1367 yılında kurulmuş olan Pécs Üniversitesi 29,000′in üzerinde öğrencisi, 2000′e yakın akademisyeni, 10 fakültesi ve 500′e yakın bölümü ile Macaristan'ın en eski üniversitesidir. Pécs şehri başkent Budapeşte'ye 3 saatlik bir mesafede bulunur. Şehir Osmanlı'dan kalan pek çok tarihi eseri hala barındırmaktadır. Bugün bütün Macaristan'daki Osmanlı döneminden kalan en büyük binalar bu şehirde yer almaktadır. 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan Pécs, İstanbul ile birlikte 2010 kültür başkenti seçilmiştir.
Üniversite, pek çok uluslararası üniversite ile birçok alanda ortak çalışmalar yapmaktadır. Özellikle Tıp Fakültesi WHO listelerinde akredite olup dünya sıralamasında üst sıralarda olan köklü üniversitelerdendir. Pécs Üniversitesi, İngiltere'deki Middlesex Üniversitesi ile birlikte çift diploma vermektedir.

Pécs Tıp Fakültesi; WHO Dünya Sağlık Örgütü, US Department of Education, The State Education Department (NY, USA), Medical Board of California, Medical Councils of UK, Israel, Ireland, Norway tarafında akreditedir.

Pecs Üniversitesinde Tıp Eğitimi

Tıp eğitimi için öğrencilere önerdiğimiz iki ülke mevcuttur, bunlar Polonya ve Macaristan’dır. Almanya’da gerekliliklerin ağırlığı (LYS’de en az 500 puan ve tıpa yerleşme), Kanada ve Amerika’da 4+4 yıl eğitim ile hekim olmanın en az 8 yıl zaman alması, İngiltere’de A-LEVEL diploması gerekmesi gibi unsurlar bu konuda en büyük etmendir.

Öğrencilerin TIP Fakültesine direkt kabulü için öncelikle IELTS ya da TOEFL dil yeterlilik sınavlarından yeterli skoru almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca öğrenciler ağırlıklı olarak Biyoloji ve Kimya'dan sorumlu olacakları İngilizce dilinde hem sözlü hem de yazılı sınava tabii tutulurlar. Sınavda başarısız olan öğrenciler için English+Pre-Medical 16 aylık hazırlık yılı verilmektedir. İngilizcesi yeterli seviyede olan öğrenciler için sadece Pre-Medical 10 aylık hazırlık yılı önerilmektedir.

Mezuniyet sonrasında Pécs veya Warsaw Üniversitesi'nden alınan diploma hem YÖK denkliği olup hem de tüm Avrupa Birliği ülkeleri tarafından, Amerika ve Kanada ülkeleri tarafından da tanınmaktadır.

 

Pecs Üniversitesinin Kabul Şartları Nelerdir? Başvurular Ne Zaman?

Pecs Üniversitesinden lisans eğitimi için IELTS 5.5 veya skype test genel bölümleri için kabul edilir. TIP için Nisan-Mayıs’a kadar öğrenciler sınav almalıdır, sınavı geçemeyen öğrenciler PRE-MED alabilirler, İngilizce atlayan öğrenciler 10 ay atlamayanlar 16 ay alırlar. Mühendislik bölümleri de Matematik sınavı gerektirebilir.

 

Pecs Üniversitesinde Eğitimi Maliyetleri Nedir?

Pecs Üniversitesinin işletme, mühendislik ve sosyal bölümler yaklaşık 4.000-5.000€ arasında iken TIP 15.700$ ücreti vardır.

 

Pecs Üniversitesinin YÖK Denkliği Var Mıdır?

Pecs Üniversitesinden lisans veya yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin eğitim sonrasında aldıkları diplomanın hem YÖK denkliği vardır hem de tüm Avrupa Birliği ülkeleri tarafından, Amerika ve Kanada ülkeleri tarafından da tanınmaktadır.

 

Pecs Üniversitesinde Konaklama Nasıldır?

Macaristan Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biridir. Pecs Üniversitesinde eğitim gören bir öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Peç şehrinde genellikle bir öğrencinin aylık yurt masrafı 100-150€ ev konaklama masrafı 150-200€ civarındadır.

 

Pecs Üniversitesinde Eğitim Gören Bir Öğrenci İçin Yaşam Maliyetleri Nasıldır?

Pecs Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler için genel yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygundur. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb. harcamalar için genellikle aylık 300- 400€ yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masraflarının 450 – 550€ civarında olduğu söylenebilir.

 

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!

Ayrıntılı bilgi için

University of Pecs ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!