Yurt dışında üniversite ve master eğitimi denince akla gelen ve önde gelen ilk ülkelerden biri olan İngiltere’de onlarca üniversitede yüzlerce program mevcuttur. İngiltere’de master’a gitmeyi düşünen öğrenciler için genellikle hemen bir bütçe korkusu oluşsa da aslında İngiltere’de yüksek lisans Avrupa’daki bir çok yüksek lisans alternatifine göre daha mantıklı bir plandır. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 sene sürmektedir. İngiltere’ye yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler Avrupa’da ücretsiz eğitim alabilecekleri veya ücretli olarak gidebilecekleri devlet üniversitelerine nazaran zaman olarak kesinlikle avantaj elde etmektedirler. Hatta yurtdışı üniversiteler arasında 2 senelik ve ücretli olan devlet üniversiteleri seçeneklerinde yapacakları eğitim ek 1 akademik yıl için yaşam maliyeti göz önüne alındığında İngiltere maddi olarak dahi daha iyi bir plan olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki İngiltere master diplomaları prestij anlamında birçok Avrupa ülkesinden daha ileridedir. İngilizce kurslara giden öğrenciler kadar akademik seviyede üniversite eğitimi ve yüksek lisans eğitimi için giden çok sayıda Türk öğrenci bulunmaktadır.

 

İngiltere Eğitim Sistemi Ve Kabul Şartları

İngiltere, yüksek lisans ve MBA(Master of Business Administration) programlarında dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Özellikle Times Higher Education ve QS sıralamaları baz alındığında; dünyanın en önde gelen üniversiteleri bu ülkede bulunuyor diyebiliriz. Sağlık, alternatif tıp, mühendislik, MBA, Pazarlama, Finance ve Management gibi bölümlerin ağırlıklı olarak tercih edilmesinin yanı sıra, sosyal bilimler alanında Psikoloji ve hukuk alanında da birçok alternatif yüksek lisans programlarıyla uluslararası öğrencilerin ilk tercihi olmaktadır.

 

İngiliz üniversitelerinin YÖK Denkliği:

İngiltere’de master yapacak öğrenciler için nispeten daha az önem taşıyor gibi gözükse de aslında bazı spesifik bölümler için özellikle önem arz eden bu hususa dikkat çekmek gerekir. YÖK tarafından tanınan ve denkliği olan üniversiteler Times Higher Education, QS Rankings, Shanghai Rankings vb sıralamalara göre değerlendirilirken bu listelerde İngiliz üniversitelerinin ezici bir üstünlüğü olduğunu görmek ve İngiltere üniversitelerinin bu noktada bir problem teşkil etmediğini anlamak zor olmayacaktır.

Kabul koşulları biraz daha yakından incelenecek olursa:

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi için Kabul koşulları genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

IELTS: Öğrencilerin IELTS sınavı ve tercihen UKVI versiyonu üzerinden en az 6.5 puan vermeleri gerekmektedir. Bazı üniversiteler 7.0 puan talep etmektedir. Subscore ismi verilen parça parça test skorları da okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin her biri üzerinden en az 6.0 puan olmalıdır. Üniversiteler, not ortalamanız ve diğer akademik değerlerinizin uygun olması halinde şartlı Kabul de vermebilmektedir. Vize için ihtiyacınız olan CAS mektubu için son bir tarih belirlenir ve bu tarihe kadar IELTS sınavınızı teslim etmeniz gerekir. Bu tarih İngiltere’deki üniversiteler arasında farklılık gösterse de genellikle Mayıs, Haziran aylarına kadar uzanmaktadır. Ayrıca İngilizceniz yetersiz kalırsa skorunuz düşük olursa pre-master programlarından veya düşük bir farklı kaçırdıysanız pre-sessional English programlarından faydalanabilirsiniz.

Motivasyon Mektubu: Öğrenci kendisini, geçmişini ve akademik hedefleri ile kariyer odaklarını çok iyi şekilde anlatmalıdır.

CV: Öğrenci, İngiltere’de iyi bir master programı için gönüllü tecrübeler, stajlar ve iş tecrübelerini iyi bir şekilde betimlemelidir. Önde gelen üniversiteler özellikle MBA programları bunu çok önemsiyor.

Transkript: Öğrencinin ders notları ve aldığı dersler incelenmektedir.

Diploma: Eğer hazırsa teslim edilir, değilse tamamlandıktan sonra teslimi sağlanır.

Referans Mektupları: Öğrenci en az 1 akademik olmak üzere 2 referans mektubu teslim etmelidir.

Pasaport kopyası ve iletişim bilgileri teslim edilmelidir.

 

İngiltere’de Eğitim Süresi Ve Eğitim Maliyetleri

İngiltere’de yüksek lisans programları 1 yılda tamamlanabilmektedir. Ortalama bir üniversitede yüksek lisans programları uluslararası öğrenciler için yaklaşık olarak 11,200£’dan başlamaktadır. Bu master fiyatları üniversite seviyesine göre 20.000GBP’nin üstüne kadar çıkan geniş bir makastır. Alternatif olarak London School of Commerce gibi master of business programlarıyla öne çıkan ve sektöre hazırlamaya daha çok odaklanan üniversiteleri de hedefleyebilirsiniz. Ayrıca LSBF, MLS College gibi iyi seviyede sertfika ve diploma programları veren okullar da mevcuttur. Ancak akademik olarak iyi bir seviyede MBA, Master of science veya Master of Arts programı istiyorsanız mutlaka “comprehensive research” yani araştırma üniversiteleri ve devlet üniversitelerini ağırlıklı olarak tercih etmenizi öneririz. Ücretsiz danışmanlık verdiğimiz bu kurumlarla alakalı detaylı bilgi için sayfanın en üstünde bilgi istek formumuzu rahatlıkla doldurup detaylı bilgi edinebiliyor ve bölüme göre fiyat listelerine ulaşabiliyor olacaksınız.

 

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi Için Gerekenler

Yeterli Düzeyde olan Not Ortalaması (Üniversite Mezuniyet Ortalaması/GPA)
Üniversitede eğitim alınan bölümle paralel alanlarda bir bölüme başvurulması
Yüksek Lisans eğitiminin alınacağı okulun belirlediği dil sınavından yeterli başarıyı göstermek ( IELTS/ TOEFL)
Referans Mektupları ( Mezun olunan eğitim kurumundan veya en son çalışılan iş yerinden alınmış )
Niyet Mektubu
Adayın CV(Özgeçmişi)’si
Adayın daha önceden kazanmış olduğu, başarılar, ödüller ve yarışma sonuçları

İngiltere’de MBA programlarına katılmak isteyen öğrencilerden ise lisans mezuniyeti sonrası 2 yıllık bir iş tecrübesine sahip olması beklenmektedir , nadir olarak bazı üniversiteler ise MBA programları için GMAT sınavı talep etmektedir.

 

İngilizce Dil Yeterliliği ve Pre-Master

İngilizce’nin ana vatanı olan İngiltere’de yüksek lisans programlarına başvuruda bulunan öğrenciler için IELTS sınavı çok büyük önem taşımaktadır. İngiltere üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi için 6.5 – 7.0 UKVI IELTS gerekmektedir. Lisans mezuniyet diploma notu yüksek olduğu halde dil yeterliliği olmayan öğrenciler 1 yıllık pre-master adı verilen hazırlık yılını almak durumunda kalacaktır.
Pre-master hazırlık yılına kabulü için de minimum 5.5 IELTS skoru elde etmesi gerekmektedir. Öğrenciler 4.0 ve üstünde daha düşük puanlarla daha bu programlara daha uzun süre olmak kaidesiyle girebilmektedir. Bunun dışında uzun süreli bir dil okulu program da tercih edilip sonunda IELTS alınarak problem çözülebilir.

 

İngiltere’de önde gelen bazı Master Programları

İngiltere’de Hukuk Master programları(LLM):

İngiltere’ye yüksek lisans eğitimi için giden öğrenciler içerisinde çok sayıda hukuk öğrencisi görülmektedir. Bunun altında yatan sebeplerden en önemli olanlardan biri bu alanda en önde gelen üniversitelere ev sahipliği yapmasıdır. King’s College başta olmak üzere üst düzey LLM programlarında önde gelen Queen Mary Üniversitesi, City University London, University of London, Sussex, Aberdeen ve çok daha fazlası bu ülke bünyesindedir. İngiltere’de master programlarının bir öne çıkan avantajı da mezuniyet sonrası staj ve çalışma imkanlarıdır. Öğrenciler ingiltereye master için giderken mutlaka bu faktörü değerlendirip Türkiye’de mezuniyeti sonrası direkt de gidebilirler. Lisans derecesinde oldukça zorlayıcı olan hukuk programları için 2.5 üstü ortalama İngitere’de yüksek lisansa, LLM programlarına girişte, yeterli görülmektedir.

İngiltere’de MBA:

Muhteşem üniversiteleriyle ingiltere’de master yapmak amaçlı bulunan öğrencilerin hangi altyapıdan gelirlerse gelsinler en çok tercih ettiği alanlardan biridir. Mutlaka iş tecrübesi gerektiren bu bölüm için ayrıca olabildiğince kuvvetli bir akademik alt yapı gerekmektedir. Ortalamaların 3.0 üstü olması önerilirken özellikle IELTS derecesinin de 7.0 ve üstü olması önerilir.

İngiltere’de teknik yüksek lisans programları:

İngiltere’de yüksek lisans seçenekleri incelendiğinde en çok öne çıkan bir diğer alan mühendislik ve alternatif bilimlerdir. Genellikle nispeten yüksek seviyede bir akademik geçmiş isteyen bu bölümlerde özellikle öğrencinin matematik ve temel bilimler altyapısının kuvvetli olması ve bu hususta İngiliz üniversitelerinin yüksek lisans programları ile alakalı olan dersleri, transkriptte daha detaylı dikkate alacağının belirtmek gerekir. Önde gelen İngiliz üniversiteleri genellikle bu alanda 3.0 ortalama bekleyecektir. Ancak tabiiki yine iyi seviyedeki standart seçimler için bu ortalama şartı söz konusu olmayacaktır.

İngiltere’de mimarlık ve sanat alanlarında yüksek lisans:

İngiltere’de önde gelen mimarlık, sanat, film, medya okulları genellikle iyi bir portfolyo şartı sunar. Başarılı olmak isteyen öğrencilerin fark yaratan sanatsal çalışmalarla başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

İngiltere’de sosyal bilimler, dil ve psikoloji eğitimi:

İngiliz üniversiteleri arasında önde gelen master programları arasında mutlaka sosyal bilimler fakülteleri de mevcuttur. TESOL, Çevirmenlik, dil bilimleri gibi alanlar, psikoloji, klinik psikoloji gibi alanlar ve tabiiki sosyal bilimlere dair her alan için İngiltere’de çok iyi seviyede yüksek lisans seçenekleri mevcuttur. İngiltere’nin bu alanda önde gelen üniversitelerine örnek olarak City, Anglia Ruskin, University of London, Nottingham, Liverpool ve Bath gösterilebilir.

 

ICES Turkey Farkıyla Direkt Yerleşebileceğiniz ve Pre-Master Alabileceğiniz İngiltere’de Önde Gelen Bazı Üniversiteler

University of Nottingham : Eczacılıkta dünya 6.sı, mezuniyet sonrası iş fırastlarında dünya 55.si ve dünya geneli sıralamalarda 84.sırada olan mükemmel bir üniversitedir. (QS World Rankings)
University of Bristol: Dünyada ilk 100’dedir, özellikle mühendislik, teknik çalışmalar ve alternatif tıp alanında mükemmel bir eğitim fırsatı sunuyor.
University of Bath: Bir çok alanda İngiltere’de lider üniversitelerden biridir.
Liverpool University: İngiltere’de önde gelen üniversitelerden biri olup özellikle ekonomi ve liberal arts alanlarında öneriliyor.
Nottingham Trent University: Trent, 2017-2018 yılında Times Higher Education tarafından en değerli üniversite seçildi.
Westminister University: Londra’da en iyi lokasyonlardan birine sahiptir.
Swansea University : Hukuk alanında önerdiğimiz üniversitelerden biridir.
University of Plymouth :Özellikle mimarlık, temel güzel sanatlar eğitimi için önerdiğimiz bir üniversitedir, çok modern bir kampüse sahip.
Brunel University : Özellikle mühendislik konusunda önde gelen bir üniversitedir.
Newcastle University : Özellikle mimarlıkta çok başarılı bir üniversite. Yabancı öğrenciler için hazırlık imkanları ve partnerlikleri de iyi.
University of Leeds: Şehir kalitesi ve kampüs kalitesinin yanı sıra mükemmel bir akademik değere sahip.
University of Surrey : Modern kampüsü ve geniş eğitim alanıyla yıldan yıla güçlenmektedir.
King’s College : Her alanda mükemmel, her alanda çok prestijli, dünyada ilk 50’de bulunan çok köklü bir üniversitedir.
Southampton University : Dünya sıralamalarında ilk 100’dedir, computer science alanında özellikle oldukça iyi.
University of Law : Staj imkanları başta olmak üzere hukuk öğrencilerine çok iyi avantajlar sunmaktadır. Yabancı öğrenciler staj imkanlarında özellikle çok iyi destekleniyor.
University of Exeter: Dünyaca ünlü olan Exeter, sıralamalarda da yerini sağlamlaştırmış büyük bir üniversitedir.
City University London: Gerek CASS School of Business gerek LLM programları ile harika bir eğitim sunuyor. Uluslararası hukuk öğrencileri çok iyi destekleniyor. Program öncesi Kaplan International College’da yüksek lisans İngilizcesi ve bölüm özeli hazırlıklar içeren premaster programlarıyla City’e daha da kolay master yapmak mümkün.
Hertfordshire University: Londra’ya yakın uygun fiyatlı ve kaliteli bir eğitim için öneriyoruz.
Anglia Ruskin University: Özellikle sosyal bilimler, psikoloji ve dil bilimleri alanında müthiş bir eğitim sunmaktadır. Cambridge’de bulunur.
University of London: Türkiye’de partnerlikleri de güçlü olan açık olan çok iyi bir alternatif.
East Anglia University: Uygun maliyetli ve iyi akademik değere sahip, research master bütçesi yüksek bir okul. Uluslararası öğrenci imkanları iyidir.
Bangor University: Daha hafif kabul koşulu, burs imkanı ve başarılı büyüme gösteren bir üniversitedir. Kampüsü özellikle tercih sebeplerinin başında geliyor. Yabancı öğrenciler iyi karşılanır.

 

İngiltere’de Burs İmkanları

Yurtdışından yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler, eğitim danışmanlıklara genellikle ücretsiz devlet üniversiteleri, yurtdışında ücretsiz eğitim imkanları kadar burs olanaklarını da sormaktadır. Hatta bu soru yurtdışında yüksek lisans nasıl yapılır? Sorusundan bile daha önce gelmektedir. Yurtdışı master programlarını hedefleyen öğrenciler çalışma hayatına da atılmakta oldukları için maddi kısım oldukça önemlidir. Kabul etmek gerekiyor ki İngiltere’de yüksek lisans fiyatları çok uygun değildir ancak imkanlar mevcut.
İngiltere’de üniversite başvuruları tamamlandıktan sonra aralarında önde gelen üniversitelerin de bulunduğu bazı üniversiteler ikinci bir başvuru ile burs imkanlarının kapısını açmaktadır. Bu burslar genellikle kısmi burslar olup 2.000 ile 10.000GBP arasında değişebilmektedir. Sadece eğitim kapsamlı olan bu burslar için öğrencilerin iyi ortalama, iyi dil seviyesi, iyi bir CV, iyi referanslar ve kesinlikle iyi bir niyet mektubu sunması gerekir. ICES Turkey Yurtdışı eğitim danışmanlık, bu konuda kuvvetli akademik destek sunabilen bir kadroya sahiptir.

 

İngiltere’de Çalışma İmkanı

İngiltere’de tam zamanlı olarak eğitim alıyorsanız 20 saate kadar çalışma imkanınız oluyor. Öğrenciler İngiltere’de master kayıdını tamamlayan öğrenciler BRP kayıtları ve oturumlarını aldıktan sonra yarı zamanlı çalışma izinlerini alırlar.
İngiltere'ye çalışma yeri açısından diğer ülkelere göre biraz daha esnektir ve istediğiniz her yerde 20 saati geçmemek kaydı ile çalışabilirsiniz.

 

Yaşam Koşulları Ve Maliyetler

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi gören öğrenciler için bir çok yurt imkanı söz konusudur. İngiltere’ye master programları için giden öğrenciler İngiliz üniversitelerinin onlar için ayırdığı yurtları tercih edebilirken aynı zamanda özel yurt araştırmasında da ICES Turkey aracılığıyla yol katedebilirler. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi için bulunan öğrenciler genellikle konaklama için ayda en az 600GBP bütçe ayırmalıdır. Bunun haricinde minimum 350-500GBP arası bir yaşam ve yeme-içme masrafı söz konusudur.

 

ICES Turkey Ne Gibi Hizmetler Sağlıyor?

İngiltere’de bir çok üniversite için başvuru aşamasında ücretsiz pre-master ve direkt giriş desteği veren ICES Turkey ile başvuru prosedürünü güvenle takip edebilir, konaklama ayarlamalarınızda destek alabilir ve en doğru vize danışmanlarından destek alabilirsiniz.

 

İngiltere’deki en iyi 10 üniversitenin QS Top University Ranking’e göre yayınlandığı videoyu aşağıdaki linkte görebilmektesiniz:


Ayrıntılı bilgi için

İngiltere Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!