İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Lise Değişimi
...
Lise Değişimi
Lise Değişimi

Lise Değişim Programı Nedir?

Yurtdışı eğitim programları arasında lise değişim programı (öğrenci değişim programı) vizyonunu geliştirmek, kapsamlı bir yurtdışı deneyimi yaşamak, yurt içi ve yurtdışı eğitim tecrübelerini birleştirerek kendini geliştirmek ve ülkesine katkı sağlamak isteyen öğrenciler için geliştirilmiş ve Türkiye’de yıllardır desteklenen bir programdır. Çoğunlukla 1 akademik yıl, zaman zaman öğrenci talebine göre 1 akademik dönem (5 ay) süresince yapılabilen lise değişim programları ile öğrenciler dünyanın farklı noktalarında lise eğitimi aracılığıyla akademik bilgilerini geliştirmenin yanında sorumluluk bilinçlerini arttırmakta, özgüvenlerini pekiştirmekte ve dünya görüşlerini genişletme şansına sahip olmaktadırlar.

Türkiye'ye Döndüğümde Denklik Alabilir Miyim?

Lise değişim programını başarı ile tamamlayan öğrenciler Türkiye’ye geri döndüklerinde Milli Eğitim üzerinden başvuru yaparak denkliklerini alma şansına sahiptirler.

 

Lise Değişim Programının Avantajları Nelerdir?

Lise değişim programına katılan öğrenciler için en büyük avantaj kişisel gelişimdir. Öğrenciler bir dönem veya sene için okudukları ülkenin sistemini görme, yepyeni arkadaşlar edinme, dil becerilerini geliştirme şansı yakalar ve sorumluluk alma duygularını geliştirirler. Lise değişim programı tamamlandıktan sonra Türkiye’ye dönen öğrenciler oradaki arkadaşlarıyla aktif iletişime devam ederek dil pratiği yapmaya devam eder. Lise değişim programı sırasında gittikleri ülkenin eğitim sistemi ve yaşam koşullarını deneyimleyen öğrenciler üniversite için uzun dönemli planlarını çok daha rahat yaparlar. Üniversite eğitimi için yurtdışına başvuru yapmak isteyen öğrencilerin cvlerinde lise değişim programı görünmesi güzel bir artıdır. Yurtdışında lise okumak aynı zamanda öğrencilere Türkiye’de elde edemeyecekleri bir kültürel gelişim imkanı sağlar.

 

Uzun Dönem Lise Programları Nedir?

Yurtdışında yükseköğrenim kurumlarına gitmek isteyen, geleceğini yurtdışında planlayan öğrenciler için akademik başarısı yüksek ülke ve okullarda eğitim fırsatı sunan bir programdır. Uzun dönem programların lise değişim programından farkı öğrencilerin genellikle yurtdışında mezuniyet planlamalarıdır. Mezuniyet şartları ülkeden ülkeye değişmekle birlikte birçok ülke uluslararası öğrencilere mezuniyet hakkı tanımaktadır. Mezuniyet kazanmak için genellikle minimum 2 sene yurtdışında okumak gerekirken bazı okullarda tek senede mezuniyet de mümkündür. Türk öğrenciler istekleri doğrultusunda tüm lise hayatlarını da yurtdışında geçirebilirler.
Yurtdışında lise mezuniyeti alan öğrenciler lisans eğitimleri için hedefledikleri ülkelerin ve üniversitelerin şartlarını sağlayarak eğitim hayatlarına yurtdışında devam edebilirler. Türkiye’ye geri dönerek sınava girmeden üniversite okumak isteyen öğrenciler için tüm lise hayatlarını yurtdışında tamamlamış olmaları şartı aranmaktadır.

 

Hangi Okullarda Eğitim Alabilirim?

Uluslararası öğrenciler için yurtdışı lise eğitiminde ülkeden ülkeye değişen seçenekler vardır. Birçok ülkede devlet lisesi programları öğrencileri maksimum 1 akademik yıl kabul etmekte, uzun dönem öğrencilerin özel liselerinde eğitim almaya devam etmelerini söylemektedir. Kanada devlet liselerindeki uzun süreli lise eğitimi programları ile diğer ülkelerden ayrılmaktadır. Kanada devlet liseleri ve devlet liselerindeki şartlarına buradan ulaşabilirsiniz. Uluslararası öğrenciler eğitim almak için devlet liselerinin yanında özel lise veya yatılı liseleri de tercih edebilirler. Ülkelerin özel liselerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin konaklama açısından da farklı seçenekleri olabilmektedir. Yurtdışındaki lise eğitimi programları hakkında daha detaylı bilgiyi, ülkelerin ve okulların uluslararası öğrencilere sundukları imkanları öğrenmek için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Nerede Konaklayacağım?

Yurtdışında devlet liselerindeki programları tercih eden öğrenciler aile yanında konaklama seçeneğine sahiptir. Öğrenciler yerleştirildikleri devlet liselerinin yakınlarındaki ailelerin yanında kalarak hem gittikleri ülkelerin kültürüne daha rahat adapte olabilir, hem de aile ortamında yaşamaya devam edebilirler. Yurtdışındaki lise eğitimi sırasında yatılı okulları tercih eden öğrenciler okulların yurtlarında konaklamaktadırlar. Uluslararası öğrencilere çekici gelen seçeneklerden biri olan yurtlar arkadaş ortamında daha rahat kendini ifade edebilen öğrenciler için uygun olabilmektedir. Öğrenciler bazı özel okullarda aile yanı konaklama seçeneğini de tercih edebilirler. Günlük öğünler konaklamalara dahildir.

Genel Başvuru Şartları

Ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmekle beraber her ülkede beklenen genel şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Öğrencinin son 2 yıllık ortalamasının 70’ten yüksek olması
  • ELTiS İngilizce sınavından 220 ve üstü puan alınması – tercih edilen ülkeye göre istenen dil yeterliliğinin sağlanması
  • Yapılacak sözlü mülakatın başarı ile tamamlanması

ELTiS (English Language Test for International Students) Sınavı:

Yurtdışında lise değişim programına veya uzun dönem lise programına katılacak öğrencilerden oradaki İngilizce dersleri anlayabileceklerine dair bir dil yeterlilik sınavı vermeleri istenir. ELTiS sınavı bu okulların yeterlilik için kabul ettiği resmi sınavlardan biridir. ELTiS sınavı dahilinde öğrenciler İngilizce test, dinleme (listening) ve konuşma (speaking) sınavlarına tabi tutulur. Speaking sınavı bünyemizde çalışan, ana dili İngilizce olan öğretmenler tarafından yapılmaktadır.
Almanya, İtalya ve Fransa’da lise değişim programına katılacak öğrencilerimizden ise programlar tarafından belirtilen dil yeterliliğini karşılamaları beklenir.

Kişilik Analiz Testi:

ICES Turkey bünyesinde yurtdışı lise değişim programına veya uzun dönem lise programına katılacak öğrenciler ve ailelerine beraber uygulanan bir testtir. Bu test öğrencinin yurtdışında okumaya ne kadar uygun olduğunu, yurtdışına gitmeye hazır olup olmadığını, aile tarafında ise ailenin öğrenciyi göndermeye ne kadar hazır olduğunu belirlemek için uzman analistler tarafından yapılır.

Program Özellikleri:

Öğrencilerimiz için devlet ve özel okul seçenekleri sunulmaktadır.
Öğrenciler devlet liseleri ve özel liselerde 1 dönem, 1 akademik yıl veya 1yıldan fazla okuyabilir.
Öğrenciler aile yanında veya okul yurtlarında konaklayarak kültüre tam olarak adapte olurlar.
Öğrencilerin vizyonu gelişir, kişisel gelişimleri sağlanır.
Yurtdışında lise değişim programına katılmış veya gittikleri ülkelerde lise mezuniyetine hak kazanan öğrenciler bu ülkelerdeki üniversitelere girişte avantajlı konuma gelirler.

 

Yurtdışında Lise Diploması Almanın Avantajları Nelerdir?

Yurtdışı lise eğitimi alan öğrenciler her ülkeye özgü belirli şartları yerine getirerek lise mezuniyetine hak kazanabilirler. Gittikleri ülkelerde mezun olarak o ülkenin lise diplomasına sahip olan öğrenciler özellikle bulundukları ülkede üniversite geçişinde büyük avantajlar elde ederler. Bunların en önemlisi üniversite başvurularında öğrencilerin yerel öğrenci kontenjanı üzerinden değerlendirilmesidir. Bu şekilde üniversitelere giriş şansları bir hayli yükselir.

Yurtdışı Lise Eğitimi Hangi Ülkelerde Alınabilir?

Amerika ve Kanada’da oldukça yaygın olarak yapılan yurtdışındaki lise eğitimi programı İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İrlanda gibi ülkelerde de yapılmaktadır. Kuzey Avrupa ülkeleri ve Avustralya’da da öğrenci değişim programı imkanı vardır. Öğrenci değişim programlarından önce Amerika’da yaz programları, İngiltere yaz programları, İngiltere’de dil eğitimi, Kanada’da dil eğitimine, genel olarak yurtdışı yaz okulları ve yurtdışı dil okulları programlarına katılan 12-17 yaş aralığındaki öğrenciler yurt dışındaki lise eğitimi ve üniversite eğitimine ilgileri daha da artmakta, Amerika’da lise değişim, Kanada’da lise değişim, İngiltere’de lise değişim veya 1 yıldan uzun bir süre Amerika’da lise eğitimi, Kanada’da lise eğitimi, İngiltere’de lise eğitimi başta olmak üzere diğer ülkelerde de lise eğitimine daha sıcak bakmaktadır. Ülkelere göre Türk öğrenci giriş şartları değişmekte ve öğrencilerin gidebileceği okulların statüleri değişebilmektedir. Yurtdışı eğitim macerasına yurtdışındaki lise eğitimi programıyla başlayan öğrenciler, lise mezuniyeti de aldıkları takdirde ekstra dil eğitimi veya akademik hazırlık eğitimine ihtiyaç duymadan mezun oldukları ülkede üniversite eğitimi almaya devam edebilirler.

 

Neden ICES Turkey?

ICES Turkey Yurtdışı Lise Programlarına sadece kültürel değişim gözüyle bakmayan, bu programların öğrencilere uzun vadede büyük avantajlar getireceğinin farkında olan bir danışman ekibine sahiptir. Akademik danışmanlık ilkesini benimseyen ICES Turkey danışmanları yurtdışı lise programlarını dil eğitimi ve üniversite eğitimi ile de bağlantılı planlayabilecek, uzun dönemli eğitim danışmanlığı yapan danışmanlardır. Öğrenci ve velilere yurtdışı eğitim süreçleri boyunca destek olmanın yanında bir sonraki akademik adımlarında da danışmanlık yaparak yurtdışında eğitim maceralarına destek olmak şirket politikasıdır. Yurtdışı yaz okulları, dil eğitimi, dil okulu, indirimli dil okulları, devlet lisesi, özel lise, lise değişim programları, Exchange programı ve uzun dönem programlar, sınav hazırlık, üniversite hazırlık, üniversite eğitimi, yüksek lisans, sertifika programları, vize işlemleri, başvuru süreçleri ve başvuru tarihleri ile ilgili detaylı bilgi almak için danışmanlarımıza buradan form doldurarak bilgilerinizi bırakabilir veya buradan online randevu alabilirsiniz.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste