Macaristan Üniversitelerin Eğitim Sistemi Nedir?


Macaristan, 10 milyonluk nüfusuyla 2004 yılında Avrupa Birliği üyeliğinin ardından eğitim alanında kayda değer bir ilerleme göstererek Avrupa’nın yüksek standartta üniversite eğitimi veren ülkeleri arasında yerini aldı. Orta Avrupa’nın gözde üniversiteleri haline gelen Macaristan üniversiteleri AB standartlarındaki eğitim sistemi ile pek çok ülke arasından öne çıkmış ve Türkiye’de YÖK denkliği karşılığı olması sebebiyle de en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir.

 

Macaristan’da Lisans Eğitimi Kaç Yıl Sürmektedir?

Macaristan’da üniversite eğitimi diğer Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi birçok bölümde 3 yıldır.
Türkiye’de üniversite eğitimi 4 senedir, Macaristan’ı tercih eden öğrencilerimiz bu konuda da avantaj sağlayacaklardır.

 

Macaristan’da Lisans Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Macaristan’da üniversiteye giriş şartları Amerika, Kanada, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine göre daha kolaydır ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.
Öğrenciler üniversite sınavına girmeden ve sınav stresi yaşamadan akademik başarısı olan bir Macar üniversitesinde çok daha iyi koşullarda eğitim alabilirler.
Macaristan üniversitelerinde eğitim İşletme, Ziraat, Muhasebe ve Pazarlama gibi Business’ın alt dalları ağırlıklıdır. Özellikle International Business School, Budapest Metropolitan Üniversitesi, Pecs (Peç) Üniversitesi, Corvinus Üniversitesi gibi Macar üniversiteleri üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için hazırlanmış Business programları ve İngiltere üniversiteleri ile yaptıkları anlaşmalar sayesinde öğrencilere İngiltere’de üniversiteden de diploma vermektedirler.

Macaristan üniversitelerinde Türk öğrencilerin Tıp, Diş Hekimliği ya da Eczacılık gibi sağlık alanlarında YÖK denkliği sağlayarak eğitim almaları mümkündür. Özellikle Peç Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi’nin (University of Debrecen) gibi yök denkliği olan üniversitelerin öncülük yaptığı bu bölümler Türk lise sisteminden çıkan, yurtdışında lisans tamamalamak isteyen öğrenciler için en uygun imkanları sağlamaktadır.
Macaristan’ın uzun yıllardır en köklü üniversitelerinden olan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi sunduğu Mühendislik programlarıyla hem harika manzarası ve lokasyonu hem de diğer Macar üniversiteleri arasında eğitim ücretleri bakımından da farklı bir noktada durmaktadır.

 

Macaristan Üniversitelerin YÖK Denkliği Var Mıdır?

Macaristan üniversiteleri AB standartlarındaki eğitim sistemi ile pek çok ülke arasından öne çıkmış ve Türkiye’de YÖK denkliği karşılığı olması sebebiyle de en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir.
Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerinin üniversite sınavına girip, herhangi bir bölümü kazanmış ya da kayıt yaptırmış olması gerekmemektedir. Lise mezunu olan öğrencilerimiz bölüm ayırt etmeksizin Macaristan’da dilediği üniversitede düşük maliyetlerle okuma şansına sahip olabilir.

 

Macaristan Üniversitelerine Doğrudan Giriş Şartları Nelerdir?

Macaristan’da üniversite eğitimi almanız için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibi listelenmiştir. Başvuru ve işlemleriniz, sağlık sigortanızı ayarlamanız halinde hemen hemen tamamlanmış olacaktır. Uluslararası bir öğrenci için yurtdışında üniversite okumak için gerekenler listesinin en başında sağlık sigortası gelmektedir.

Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi
Lise mezuniyet not ortalamasının minimum 60 veya üstünde olması (Lise Diploması veya Üniversite Transcripti)
Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri, Gönüllülük Hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb.)

 

Macaristan Üniversitelerinin Eğitim Dili Ve Hazırlık

Macaristan’da üniversite eğitimi almak için öğrencilerin yeterli düzeyde İngilizce bilgisi olduğunu ispat etmeleri gerekmektedir. İngilizce seviyesi ileri derecede olmayan öğrenciler için Macaristan üniversitelerinin kendi standartlarında hazırladıkları İngilizce sınavı sonucuna göre öğrenciye akademik eğitimi öncesi 1 yıllık bir hazırlık eğitimi verilebilmektedir.
Macaristan’da üniversite eğitimi birçok bölümde 3 yıl olduğunu düşünürsek, 1 yıl hazırlık okumak öğrenciler için kayıp bir zaman olmayacaktır.

 

Macaristan’da Tıp Eğitimi

Tıp eğitimi için öğrencilere önerdiğimiz ülkelerden en önemlisi Macaristan’dır. Almanya’da tıp eğitimi almak için öğrenciden istenen gerekliliklerin ağırlığı (Üniversite sınavından en az 500 puan ve tıp bölümüne yerleşme zorunluluğu), Kanada ve Amerika’da 4+4 yıl eğitim ile hekim olmanın en az 8 yıl zaman alması, İngiltere’de A-LEVEL diploması gerekmesi gibi unsurlar bu konuda en büyük etmendir.
Öğrencilerin TIP Fakültesine direkt kabülü için öncelikle IELTS yada TOEFL dil yeterlilik sınavlarından yeterli skoru almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca öğrenciler ağırlıklı olarak Biyoloji ve Kimya'dan sorumlu olacakları İngilizce dilinde hem sözlü hem de yazılı sınava tabii tutulurlar. Sınavda başarısız olan öğrenciler için English+Pre-Medical 16 aylık hazırlık yılı verilmektedir. İngilizcesi yeterli seviyede olan öğrenciler için sadece Pre-Medical 10 aylık hazırlık yılı önerilmektedir.

 

Macaristan’da Tıp Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Mezuniyet sonrasında Macaristan  Pécs Üniversitesi'nden alınan diplomanın hem YÖK denkliği olup hem de tüm Avrupa Birliği ülkeleri tarafından, Amerika ve Kanada ülkeleri tarafından da tanınmaktadır.

 

Neden Macaristan?

Uygun fiyatla yüksek kalitede eğitim alabileceğiniz en güzel ülkelerden bir tanesidir. Macaristan Üniversiteleri Avrupa Birliği standartlarındaki eğitim sistemi ile pek çok ülke arasından öne çıkmış ve Türkiye’de YÖK denkliği karşılığı olması sebebiyle de en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir.
Macaristan diğer Avrupa Ülkeleri arasında uygun fiyatla yüksek kalitede eğitim alabileceğiniz bir ülkedir.

 

Sınav Zorunluluğu Var Mı?

Macaristan’da üniversite eğitimi alabilmek için öğrencilerimizin Türkiye’de üniversite sınavına girmeleri gerekmemektedir. Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin aynı zamanda mezun oldukları lise, mezuniyet lise not ortalaması ve lise eğitimleri boyunca aldıkları dersler de üniversiteye kabul sürecinde etkili olmaktadır.

 

Çalışma İmkanı Var Mıdır?

Macaristan, üniversite eğitimi sırasında öğrencilerimize çalışma imkanı da sunmaktadır. Macaristan’da çalışabilmek için gerekli yasal prosedürleri yerine getirmeniz istenir. Üniversite öğrencilerimizin eğitim alırken bir yandan da part-time çalışma fırsatları vardır.

 

Macaristan’da Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Macaristan’da öğrencilerimizin konaklama açısından üniversite yurtları, özel yurtlar veya öğrenci evleri gibi opsiyonları bulunmaktadır. Avrupa’nın diğer seçeneklerine göre Macaristan’da konaklama maddi açıdan da uygundur.

 

Yaşam Ve Sosyal Yaşam Nasıldır?

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir. Ayrıca Szeged ,Pecs ve Debrecen gibi şehirlerinde de harika üniversiteler bulunmaktadır. Macaristan’da İngilizce öğrenim gören öğrencilerimiz bir yandan da ülkenin resmi dilini de öğrenerek sosyalleşebilir ve vizyon sahibi olurlar.


ICES Turkey sıklıkla hangi üniversiteler için danışmanlık yapıyor?

  • Budapest Metropolitan University
  • IBS
  • Corvinus University
  • University of Pecs
  • BME(Budapest Technology and Economics)
  • Eötvos Lorand University
Ayrıntılı bilgi için

Macaristan’da üniversite eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!