İletişim Etkinlikler
Danimarka Üniversiteleri
...
Danimarka Üniversiteleri
Danimarka Üniversiteleri
Danimarka Üniversiteleri

Danimarka'da Üniversite Eğitimi

Danimarka dünyanın en iyi eğitim sistemleri arasında gösterilen, sosyal yaşamı, eğitim anlayışı ve medeniyet seviyesiyle yurtdışında üniversite okumak için mükemmel bir seçenektir. Yurtdışında üniversite seçeneklerinde birçok öğrenci için ilk tercihlerden biri henüz olmasa da aslında mükemmel bir değer taşımaktadır ve öğrenciler için makul ve değerlendirilebilecek birçok seçeneğe ev sahipliği yapmaktadır.

Danimarka için en önemli unsurlardan biri de Kuzey Avrupa ve çevresinde öğrenciler için mükemmel imkanlar barındırmasıdır. Danimarka üniversiteleri eğitim kalitesinin yanı sıra uluslararası öğrenciler için ülke genelinde refah seviyesinin yüksekliği ve üretim ihtiyacının olması sebebiyle iş olanaklarının da çok olmasıdır. Danimarka üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler için yüksek kalitede bir yaşam ve istihdam imkânı sunmaktadır.

 

Danimarka’da Üniversite eğitim süresi ve sistemi

Danimarka’da lisans eğitimi 3 yıl 180 kredidir. Bu uluslararası öğrencileri en çok ilgilendiren üniversite statüsünde bulunan eğitim kurumlarındaki düzendir. Bunun yansıra öğrencilerin Danimarka’da hayli popüler olan mesleki üniversitelere(kolejlere) giderek 2 yıllık bir eğitim almaları ve daha sonra üzerine 1.5 sene Top-Up degree denilen süreci gerçekleştirdikten sonra mezun olmaları da mümkündür. Araştırma(research) üniversitelerinin en çok öne çıkan özelliği teorik ve akademik eğitim düzeyinin yüksekte olmasıdır. Bu noktada Danimarka üniversiteleri arasında en çok öne çıkan üniversiteler Aarhus, Aalborg, Kopenhag Üniversiteleridir. Uluslararası öğrencileri ağırlamada en iyi üniversite ise Aarhus’tur. Yazımızın geri kalanında bu üniversiteye geniş bir şekilde yer vereceğiz. Bunun haricinde uygulamalı üniversiteler içerisinde Dania University of Applied Science ve International Business Academy of Denmark öne çıkan okullardır. Danimarka’da üniversite eğitimi hedefleyen öğrencilerin hedefi araştırma üniversiteleri ise en az 1 yıl üniversite kredisine ihtiyaç duyacaklarını unutmamaları gerekiyor. Yani liseden yeni mezun öğrenciler maalesef Danimarka üniversitelerine hemen başlayamayabiliyor. Bu durum için en iyi plan uygulamalı bilimler üniversitesi ile eğitime Danimarka’da başlamak veya Türkiye’de üniversiteden geçiştir.

 

Danimarka Üniversiteleri YÖK Denkliği

Danimarka’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır.  

 

Danimarka’da Üniversitelerinin Kabul ve Başvuru Şartları

 • Tercihen türk olmayan lise diploması (IB, Abitur, FB, Amerikan etc) veya lise sonrası 1 yıl üniversite eğitimi
 • İyi bir motivasyon mektubu
 • CV
 • GPA en az 80 olmalıdır. “Not ortalamaları” oldukça önemlidir. Bu unsur öğrencinin Danimarka’da hangi üniversitelere başvurabileceğinin belirleyicisi olmaktadır.
 • İngilizce eğitim verilen programlara başvuru yapan öğrencilerin mutlaka IELTS sınavından 6.5 veya TOEFL sınavından 83(IBT) üzerinde bir skor vermeleri lazım.
  (Birçok üniversitede İngilizce hazırlık imkânı sunulmuyor. Dolayısıyla başvuru zamanına kadar öğrencilerin bu konuyu halletmiş olmaları gerekiyor.)

 

Danimarka’da Üniversite Eğitim Maliyetleri Nedir?

Özellikle araştırma üniversitelerinde eğitim ücretleri 8.000 ile 10.000€ arasında değişkenlik gösteriyor. Uygulamalı bilimler üniversitelerinde ise genelde sabit fiyatlar 8.500€ ile 12.000€ arasında bir makasta yer almaktadır.

 

Danimarka’da Yaşam Nasıldır? Yaşam masrafları ne kadardır?

Danimarka bir kuzey Avrupa klasiği yaşam stiline sahiptir. Danimarka’da üniversite okumaya giden Türk öğrencilerin kesinlikle huzur, kalite ve bir o kadar da başarılı bir öğrenci hayatı arıyor olması gerekir. Sıkıcı veya bunaltıcı bir düzen olmadığı kadar bir New York gibi uyumayan şehir etiketi de yapıştırılacak bir ülke de değildir. Aarhus ve Kopenhag gibi büyük şehirlerde özellikle çok canlı bir öğrenci yaşamı olduğu söylenebilir. Buradaki devlet üniversitelerinin bazılarının 30.000’den fazla öğrencisi var ve uluslararası öğrenci oranı da hayli yüksek.

Yurtdışı yaşam masrafları birçok öğrenciyi düşündürmek ile birlikte Danimarka, öğrencilere farklı lokasyonlarda bütçelerine göre geniş yelpazede uygun seçenekler sunmaktadır. Kopenhag nispeten biraz daha pahalı iken özellikle öğrenci kenti olan Aarhus’ta yaşam daha uygundur. Yurt fiyatları çeşitlere göre geniş bir makasta ücret değerlendirmesine tabii tutulabilir. Ücretler aylık 400 ile 990€ arasında değişiyor. Yaşam için ise öğrencilerin ayda en az 500€’ya ihtiyacı olacağını söylemek güç değil.

ICES Turkey öğrenci kenti olması, yaşamın uygunluğu ve müthiş kaliteye sahip Aarhus Üniversitesi’ne ev sahipliği yapması sebebiyle, Aarhus şehirini öneriyor. Aarhus Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgi için bizlere 444 2203 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz!

 

Danimarka’da konaklama seçenekleri nasıl?

Danimarka’da konaklama çeşitliliği ve uluslararası öğrenciler için imkanlar geniş olsa da çok talep gören Kopenhag, Aarhus ve Aalborg gibi şehirlerde öğrencilerin çok dikkatli araştırma yapması ve en az 6 ay önceden mutlaka konaklama araştırmasına başlaması gerekir. ICES Turkey, uzman kadrosuyla bu konuda gerekli desteği vermektedir.

Öğrencilerimizin ayrıca:

 • Boliportal
 • Hjerterum
 • Boligninja
 • Lejebolig gibi özel yurtların portal’larını incelemeleri faydalı olacaktır.

 

Danimarka “Avrupa’nın en iyi üniversiteleri” sıralamasında!

Times Higher Education’ın 200 üniversite arasında yaptığı araştırmaya göre ;

 • Copenhagen University- 33th (Times Higher Education) Danimarka’nın en iyi işletme okulu!
 • Aarhus University – 46th (Times Higher Education) / 141th (QS Rankings
 • Technical University of Denmark (Times Higher Education) / 112th( QS Ranking)

 

(QS World Rankings, Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalar YÖK tarafından tanınmaktadır)

 

Danimarka Devlet Üniversiteleri

 • Aarhus University BSS
 • Aalborg University
 • Copenhagen Business School
 • VIA University College

 

Danimarka Üniversite Bölümleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen lisan adayları için bir çok bölüm seçeneğinde danışmanlık yapmaktayız. Danimarka’da anlaşmalı olduğumuz okullardan bazı bölüm ve programlar:

Aarhus University BSS

 • BA Economics and Business Administration (Ekonomi ve İşletme)
 • BA Marketing and Management Communication(Pazarlama ve Kurumsal İletişim)
 • BA Global Management and Manufacturing (GMM)(Global Yönetim ve Üretim)

 

Dania (ACADEMY) University Of Applied Sciences

 • Marketing Management (Pazarlama Yönetimi)
 • International Hospitality Management (Uluslararası Otel İşletmeciliği)
 • Automotive Management

 

Aalborg University

 • Chemical Engineering and biotechnology (Kimya Mühendisliği ve Biyoteknoloji)
 • IT, Communication and Media (Bilişim, İletişim ve Medya)
 • Robotics (Robotbilim) 

 

Danimarka Üniversiteleri

Danimarka Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri?

Danimarka üniversitelerinin geneli Eylül ayında eğitime başlıyor. Bu süreç için öğrencinin en geç şubat ayına dek başvurularını başlatmış olması gerekmektedir.

DANIA (ACADEMY) UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES

Ocak 1 – Mart 15

INTERNATIONAL BUSINESS ACADEMY(IBA)

Mart 15

COPENHAGEN BUSINESS SCHOOL

Ocak 30

AARHUS UNIVERSITY BSS

Ocak 15-Mart 1

AALBORG UNIVERSITY

Mart 1

VIA University College

Ocak 15

Danimarka’da Hangi Üniversitelere Başvurmalı?

Öğrencilerin tüm tercihlerine İngilizce bölümlerle cevap veremese de çok önemli bazı üniversiteler çok tercih edilen bazı bölümler için uluslararası öğrencilere imkân sunuyor. Danimarka üniversiteleri arasında en büyük isimlerden biri olan Aarhus Üniversitesi ve uygulamalı bilimler üniversitelerinden Dania University of Applied Science gibi tercihlerin yanı sıra oldukça başarılı bir işletme-yönetim eğitimi veren IBA Denmark da önerilerimiz arasında.

Danimarka Üniversiteleri fiyat ve ücretleri

Okul Adı

Lisans Programları

Master Programları

DANIA (ACADEMY) UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES

8.200-€13.500

(2 yıl mesleki eğitim)

 

INTERNATIONAL BUSINESS ACADEMY(IBA)

€9.145-€10.620

€9.145-€20.000(MBA)

AARHUS UNIVERSITY

8.000-€15.300

8000-€15.300

AALBORG UNIVERSITY

€6.560€13.660

6.600-€13.700

VIA University College

11.150- €15.200

 

ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı her daim yanınızda! Yurtdışında eğitim almak istiyor, sorularına cevap bulamıyorsanız, bizlere 444 2203 numaralı telefondan ulaşabilir, dilerseniz de buradan form doldurabilirsiniz.

Üniversite Vizesi

Detaylı bilgi için öğrenci vizesi sayfamıza bakınız.

Yurtdışında Okurken Çalışma

Detaylı bilgi için Yurtdışı çalışma izni sayfamıza bakınız.

Aarhus University Kimdir? Neden ICES Turkey İle Başvurmalıyız?

Aarhus Üniversitesi köklü bir devlet üniversitesidir. Times Higher Education ve QS Top Rankings’e göre dünyanın en iyi 150 üniversitesinden biri olan Aarhus için Türkiye yetkili başvuru merkezi ICES Turkey’dir. Lisans derecesi hedefleyen öğrencilerin Aarhus Üniversitesi başvuruları ve danışmanlık süreçlerini en geç Ocak-Şubat aylarına kadar başlatmış olmaları gerekmektedir. Konaklama başvuruları 1 Mayıs’a kadar tamamlanmalıdır.

İlgili Blog Yazıları
Danimarka'da Mühendis Olmak
2025 Yılına kadar Danimarka’da, ülke dışından yılda 6.500 mühendis ihtiyacı olacağını biliyor muydunuz? Peki yeni mezun bir mühendisin ortalama maaşın...
Danimarka üniversitelerinde eğitim türü, bölüm ve akademik konjonktüre göre lisans eğitimi 3 veya 4 yıl sürer.
Birçok Danimarka üniversitesi YÖK Denkliğine sahiptir.
Genellikle üniversitelerimiz, iyi lise not ortalamaları(80 ve üstü), iyi bir dil yeterliliği(IELTS 6.0 ve üstü) ve motivasyon beklemektedir.
Yabancı öğrencilere özel imkanlar ve seçenekler sunulmakta olup her yabancı öğrenciye yurt garantisi verilen Danimarka'da öğrencilerimizin sosyalleşmesi açısından da anlaşmalı yurtlarımızı tavsiye ediyoruz.
Danimarka'nın en büyük uygulama üniversitesi, yök denkliğine de sahip olan VIA University College %90 üzerinde iş yerleştirme başarısına sahiptir, ek olarak akademik altyapısı güçlü öğrencilerimiz Danimarka'nın en iyi üniversitelerinden Aarhus Üniversitesi'ne de başvurabilirler.
Üniversite başvuruları genellikle yılın Kasım-Aralık aylarında açılır ve Mart-Nisan aylarında kapanır. Eğitim Eylül ayı başında başlamış olur.
Danimarka üniversiteleri eğitim fiyatları yılda 10.000-15.000€ arasındadır.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste