Macaristan'da Üniversite

ICES TURKEY / Üniversite Programları /
Macaristan'da Üniversite

Macaristan, 10 milyonluk nüfusuyla 2004 yılında Avrupa Birliği üyeliğinin ardından eğitim alanında kayda değer bir ilerleme göstererek Avrupa’nın en yüksek standartlı üniversite eğitimi veren ülkeleri arasında yerini aldı. Macaristan üniversiteleri AB standartlarındaki eğitim sistemi ile pek çok ülke arasından öne çıkmış ve Türkiye’de YÖK denkliği karşılığı olması sebebiyle de en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir.

Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerinin LYS’den herhangi bir bölümü kazanmış ya da kayıt yaptırmış olması gerekmemektedir. Lise mezunu olan öğrencilerimiz bölüm ayırt etmeksizin Macaristan’da dilediği üniversitede düşük maliyetlerle okuma şansına sahip olabilir.


Macaristan’da üniversiteye giriş şartları Amerika, Kanada, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine göre daha kolaydır ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 

Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin aynı zamanda mezun oldukları lise, mezuniyet lise not ortalaması ve lise eğitimleri boyunca aldıkları dersler de üniversiteye kabul sürecinde etkili olmaktadır.

İngilizce seviyesi ileri derecede olmayan öğrenciler için Macaristan üniversitelerinin kendi standartlarında hazırladıkları İngilizce sınavı sonucuna göre öğrenciye akademik eğitimi öncesi 1 yıllık bir hazırlık eğitimi verilebilmektedir. Macaristan üniversitelerinde eğitim İşletme, Ziraat, Muhasebe ve Pazarlama gibi Business’ın alt dalları ağırlıklıdır.
Macaristan üniversitelerinde Türk öğrencilerin Tıp, Diş Hekimliği ya da Eczacılık gibi sağlık alanlarında YÖK denkliği sağlayarak eğitim almaları mümkündür.

Macaristan Üniversiteleri'ne Doğrudan Giriş Şartları
Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi
Lise mezuniyet not ortalamasının minimum 60 veya üstünde olması (Lise Diploması veya Üniversite Transcripti)
Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri, Gönüllülük Hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb.)

Macaristan’da Üniversitelere Hazırlık Programları hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için

Macaristan’da dil eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!