Danimarka'da Üniversite Eğitimi

Danimarka dünyanın en iyi eğitim sistemleri arasında gösterilen, sosyal yaşamı, eğitim anlayışı ve medeniyet seviyesiyle üniversite eğitimi için mükemmel bir seçenektir. Bir çok öğrenci için ilk tercihlerden biri henüz olmasa da aslında mükemmel bir değer taşımaktadır ve öğrenciler için makul ve değerlendirilebilecek bir çok seçeneğe ev sahipliği yapmaktadır.

Danimarka için en önemli unsurlardan biri de Kuzey Avrupa ve çevresinde öğrenciler için mükemmel imkanlar barındırmasıdır. Danimarka üniversiteleri eğitim kalitesinin yanı sıra uluslararası öğrenciler için ülke genelinde refah seviyesinin yüksekliği ve üretim ihtiyacının olması sebebiyle iş olanaklarının da çok olmasıdır. Danimarka üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler için yüksek kalitede bir yaşam ve istihdam imkanı sunmaktadır.

 

Danimarka Üniversitelerinde Eğitim ve Sistem Nasıl?

Danimarka’da lisans eğitimi 3 yıl 180 kredidir. Bu uluslararası öğrencileri en çok ilgilendiren üniversite statüsünde bulunan eğitim kurumlarındaki düzendir. Bunun yanısıra öğrencilerin Danimarka’da hayli popüler olan mesleki üniversitelere(kolejlere) giderek 2 yıllık bir eğitim almaları ve daha sonra üzerine 1.5 sene Top-Up degree denilen süreci gerçekleştirdikten sonra mezun olmaları da mümkündür. Araştırma(research) üniversitelerinin en çok öne çıkan özelliği teorik ve akademik eğitim düzeyinin yüksekte olmasıdır. Bu noktada Danimarka üniversiteleri arasında en çok öne çıkan üniversiteler Aarhus, Aalborg, Kopenhag Üniversiteleridir. Uluslararası öğrencileri ağırlamada en iyi üniversite ise Aarhus’tur. Yazımızın geri kalanında bu üniversiteye geniş bir şekilde yer vereceğiz. Bunun haricinde uygulamalı üniversiteler içerisinde Dania University of Applied Science ve International Business Academy of Denmark öne çıkan okullardır. Danimarka’da üniversite eğitimi hedefleyen öğrencilerin hedefi araştırma üniversiteleri ise en az 1 yıl üniversite kredisine ihtiyaç duyacaklarını unutmamaları gerekiyor. Yani liseden yeni mezun öğrenciler maalesef Danimarka üniversitelerine hemen başlayamayabiliyor. Bu durum için en iyi plan uygulamalı bilimler üniversitesi ile eğitime Danimarka’da başlamak veya Türkiye’de üniversiteden geçiştir.

 

Danimarka’da Üniversiteler Hangi Şartlarla Kabul Vermektedir?

Danimarka üniversiteleri için en önemli faktörlerden biri öğrencinin profilidir. Öğrenci her ne tecrübeye sahip olursa olsun iyi bir motivasyon mektubu ve CV’ye sahip olmalı. Not ortalamları oldukça önemlidir. Bu unsur öğrencinin Danimarka’da hangi üniversitelere başvurabileceğinin belirleyicisi olmaktadır. Öğrencilerin Danimarka üniversitelerine yerleşmesinde bir diğer önemli husus İngilizce dil yeterlilikleridir. İngilizce eğitim verilen programlara başvuru yapan öğrencilerin mutlaka IELTS sınavından 6.5 veya TOEFL sınavından 83(IBT) üzerinde bir skor vermeleri lazım. Bir çok üniversitede İngilizce hazırlık imkanı sunulmuyor. Dolayısıyla başvuru zamanına kadar öğrencilerin bu konuyu halletmiş olmaları gerekiyor.

 

Danimarka’da Üniversite Eğitim Maliyetleri Nedir?

Özellikle araştırma üniversitelerinde eğitim ücretleri 8.000 ile 10.000€ arasında değişkenlik gösteriyor. Uygulamalı bilimler üniversitelerinde ise genelde sabit fiyatlar 8.500€ ile 12.000€ arasında bir makasta yer almaktadır.

 

 

Danimarka’da Yaşam Nasıldır? Maliyetler Nedir?

Danimarka bir kuzey Avrupa klasiği yaşam stiline sahiptir. Danimarka’da üniversite okumaya giden Türk öğrencilerin kesinlikle huzur, kalite ve bir o kadar da başarılı bir öğrenci hayatı arıyor olması gerekir. Sıkıcı veya bunaltıcı bir düzen olmadığı kadar bir New York gibi uyumayan şehir etiketi de yapıştırılacak bir ülke de değildir. Aarhus ve Kopenhag gibi büyük şehirlerde özellikle çok canlı bir öğrenci yaşamı olduğu söylenebilir. Buradaki devlet üniversitelerinin bazılarının 30.000’den fazla öğrencisi var ve uluslararası öğrenci oranı da hayli yüksek.

Kopenhag nispeten biraz daha pahalı iken özellikle öğrenci kenti olan Aarhus’ta yaşam daha uygundur. Yurt fiyatları çeşitlere göre geniş bir makasta ücret değerlendirmesine tabii tutulabilir. Ücretler aylık 400 ile 990€ arasında değişiyor. Yaşam için ise öğrencilerin ayda en az 500€’ya ihtiyacı olacağını söylemek güç değil.

ICES Turkey öğrenci kenti olması, yaşamın uygunluğu ve müthiş kaliteye sahip Aarhus Üniversitesi’ne ev sahipliği yapması sebebiyle, Aarhus şehirini öneriyor.

 

 

 

Danimarka’da Konaklama Nasıldır?

Danimarka’da konaklama çeşitliliği ve uluslararası öğrenciler için imkanlar geniş olsa da çok talep gören Kopenhag, Aarhus ve Aalborg gibi şehirlerde öğrencilerin çok dikkatli araştırma yapması ve en az 6 ay önceden mutlaka konaklama araştırmasına başlaması gerekir. ICES Turkey, uzman kadrosuyla bu konuda gerekli desteği veriyor.

Öğrencilerimizin ayrıca:

Boliportal

Hjerterum

Boligninja

Lejebolig gibi özel yurtların portal’larını incelemeleri faydalı olacaktır.

 

Üniversitelere Ne Zaman Başvurmalıyız?

Danimarka üniversitelerinin geneli Eylül ayında eğitime başlıyor. Bu süreç için öğrencinin en geç Şubat ayına dek başvurularını başlatmış olması ve Danimarka yetkili başvuru merkezi ICES Turkey ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

 

Danimarka’da Hangi Üniversitelere Başvurmalı?

Öğrencilerin tüm tercihlerine İngilizce bölümlerle cevap veremese de çok önemli bazı üniversiteler çok tercih edilen bazı bölümler için uluslararası öğrencilere imkan sunuyor. Danimarka üniversiteleri arasında en büyük isimlerden biri olan Aarhus Üniversitesi ve uygulamalaı bilimler üniversitelerinden Dania University of Applied Science gibi tercihlerin yanı sıra oldukça başarılı bir işletme-yönetim eğitimi veren IBA Denmark da önerilerimiz arasında.

 

Aarhus University Kimdir? Neden ICES Turkey İle Başvurmalıyız?

Aarhus Üniversitesi köklü bir devlet üniversitesidir. Times Higher Education ve QS Top Rankings’e göre dünyanın en iyi 150 üniversitesinden biri olan Aarhus için Türkiye yetkili başvuru merkezi ICES Turkey’dir. Lisans derecesi hedefleyen öğrencilerin Aarhus Üniversitesi başvuruları ve danışmanlık süreçlerini en geç Ocak-Şubat aylarına kadar başlatmış olmaları gerekmektedir. Konaklama başvuruları 1 Mayıs’a kadar tamamlanmalıdır.

 

Aarhus Üniversitesi’nde Hangi Bölümlerde İngilizce Eğitim Alabilirim?

Cognitive Science

Economics

Business

Marketing

Management

Global Engineering and Manufacturing Management (**)

 

** Yalnızca Herning kampüsünde sunulur.

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!