İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Almanya Üniversiteleri
...
Almanya Üniversiteleri
Almanya Üniversiteleri

Yurtdışında üniversite eğitimi denince Almanya ilgi çeken bir ülke olarak karşımıza çıkar. Almanya’da üniversite eğitimini düşünen öğrenciler özellikle teknik üniversitelerdeki mühendislik bölümlerini üst sıralarda tutmaktadır. Almanya'da eğitim, üniversiteler, kabul şartları, yaşam ve konaklama maliyetleri ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Almanya Üniversite Eğitimi Hakkında

Almanya’da üniversite okumak için lisans programları öğrencilerden genellikle Almanca bilgisi talep edilir lisans alanında İngilizce bölüm sayısı çok azdır. Almanya’da yüksek lisans bölümlerinde eğitim dili genelde Almancadır ancak İngilizce olarak bulunan bölümler lisans programlarına göre daha fazladır. Ancak İngilizce programlarda seçeneğin az olması ve bu bölümlerde uluslararası öğrenci kontenjanının azlığından dolayı öğrenciler genelde Almanca bölümlere yönelmektedir. Almanya’da lisans ve yüksek lisans programları için Almanca hazırlık alması gereken öğrenciler dil okulları ya da üniversitelerde yer alan hazırlık programlarına katılabilirler. Ancak hazırlıklarda da öğrencilerden belirli bir seviyede Almanca bilgisi istenmektedir. Her okulun bölümler için belirlediği seviye farklılık göstermektedir.

Almanya’da üniversite eğitimini düşünen ve herhangi bir Türk lisesinden mezun olan öğrencilerin, Türkiye’de üniversite sınavlarına girmesi şarttır. Öğrenci Almanya’da hangi lisans programlarını okumak istiyorsa, ÖSYM belgesinde de o bölüme yerleşmiş olmalıdır. Üniversite sınavından alınan puan ile Almanya’da başvurulacak üniversitelerin kalitesi ve akademik başarısı da doğru orantılı değişecektir. Almanya’da dünya sıralaması iyi olan üniversiteler hedefleniyorsa Türkiye’de de iyi üniversitelere yerleşilmesi gerekmektedir.

Almanya Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Almanya Üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak Almanya’daki devlet üniversitelerinde Almanca eğitim alacağınız için 1 yıl hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. Almanya son dönemde Almancası C1 olanları sınava kabul etmektedir ve şartlı kabul vermemektedir. Almanya’da özel üniversitede eğitim almak isterseniz İngilizce eğitim alabilirsiniz. IELTS’ten genellikle 6.0 puan şartı aranmaktadır. Bunu sunduğunuz takdirde üniversiteye direkt başlayarak üniversite eğitiminizi 3 yılda tamamlayabilirsiniz.

Almanya Üniversiteleri YÖK Denkliği

Almanya'da eğitim almayı düşünen Türk öğrenciler için önemli bir konu, Türkiye'de alınan diplomaların Almanya'da tanınmasıdır. Bu tanınma süreci, Türkiye'de eğitim almış öğrenciler için oldukça önemlidir ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yürütülür.

YÖK, Türk öğrencilerin Almanya'da yükseköğrenimlerine devam etmeleri için gerekli olan diplomaların ve notların tanınmasını sağlar. Almanya’daki üniversitelerin hemen hepsi YÖK denkliği sunmaktadır. Emin olmak için ICES Turkey danışmanlarından eğitim almayı düşündüğünüz üniversitenin YÖK denkliği olup olmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri

Almanya'daki kamu üniversiteleri, genellikle devlet tarafından finanse edilir ve bu nedenle öğrencilere ücretsiz eğitim fırsatları sunarlar. Bu, Türk öğrenciler için cazip bir seçenek olabilir, çünkü Türkiye’deki devlet üniversiteleri ile benzer bir şekilde öğrenciler sadece harç ücreti ödeyerek yüksek kaliteli eğitim alabilirler, fakat eğitim dili Almancadır. Almanya'da 300'den fazla üniversite ve yükseköğretim kurumu bulunmaktadır.

Öte yandan özel üniversiteler, Almanya'da daha fazla özgürlük ve öğrencilere daha fazla kişisel ilgi sunma eğilimindedirler. Daha küçük sınıflar, öğrencilere daha fazla fırsat ve özel destek sağlar. Bunun yanı sıra birçok özel üniversite, uluslararası öğrencilere İngilizce dilinde programlar sunar, böylece Almanca eğitimi almak istemeyen öğrenciler için ideal bir seçenektir. ICES Turkey olarak, özellikle özel üniversiteler konusunda gelişmiş danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. 

Almanya’nın en iyi devlet, özel ve teknik üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için ‘Almanya’nın En İyi Üniversiteleri’ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya Üniversite Bölümleri

Almanya, uluslararası öğrenciler için bir dizi ilginç ve prestijli lisans programına ev sahipliği yapmaktadır. Bu programlar, hem akademik mükemmeliyeti hem de kariyer fırsatlarını birleştirir. İşte Almanya'da popüler olan bazı lisans programları:

 • Makine Mühendisliği (Mechanical Engineering)
 • Elektrik Mühendisliği
 • İşletme Yönetimi (Business Management)
 • Uluslararası Yönetim (International Business)
 • Enerji Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji (Power Engineering and Renewable Energies)
 • Ürün Tasarımı (Product Design)
 • Reklamcılık (Advertising)
 • Biyomedikal Mühendisliği (Biomedical Engineering)
 • Psikoloji (Psychology)
 • Finans (Finance)
 • Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri (Applied Computer Science)
 • Otomasyon ve Kontrol (Automation and Control)

*Not: Daha fazla bölüm seçeneği mevcuttur. İngilizce bölümlerde ise dönemlik ya da senelik ücretler ödemeniz gerekebilir.

Almanya'da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, ilgi alanlarına, kariyer hedeflerine ve kişisel yeteneklerine en uygun programı seçmek için danışmanlık alabilirler. ICES Turkey danışmanları, size Almanya'da eğitim almak için en iyi seçenekleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Almanya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Almanya Üniversite başvuru koşulları üniversiteye göre değişmektedir. Kabul ve başvuru süreleri hakkında detaylı bilgi almak ve sıkça sorulan soruların cevaplarını görmek isterseniz ‘Almanya Üniversite Başvurusu’ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Abitur, Matura ve IB Diploma Avantajları

Türkiye’de Matura ya da Abitur Diploması veren liselerden mezun olan öğrenciler, Alman öğrencilerle eşit konumda sayılır. Özellikle Avrupa’da birçok ülkede geçerliliği olan Abitur Diplomasını Türk öğrenciler lise eğitiminin son yılı olan 12. sınıfta sınava girerek elde edebilmektedir. Türkiye’de Alman Lisesi gibi liselerde okuyan öğrenciler Abitur Diploma alma şansı elde ederler ya da Matura diploması veren bir okuldan mezun olan öğrenciler Almanya’daki üniversitelere direkt başvuru yapabilirler. Türkiye’de ÖSYM sınav sonuçlarını bekleyerek başvuru tarihlerini kaçırmazlar ve mezun oldukları sene doğrudan Alman Üniversiteleri’ne yerleşebilirler. Ancak bu diplomaları veren bir liseden mezun değilseniz ÖSYM Yerleştirme Sonucunuzun mutlaka elinizde olması gerekir.

Almanya Üniversiteleri

Almanya Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Almanya Üniversitelerinde “NON-EU Applicants” yani Avrupa Birliği vatandaşları ile Türk öğrenciler için son başvuru tarihleri bazı üniversite ve bölümlerde fark edebilmektedir. Örneğin FH Aachen’da Internationally Oriented Studies bölümünde Alman öğrenciler için 15 Temmuz’a kadar başvuru kabul edilirken, Türk öğrenciler için 1 Temmuz’a kadar başvuru kabul edilmektedir.

Genel anlamda Almanya üniversiteleri için başvuru bitiş tarihleri aşağıdaki gibidir.

Okul Dönemi

Tarih

Winter Semester

Bazı bölümler 15 Mayıs

Bazı bölümler 15 Temmuz

 Summer Semester

15 Ocak

Almanya Üniversiteleri Ücretleri

Almanya'da eğitim ücretleri, her ne kadar devlet üniversitelerinde ücretsiz olsa da eyaletlere ve üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, Almanya'da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için farklı ücret politikaları vardır. Almanya’da üniversite, bölüm, eyalet veya şehire göre ortalama eğitim ücretleri, buna ek olarak burs imkanları, yaşam ve konaklama masrafları gibi konularda detaylı bilgilere sizler için hazırladığımız ‘Almanya Üniversite Fiyatları’ sayfamızdan ulaşabilir, aklınıza takılan soruları ise 444 22 03 numaralı hattımızdan bizi arayarak sorabilirsiniz.

Almanya Üniversite Vizesi

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için gözden kaçan fakat çok kritik bir konu bloke hesap uygulamasıdır. Almanya’da öğrenci vizesi sürecine girmek için öğrencilerden yetkili bir Alman bankasında bloke hesabı açması ve bu hesapta minimum 11.400 EUR parayı bloke olarak göstermesi istenmektedir. Bloke hesap gösteremeyen öğrenciler için Almanya’dan birisinin sponsor olması gerekmektedir. Almanya vizesinin sonucunun açıklanması çok uzun sürmekte özellikle yaz ve Eylül-Ekim döneminde üniversitelerin başlangıç tarihi olması sebebiyle vize açıklanma süresi minimum 2 ay sürmektedir. Detaylı bilgi için öğrenci vizesi sayfamıza bakınız.

ICES Turkey Almanya Üniversite Danışmanlığı

ICES Turkey ekibi yurtdışı eğitim danışmanlığı yaparken öğrencilerin akademik geçmişlerini ve istedikleri ülke, okul ve bölümün gereklilikleri/içeriklerinin öğrenci ile örtüşmesine önem verir. Danışmanlarımız öğrencilerin başarısının kendilerine uygun bölümlerde okumalarından geldiğini bilerek hareket eder ve bu konuda yönlendirme yapar. Almanya’nın üniversite eğitimi için genel ve detay bilgileri danışmanlarımız sizlere sağlayabilmektedir. Almanya genelinde oluşturulan partnerliklerle öğrenciler için geçerli olan üniversite eğitimine başvuru, Almanca hazırlığı, vize başvurusu, eğitim ücretleri, yaşam giderleri gibi konularda genel bilgileri tarafınıza sağlamaktadır. Özellikle dikkatli olunması gereken vize başvuru sürecinde gereken yönlendirmeler kurumumuz tarafından yapılmaktadır. Almanya’da üniversite eğitimini daha detaylı öğrenmek için danışmanlarımıza buradan iletişim bilgilerinizi bırakabilir veya buradan randevu talep edebilirsiniz.

ICES Turkey Hangi Üniversiteler İçin Danışmanlık Yapıyor?

Ices Turkey çok uzun yıllardır yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmakta olan bir firmadır. Yurt dışında lisans eğitimi seçiminizin her adımında size doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. Ices Turkey Almanya’da lisans eğitiminin yanı sıra kısa süreli ve uzun süreli dil okulları, yaz okulları, sınav hazırlığı programları, sertifika programları, yüksek lisans eğitimi konularında da danışmanlık vermektedir. Aynı zamanda öğrenci vizesine başvuru yaparken de yol göstermektedir. Almanya’da danışmanlık yaptığımız üniversitelerden bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

Almanya Üniversite Yorumları ve Görüşleri

Daha önceki senelerde şartlı kabul ile giden öğrencilerimizin yorumlarını sosyal medya hesabımızda görebilir ya da icesturkey.com/yorumlar linkinden okuyabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları
Almanya’da En Çok Kazandıran Meslekler
Almanya, her alanda çalışmak için en uygun ülkelerden biri olduğunu dünyaya kanıtlamıştır. Avrupa'nın kalbinde yer alan Almanya, dünyanın en yüksek ya...
Almanya’da Eğitim: BSBI Avantajları & Kampüs Hayatı
Berlin School of Business and Innovation, Avrupa’da en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkelerden biri olan Almanya’da kurulmuş, İngiliz...
Almanya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler
Son yıllarda, Almanya'da okumak isteyen uluslararası öğrencilerin sayısında bir artış görüldü. Almanya, 2020 yılına kadar 350.000 uluslararası öğrenci...
Almanya’da Yaşam Maliyetleri
Almanya yurtdışında eğitim görmek veya yurtdışında çalışmak isteyen Türk vatandaşlar için oldukça rağbet gören bir ülkedir. Almanya, Polonya, Çekya gi...
Almanya'da Mühendislik Okumak
Yurtdışında mühendislik okumak denince akla ilk gelen ülke tabii ki Almanya’dır.  Teknik üniversiteleri ile ünlü Almanya’da diğer ülkelere göre eğitim...
Almanya Eğitim Sistemi Nasıl? Almanya Eğitim Modeli
Almanya, hayatın her alanında olduğu gibi eğitim sisteminde de profesyonel, disiplinli ve başarılı bir görünüm sergiliyor. Eyaletlerden oluşan Almanya...
Almanya üniversitelerinde lisans eğitimi süresi genellikle 3 yıldır.
Alman devlet üniversitelerinde genellikle ÖSYM sonucu, dil yeterliliği gibi unsurlar baz alınmaktaadır, özel üniversitelerde ise genellikle ÖSYM sonucuna bakılmaz.
Almanya üniversitelerinde lisans eğitimi için başvurular genellikle Şubat - Temmuz ayları arasında gerçekleşir. İstisnai kış dönemi başvuruları ise genellikle Ekim ayında kapanır.
Evet, Almanya üniversiteleri için öğrencilerin D Tipi adı verilen Schengen eğitim vizesine sahip olması gerekir. Bunun için en önemli iki kriter yeterli nakdi altyapıya sahip bir bloke hesap açılması ve eğitim sürecinin belgelerle iyi açıklanmasıdır.
Aylık konaklama maliyeti genellikle 500 ile 1000€ arasındadır.
Almanya üniversitelerinde bu diplomalara sahip olan öğrenciler ÖSYM denkliği - puan şartı aranmaksızın üniversitelerden kabul alabilirler.
Direkt anlaşmalı olduğumuz özel okullarımız BSBI, IUBH, GISMA, SRH, Cologne Business School ve EU Business School'dur.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste