İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Çekya Üniversiteleri
Çekya Üniversiteleri

Çekya Almanya, Avusturya, Slovakya ve Polonya ile komşu olan, Avrupa’nın merkezinde bir ülkedir. Eski adı Çek Cumhuriyeti olan ülkenin kültürel zenginlikleri oldukça fazladır. Eğitim alanında Dünya'da seçkin bir yere sahip olan Çekya’da ilk üniversite başkent Prag’da 1348 senesinde kurulmuştur. Prag, köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile tanınan, ilgi çekici bir şehirdir. İlk üniversitesinin kuruluş tarihinin çok eski dönemde olmasından da anlaşılacağı gibi Çekya’nın eğitimi güçlü bir temelde kuruludur.

Eğitim alanında yüzyılların tecrübesini kullanarak geliştirdiği sistem ile Dünya'ya örnek olan Çekya’da eğitim almak sadece bir hayalden ibaret değildir. Bu alanda kendini geliştirmiş öncü firmalardan olan ICES Turkey sayesinde bu hayalinizi gerçekleştirip Çekya’da üniversite eğitimi alabilirsiniz. 

Çek Cumhuriyetinde - Çekyada Üniversite Okumak

Yaklaşık 11 milyon nüfusu ile düşük nüfus yoğunluğuna sahip bir ülke olan Çekya 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Ülkenin en büyük üniversitelerinden biri Prag’da kurulmuş olan Prag Devlet Ekonomi Üniversitesi’dir. Çek Ekonomi Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi ve Charles Üniversitesi en çok rağbet gören diğer üniversiteler arasında yer alır. Bunun yanında Dünya film okulları arasında saygın bir yere sahip olan Prag Film Okulu da dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilerin eğitimlerine ev sahipliği yapar. Bu ülkeler arasında Türk sinema sektöründe yetişen öğrenciler de yer alır.

Çek Cumhuriyetinde (Çekya’da) Üniversite Eğitimi Hakkında

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden diplomanız ve transkriptiniz ile Çekya üniversitelerine eğitim için başvuru yapabilirsiniz. Çekya Cumhuriyeti de Türkiye’den gelen öğrencilerin bir sınava girmesi koşulunu aramaz. (Üniversite bölümlerinin yeterlilik sınavları hariç.) Siz de buradaki üniversitelere başvuru yaparak Avrupa Birliği diplomasına sahip olabilirsiniz.

Çek Cumhuriyetinde (Çekya’da) Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

 • Çekya’da üniversite okumanın hem ülkenin ekonomik ve sosyal imkânları hem de üniversitelerinin ileri düzeydeki eğitim sistemi ile ilgili avantajları vardır.
 • Çekya, Türkiye’den kolay ulaşım sağlanan bir ülkedir. Mesafesinin kısa ve kolay ulaşılabilir olması en önemli avantajlardan birisidir. Uçak yolculuğu ile yaklaşık 3 saatte Çekya’ya ulaşabilirsiniz.
 • Çekya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en önemli avantajlarından biri de üniversitelerin ülkenin yerel dili olan Çekçe'nin yanında İngilizce de eğitim veriyor olmasıdır. Üniversite eğitimine direkt İngilizce ile başlayabilirsiniz.
 • Çek Cumhuriyeti’nde alacağınız eğitim süresi boyunca ülke sınırları içinde kalmak zorunda değilsiniz. Eğitim süreniz boyunca elde edeceğiniz Shengen vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkına da sahip olursunuz. Bu sayede aktif bir öğrencilik hayatı yaşayacağınız üniversite sürecinde tatilleri arkadaşlarınız ile birlikte diğer Avrupa Birliği ülkelerini dolaşarak geçirebilirsiniz. 
 • Orta Avrupa’nın merkezinde bulunan Çekya’da eğitim alarak Dünya'nın dört bir yanından gelen öğrenciler ile tanışma ve arkadaşlık kurma şansı yakalayabilirsiniz. Farklı kültürlerin deneyimini yaşayacağınız üniversite hayatında Prag şehrinin medeni ortamında kendinizi geliştirme ortamı bulabilirsiniz.  
 • ICES Turkey yurtdışı eğitim olanakları ile Çekya’nın saygın üniversitelerine lisans ve yüksek lisans eğitimleri için etkin bir başvuru gerçekleştirebilirsiniz. ICES Turkey bünyesindeki uzman danışmanlar size en uygun üniversite ve eğitim programları araştırır, üniversiteye başvuru ve kabul sürecini takip ederek sizleri gerekli konularda bilgilendirir. Üniversite başvurusunu yaptığımız öğrencilerin vize randevularının alınması, başvuru aşamaları, üniversiteye kabulleri, iskan ve uçuş faaliyetleri, oryantasyon süreci ve Çekya’ya gittikten sonra yapmaları gerekenler ile ilgili ayrıntılı bir danışmanlık hizmeti sunarak sürecin sorunsuz ve hızlı şekilde yürütülmesini garanti ederiz.

Çek Cumhuriyeti Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Çekya’da alacağınız üniversite eğitimlerinin lisans süresi 3 yıl, yüksek lisans süresi ise 2 yıldır. Üniversiteye başvurduktan sonra İngilizce seviyeniz yeterli değilse üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi de alabilirsiniz. Hazırlık sınıfı eğitimi 1 yıl sürer. Sağlık alanında eğitim almak istiyorsanız tıp eğitiminin 6 yıl, diş hekimi ve eczacılık fakültelerinin 5 yıl eğitim süresi vardır. Eğitim sürecinde katılacağınız staj ve eğitim programlarında edineceğiniz tecrübelerin yanında çok iyi seviyede yabancı dil seviyesine ulaşabilirsiniz. Bu da sizi rakiplerinizin birkaç adım önüne geçirir.

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri YÖK Denkliği

Yurtdışında aldığınız üniversite diploması ile Türkiye’de çalışmanız için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından aldığınız diplomanın denkliğinin olması gerekir. YÖK’ün tanıdığı ve Dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite arasında birçok Çekya üniversitesi bulunur. En iyi 1000 üniversiteden birinden mezun olmanın verdiği avantaj ile mezun olduktan sonra denklik ile ilgili herhangi bir endişeniz de olmaz.

Çek Cumhuriyeti En İyi Üniversite Sıralamaları

Her biri birbirinden başarılı Çekya Üniversitelerinin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi: Başkent Prag’da yer alan üniversite 1906 senesinde kurulmuş olup birçok alanda İngilizce lisans programına sahiptir.
 • Çek Teknik Üniversitesi: Başkent Prag’da eğitim faaliyetini sürdüren üniversite Dünya'nın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alır.
 • Charles Üniversitesi: 1348 senesinde Prag’da kurulan üniversite Avrupa’nın en eski ve köklü üniversitelerinden biridir.
 • Prag Ekonomi Üniversitesi: Prag’da faaliyet gösteren üniversite Çekya’nın en büyük devlet ekonomi üniversitesidir.
 • Prag Film Okulu (Prague Film School): Prag’da faaliyet gösteren ve Avrupa’nın en tanınış sinema ve fotoğrafçılık okullarından biridir.
 • Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi: Çekya’nın kimya ve benzeri alanlarında faaliyet gösteren en iyi üniversitesidir.
 • Masaryk Üniversitesi: Çekya’nın Brno şehrinde faaliyet gösteren en büyük devlet okuludur.

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’deki üniversite sınavına girme zorunluluğu yoktur. Başvuru için sadece diploma ve transkript yeterlidir. Çekya, eğitime oldukça önem veren ve bu alanda sürekli kendini geliştiren bir ülkedir. Üniversiteler bünyesinde faaliyet gösteren birçok bölüm vardır. Eğitim oldukça yüksek kalitede ve modern kampüslerde icra edilir. Çekya’da en çok tercih edilen bölümler şunlardır:

 • Ekonomi
 • Mühendislik
 • Sinema, Fotoğrafçılık
 • Uluslararası İlişkiler
 • Mimarlık
 • Turizm
 • Sağlık Bilimleri, TIP

Yukarıda yer alan bölümlerin kabul ve başvuru şartları farklılıklar gösterir. Bu kapsamda başvuru ve kabul şartları genel olarak şu şekildedir.

 • Mühendislik Bölümünde okumak isteyen öğrenciler fizik ve matematik sınavına tabi tutulurlar.
 • Mimarlık bölümüne kabul edilmek isteyen öğrenciler matematik ve fizik sınavlarının yanında çizim sınavına girmek zorundadırlar.
 • Tıp Bölümünde okumak isteyen öğrenciler kimya, biyoloji ve tıp İngilizcesi sınavlarından geçer not almalıdırlar.
 • Finans, ekonomi, bilgisayar bilimleri alanlarına başvuran öğrenciler matematik yeterlilik sınavına girmelidir.
 • Psikoloji bölümüne girmek isteyenler skype üzerinden sözlü olarak yapılan bölüm yeterlilik sınavına girerler.  
 • Yukarıda sayılan sınavlara giriş dili İngilizcedir. İngilizce yeterliliği her üniversite için şarttır. B2 İngilizce bilgisine sahip olanlar İngilizce yeterliliğine sahip demektir. Bunun yanında üniversite eğitim dilini Çekçe tercih ederseniz giriş sınavları da doğal olarak Çekçe yapılır.

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Çekya’da her üniversitenin başvuru dönem ve tarihleri farklılıklar gösterir. Bu kapsamda başvuru dönem ve tarihlerini gösteren tablo aşağıdadır.

Program Başvuru Tarihi Üniversite Başlangıç Tarihi

Hazırlık Programı Temmuz ayı sonuna kadar Eylül-Ekim Ayı

Lisans Programı Eylül-Ekim Nisan-Mayıs

Lisans Programı Kasım-Aralık Şubat

 

Çekya Üniversiteleri

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri Fiyatları ve Ücretleri

Çekya’da Çekçe eğitim almak ücretsizdir. Fakat İngilizce eğitim almak istiyorsanız, belli miktarda ücret ödemeniz gerekir. Genellikle Türk öğrenciler Çekya’da eğitim almak için İngilizce eğitim dilini tercih ederler. Bu kapsamda Çekya üniversiteleri bölüm ücretlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Bölüm En Düşük Ücret En Yüksek Ücret

Diş Hekimliği 12.000 € - 14.400 €

Genel Tıp 10.000 € - 14.400 €

Eczacılık 7.600 € - 8.000 €

Bilgisayar Mühendisliği 4.500 € - 5.700 €

Makine Mühendisliği 4.500 € - 5.000 €

Tarım Mühendisliği 3.000 € - 4.700 €

İnşaat Mühendisliği 4.500 € - 5.000 €

Profesyonel Pilot Eğitimi 4.500 € - 13.000 €

Yazılım Mühendisliği 4.500 € - 5.000 €

İşletme 5.000 € - 6.500 €

İngiliz Dili ve Edebiyatı 3.000 € - 4.500 €

Ekonomi ve Finans 6.000 € - 7.000 €

Ekonomi ve Yönetim 5.990 € - 7.000 €

Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Siyaseti 5.000 € - 6.000 €

Tarih 5.000 € - 6.000 €

Fizyoterapi 9.000 € - 10.000 €

Çevre Mühendisliği 480 € - 3.800 €

Kimya 3.800 € - 4.000 €

Bilişim Teknolojileri 5.250 € - 6.000 €

Fizik Mühendisliği 4.500 € - 6.000 €

Çek Cumhuriyetinde Yaşam Masrafları

Çekya, Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen kendi para birimini korumayı başarmıştır. Ülkenin resmi para birimi Çek korunasıdır. Bu durum ülkeye öğrenci olarak giden öğrenciler için büyük avantajlar barındırır. Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin ücretleri ile kıyaslandığında çok daha cazip fiyatlarla Avrupa’nın merkezi konumunda bir ülkede eğitim imkânına kavuşabilirsiniz. Bu avantajlı durumu lisans eğitiminin devamında yüksek lisans eğitimi için de değerlendirebilirsiniz. 

Prag Ekonomi Üniversitesi Türk öğrencilerine ilk eğitim yılında üniversite yurtlarında ücretsiz konaklama imkânı sunar. Yurt odaları genellikle 2-3 kişi ile sınırlıdır. Yurt ücretleri 200 € ile 240 € arasında değişiklik gösterir. Prag’ın Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri olması sebebiyle öğrenciler genellikle üniversitenin ilk yıllarında yurtta konaklamayı tercih ederler. İlk yılını yurtta geçiren öğrenciler sonrasında ev kiralarlar.

Türk öğrenciler için yeme içme ve ulaşım maliyetleri oldukça caziptir. Ulaşım ağı son derece gelişmiş olan Çekya’da öğrencilere verilen indirimli ulaşım kartı ile istenilen yere tramvay, metro ve otobüs ile gidilebilir. Bu kapsamda Prag metrosunun Avrupa’nın en yoğun 6. metrosu olduğunu belirtmekte fayda vardır. Aylık sınırsız ulaşım kartı 20 € ücretle temin edilebilir.  

Üniversitelerin kantinlerinde üç öğün yemek imkânı mevcuttur. Günlük üç öğün yemek ücretiniz yaklaşık 2,5 € ile 4 € arasında değişir. Çekya çok fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığından yeme içme sektörü de bu kapsamda gelişmiştir. Ülkede her bütçeye uygun yeme-içme ve fast food zinciri bulmanız mümkündür. Sonuç olarak Prag’da ulaşım ve yeme içme giderlerini yaklaşık 250 €’luk bir bütçe ile giderebilirsiniz. 

Çek Cumhuriyeti Üniversite Vizesi

Çekya’da üniversite eğitimi almak için bu ülkeden vize almanız gerekir. Öğrencinin 90 günden fazla ülkede kalması söz konusu olduğundan vize başvurusunun buna göre uzun süreçli olması gerekir. Çalışma imkânlarından da istifade etmek için oturma izni başvurusunda bulunmanız menfaatinize olur. Vize başvurusu yapmadan önce istenen evrakları önceden kontrol etmenizde fayda vardır. Başvuru zamanından itibaren vize süreci 2 aylık bir zamanı kapsayabilir. Genellikle istenen evraklar sıradan belgeler olup aşağıda belirtilmiştir.

 • Geçerli bir pasaport
 • Başvuru formu
 • Başvurduğunuz üniversiteden kabul belgesi
 • Konaklama yapmak için finansal kaynak kanıtı (Burs bilgileri v.b.)
 • Konaklama onay belgesi
 • Sabıka kaydı belgesi
 • Uluslararası geçerliliği olan sağlık belgesi

Çek Cumhuriyetinde Okurken Çalışma

Çekya’da üniversite eğitimi esnasında arzu ederseniz çalışma imkânına da sahip olabilirsiniz. Üniversitelerin lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim alan öğrenciler yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir. Fakat bu imkândan hazırlık sınıfında eğitim alan öğrenciler yararlanamazlar. Bu imkân sayesinde üniversite eğitiminiz süresince ailenize çok fazla yük olmadan eğitim giderlerinizi kendiniz de karşılayabilirsiniz. Çalışarak ülkenin ekonomik ve kültürel yapısı ile ilgili daha detaylı bilgiye de sahip olmuş olursunuz.

Çekya üniversitelerinde sınav gerekliliği, bölümlere göre değişmektedir, genellikle tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik bölümlerinde sınav zorunludur, bazı devlet üniversiteleri ekonomi ve işletme bölümleri için de matematik sınavı uygular, bu sınavlar için hazırlık materyalleri sağlanmaktadır.
Çekya üniversitelerinde lisans programları, bölüme göre 3 veya 4 yıl olabilmektedir. Diş Hekimliği ve Eczacılık 5, Tıp fakültesi ise 6 yıldır.
Çekya üniversitelerinin birçoğunun YÖK denkliği ve tanınırlığı vardır.
Çekya'da, Avrupa'nın en üst düzey tıp fakültelerinden birine sahip olması ile birlikte tıp, diş hekimliği programları çok popüler olduğu gibi mühendislik ve ekonomi gibi alanlarda da dünyanın önde gelen devlet üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.
Çekya'da tıp eğitimi için başlıca üniversiteler olan Masaryk ve Charles üniversiteleri fizik, kimya, biyoloji ve temel tıp altyapısından oluşan bir sınav uygular, bu sınavlar genellikle bir yada iki oturum şeklinde yapılır. Hazırlık materyallerini ve süreci ICES Turkey'nin uzman danışmanlarından öğrenebilirsiniz.
Çekya üniversitelerinin başvuruları genellikle Kasım ayında açılmakta olup Mart-Mayıs ayları arasında kapanır, yalnızca hazırlık programları genellikle Temmuz ayına dek başvuru kabul etmektedir, eğitim genellikle Ekim ayında başlamaktadır.
Anlaşmalı üniversitelerimizden Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi'nin uzman eğitmenleri ve programıyla Çekçe eğitimi alabilir, Çekçe eğitim aldığınız takdirde ücretsiz eğitim görebilirsiniz.
Çekya'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz D tipi vize başvurusu yapmalı ve konsolosluğa başvurmalıdır.
Evet, haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste