Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devletidir. Doğusunda Rusya Federasyonu güneyinde Letonya batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, ile sınırları vardır. Rus kültürü ve Rus dilinden çok uzak olan Estonya’da çok sayıda Finlandiyalı ve Danimarkalı turist ziyareti gerçekleştiği gibi Norveç, Finlandiya, Danimarka ve İsveç’e yaklaşık 1 saatlik uçuşlar ile gidilebilir.Yüksek Lisans öğrencileri Estonya’da eğitim alırken Avrupayı gezme fırsatını da değerlendirmeliler. Estonya özellikle son zamanlarda internet imparatorluğu olarak gündemde. E-residency uygulaması ile 138 ülkeden yatırımlar Kabul eden Estonya, sanal para birimi Estcoint ile de çok ses getirdi. Projeleri ülkenin ne kadar ileri görüşlü ve eğitim seviyesi yüksek bir seçim olduğunu öğrencilere rahatlıkla kanıtlıyor.

 

Estonya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Estonya, dünyanın her yerinden girişimciye iş kurma fırsatı veriyor. Yaratıcı bir iş kurma fikri olan herkese Estonya’nın kapıları açıktır. Özellikle yüksek lisans öğrencileri için iş kurma ve çalışma olanakları açısından Estonya avantajlı bir seçenektir. Estonya’da eğitim alan öğrenciler burada rahatlıkla şirketlerini kurabildikleri gibi büyük vergiler veya masraflar da yapmıyorlar. Bunun yanısıra öğrenciler için özellikle mühendislik dalında çok sayıda çalışma ve staj imkanı da mevcut. Yüzyılın en girişimci Avrupa ülkelerinden biri olan Estonya’da yüksek lisans eğitimi yapmak ise coğrafi olarak yakın olduğu Kuzey Avrupa ülkelerine nazaran çok uygun maliyetli. Estonya’da refah yüksek ve yaşam kalitesi çok iyi seviyede.

 

Estonya’da Yüksek Lisans Yapmanın Maddi Avantajları Var Mıdır?

Estonya, yüksek lisans eğitiminde maddi avantajlar değerlendirildiğinde çok iyi bir tercih olacaktır. Ülkedeki yabancı yatırım ve girişimlerinin açık olması, uluslararası öğrencilere sunulan iş imkanları, uluslararası öğrencilere sektörde ihtiyaç duyulması, yüksek lisans programlarını bitiren öğrencilere özellikle STEM alanlarında hazır iş imkanları olması, eğitim maliyetlerinin 2.000 ile 4.000€ arasında değişmesi, lisans ve yüksek lisans programlarının her ikisi için de tercih sebebidir.

 

Estonya neden önemli bir alternatif? 

Estonya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, burada gelişmekte olan bilgi teknolojileri ve mühendislik alanlarını tercih etmektedirler zira bu bölümlerden mezun olan öğrencilerin iş bulma olanakları da daha fazladır. Bir diğer alternatif ise güçlü çalışma ağları sebebiyle işletme bölümleridir. Her iki alanda da yüksek lisans eğitimi yılda 2.000-4.000€ arasında değişmekte olup, birçok ülkeden farklı olarak yüksek lisans, lisans eğitiminden daha da ucuzdur.
Belirtilen yüksek lisans programlarına ve uygun ücretlere ek olarak master ve doktora programlarında, Estonya üniversitelerini seçen öğrenciler için sunulan yüzlerce eğitim programı mevcuttur. Estonya’da eğitim almak aynı zamanda lokasyon olarak çok avantajlıdır. Estonya’dan Kuzey Avrupa’nın önemli ülkelerinden İsveç, Finlandiya, Norveç ve Danimarka’ya rahatlıkla yolculuk edilebiliyor. Estonya’da üniversite eğitimi alan, yüksek lisans öğrencileri için bu gezi fırsatı da eşsiz.

 

Estonya’da Master programlarına kabul şartları nedir?

Estonya’da master programlarında eğitim almak için İngilizce yeterliliği önemlidir. Estonya’da İngilizce yüksek lisans seçenekleri çoğunluktadır ve kontenjan problemi çok fazla yoktur. TOEFL IELTS gibi sınavların gerekliliği bu sebeptendir. IELTS’ten 5.5 üstü, TOEFL’dan ise IBT üzerinden 70 üstü puan almış olmak yeterlidir. Bunun yanı sıra öğrencilerin not ortalamaları ve sunduğu profiller, CV ile motivasyon mektubu sayesinde ölçümlenir ve eşit oranda önemsenir. Yüksek Lisans programlarına kabuller bu şartların değerlendirilmesi ışığında veriliyor.

 

Estonya’da Yüksek Lisans Eğitimde Burs İmkanı Var Mıdır?

Tartu Üniversitesi master programları öğrencilerinin %68’i burslu, uluslararası öğrencileri de burslu kabul ediyor. Aynı bölüm ve benzeri devam etmek isteyen öğrenciler burs için harika bir fırsattır. Estonya’da burs imkanları dışında bazı master programları 2.000€ sularına kadar düşüyor. Tartu Üniversitesinden burs alabilmek için öğrencilerin mutlaka yüksek seviyede referanslar, motivasyon mektupları ve iyi hazırlanmış CV’lerini paylaşmaları gerekiyor. Estonya Tartu Üniversitesi dünyanın en iyi 300 üniversitesinden biri(Times Higher Education Rankings)

 

Estonya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

Estonya’da Yüksek Lisans Yaparken öğrencilerin diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak sınırsız çalışma imkanı vardır. Ayrıca mezun olduktan sonra da belirli bir süre çalışma imkanı da sunuyor. Öğrenciler akademik yıl esnasında haftada 20 saat part-time çalışabiliyor.

 

Estonya eğitim seçeneklerinde Hangi üniversiteleri tercih etmeliyim?

University of Tartu:

Estonya Tartu Üniversitesi dünyanın en prestijli üniversiteleri sıralamasında ilk 300’e girmeyi başarmıştır. Akademik olarak değerlendirildiğinde Estonya’daki yükseköğretim kurumları arasında en büyük akademik kadro ve araştırma bütçesine sahip Tartu Üniversitesinde yüzlerce program sunulmaktadır. Öğrencilere %100 burs imkanı sunan Tartu’da uluslararası öğrenci portföyü de geniştir ve eğitim dili master programlarında genellikle İngilizcedir. Giriş için iyi seviyede yüksek öğretim kurumlarından mezuniyet, diploma, iyi not ortalaması, özenle ve konuya odaklı yazılmış referans, cv ve motivasyon mektubu talep eden Tartu Üniversitesi, devlet üniversitesi olduğu için ayrıca ücret olarak da uygun ücretlere sahiptir. Tartu, Tallinn’e sadece 2 saat tren mesafesinde olduğu için ve öğrenci kenti olduğu için yaşamsal anlamda da sevilen seçeneklerdendir.

Tallinn University of Technology:

Tallinn Teknik Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır. Mühendislik eğitimi düşünen öğrenciler için Estonya’daki en iyi seçenek olan Tallinn Teknik, uluslararası öğrencilerin de ciddi oranda ilgisini çekmektedir. Eğitim yurtdışı olanakları ve ayrıca bünyesinde sunduğu business school ve hazırlık eğitimiyle uluslararası öğrencilere en geniş imkanları sunan Tallinn Teknoloji Üniversitesi ayrıca kampüsüyle ve imkanlarıyla da tam bir bilim üniversitesidir. Yıllık eğitim ücreti 3.000 ile 4.000€ arasında değişmekte iken hazırlık eğitimi de yaklaşık 4.000€ tutuyor.

Tallinn University:

Avrupa projelerine de ev sahipliği yapan köklü Estonya devlet üniversitelerinden biri olan Tallinn Üniversitesi’ne de uluslararası öğrenciler talep gösteriyor. Sosyal bilimler ve temel bilimlerde iyi eğitim veren Tallinn Üniversitesinin de bünyesinde business school mevcut. Estonya eğitim camiasında prestiji en yüksek olan üniversitelerden biridir, programları İngilizcedir ve uluslararası öğrencileri kabul etmektedir.

 

Estonya’da Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Estonya’da yüksek lisans öğrencileri genellikle üniversitelerin sunduğu yurt opsiyonları tercih etmektedir. Konaklama maliyetleri de 200-300€ arası bir ücret tutmaktadır.

 

ICES Turkey Sıklıkla Hangi Üniversiteler İçin Danışmanlık Yapıyor?

  • Estonian Business School (EBS)
  • Tallinn University of Technology (TTU)
  • University of Tallinn
  • University of Tartu

 

ICES TURKEY Estonya’da eğitim ve Estonya üniversiteleri konusunda uzmandır. Bu ülkeye ziyaret gerçekleştirmiş olan danışman kadrosu, Türkiye’de başta Tartu Üniversitesi olmak üzere bu üniversitelerin resmi yegane temsilcisidir. Türkiye’nin her yerinden kurumumuz üzerinden Estonya’da eğitim ve Estonya’da üniversite, yüksek lisans başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Estonya Yüksek Lisans Üniversiteleri
Ayrıntılı bilgi için

Estonya Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!