacakları dil eğitiminin süresi ve bütçesi başvuru esnasındaki sahip oldukları Almanca bilgisine ve seviyesine göre değişiklik gösterecektir.

 

Abitur ve IB Diploma avantajları

Türkiye’de IB Diploması yada Abitur Diploması veren liselerden mezun olan öğrenciler, Alman öğrencilerle eşit konumda sayılır. Özellikle Avrupa’da birçok ülkede geçerliliği olan Abitur Diplomasını Türk öğrenciler lise eğitiminin son yılı olan 12. sınıfta sınava girerek elde edebilmektedir. Hayat boyu geçerliliği olan Abitur Diploması alabilmek için Almanya, İngilizce, Matematik, Kimya, Fizik ve Biyoloji dersleri notlarının da yüksek olması gerekmektedir. Türkiye’de Abitur almak yerine Almanya’da abitur almak isteyen öğrenciler ise Almanya’da uzun süreli lise eğitimi alarak Abitur sahibi olabilirler. Almanya’da uluslararası öğrenciler için uzun süreli lise eğitimi yatılı okullarda sağlanmaktadır.

 

Yaşam koşulları

Almanya; sanayisi, mühendisliği ve iş imkanlarıyla AB ülkeleri içinde ekonomik durumu ve yaşam kalitesi olarak çok üst seviyelerdedir. Doğusuyla ve batısıyla hem güzel bir doğaya ev sahipliği yapan hem de uluslararası platformda dünyanın en iyi mühendislerini, liderlerini ve iş adamlarını sektörün büyük mekanizmalarında yetiştiren eşsiz bir ülkedir. Bu sebeptendir ki uluslararası eğitim dünyasında yeri çok büyüktür. Berlin, Münih gibi büyük ve merkezi şehirlerde yaşam giderleri ülkenin geri kalan kısmına göre biraz daha yüksektir. Bölgeden bölgeye değişkenlik gösterecek olan yaşam giderleri için yaklaşık olarak 500€ ile 700€ arasında bir konaklama, 400€ ile 600€ arasında da yeme-içme, gezi, sosyal ve kültürel aktiviteler, ulaşım masrafları öngörülmelidir.

 

 

ICES Turkey Sıklıkla Hangi Üniversiteler İçin Danışmanlık Yapıyor?

Ices Turkey çok uzun yıllardır yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmakta olan bir firmadır. Yurt dışında lisans eğitimi seçiminizin her adımında size doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. Ices Turkey Almanya’da lisans eğitiminin yanı sıra kısa süreli ve uzun süreli dil okulları, yaz okulları, sınav hazırlığı programları, sertifika programları, yüksek lisans eğitimi konularında da danışmanlık vermektedir. Aynı zamanda öğrenci vizesine başvuru yaparken de yol göstermektedir. Almanya’da danışmanlık yaptığımız üniversiteler;

Brandenburg University

Brandenburg Üniversitesi, Berlin’e çok yakındır. Metro ve trenle 1 saate yolculuk edilebilecek başkentte bulunan başarılı teknik üniversitelerinden transfer ve part time akademik kadroya sahip olan Brandenburg Üniversitesi sayesinde, bu büyük üniversitelerin aksine öğrenciler daha yakın ilgi görebilmekte, iş yaşamlarına daha iyi hazırlanmakta, daha ucuz bir öğrenci yaşamı sağlamaktadır. Konaklama masrafları başkente göre çok daha düşük olan Brandenburg, aynı zamanda çok güzel bir öğrenci şehridir.

Charite University

Charite Üniversitesi, Berlin’de bulunur ve Almanya’nın en köklü üniversitelerinden biridir. Ünlü fizisyenler, doktorlar, hemşireler ve uzmanlara ev sahipliği yapan Charite bu alanda ün salmıştır. Pratikte öğrenciyi güçlendirmeyi hedefleyen Charite, asıl misyon olarak öğrenciyi olabildiğince kariyerine hazırlamak olmayı sunmaktadır. Medikal Teknolojinin Avrupa’da merkezi olan Berlin’de, bu okulun tanınırlığı da hayli yüksek. Hastaneler, teknoloji yatırımcıları ve akademisyenler Charite öğrencilerini yakından takip etmektedir. İşte tam bu sebeple Charite’de bulunan CHIA programları bireysel danışmanlıkla bireysel başarıyı hedeflemektedir. Doktorluk ve Hemşirelik programları için Türkiye’de kayıtlı hekim ve ya hemşire olunması gerekmektedir. En az 3 yıllık iş tecrübesi istenir.

Cologne Business School

2000 yıldan fazla geçmişe sahip olan Cologne kenti, 1 milyondan fazla nüfusa sahip olmakla birlikte, sınırları içerisinde Cologne Business School’u da bulunduruyor. Ayrıca Cologne, büyüklük açısından Almanya’nın 4. şehri olma özelliğinide taşıyor.Cologne şehri Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’a çok yakın mesafededir. Fransa’nın başkenti Paris’e de kısa bir tren seyahati mesafesinde olan şehir, ziyaretçilerine çoklu kültürel yaşamı ve Avrupa’nın merkezinde olma imkanı sunuyor.Dünyanın dört bir yanından gelip, CBS’de buluşan öğrenci ve eğitimciler, Köln’de bulunan ana kampüste hep birlikte bilgi birikimlerini, fikirlerini ve yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyorlar.

Frankfurt University of Applied Sciences

Her yıl, lisans bölümlerine 200’e yakın öğrenci kabul eden Frankfurt University of Applied Sciences, diğer üniversitelerin aksine, daha butik ve özerk bir eğitim yöntemini benimsemektedir.Frankfurt University of Applied Sciences’te eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler, Alman Hükumeti’nin öğrencilerden her dönem istediği 250 Euro’yu ödemekle yükümlüdürler.Frankfurt’ta bir öğrencinin konaklaması için üniversite yurt sunmuyor lakin, şehir içerisinde özel oda seçenekleri aylık 300 Euro’dan başlamaktadır. Eğer öğrenci, diğer okulların öğrencileriyle birlikte, devlet yurtlarında konaklamayı tercih ederse, bunun için aylık 180 ila 250 € harcamalıdır.Üniversite bünyesinde ayrıca yaz aylarında da eğitim programları sunulmaktadır. 

TU Dresden

Almanya'daki en büyük Teknik Üniversitelerden ve Almanya'nın önde gelen ve en dinamik üniversitelerinden biridir. Beş okulda 18 fakülte ile tam müfredatlı bir üniversite olarak, geniş bir yelpazede 122 branş sunmaktadır ve geniş bir araştırma yelpazesini kapsamaktadır. Biyomedikal, Biyomühendislik, Malzeme bilimleri, Bilgi teknolojisi, Mikroelektronik, Enerji ve Çevre konularına odaklanan çalışmaları, Almanya'da ve tüm Avrupa'da örnek olarak kabul edilmektedir.

Hamburg University

Dördüncü en büyük Alman üniversitesidir
Sekiz fakültede 170'den fazla farklı derece programı sunmaktadır
Sayısız üniversite ve araştırma kurumuyla dünya çapında ortaklıklar kurmaktadır
Genç akademisyenleri çeşitli şekillerde tanıtmaktadır
Sürdürülebilir bir üniversite kavramını sürdürmektedir
Bilim teorisi ve pratiği arasında aracılık etmektedir

TU Munchen

Münih Teknik Üniversitesi (TUM) Avrupa'nın en iyi üniversitelerinden biridir. Araştırma ve öğretim, gelecek vaat eden genç bilim adamlarının ışığında mükemmelliğe bağlıdır.
Üniversite ayrıca dünya çapında şirketler ve bilimsel kurumlarla güçlü bağlar kurmaktadır. TUM, Almanya'da bir Mükemmellik Üniversitesi olarak adlandırılan ilk üniversitelerden birisidir. Ayrıca, TUM düzenli olarak uluslararası sıralamada en iyi Avrupa üniversiteleri arasında yer almaktadır.

BTK & BİTS

Iserlohn, Berlin ve Hamburg'daki Uygulamalı Bilimler BiTS ve BTK özel üniversiteleri, iş, yeni medya ve tasarım alanlarında 17 yılı aşkın uzmanlığı birleştirmek için bir araya geldi. Bu özel kombinasyon sayesinde, dünya çapında bir üniversite ve ortak ağı tarafından desteklenen - Uygulamalı Bilimler Avrupa Üniversitesi - işgücü piyasasının taleplerine doğru ilerleyen istisnai programlar sunmaktadır. Üniversite, en büyük küresel eğitim sağlayıcısı olan Laureate Uluslararası Üniversitelerinin bir parçasıdır.

New European College

New European College Münih’in özel okullarından biridir. İngilizce eğitim veren ve YÖK denkliği belgesi olan kurum hem lisans programları hem de master programları sunmaktadır. Genellikle işletme, ekonomi, pazarlama vb. alanlarda eğitim veren okul staj programları aracılığıyla da öğrencilere çalışma ve prtaik yapma imkanı sunmaktadır. Eğitim ücretleri lisans programları ve master programlarında değişmekle beraber 9,000€ gibi maliyetlerden başlamaktadır. Almanya’nın üniversite eğitimi dahilinde yüksek öğrencim için özel okulları tercih edebilecek öğrenciler güzel imkanlar sunan bir okuldur.

 

Neden ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı?

ICES Turkey ekibi yurtdışı eğitim danışmanlığı yaparken öğrencilerin akademik geçmişlerini ve istedikleri ülke, okul ve bölümün gereklilikleri/içeriklerinin öğrenci ile örtüşmesine önem verir. Danışmanlarımız öğrencilerin başarısının kendilerine uygun bölümlerde okumalarından geldiğini bilerek hareket eder ve bu konuda yönlendirme yapar. Almanya’nın üniversite eğitimi için genel ve detay bilgileri danışmanlarımız sizlere sağlayabilmektedir. Almanya genelinde oluşturulan partnerliklerle öğrenciler için geçerli olan üniversite eğitimine başvuru, Almanca hazırlığı, vize başvurusu, eğitim ücretleri, yaşam giderleri gibi konularda genel bilgileri tarafınıza sağlamaktadır. Özellikle dikkatli olunması gereken vize başvuru sürecinde gereken yönlendirmeler kurumumuz tarafından yapılmaktadır. Almanya’da üniversite eğitimini daha detaylı öğrenmek için danışmanlarımıza buradan iletişim bilgilerinizi bırakabilir veya buradan randevu talep edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için

Almanya’da üniversite eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!