İngiliz eğitim sistemini benimseyen İrlanda eğitim kalitesi yüksek ve eğitim ücretleri uygun fiyatlıdır ve lisans programları tıpkı İngiltere’deki gibi 3 yıl (6 dönem) sürmektedir. Bu sebeple İrlanda kaliteli eğitimi uygun fiyatlara almak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri arasındadır. 

Okul ödeneklerinin yanı sıra ülkedeki yaşam giderlerinin diğer ülkelere daha makul olması ve öğrencilere çalışma hakkı tanınması her geçen bu ülkeye olan ilgiyi artırmaktadır. Öğrenciler, öğrenci vizeleri ile birlikte üniversite hayatları süresince haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Çalışan öğrenci hem cep harçlığını çıkarma hem de ana dili İngilizce olan insanlarla birebir konuşarak sosyalleşme imkânı yakalar.

İrlanda üniversiteleri dünyanın en iyileri arasında yer alan eğitim kurumlarıdır. Üniversitelerin tamamı İngiliz eğitim sistemini benimsemiştir ve yüksek kalitede eğitimleriyle göz doldurmaktadır. Köklü üniversitelere sahip olan İrlanda’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından kabul edilmektedir.


Program

İrlanda’da üniversite eğitimi İngilizce dilinde verilmektedir. İrlanda üniversitelerden alınan diplomalar dünya çapında geçerliliğe sahiptir.  İrlanda’da herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm okumak için iyi derecede İngilizce ‘ye sahip olmalısınız (en az IELTS 6.0) ve lise mezuniyet ortalamanız %85 ve üzerinde olmalı tabi bu koşulları sağlamıyorsanız dahi hiçbir şey için geç değil. ‘Foundation’ yani İngilizce hazırlık eğitimi şartı ile çoğu İrlanda üniversitesi öğrenciler yeterli dil koşullarını sağladıktan sonra bölümlerine yerleştirilirler.

 

Foundation Programı Nedir?

İrlanda’da üniversite eğitimi yukarıda da bahsettiğimiz gibi 3 yıl sürmekte. Türkiye’den İrlanda’ya üniversite eğitimi almaya giden İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin ‘Foundation’ (hazırlık) eğitimi almaları gerekmektedir. Öğrenciler foundation programı süresince akademik İngilizce seviyelerini geliştirir. Bunun yanı sıra öğrenciler üniversitede eğitim alacakları programlara hazırlanır. Bu programda öğrencilere bölümlerine göre ihtiyaçları doğrultusunda matematik, fen ve sosyal bilgiler alanlarında tamamlayıcı dersler verilir. Öğrenciler bu tamamlayıcı derslerin yanında okumak istedikleri bölümlere göre de hazırlık dersleri alırlar. Bir eğitim yılı boyunca süren ‘Foundation’ programı sayesinde öğrencilerin akademik İngilizceleri gelişir ve araştırma yapmayı, not tutmayı, sunum yapmayı öğrenirler. Türk eğitim sistemine aşina olan öğrenciler ‘Foundation’ programı sayesinde İrlanda eğitim sistemine adapte olurlar.  

Öğrenciler ‘Foundation’ programında 2 temel alanda eğitim alır. Academic Skills (Akademik Beceriler) adı verilen bölümde öğrenci akademik öğrenimi için temel becerileri kazanırlar . Öğrenciler eğitim hayatında sürekli karşısına çıkacak olan teknoloji kullanma, araştırma teknikleri, sınav teknikleri, kompozisyon yazımları ve analiz teknikleri gibi konularda kendilerini geliştirir. Bunun yanı sıra Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri) alanında da eğitim alır. Bu alanda ise öğrenci okumak istediği bölüme yönelir. Okuyacağı bölümle ilgili temel bilgileri alır ve yeterlilik kazanır.

 

 

Gerekli Belgeler

  • Lise diploması ve transkript (öğrencinin not ortalamasının yüksek olması beklenir)
  • IELTS (6.0) sınav sonucu (öğrencinin İngilizcesi yetersiz ise İngilizce hazırlık yılı okuyabiliyor)
  • Referans mektubu
  • Öğrencinin başarı sertifikaları
  • Niyet mektubu 

 

Konaklama

İrlanda’da da tüm ülkelerde olduğu gibi yurt konaklaması ve aile yanı konaklama seçenekleri mevcuttur. Her iki alternatifte de öğrenci kendini rahat hisseder. Yurt konaklamasında öğrenci kendi yaşıtlarıyla zaman geçirip, farklı kültürleri tanırken; aile yanı konaklamada ailenin bir parçası olarak sıcak İrlanda halkının kültürünü yakından gözlemleyebilir ve aile sıcaklığından uzak kalmaz.  

 

ICES Turkey’in İrlanda’da Antlaşmalı Olduğu Üniversiteler

  • Dublin City University
  • National University Of Ireland, Maynooth
  • University Collage Dublin
  • Dublin Institude Of Technology

 

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!