İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Finlandiya Üniversiteleri
...
Finlandiya Üniversiteleri
Finlandiya Üniversiteleri
Finlandiya Üniversiteleri

Finlandiya’da Üniversite

Finlandiya’da arabalar için değil insanlar için dizayn edilmiş şehirlerde trafik problemi olmadan yaşayabileceğiniz sakin ve oldukça güvenli bir ortamda yaşamanız mümkün.

Hem şehir merkezine yakın hem de şehirden uzak doğa içinde yabancı öğrencileri misafir eden üniversite kampüsleri görmeniz mümkün. Her öğrencinin kişisel tercihine göre en uygun alternatifi bulmak oldukça kolaydır.

Finlandiya’da üniversite eğitim dili ağırlıklı olarak Fince ve İsveççe’ dir. Başvuruların değerlendirilmesinde, lise notları ile birlikte yüz yüze yapılan mülakatlar etkili olmaktadır. Her okul mülakat talep etmeyebilir.  Eğitim kalitesinin yüksek olması, bu ülkedeki lisans programlarına kabul aşamasında yüksek rekabeti de beraberinde getirmektedir. Finlandiya’da lisans programları ücretsizdir.

Eğitim için Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden Finlandiya’yı seçen öğrencileri, eğitim kalitesi üst düzey üniversiteler, pek çok İngilizce program seçeneği beklemektedir.  Lisans ve doktora programlarının ücretsiz olması da Finlandiya'yı öğrenciler için cazip hale getirmektedir.

Finlandiya Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Eğitim sistemi deyince akla ilk gelen yerlerden birisidir Finlandiya. Eğitimin öncülerinden olan Finlandiya’da yüksek lisans yapmanın birçok avantajı vardır.

Avrupa Birliği (AB) veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkelerinden geliyorsanız Finlandiya size ücretsiz eğitim hakkı sunuyor.

Finlandiya’da üniversite eğitim dili ağırlıklı olarak Fincedir. İngilizce eğitim veren bölümleri için ücret ödemeniz gerekir.

Finlandiya’da iki çeşit üniversite olduğu söylenebilir. Bunlardan ilki tabi ki eğitim seviyesinin de yüksek olduğu akademik anlamda zorlayıcı araştırma üniversitelerinin oluşturduğu bir gruptur. Bunların en başında Helsinki Üniversitesi gösterilebilir. Eğitim sistemi anlamında en zorlayıcı üniversiteler arasında gösterilen Helsinki, Turku gibi üniversitelerde başarılı olmak için ciddi bir akademik geçmişe sahip olmak gerekir. İkinci tür için ise uygulamalı bilimler üniversiteleri ve özel işletme üniversiteleri gösterilir. Bu üniversitelerde eğitim almak da aslında pek kolay değil. Ancak daha uygulama odaklı eğitimleri ve sektöre olan yakınlıklarıyla özellikle işletme, ekonomi ve pazarlama gibi alanlarda devam etmek isteyen öğrenciler için oldukça iyi seçeneklerdir. Bu anlamda Tampere Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Hanken School of Economics, Metropolia University gibi çok iyi seviyede üniversiteleri örnek gösterebiliriz.

Finlandiya Üniversiteleri

Finlandiya üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

 • İyi bir not ortalaması
 • Lise Diploması
 • Detaylı Transkript
 • CV ve Motivasyon mektubu
 • IELTS sınavından en az 6.5 ve üstü bir skor (Alt skorların hiçbri 5.5’un altında olmamalıdır.) (Üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.)
 • Okulların kendi giriş sınavları (Okula göre değişiklik gösterir)

 

Finlandiya’da yaşam ve sosyal hayat nasıldır, yaşam masrafları ne kadardır?

Finlandiya’da yüksek lisans eğitimi düşünen öğrencileri sakin ve huzurlu bir yaşam beklemektedir. Eğitim seviyesi ve refahı çok yüksek seviyede nüfus olarak da düşük sayıda olan bir ülke Finlandiya’da yabancı öğrenciler için çok sayıda fırsat var. Ancak Finlandiya’da eğitim süresine öğrencilerin yatırım olarak bakması gerekiyor. Lisansüstü eğitim şartlarından biri de bu yaşam maliyetlerini karşılayabilmektir. Finlandiya’da 1 ayda öğrencilerin toplamda 1.200 ile 2.000€ arası bir gidere hazır olmaları gerekiyor. Bu büyük makas öğrencilerin eğitim aldığı şehire göre değişmekte.

Finlandiya Üniversiteleri YÖK Denkliği

Finlandiya’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır.

Finlandiya En İyi Üniversite Sıralamaları

 • University of Helsinki- 99th (Times Higher Education) / 110th (QS Rankings)
 • Aalto University- 181st(Times Higher Education) /140th (QS Rankings)
 • University of Oulu-251st(Times Higher Education/376th (QS Rankings)
 • University of Eastern Finland-351st(Times Higher Education/481st(QS Rankings)
 • University of Turku-351st(Times Higher Education/285st(QS Rankings)

Finlandiya Devlet Üniversiteleri

University of Helsinki: Dünyanın en iyi 35 üniversitesi arasında yer alan Helsinki Üniversitesi zorlu başvuru şartları ve zorlu bir eğitime sahiptir. Genellikle yıllık ücretleri 13.000-18.000€ arasında olan üniversite için son başvuru tarihi 15 Ocak olarak belirtilebilir.

Hanken School of Economics: Financial Times ilk 100 listede ve dünyanın en iyi işletme okulları arasında 3 büyük akreditasyonuyla %2’lik dilimde yerini almış olan üniversite için son başvuru 15 Ocak tarihindedir. Yıllık eğitim ücreti 12.500€ civarındadır.

Tampere University of Applied Science: Uygulamalı bilimler üniversiteleri arasında güçlü bir yere sahip olan Tampere Üniversitesi’nde çok sayıda İngilizce program mevcuttur. Yıllık eğitim ücretleri 10.000€ civarı

Hame University: Helsinki çevresinde bulunan bir diğer kaliteli uygulamalı üniversitedir. Yıllık eğitim ücretleri 8.000- 10.000€ arası

Arcada University: Yaşam ve konaklama maliyetlerini düşürebileceğiniz önemli Finlandiya üniversite alternatiflerinden biri olacaktır. Yıllık eğitim ücretleri 9.000 - 10.000€ civarı

Metropolia University: Uygulamalı eğitimde Finlandiya üniversiteleri arasında en iyiler arasında yerini alan üniversitede eğitim ve yaşam maliyetleri nispeten daha düşük. Yıllık eğitim ücretleri 9.000- 10.000€ civarı

Finlandiya Özel Üniversiteleri

 • Helsinki School of Business

Helsinki School of Business: Başkentte bulunan bir diğer güçlü işletme okulu sektör bağlantıları ve kariyer desteğiyle dikkat çeken Finlandiya üniversitelerinden biridir. Yıllık eğitim ücretleri 10.000€ - 12.000€ civarı

 

Finlandiya Üniversite Bölümleri

Finlandiya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

 • İyi bir not ortalaması
 • Lise Diploması
 • Detaylı Transkript
 • CV ve Motivasyon mektubu
 • IELTS sınavından en az 6.5 ve üstü bir skor (Alt skorların hiçbri 5.5’un altında olmamalıdır.) (Üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.)
 • Okulların kendi giriş sınavları (Okula göre değişiklik gösterir)

Finlandiya Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Üniversite

Başvuru Dönemi

University of Helsinki

Kasım 3-Ocak 15

Aalto University

Ocak 11

University of Oulu

Kasım 1 – Ocak 23

University of Eastern Finland

Kasım 1 – Ocak 31

Haaga-Helia University of Applied Sciences

Kasım 1 – Ocak 31 (Lisans için Nisan 9)

Novia University of Applied Sciences

9 Ocak-23 Ocak/20 Mart-3 Nisan

Hanken School of Economics

Kasım 1– Ocak 16

Metropolia University of Applied Sciences

Nisan 30


Finlandiya Üniversiteleri Fiyatları ve Ücretleri

 Üniversite

Lisans Programları

Master Programları

University of Helsinki

€13,000

€10,000-25,000€

Aalto University

€12,000

€15,000

University of Oulu

€10,000-€13,000

€10,000-€13,000

University of Eastern Finland

 

€8,000-€15,000

Turku University of Applied Sciences

€10,000

€8,000-€16,000

Haaga-Helia University of Applied Sciences

€8,500-€9,500

€8,500-€9,500

Novia University of Applied Sciences

€6,000-€9,000

€8,000-€10,000

Tampere University of Technology

€10,000

€12,000

Hanken School of Economics

-

€12,500

Metropolia University

€10,000-€13,000

€11,000-€12,000


Finlandiya’da Yaşam Masrafları

Finlandiya’da eğitim alan öğrencilerimiz genellikle okulun yurtlarını tercih ediyorlar. Bunun yanı sıra özel yurtlar veya ev seçenekli de tercih edebilir.

Finlandiya Üniversite Vizesi

Uluslarası öğrenci vize süreçleri ile ilgili öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Finlandiya’da Okurken Çalışma

Refah seviyesi çok yüksek, nüfusu düşük sayıda ve eğitimi çok iyi olan bir ülkeden bekleneceği gibi iyi bir yüksek eğitim alan öğrencilerin çalışma garantileri olacaktır demek yanlış olmayacaktır. Yaptığınız yatırımın karşılığını en iyi şekilde alacağınız Avrupa ülkelerinin başında çalışma imkanlarıyla Finlandiya gelir. Detaylı bilgi için Yurtdışı çalışma izni sayfamıza bakınız.

ICES Turkey Finlandiya Üniversite Danışmanlığı

ICES Turkey Akademik kadrosu ile Finlandiya’da üniversite eğitiminizi için ihtiyacınız olan bilgiyi size sağlamaktadır. Okulların başvuru tarihleri, maliyetleri, uygulamalı bilimler ve araştırma üniversiteleri sistemi, geçişler vs. gibi konulardaki sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Finlandiya Üniversite Yorumları ve Görüşleri

Yurtdışı eğitim sürecinde her daim yanında olduğumuz öğrencilerimizin yorumlarını okumak için öğrenci yorumları sayfamızı ziyaret edebilir, istediğiniz ülke, üniversite ve bölüm ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 

İlgili Blog Yazıları
Finlandiya Eğitim Sistemi Nasıl? Finlandiya Eğitim Modeli
Eğitim sistemi bağlamında her zaman en imrenilen ülkelerden biri olan, PISA gibi eğitim kalitesinin ölçüldüğü testler sonucu her daim dünya sıralaması...
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste