İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Danimarka Üniversiteleri
...
Danimarka Üniversiteleri
Danimarka Üniversiteleri
Danimarka Üniversiteleri

Danimarka'da Üniversite Eğitimi

Danimarka dünyanın en iyi eğitim sistemleri arasında gösterilen, sosyal yaşamı, eğitim anlayışı ve medeniyet seviyesiyle yurtdışında üniversite okumak için mükemmel bir seçenektir. Yurtdışında üniversite seçeneklerinde birçok öğrenci için ilk tercihlerden biri henüz olmasa da aslında mükemmel bir değer taşımaktadır ve öğrenciler için makul ve değerlendirilebilecek birçok seçeneğe ev sahipliği yapmaktadır.

Danimarka için en önemli unsurlardan biri de Kuzey Avrupa ve çevresinde öğrenciler için mükemmel imkanlar barındırmasıdır. Danimarka üniversiteleri eğitim kalitesinin yanı sıra uluslararası öğrenciler için ülke genelinde refah seviyesinin yüksekliği ve üretim ihtiyacının olması sebebiyle iş olanaklarının da çok olmasıdır. Danimarka üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler için yüksek kalitede bir yaşam ve istihdam imkânı sunmaktadır.

Danimarka’da Üniversite eğitim süresi ve sistemi

Danimarka’da lisans eğitimi 3 yıl 180 kredidir. Bu uluslararası öğrencileri en çok ilgilendiren üniversite statüsünde bulunan eğitim kurumlarındaki düzendir. Bunun yanı sıra öğrencilerin Danimarka’da hayli popüler olan mesleki üniversitelere(kolejlere) giderek 2 yıllık bir eğitim almaları ve daha sonra üzerine 1.5 sene Top-Up degree denilen süreci gerçekleştirdikten sonra mezun olmaları da mümkündür. Araştırma(research) üniversitelerinin en çok öne çıkan özelliği teorik ve akademik eğitim düzeyinin yüksekte olmasıdır. Bu noktada Danimarka üniversiteleri arasında en çok öne çıkan üniversiteler Aarhus, Southern Denmark ve Niels Brock Kopenhag Üniversiteleridir. Uluslararası öğrencileri ağırlamada en iyi üniversite ise Aarhus’tur. Danimarka’da üniversite eğitimi hedefleyen öğrencilerin hedefi araştırma üniversiteleri ise en az 1 yıl üniversite kredisine ihtiyaç duyacaklarını unutmamaları gerekiyor. Yani liseden yeni mezun öğrenciler maalesef Danimarka üniversitelerine hemen başlayamayabiliyor. Bu durum için en iyi plan uygulamalı bilimler üniversitesi ile eğitime Danimarka’da başlamak veya Türkiye’de üniversiteden geçiştir.

Danimarka Üniversiteleri YÖK Denkliği

Danimarka’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır.  

Danimarka’da Üniversitelerinin Kabul ve Başvuru Şartları

 • Tercihen türk olmayan lise diploması (IB, Abitur, FB, Amerikan etc) veya lise sonrası 1 yıl üniversite eğitimi
 • İyi bir motivasyon mektubu
 • CV
 • GPA en az 80 olmalıdır. “Not ortalamaları” oldukça önemlidir. Bu unsur öğrencinin Danimarka’da hangi üniversitelere başvurabileceğinin belirleyicisi olmaktadır.
 • İngilizce eğitim verilen programlara başvuru yapan öğrencilerin mutlaka IELTS sınavından 6.5 veya TOEFL sınavından 83(IBT) üzerinde bir skor vermeleri lazım.
  (Birçok üniversitede İngilizce hazırlık imkânı sunulmuyor. Dolayısıyla başvuru zamanına kadar öğrencilerin bu konuyu halletmiş olmaları gerekiyor.)

Danimarka’da Yaşam Nasıldır?

Danimarka bir kuzey Avrupa klasiği yaşam stiline sahiptir. Danimarka’da üniversite okumaya giden Türk öğrencilerin kesinlikle huzur, kalite ve bir o kadar da başarılı bir öğrenci hayatı arıyor olması gerekir. Sıkıcı veya bunaltıcı bir düzen olmadığı kadar bir New York gibi uyumayan şehir etiketi de yapıştırılacak bir ülke de değildir. Aarhus ve Kopenhag gibi büyük şehirlerde özellikle çok canlı bir öğrenci yaşamı olduğu söylenebilir. Buradaki devlet üniversitelerinin bazılarının 30.000’den fazla öğrencisi var ve uluslararası öğrenci oranı da hayli yüksek.

Yurtdışı yaşam masrafları birçok öğrenciyi düşündürmek ile birlikte Danimarka, öğrencilere farklı lokasyonlarda bütçelerine göre geniş yelpazede uygun seçenekler sunmaktadır. Kopenhag nispeten biraz daha pahalı iken özellikle öğrenci kenti olan Aarhus’ta yaşam daha uygundur. Yurt fiyatları çeşitlere göre geniş bir makasta ücret değerlendirmesine tabii tutulabilir. Ücretler aylık 400 ile 990€ arasında değişiyor. Yaşam için ise öğrencilerin ayda en az 500€’ya ihtiyacı olacağını söylemek güç değil.

Danimarka’da konaklama seçenekleri nasıl?

Danimarka’da konaklama çeşitliliği ve uluslararası öğrenciler için imkanlar geniş olsa da çok talep gören Kopenhag, Aarhus ve Aalborg gibi şehirlerde öğrencilerin çok dikkatli araştırma yapması ve en az 6 ay önceden mutlaka konaklama araştırmasına başlaması gerekir. ICES Turkey, uzman kadrosuyla bu konuda gerekli desteği vermektedir.

Öğrencilerimizin ayrıca:

 • Boliportal
 • Hjerterum
 • Boligninja
 • Lejebolig gibi özel yurtların portal’larını incelemeleri faydalı olacaktır.

Danimarka Üniversite Bölümleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen lisans adayları için bir çok bölüm seçeneğinde danışmanlık yapmaktayız. Danimarka’da anlaşmalı olduğumuz okullardan bazı bölüm ve programlar:

 Aarhus University

 • International Economic Consulting(Uluslararası Ekonomi Danışmanlığı)
 • Logistics and Supply Chain Management (Lojistik ve Tedarik Zinciri)
 • Marketing (Pazarlama)

Southern Denmark University

 • Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)
 • Mechatronics (Mekatronik Mühendisliği)
 • Electronics Engineering (Elektronik Mühendisliği)
 • Mechanical Engineering  (Makina Mühendisliği)
 •  Economics and Business Administration - Global Business Relationships (Ekonomi ve İşletme Yönetimi Lisansı - Küresel İş İlişkileri)

Niels Brock Copenhagen Business College

 • İşletme Yönetimi
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Uluslararası İşletme Yönetimi
Danimarka Üniversiteleri

Danimarka Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri?

Danimarka üniversitelerinin geneli Eylül ayında eğitime başlıyor. Bu süreç için öğrencinin en geç Mart ayına dek başvurularını başlatmış olması gerekmektedir.

SOUTHERN DENMARK UNIVERSITY

Ekim 15 – Mart 1

COPENHAGEN BUSINESS SCHOOL

Ocak 30

AARHUS UNIVERSITY BSS

Ekim 15 - Mart 1

Danimarka Üniversiteleri fiyat ve ücretleri

Okul Adı

Lisans Programları

SOUTHERN DENMARK UNIVERSITY

€9.000 - €14.500

AARHUS UNIVERSITY

€8.500-€15.500

NIELS BROCK COPENHAGEN BUSINESS SCHOOL

€10.000- €15.000

ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı her daim yanınızda! Yurtdışında eğitim almak istiyor, sorularına cevap bulamıyorsanız, bizlere 444 2203 numaralı telefondan ulaşabilir, dilerseniz de buradan form doldurabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları
Danimarka'da Mühendis Olmak
2025 Yılına kadar Danimarka’da, ülke dışından yılda 6.500 mühendis ihtiyacı olacağını biliyor muydunuz? Peki yeni mezun bir mühendisin ortalama maaşın...
Danimarka üniversitelerinde eğitim türü, bölüm ve akademik konjonktüre göre lisans eğitimi 3 veya 4 yıl sürer.
Birçok Danimarka üniversitesi YÖK Denkliğine sahiptir.
Genellikle üniversitelerimiz, iyi lise not ortalamaları(80 ve üstü), iyi bir dil yeterliliği(IELTS 6.0 ve üstü) ve motivasyon beklemektedir.
Yabancı öğrencilere özel imkanlar ve seçenekler sunulmakta olup her yabancı öğrenciye yurt garantisi verilen Danimarka'da öğrencilerimizin sosyalleşmesi açısından da anlaşmalı yurtlarımızı tavsiye ediyoruz.
Akademik altyapısı güçlü öğrencilerimiz Danimarka'nın en iyi üniversitelerinden Aarhus Üniversitesi'ne de başvurabilirler.
Üniversite başvuruları genellikle yılın Kasım-Aralık aylarında açılır ve Mart-Nisan aylarında kapanır. Eğitim Eylül ayı başında başlamış olur.
Danimarka üniversiteleri eğitim fiyatları yılda 10.000-15.000€ arasındadır.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste