İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
İrlanda Üniversiteleri
...
İrlanda Üniversiteleri
İrlanda Üniversiteleri
İrlanda Üniversiteleri

Okul ödeneklerinin yanı sıra ülkedeki yaşam giderlerinin diğer ülkelere daha makul olması ve öğrencilere çalışma hakkı tanınması her geçen yıl İrlanda’ya olan ilgiyi artırmaktadır. Öğrenciler,öğrenci vizesi ile birlikte üniversite hayatları süresince haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Çalışan öğrenci hem cep harçlığını çıkarma hem de ana dili İngilizce olan insanlarla birebir konuşarak sosyalleşme imkânı yakalar. İrlanda üniversiteleri dünyanın en iyileri arasında yer alan eğitim kurumlarıdır. Üniversitelerin tamamı İngiliz eğitim sistemini benimsemiştir ve yüksek kalitede eğitimleriyle göz doldurmaktadır. Köklü üniversitelere sahip olan İrlanda’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından kabul edilmektedir. APPLE, MICROSOFT, IBM, GOOGLE şirketlerinin merkez ofislerine ev sahipliği yaptığı için İrlanda’ya Avrupa’nın teknoloji başkenti diyebiliriz. Bu tarz büyük şirketlere içinde bulunduran İrlanda’da işsizlik oranı oldukça düşüktür ve iş bulma konusunda uluslararası öğrencilere birçok fırsat sunulmaktadır.


İrlanda’da Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

İrlanda, Avrupa’daki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. İrlanda’da üniversite eğitimi İngilizce dilinde verilmektedir. İrlanda üniversitelerden alınan diplomalar dünya çapında geçerliliğe sahiptir. İngiliz eğitim sistemini benimseyen İrlanda eğitim kalitesi yüksek ve eğitim ücretleri uygun fiyatlıdır ve lisans programları tıpkı İngiltere’deki gibi 3 yıl (6 dönem) sürmektedir. Bu sebeple İrlanda kaliteli eğitimi uygun fiyatlara almak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri arasındadır İrlanda’da herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm okumak için iyi derecede İngilizce ‘ye sahip olmalısınız (en az IELTS 6.0) ve lise mezuniyet ortalamanız %85 ve üzerinde olmalı tabi bu koşulları sağlamıyorsanız dahi hiçbir şey için geç değil. ‘Foundation’ yani İngilizce hazırlık eğitimi şartı ile çoğu İrlanda üniversitesi öğrenciler yeterli dil koşullarını sağladıktan sonra bölümlerine yerleştirilirler.

 

International Foundation Year, Hazırlık yılı nedir? Avantajları nelerdir? Foundation Programı Nedir?

İrlanda’da üniversite eğitimi yukarıda da bahsettiğimiz gibi 3 yıl sürmekte. Türkiye’den İrlanda’ya üniversite eğitimi almaya giden İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin ‘Foundation’ (hazırlık) eğitimi almaları gerekmektedir. Öğrenciler foundation programı süresince akademik İngilizce seviyelerini geliştirir. Bunun yanı sıra öğrenciler üniversitede eğitim alacakları programlara hazırlanır. Bu programda öğrencilere bölümlerine göre ihtiyaçları doğrultusunda matematik, fen ve sosyal bilgiler alanlarında tamamlayıcı dersler verilir. Öğrenciler bu tamamlayıcı derslerin yanında okumak istedikleri bölümlere göre de hazırlık dersleri alırlar. Bir eğitim yılı boyunca süren ‘Foundation’ programı sayesinde öğrencilerin akademik İngilizceleri gelişir ve araştırma yapmayı, not tutmayı, sunum yapmayı öğrenirler. Türk eğitim sistemine aşina olan öğrenciler ‘Foundation’ programı sayesinde İrlanda eğitim sistemine adapte olurlar.  

Öğrenciler ‘Foundation’ programında 2 temel alanda eğitim alır. Academic Skills (Akademik Beceriler) adı verilen bölümde öğrenci akademik öğrenimi için temel becerileri kazanırlar. Öğrenciler eğitim hayatında sürekli karşısına çıkacak olan teknoloji kullanma, araştırma teknikleri, sınav teknikleri, kompozisyon yazımları ve analiz teknikleri gibi konularda kendilerini geliştirir. Bunun yanı sıra Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri) alanında da eğitim alır. Bu alanda ise öğrenci okumak istediği bölüme yönelir. Okuyacağı bölümle ilgili temel bilgileri alır ve yeterlilik kazanır.

 

İrlanda Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

 • Lise diploması ve transkript (öğrencinin not ortalamasının yüksek olması beklenir)
 • IELTS (6.0) sınav sonucu (öğrencinin İngilizcesi yetersiz ise İngilizce hazırlık yılı okuyabiliyor)
 • Referans mektubu
 • Öğrencinin başarı sertifikaları
 • Niyet mektubu 

 

İrlanda’da yaşam ve sosyal hayat nasıldır, yaşam masrafları ne kadardır? 

İrlanda yaşam şartları, refah seviyesi,sıcak iklimi, muhteşem manzaraları sıcak insanları, doğal güzellik ve yapılarıyla Avrupa’nın ilgi çeken ülkeleri arasında yer almaktadır. İngiltere’nin yanında yer alan İrlanda’da İngilizce ve İrlanda dili konuşulmaktadır. Nüfusunun büyük çoğunluğu 25 yaş altı olan, Dublin genç nüfuslu, İrlanda’nın en popüler öğrenci kentidir. Dublin sosyal yaşam açısından öğrencilere pek çok seçenek sunmaktadır. Kafeler, publar, restaurantlar, şehrinden hemen her yerinde bulunan sinemalar, tiyatrolar, opera, festivaller, alışveriş merkezleri, Dublin’i cazibe merkezi haline getirmiştir. Şehir Merkezinde, Grafton caddesi hem alışveriş yapanların hem yerel halkın hem de turistlerin canlı bir merkezidir. Dublin hayatının tadına bakmak için ideal bir cadde olan Grafton, Brown Thomas gibi tasarımcı mağazaları ve Bewleys gibi gurme kafeler ile doludur. Yaşam masraflarına gelecek olursak da konaklama ücretleri ortalama 400-500 Euro arasında değişmekte olup, ortalama yaşam masrafları yıllık €7,000- €12,000 arasındadır. Birçok Avrupa ülkesi ile kıyaslandığında uygun yaşam masrafları, kaliteli eğitim veren üniversiteleri, İngiliz sistemine yakın oluşuyla yurtdışında eğitimin bir numaralı adresi olmaktadır.

 

İrlanda’da Konaklama seçenekleri nasıl?

İrlanda’da da tüm ülkelerde olduğu gibi yurt konaklaması ve aile yanı konaklama seçenekleri mevcuttur. Her iki alternatifte de öğrenci kendini rahat hisseder. Yurt konaklamasında öğrenci kendi yaşıtlarıyla zaman geçirip, farklı kültürleri tanırken; aile yanı konaklamada ailenin bir parçası olarak sıcak İrlanda halkının kültürünü yakından gözlemleyebilir ve aile sıcaklığından uzak kalmaz.  

 

İrlanda Üniversiteleri YÖK Denkliği

İrlanda’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır. Yurtdışında eğitim seçenekleri arasında İrlanda’da lisans eğitiminde yüksek kalitesini YÖK’ün tanıdığı QS World Rankings,Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalarda kanıtlamıştır.

 

İrlanda “dünyanın en iyi üniversiteleri” sıralamasında!

İrlanda’nın 7 devlet üniversitesi, QS World University Rankings® 2018’e göre dünyanın en iyi 700’inde yer alıyor.

 • Trinity College Dublin-88th (QS World Rankings) /109th (Times Higher Education)
 • University College Dublin-168th (QS World Rankings) /201(Times Higher Education)
 • National University of Ireland, Galway-243th (QS World Rankings) / 301st(Times Higher Education)
 • Dublin City University-391(QS World Rankings) / 401st(Times Higher Education)

 

(QS World Rankings, Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalar YÖK tarafından tanınmaktadır)

 

İrlanda Devlet Üniversiteleri

 • Trinity College Dublin
 • University College Dublin
 • Dublin City University
 • Dublin Institute Of Technology
 • National University of Ireland Galway

 

İrlanda Özel Üniversiteleri

 • Dublin Business School
 • Galway Business School
 • College of Computing Technology
 • Independent College Dublin

 

İrlanda Üniversite Bölümleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen lisan adayları için birçok bölüm seçeneğinde danışmanlık yapmaktayız. İrlanda’da anlaşmalı olduğumuz okullardan bazı bölüm ve programlar:

 

Dublin City University

 • Early Chilhood Education (Erken Çocukluk Eğitimi)
 • Chemical and Pharmaceutical Sciences (Kimya ve Eczacılık)
 • Applied Physics(Uygulamalı Fizik Bilimi)
 • Aviation Management/Aviation Management with Pilot Studies (Havacılık Yönetimi)

 

Maynooth University

 • Bachelor of Music (Müzik)
 • BSc Multımedıa, Mobıle & Web development ( Multimedya, mobil ve Web Tasarımı)
 • Internatıonal Busıness (Uluslararası İşletme)
 • Busıness & Accountıng (İşletme ve Muhasebe)

 

UCD Dublin

 • Politics & International Relations (Uluslararası İlişkiler &Siyaset)
 • Archaeology (Arkeoloji)
 • Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği)
 • Arhitecture(Mimarlık)

 

Dublin Institude Of Technology

 • Game Design (Oyun tasarımı)
 • Human Nutrition & Dietetics (Beslenme ve Diyetetik)
 • Visual Art (Görsel Sanatlar)
 • Interior Design (İç Tasarım)

 

İrlanda Üniversiteleri

İrlanda Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Dublin City University

Ocak 1 – Mayıs 1

Maynooth University

Haziran 1

University College Dublin

Ekim 1

Dublin Institude Of Technology

Nisan 30

Trinity College Dublin

Ocak 1

National University of Ireland Galway

Kasım 1

Griffith College

Kasım 1

Limerick Institute of Technology

Mayıs 1

Dorset College

Ocak 1İrlanda Üniversiteleri Fiyatları ve Ücretleri

 

Lisans Programları

Yüksek Lisans Programları

Dublin City University

€12.600-€18.000

12.000-€19.000

Maynooth University

€13.500-€15.000

14.000-€15.000

University College Dublin

19.000-€25.600

12.575-€17.070

Dublin Institude Of Technology

13.500-€14.500

€13.500-€27.000

Trinity College Dublin

€20.609-€26.985

€15.000-€25.000

National University of Ireland Galway

14.000-€23.600

14.250-€23.750

Griffith College

12.000

€12.000-€15.000

Limerick Institute of Technology

10.250

10.750-€12.250


Ices Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı her daim yanınızda! Yurtdışında eğitim almak istiyor, sorularına cevap bulamıyorsanız,bizlere 444 2203 numaralı telefondan ulaşabilir, dilerseniz de buradan form doldurabilirsiniz.

 

İrlanda’da Yaşam Masrafları

İrlanda’da üniversite alan öğrencilerin ortalama konaklama maliyetleri 600-1000€ arasında olurken yeme-içme ve sosyal yaşam giderleri de harcama alışkanlıklarına göre 500-1000€ arasında değişiklik gösterebilir.

 

İrlanda Üniversite Vizesi

Detaylı bilgi için Öğrenci Vizesi sayfamıza bakınız’

 

İrlanda’da Okurken Çalışma

Detaylı bilgi için Yurtdışı çalışma izni sayfamıza bakınız’

 

ICES Turkey İrlanda Üniversite Danışmanlığı

Üniversiteleri birebir tanıyan, başvuru kontakt ofisleri ile ve uluslararası öğrenci toplulukları, öğrenci birimleriyle yakın ilişki içinde çalışan her yıl ziyaretlerde bulunan ICES Turkey Yurtdışı Eğitim, İrlanda’da eğitim hakkında çok iyi yetişmiş ve eğitim görmüş bir akademik danışman kadrosuna sahiptir. Yalnızca üniversite seçimi değil lisans programlarının birebir seçimleri, yaşam imkanları, masraflar, tüyolar için destek alabileceğiniz kurumumuz tüm süreçleri sizi en az yoracak ve en başarılı şekilde noktalayacak düzeneğini Hollanda lisans eğitimi danışmanlığında yıllardır sürdürmektedir. 

Youtube Video Resmi P_B2qiggDnI 

İlgili Blog Yazıları
İrlanda Gezilecek Yerler - İrlanda’daki En Turistik Yerler
Özgürlük hissinin peşinden koşan, “Irish” kültürünü ilgi çekici bulan, klasikleşmiş seyahat destinasyonlarını değil de farklılıkları arayan herkesin z...
İrlanda üniversitelerinde lisans eğitim süresi seviyelere ve programlara göre 3 ile 5 yıl arasındadır.
Birçok üniversitemizde ve anlaşmalı dil okullarında hazırlık eğitimleri sunulmaktadır.
UCD, Trinity College, Maynooth Üniversitesi gibi prestijli üniversitelerde MEB diploması direkt kabul görmemektedir, dolayısıyla hazırlık şarttır. MEB lise diplomasına sahip öğrenciler yine gayet iyi bir eğitim sunan Griffith College, TU Dublin, Dublin Business School gibi okullarda ise doğrudan kabul alabilirler.
İrlanda üniversitelerinde başvurulan üniversitelerin seviyelerine göre lise notları, dil yeterlilik skorları, motivasyon ve referans mektupları genel hatlarıyla gereken şartlar olacaktır.
İrlanda'da anlaşmalı olduğumuz birçok yurt ve öğrenci evlerinden faydalanabilirsiniz. Ortalama aylık konaklama bedelleri 800 ile 1.200€ arasında olacaktır.
İrlanda'da bulunan birçok üniversitenin YÖK denkliği bulunmaktadır.
Üniversiteler genellikle Eylül ve Ekim aylarında programlara başlar, bu programlar için öğrencilerimiz Kasım - Haziran ayları arasında başvurmalıdır.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste