İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Estonya Yüksek Lisans

Estonya Yüksek Lisans

...
Estonya Yüksek Lisans
Estonya Yüksek Lisans

Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devletidir. Doğusunda Rusya Federasyonu güneyinde Letonya batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, ile sınırları vardır. Rus kültürü ve Rus dilinden çok uzak olan Estonya’da çok sayıda Finlandiyalı ve Danimarkalı turist ziyareti gerçekleştiği gibi Norveç, Finlandiya, Danimarka ve İsveç’e yaklaşık 1 saatlik uçuşlar ile gidilebilir.Yüksek Lisans öğrencileri Estonya’da eğitim alırken Avrupayı gezme fırsatını da değerlendirmeliler. Estonya özellikle son zamanlarda internet imparatorluğu olarak gündemde. E-residency uygulaması ile 138 ülkeden yatırımlar Kabul eden Estonya, sanal para birimi Estcoint ile de çok ses getirdi. Projeleri ülkenin ne kadar ileri görüşlü ve eğitim seviyesi yüksek bir seçim olduğunu öğrencilere rahatlıkla kanıtlıyor.

 

Estonya neden önemli bir alternatif? 

Estonya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, burada gelişmekte olan bilgi teknolojileri ve mühendislik alanlarını tercih etmektedirler zira bu bölümlerden mezun olan öğrencilerin iş bulma olanakları da daha fazladır. Bir diğer alternatif ise güçlü çalışma ağları sebebiyle işletme bölümleridir. Her iki alanda da yüksek lisans eğitimi yılda 2.000-4.000€ arasında değişmekte olup, birçok ülkeden farklı olarak yüksek lisans, lisans eğitiminden daha da ucuzdur. 
Belirtilen yüksek lisans programlarına ve uygun ücretlere ek olarak master ve doktora programlarında, Estonya üniversitelerini seçen öğrenciler için sunulan yüzlerce eğitim programı mevcuttur. Estonya’da eğitim almak aynı zamanda lokasyon olarak çok avantajlıdır. Estonya’dan Kuzey Avrupa’nın önemli ülkelerinden İsveç, Finlandiya, Norveç ve Danimarka’ya rahatlıkla yolculuk edilebiliyor. Estonya’da üniversite eğitimi alan, yüksek lisans öğrencileri için bu gezi fırsatı da eşsiz.

 

Estonya’da Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

Genellikle 3 akademik yıl süren İngilizce lisans programları ve 2 akademik yıl süren İngilizce yüksek lisans programlarının akademik kalitesi ile öğrencileri memnun etmeyi başarmış bir ülkedir. Estonya üniversiteleri 100’ün üstünde tamamen İngilizce olarak öğretilen yüksek akademik kalitede bölüme, uluslararası geçerliliği olan diplomaya, yüksek seviye araştırma projelerine, az öğrencili sınıf yapısına sahiptir. İngilizce dil eğitimi ve çalışma imkânı ile de uluslararası öğrenciler için oldukça çekici bir lokasyon olmuştur. Mezuniyet sonrası 6 ay ülkede kalıp iş arama imkânı da uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Yaşam masraflarının karşılanabilir olması, çalışma izninin olması, İngilizce lisans ve yüksek lisans yapma imkânı, İngilizce dilinin yaygın kullanımı, güvenli ve stabil bir yaşam alanı sunması, kaliteli eğitim içeriği, aktif öğrenci hayatı yurtdışında üniversite için Estonya’yı ideal bir ülke haline getirmektedir. Bilinen Estonya üniversiteleri arasında Tallinnnn Teknoloji Üniversitesi (Tallinnnn University of Technology), Estonya İşletme Okulu (Estonian Business School), Tallinnnn Üniversitesi (Tallinnnn University), Tartu Üniversitesi (University of Tartu) gibi okullar vardır. Bilgi Teknolojilerine bağlı sektörü gelişmekte olan Estonya’da lisans ve yüksek lisans eğitim ücretleri ise hayli uygundur. Es Tallinnnn’de mühendislik, uluslararası işletme ve sosyal bilimler gibi bölümler yılda 3.000-5.000€ arası maliyetlere sahiptir. İngilizce dil eğitimi imkânı da sunan üniversiteler bölüm ücretleriyle benzer maliyetlere sahiptir.

 

Estonya Master Programı YÖK Denkliği

Estonya’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır. Aynı zamanda yaşam kalitesinin oldukça yüksek olduğu bir ülkedir.

 

Estonya En iyi Üniversite Sıralamaları

 • Tallinnn University of Technology - 301st (Elektrik elektronik Mühendisliği) (QS World Rankings)
 • University of Tallinnn – 201st (Sosyoloji) (QS World Rankings)
 • University of Tartu- 301st(QS World Rankings)

 

 

Estonya Devlet Üniversiteleri ve Özel Üniversiteleri

University of Tartu

Estonya Tartu Üniversitesi dünyanın en prestijli üniversiteleri sıralamasında ilk 300’e girmeyi başarmıştır. Akademik olarak değerlendirildiğinde Estonya’daki yükseköğretim kurumları arasında en büyük akademik kadro ve araştırma bütçesine sahip Tartu Üniversitesinde yüzlerce program sunulmaktadır. Öğrencilere %100 burs imkanı sunan Tartu’da uluslararası öğrenci portföyü de geniştir ve eğitim dili master programlarında genellikle İngilizcedir. Giriş için iyi seviyede yüksek öğretim kurumlarından mezuniyet, diploma, iyi not ortalaması, özenle ve konuya odaklı yazılmış referans, cv ve motivasyon mektubu talep eden Tartu Üniversitesi, devlet üniversitesi olduğu için ayrıca ücret olarak da uygun ücretlere sahiptir. Tartu, Tallinnnn’e sadece 2 saat tren mesafesinde olduğu için ve öğrenci kenti olduğu için yaşamsal anlamda da sevilen seçeneklerdendir.

 

Tallinnnn University of Technology

Tallinnnn Teknik Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır. Mühendislik eğitimi düşünen öğrenciler için Estonya’daki en iyi seçenek olan Tallinnnn Teknik, uluslararası öğrencilerin de ciddi oranda ilgisini çekmektedir. Eğitim yurtdışı olanakları ve ayrıca bünyesinde sunduğu business school ve hazırlık eğitimiyle uluslararası öğrencilere en geniş imkanları sunan Tallinnnn Teknoloji Üniversitesi ayrıca kampüsüyle ve imkanlarıyla da tam bir bilim üniversitesidir. Yıllık eğitim ücreti 3.000 ile 4.000€ arasında değişmekte iken hazırlık eğitimi de yaklaşık 4.000€ tutuyor.

 

Tallinnnn University

Avrupa projelerine de ev sahipliği yapan köklü Estonya devlet üniversitelerinden biri olan Tallinnnn Üniversitesi’ne de uluslararası öğrenciler talep gösteriyor. Sosyal bilimler ve temel bilimlerde iyi eğitim veren Tallinnnn Üniversitesinin de bünyesinde business school mevcut. Estonya eğitim camiasında prestiji en yüksek olan üniversitelerden biridir, programları İngilizcedir ve uluslararası öğrencileri kabul etmektedir.

 

Estonya Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Tallinnn University of Technology

 • Computer and Systems Engineering
 • International Business Administration
 • Industrial Engineering and Management
 • Environmental Engineering and Management
 • Health Care Technology
 • Materials and Processes for Sustainable Energetics
 • Communicative Electronics

 

Tallinnn University

 • International Relations
 • Communication Management
 • Anthropology
 • Human-Computer Interaction
 • Digital Learning Games
 • Literature, Visual Culture and Film Studies
 • Documentary Film

 

University of Tartu

 • Excellence in Analytical Chemistry
 • Second level programmes at the University of Tartu (instructed in Estonian)
 • Software Engineering
 • Computer Science
 • International Relations and Regional Studies
 • European Union- Russia Studies
 • Quantitative Economics

Estonian Business School

 • International Business Administration
 • MBAManagement in Digital Society

Estonya MBA Programları

 • Estonian Business School
 • MBAManagement in Digital Society
 • Tallinnn University of Technology
 • International Business Administration
Estonya Yüksek Lisans

Estonya Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları

 • Estonya’da master programlarında eğitim almak için İngilizce yeterliliği önemlidir. Estonya’da İngilizce yüksek lisans seçenekleri çoğunluktadır ve kontenjan problemi çok fazla yoktur. TOEFL IELTS gibi sınavların gerekliliği bu sebeptendir. IELTS’ten 5.5 üstü, TOEFL’dan ise IBT üzerinden 70 üstü puan almış olmak yeterlidir.
 • Bunun yanı sıra öğrencilerin not ortalamaları ve sunduğu profiller, CV ile motivasyon mektubu sayesinde ölçümlenir ve eşit oranda önemsenir. Yüksek Lisans programlarına kabuller bu şartların değerlendirilmesi ışığında veriliyor.
 • Bazı MBA programları iş tecrübesi gerektirmektedir

(Tüm bu gerekli belgelerin belirtilen son başvuru tarihine kadar bu üniversitelere online sistemler ve posta yoluyla ulaştırılması gereklidir. ICES Turkey’den alacağınız yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde bütün gereklilikler ve son başvuru tarihine dair bilgiler danışmanlarınız tarafından size iletilecektir.)

 

Estonya Yüksek Lisans için Gerekli Not Ortalaması

Estonya’da Yüksek lisans öğrencilerinden 2.5 üzerinde bir not ortalaması beklenmektedir.

 

Estonya Yüksek Lisans Başvuru Dönemi ve Tarihleri

 

 

Tallinn University of Technology

Nisan 1

Tallinn University

Ocak 1

University of Tartu

Ocak 2 – Nisan 15

Estonian Business School

Haziran 17


Kanada Yüksek Lisans Fiyatları ve Ücretleri

 

 

Lisans Programları

Yüksek Lisans Programları

Tallinn University of Technology

€2.400-€3.300

€3.300-€6.000

Tallinn University

€3.000-4.000€

€1.660-€4.000

University of Tartu

€2.640-€3.400

€3.400-€4.500

Estonian Business School

€4.400-€6.200

2500€- €5.200

 

Estonya Yüksek Lisans Bursu

Tartu Üniversitesi master programları öğrencilerinin %68’i burslu, uluslararası öğrencileri de burslu kabul ediyor. Aynı bölüm ve benzeri devam etmek isteyen öğrenciler burs için harika bir fırsattır. Estonya’da burs imkanları dışında bazı master programları 2.000€ sularına kadar düşüyor. Tartu Üniversitesinden burs alabilmek için öğrencilerin mutlaka yüksek seviyede referanslar, motivasyon mektupları ve iyi hazırlanmış CV’lerini paylaşmaları gerekiyor. Estonya Tartu Üniversitesi dünyanın en iyi 300 üniversitesinden biri(Times Higher Education Rankings)

 

Estonya’da Konaklama Seçenekleri

Estonya’da yüksek lisans öğrencileri genellikle üniversitelerin sunduğu yurt opsiyonları tercih etmektedir. Konaklama maliyetleri de 200-300€ arası bir ücret tutmaktadır.

 

Estonya’da Yaşam Masrafları

Estonya hem bir Avrupa ülkesidir hem de yaşam koşulları Kuzey Avrupa’ya göre çok daha az maliyetlidir. Yaşam maliyetleri ayda yaklaşık 300€ konaklama ve 350€ da hayat giderleri olarak düşünüldüğünde bir öğrencinin rahatça geçinmesi mümkün olmaktadır. Oldukça uygun ücretler ile hayatınızı geçirebilirsiniz. Kısaca yaşam masraflarınız oldukça az olacaktır. Aynı zamanda Estonya’nın Tallinnn şehrinde öğrencilere toplu taşıma ücretsizdir.

 

Estonya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Estonya, dünyanın her yerinden girişimciye iş kurma fırsatı veriyor. Yaratıcı bir iş kurma fikri olan herkese Estonya’nın kapıları açıktır. Özellikle yüksek lisans öğrencileri için iş kurma ve çalışma olanakları açısından Estonya avantajlı bir seçenektir. Estonya’da eğitim alan öğrenciler burada rahatlıkla şirketlerini kurabildikleri gibi büyük vergiler veya masraflar da yapmıyorlar. Bunun yanısıra öğrenciler için özellikle mühendislik dalında çok sayıda çalışma ve staj imkânı da mevcut. Yüzyılın en girişimci Avrupa ülkelerinden biri olan Estonya’da yüksek lisans eğitimi yapmak ise coğrafi olarak yakın olduğu Kuzey Avrupa ülkelerine nazaran çok uygun maliyetli. Estonya’da refah yüksek ve yaşam kalitesi çok iyi seviyede. 

 

Estonya’da Yüksek Lisans Yapmanın Maddi Avantajları

Estonya, yüksek lisans eğitiminde maddi avantajlar değerlendirildiğinde çok iyi bir tercih olacaktır. Ülkedeki yabancı yatırım ve girişimlerinin açık olması, uluslararası öğrencilere sunulan iş imkanları, uluslararası öğrencilere sektörde ihtiyaç duyulması, yüksek lisans programlarını bitiren öğrencilere özellikle STEM alanlarında hazır iş imkanları olması, eğitim maliyetlerinin 3.000 ile 6.000€ arasında değişmesi, lisans ve yüksek lisans programlarının her ikisi için de tercih sebebidir.

 

Estonya Yüksek Lisans Vizesi

Estonya yüksek lisans vizeleri ile ilgi detaylı almak için öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Estonya’da Okurken Çalışma

Estonya’da Yüksek Lisans Yaparken öğrencilerin diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak sınırsız çalışma imkânı vardır. Ayrıca mezun olduktan sonra da belirli bir süre çalışma imkânı da sunuyor. Öğrenciler akademik yıl esnasında haftada 20 saat part-time çalışabiliyor. ‘Detaylı bilgi için Estonya Çalışma İzni sayfamıza bakınız’.

 

ICES Turkey Estonya Master Danışmanlığı

ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yaz okulları, dil okulu, lisans programı, master programı, sertifika ve diploma programları, İngilizce hazırlığı gibi alanlarda Avrupa ve deniz aşırı ülkelerinde deneyime sahip danışman ekibiyle akademik taleplerinize karşılık vermek üzere hazırdır. Uluslararası işletme, sosyal bilimler, güzel sanatlar, bilgi teknolojisi, işletme yönetimi, fen bilimleri gibi alanlarda Estonya’da okuyabileceğiniz üniversiteler hakkında size bilgi verebilir. Yurtdışı eğitim danışmanlığı konseptini akademik yönden ele alırken öğrencilerin konaklama ve vize işlemleri için de destek sağlayan kurumumuz danışmanlarına ulaşmak buradan iletişim bilgilerinizi bırakabilir veya buradan görüşme talep edebilirsiniz.

 

ICES Turkey Sıklıkla Hangi Üniversiteler İçin Danışmanlık Yapıyor?

 • Estonian Business School (EBS)
 • Tallinnn University of Technology (TTU)
 • University of Tallinnn
 • University of Tartu 

 

ICES TURKEY Estonya’da eğitim ve Estonya üniversiteleri konusunda uzmandır. Bu ülkeye ziyaret gerçekleştirmiş olan danışman kadrosu, Türkiye’de başta Tartu Üniversitesi olmak üzere bu üniversitelerin resmi yegâne temsilcisidir. Türkiye’nin her yerinden kurumumuz üzerinden Estonya’da eğitim ve Estonya’da üniversite, yüksek lisans başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Estonya Master Yorumları ve Görüşleri

Yurtdışı eğitim sürecinde her daim yanında olduğumuz öğrencilerimizin yorumlarını okumak için öğrenci yorumları sayfamızı ziyaret edebilir, Estonya master programları ile bilgi alabilirsiniz.

 

Estonya'da yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir.
Estonya üniversitelerinin birçoğu dünya sıralamalarında ilk 1000'de yer alır ve ilk 1000'de bulunan bu okulların YÖK denkliği vardır.
Genel olarak 2.5 üstü not ortalaması istenmektedir ancak başvuru yapacağınız bölüm ve okula göre bu durum değişiklik gösterebilir. Ayrıca İngilizce yeterliliğinizi göstermek için minimum IELTS 5.5 veya TOEFL IBT 72 yeterli olacaktır. Ayrıca bazı bölümlerde belirli bir süre iş tecrübesi de istenmektedir.
Son başvuru tarihleri genel olarak Şubat- Mayıs arası bir süreçtedir. Ancak bazı bölümler için son başvuru tarihleri Ocak ayı olabilmektedir.
Estonya hükümeti tarafından yüksek lisans öğrencilerine akademik başarılarına göre aylık €350 burs imkanı tanınmaktadır. Ayrıca üniveritelerin kendi sunduğu burs seçenekleri de vardır. Bunun dışında Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından desteklenen Dora Plus bursu da bulunmaktadır, bu bursla öğrencilere akademik başarılarına göre €350 burs verilmektedir.
Yüksek lisans öğrencileri daha uygun maliyetli olduğu için genel olarak okulların sunduğu yurt konaklamalarını tercih etmektedir. Aylık konaklama maliyetleri ise 200-300€ arasında değişmektedir. Bunun dışında giden öğrenciler paylaşımlı öğrenci evlerini de seçebilmektedir.
Yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.
Eğitim ve yaşam maliyetleri açısından birçok ülkeye göre daha düşük fiyatlara sahiptir. Aynı zamanda bir Avrupa ülkesi olduğu için alacağınız eğitim kaliteli olacaktır ve YÖK denkliği açısından sıkıntı yaşamayacağınız okul sayısı fazladır. Bununla beraber öğrenciliğiniz bitimi itibari ile 9 ay iş arama izniniz vardır.
ICES Turkey olarak Tallinn, Tartu, Tallinn Teknoloji, EKA ve Estonya Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri için danışmanlık hizmeti sağlamaktayız.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste