İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
İngiltere'de Lise Eğitimi
...
İngiltere'de Lise Eğitimi
İngiltere'de Lise Eğitimi

İNGİLTERE LİSE EĞİTİMİ NEDİR?

İngiltere lise eğitimi programı, İngiltere’de lise okuyup üniversite hayatına yine İngiltere’de veya yurt dışında farklı bir ülkede devam etmek isteyen öğrenciler için oldukça başarılı ve tatmin edici bir eğitim imkanı sunmaktadır. Uzun dönem programların dışında yurt dışında lise eğitimi deneyimi elde etmek isteyen öğrenciler için de uygun İngiltere liseleri bulunmaktadır. İngiltere yaz okulu, dil okulları ve üniversite eğitimi ile birçok öğrencinin ilgisini çekmiş, sunduğu akademik kalite ile başarılı bir eğitim sistemidir.
İngiltere’de lise okumak isteyen öğrencilerin yaşları, İngilizce seviyeleri ve şimdiye kadarki akademik başarıları 3 önemli kriterdir. İngiltere’de uluslararası öğrencilerin katılabileceği okullar ve program türleri değişmektedir. İngiltere’de lise eğitimi devlet ve özel yatılı liseler olarak ikiye ayrılmaktadır. Yaşları ve akademik seviyelerine göre uygun olan okullara yerleştirilerek İngiltere eğitim sistemine dahil edilebilir. İngiltere’de lise eğitim için öğrenciyi kabul şartları okul türüne göre değişir. İngiltere’de özel lise programları öğrenciler 14 yaşından itibaren kabul ederken devlet okullarında kabul yaşı 16 olmaktadır. Uluslararası öğrenciler İngiltere’de lise eğitimine 14-18 yaş arasındaki seviyede katılabilir. İngiliz liselerine geçiş yapmayı düşünen öğrenciler için bu ayrım oldukça önemlidir. İngiltere’de lise eğitimi alarak eğitimlerine devam etmek isteyen öğrencilerin bu kurumlar arasındaki farkları bilmesi ve ona göre ilerlemesi gerekmektedir çünkü İngiltere’de özel lise ve devlet okullarında büyük bir maliyet farkı vardır. Devlet okulları fiyatları aile yanı konaklama sundukları için İngiltere’de özel liselerden daha uygundur. İngiltere’de öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için bazı durumlarda IELTS sınavına girmeleri de gerekebilir.

 

NEDEN İNGİLTERE LİSE EĞİTİMİNİ TERCİH ETMELİYİM?

Birçok köklü üniversiteye ev sahipliği yapmasının yanı sıra İngiltere lise eğitimi özellikle İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için oldukça avantajlı bir programdır. Birçok İngiliz üniversitesi öğrencilerin okumak istedikleri bölümle ilgili belirli lise derslerini almasını ister. Neredeyse hiçbir Türk lisesi bu dersleri sağlamamaktadır. İngiltere’de lise okumak öğrencilere bu dersleri lisede alarak üniversiteye direkt geçiş yapma avantajı sağlar. İngiltere liseleri sayesinde öğrenciler İngiliz eğitim sisteminin disiplinine de alışmış olurlar. İngiltere’de bazı liselerde eğitiminize ek olarak çeşitli spor ve farklı yabancı dil eğitimi de alabilirsiniz (At binme, Rugby, Futbol, Almanca, Japonca gibi). Bu ek aktiviteler de İngiltere’de üniversite geçişi yaparken öğrencilerin CV’lerine yazabilecekleri sosyal aktiviteler olarak İngiltere liseleri tarafından sunulmaktadır.


HANGİ OKULLARDA OKUYABİLİRİM?

İngiltere liseleri uluslararası öğrenciler için ikiye ayrılmaktadır:

 • İngiltere’de özel lise
 • İngiltere devlet liseleri (State College)

Yatılı özel okullar 14-18 yaş arasındaki öğrencilere eğitim veren okullardır. Yaşınıza göre GCSE (General Certificate of Secondary) ve A-Level dersleri alabilirsiniz. Öğrenciler akademik olarak yeterli bulunur ve İngilizce mülakatını başarıyla geçerse bu okullarda eğitim alabilirler. Bazı liseler yazılı ve sözlü mülakatları okullarında yaparlar.

State College’lar 16-18 yaş aralığına (A-Level) hitap eden okullardır. Devlet destekli okullar oldukları için yıllık eğitim maliyetleri daha uygundur. Öğrenciler bu okullara girebilmek için IELTS UKVI sınavına girmeli ve belirlenen skoru verebilmelidir. 
İngiltere’de lise mezuniyeti ve sonrasında üniversite eğitimi amaçlayan öğrencilerin A-Level denilen ve lisenin son iki yılını kapsayan üniversite hazırlığına katılmaları gerekmektedir. A-Level okuyarak mezun olacak öğrencilerin İngilizce seviyelerinin ve not ortalamalarının yüksek olması beklenmektedir. Uzun süre İngilizce dilinde eğitim gören öğrencilerin seviyeleri Türkiye’de lise eğitimi almış öğrencilere oranla çok daha yukarıdadır.

 

NEREDE KONAKLAYACAĞIM?

Lise eğitiminde İngiltere özel lise programlarını tercih eden öğrenciler yurt konaklama imkanından faydalanır. Yurtlar genellikle kampüs içerisinde yer almaktadır. State College (İngiltere devlet lisesi) tercih eden öğrenciler ise aile yanı konaklama seçeneğinden yararlanırlar. Programda öğrenci ağırlamak isteyen aileler seçilmiş ailelerdir. Aile bilgileri öğrencilere ulaştığında gitmeden iletişime geçebilirsiniz. Yemekler konaklamaya dahildir. İngiltere liseleri konaklama programlarında eğitim sistemine katılan uluslararası öğrencilerine günde 3 öğün yemek sağlamaktadır.

İngiltere'de Lise Eğitimi

İNGİLTERE’DE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE LİSE EĞİTİMİ VEREN OKULLARDAN BAZILARI:

 • Bellerbys College
 • Abbey College
 • Adcote School
 • Concord College
 • Buckswood School
 • Brockenhurst College
 • Wellington School
 • CATS Academy
 • Felsted School
 • Kingsley School
 • Plymouth College
 • Chelsea Independent College
 • Bexhill College
 • Highbury College
 • Cardiff & Vale College
 • Worthing College

 

İNGİLTERE’DE LİSE PROGRAMINA KATILMAK İÇİN:

Türkiye’deki not ortalamasının 100 üzerinden 80 ve üzeri olması
ELTiS’ten minimum 235, UKVI IELTS’den minimum 4,5 skor alınması
Okulların ek kabul şartları varsa bu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 

İNGİLTERE LİSE EĞİTİMİNİN ÖĞRENCİYE KAZANDIRDIKLARI:

İngilizcede yetkinlik, akıcı konuşma şansı
Öğrencilerin İngiltere’de üniversite eğitimlerine devam edebilme şansı
İngiliz öğrencilerle aynı akademik şartlarda İngiltere’de üniversite okuma imkanı
A-Level eğitimiyle İngiltere üniversitelerinde sunulan uluslararası hazırlık yılı (foundation) atlama fırsatı 
İngiliz kültürünü yakından tanıma şansı

 

NEDEN ICES TURKEY?

ICES Turkey lise danışmanları İngiltere’de uluslararası eğitim sistemine dahil olan dil okulu, İngiltere yaz okulları, sertifika programları, İngiltere’de lise eğitimi, İngiltere’de üniversite, yüksek lisans gibi farklı alanlarda geliştirdiği ilişkilerle öğrencilerine en iyi şekilde yardımcı olmaya hazırdır. Programların öğrenciyi kabul şartlarından öğrencilerin İngiltere’de konaklama seçeneklerine, İngiliz liselerine giriş için gereken dil seviyesinden İngiltere üniversitelerinde talep edilen özelliklere kadar birçok farklı konuda kendilerine danışabilirsiniz. İngiltere’de eğitime gitmeden önce alınması gereken yurtdışı eğitim danışmanlığı konseptini ve eğitim sistemine dair sorularınızı buradan form doldurarak veya buradan randevu alarak danışmanlarımıza sorabilirsiniz.

İngiltere'de Lise Eğitimi (Özel Liseleri)
İngiltere'de Lise Eğitimi (Devlet Liseleri)
İngiltere'de lise eğitimi öğrencileri akademik anlamda disiplinli bir süreçten geçirir. İngilizceyi oldukça iyi konuşmalarını sağlamakla beraber bireysel sorumluluğu geliştirir, farklı bir kültür ile öğrencilerin vizyonunu geliştirir.
İngiltere'de lise eğitimi sistemi farklı adımlara ayrılır. Bu adımlardan en çok dikkat çekeni üniversite öncesi son 2 yılı oluşturan A-Level'dır. Öğrenciler üniversitede okumak istedikleri alana göre dersler alarak bu derslerden belirli bir başarı tutturmak için çalışır. Buradaki başarı oranlarına göre dünyadaki öncü üniversiteler de dahil olmak üzere birçok İngiliz üniversitesine geçiş imkanı yakalayabilirler.
İngiltere'de lise eğitimi alabilmek için öğrencilerin yaşları, İngilizce ve akademik yeterlilikleri dikkate alınır. Önemli bir başarı oranı, B1 üstü bir İngilizce yeterliliği gerekmektedir.
İngiltere'de öğrenciler okuyacakları seviyeye ve yaşlarına göre okullara ayrılır. A-Level seviyesine kadar uluslararası öğrenciler özel okullarda eğitim alırken A-Level seviyesinde devlet kolejleri veya özel okulları tercih edebilirler.
İngiltere'de lise eğitimi boyunca öğrenciler özel okullarda yurtlarda, devlet kolejlerinde ise aile yanında konaklarlar.
İngiltere'de üniversite öncesi total eğitim süresi 13 yıldır.
İngiltere'de hem özel hem de devlet okullarında öğrenciye uygun olan seviyeye göre eğitim almak mümkündür.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste