İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
İtalya'da Yüksek Lisans

İtalya'da Yüksek Lisans

...
İtalya'da Yüksek Lisans
İtalya'da Yüksek Lisans

İtalya, yıllardır üniversite eğitimi ve yüksek lisans olanakları anlamında Avrupa’nın lider ülkelerinden biri olmuştur. Avrupa’nın en büyük üniversitesi olan Sapienza di Roma Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan İtalya’da dünyanın en iyi teknik üniversiteleri ve sanat okulları olarak görülen Politecnico Milano, Torino gibi devlet üniversitelerinin yanı sıra Istituto Marangoni ve NABA gibi okullarda ciddi seviyede popülariteye sahiptir. İtalya’da yüksek lisans eğitimi özellikle devlet üniversitelerinde gayet makul imkanlarla sunulmaktadır ve uluslararası öğrenciler arasında hayli popülerdir.

 

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

İtalya’da yüksek lisans eğitimi genellikle 2 yıl sürmekte olup bazı programlar 10 ile 12 ay arasında değişen özel programlara sahip olabilmektedir. İtalya’da İngilizce eğitim veren çok sayıda üniversite ve bölüm bulunmaktadır. İtalya’da hazırlık eğitimi seçeneği maalesef bulunmamaktadır.

İtalya’da eğitim dili genel olarak İtalyanca olsa da yabancı öğrenciler için hem lisans hem master için İngilizce program seçenekleri sunulmaktadır.

İtalya’da akademik yıl Eylül-Ekim ayları arasında başlamakta olup, Ocak ayı gibi sona ermekte, Şubat ayından Temmuz’a kadar ise ikinci dönem devam etmektedir. İtalya Yüksek lisans başvuruları, okula ve bölüme göre değişiklik gösterse de aralık-ocak gibi yapılmaktadır.

İtalya’da master eğitimi genellikle devlet üniversitelerinde oldukça uygun fiyatlıdır. İtalya’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin yılda ayırmaları gereken eğitim bütçesi 1.000 ile 4.000€ arasında değişirken yaşam maliyetleri şehirlere göre değişir. Genellikle ayda 400-800€ arası geniş bir makas konaklama maliyetleri için belirtilirken, geçinme için de ayda 300 ile 600€ arası bir ücret belirtilebilir.

İtalya’nın en pahalı şehirleri arasında Roma, Milano, Floransa, Venedik gibi şehirleri gösterebiliriz. Pisa, Padova ve Trento gibi örnekler fiyat olarak daha makul denilebilir. Öğrenciler için her halükarda uygun fiyatlı bir yaşam imkanı sunulmaktadır. Paylaşımlı apartman tercih edebilirken aynı zamanda genellikle okul içerisinde sunulan yeme-içme ve diğer bir çok hizmet daha uygun fiyatlıdır.

İtalya’da yüksek lisans eğitimine gidecek öğrencilerin unutmaması gereken bir diğer önemli faktör de vize süreci ve akreditasyonlardır. Öğrencilerin evraklarını belirli bir tarihe kadar konsolosluk veya konsolosluk yetkilisine götürerek diploma ve transkript onayı alması ve daha sonra vizeye başvurması gerekmektedir. Lisans programlarının aksine birçok yüksek lisans programı hiçbir ülke geneli sınav gerektirmemektedir.

 

İtalya En İyi Üniversite Sıralamaları

İtalya'daki toplam 30 üniversite, QS World University Rankings® 2018'de yer alıyor ve bunların 14’ü en iyi ilk 500 üniversite sıralamasında!

 • Politecnico di Milano-170th (QS World Rankings)
 • Università di Bologna-188th (QS World Rankings)
 • Scuola Normale Superiore di Pisa-192nd (QS World Rankings)
 • Scuola Superiore Sant’Anna-192nd (QS World Rankings)
 • Sapienza- Università di Roma-223th (QS World Rankings)
 • (QS World Rankings, Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalar YÖK tarafından tanınmaktadır)

 

İtalya Devlet ve Özel Üniversiteleri 

Politecnico Milano 

İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan PoliMilano, mimarlık ve mühendislik eğitiminde QS sıralamalarına göre dünyanın sayılı büyük üniversitelerinden biri olup büyük prestije sahiptir.

 

Politecnico Milano MIP Business School

Politecnico Milano’ya bağlı olan MIP, Avrupa’nın en iyi işletme ve yönetim okullarından biri olarak öne çıkıyor ve çok sayıda global programa ev sahipliği yapıyor. MIP’de 2 hatta 3 farklı lokasyondan aynı anda diploma almak mümkün.

 

University of Pisa

Sevilen lokasyonlardan biri olan Pisa’da yer alan UniPisa dünyanın en iyi 300 üniversitesinden biri olarak anılmaktadır.

 

Sapienza University of Rome

Öğrenci sayısı olarak Avrupa’nın en büyüğü olan Sapienza, 100.000’i aşkın öğrencisiyle 35’ten fazla İngilizce master programıyla uluslararası öğrencilerin en sevdiği üniversitelerden biri.

 

John Cabot University

Amerikan üniversitesi JCU, İtalya’da %100 akreditasyonla eğitim veren ve her iki ülkede de tanınırlığı olan kuvvetli ve pratiğe dönük bir üniversitedir.

 

Politecnico Torino

Teknik üniversiteler arasında en az Milano kadar iyi ve popüler Torino’ya da çok sayıda öğrenci her yıl başvurmaktadır. Teknik bölümler ve mimarlık için dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında parmakla gösterilmektedir.

 

University of Padua

Yaşam maliyetleri düşük ve İtalyan yaşamına daha da yakın bir lokasyon isteyen tüm öğrenciler için eşsiz bir üniversite olan Padua dünyada ilk 300 arasında anılıyor.

 

University of Trento

Dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasında bulunan Trento’da eğitim ücretleri akademik başarınıza ve maddi gelirinize göre değişiyor. Trento uluslararası ilişkiler, sosyal bilimler, eğitim ve hukuk alanında çok iyi bir üniversitedir.

 

University of Messina

Sicilya’da bulunan üniversite, İtalya’da alternatif lokasyonlarla ilgilenen öğrenciler için bir diğer güçlü seçenektir.

 

Uni Camillus

Roma’da bulunan medikal üniversite, tıp, diş hekimliği, fizyoterapi gibi yoğun talep gören alanlarda İngilizce eğitim vermektedir.

 

Bocconi University

 

İtalya Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Yurtdışında eğitim almak isteyen lisan adayları için birçok bölüm seçeneğinde danışmanlık yapmaktayız. İrlanda’da anlaşmalı olduğumuz okullardan bazı bölüm ve programlar:

 

Politecnico di Milano

 • Biomedical Engineering (Biyomedikal Mühendisliği)
 • Communication Design (İletişim Tasarımı)
 • Computer Science and Engineering(Bilgisayar Mühendisliği)
 • Integrated Product Design (Ürün Tasarımı)

 

Università di Bologna

 • Global Master in Business Administration (İşletme)
 • Human Resources and Organization(İnsan Kaynakları ve Organizasyon)
 • Marketing Communication and New Media (Pazarlama İletişimi ve Yeni Medya)
 • Data Science(Veri Bilimi)

 

Sapienza Università di Roma

 • Artificial Intelligence and Robotics (Yapay Zekâ ve Robotik)
 • Software Engineering(Yazılım Mühendisliği)
 • Cognitive Neuroscience(Bilim Nörobilim)
 • Economics(Ekonomi Bilimi)

 

Unıversita di pisa

 • Telecommunications engineering(Haberleşme Mühendisliği)
 • Master of Science in Aerospace Engineering(Uzay Mühendisliği)
 • Master's degree in Nuclear Engineering(Nükleer Mühendisliği)
 • Master's degree in Materials and Nanotechnology(Nanoteknoloji)

 

İtalya Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları

İtalyan üniversiteleri yüksek lisans programları için bölüm özelinde bazı gereklilikler sunabilmektedir. Bu gereklilikler genellikle öğrencilerin not ortalaması, dil yeterlilikleri, motivasyon mektupları, iş tecrübeleri, referansları ve kişisel dokümanları gibi hususları kapsar.

 • İtalya’da iyi seviyede devlet üniversitelerinde eğitim için öğrencilerin İngilizce seviyesinin IELTS sınavı üzerinden en az 6.5 puan olması
 • GPA not ortalamalarının olabildiğince 2.5 bareminin üstünde olması tavsiye edilir.
 • MBA Programlarına gitmek isteyen öğrencilerin minimum 2 yıl iş tecrübesi olması gerekir.
 • CV ve Referans
 • Sanat eğitimi veya mimarlık eğitimi alacak öğrenciler için en önemli konulardan biri portfolyodur. Öğrencilerin yüksek seviyede bir portfolyo ve sanatsal vizyona sahip olmaları gerekmektedir

 

İtalya Yüksek Lisans için Gereken Not Ortalaması

GPA not ortalamalarının olabildiğince 2.5 bareminin üstünde olması tavsiye edilir.

 

İtalya'da Yüksek Lisans

İtalya Yüksek Lisans Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Politecnico di Milano

Ekim 6 – Kasım 19

Università di Bologna

Mayıs 3

Sapienza- Università di Roma

Nisan 15

Unıversıta dı pısa

Temmuz 15

University of Trento

Kasım 20-Şubat 20

Unıversıta dı padua

Şubat 28

 

İtalya Üniversiteleri Fiyatları ve Ücretleri

 

Lisans Programları

Yüksek Lisans Programları

Politecnico di Milano

€900 - 3900

€ 900 - 3900

Università di Bologna

€ 2.150

€ 2.400

Sapienza- Università di Roma

€1.600- €2.820

€1.600- €2.924

Unıversıta dı Pisa

€ 2.556

€ 2.556

University of Trento

€1.000-€6.000

€ 1.000-€ 6.500

Unıversıta dı Padua

€ 2.529-€2.622

€ 2.529-€2.622

 

Yüksek Lisans Bursları

İtalya’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için İtalya hükümeti tarafından birçok farklı burs imkânı sağlanmaktadır. İtalya’da burslu yüksek lisans programları, üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Bu ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler için modern, teknolojik ve kaliteli eğitimin yanında farklı burs imkanları da bulunmaktadır. İtalya hükümetinin uluslararası öğrenciler için sunduğu bursların yanı sıra, eğitim alacağınız üniversitenin ve dışarıdan finansal destek sunan kurumlarında bursları bulunmaktadır.

 

İtalya Yüksek Lisans Vizesi

Uluslarası öğrenci vize süreçleri ile ilgili öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İtalya’da Okurken Çalışma

Detaylı bilgi için Yurtdışı çalışma izni sayfamıza bakınız.

 

ICES Turkey İtalya Master Danışmanlığı

İtalya yüksek lisans eğitimi seçeneklerinde üniversiteleri yerinde ziyaret etmiş danışmanlar ve uzmanlarımız üniversitelerin bölüm-bölüm şartlarını size aktarmakta, başvurunuzdaki zorlu süreçlerde yıllık başvuru akışı çok yüksek olan devlet üniversitelerinde irtibatınızı sağlamanızda, konaklama ve vize sürecini anlamanızda destek olmaktayız. İtalya’da yüksek lisans eğitimi için ilgili üniversiteler tarafından akredite ve tanınan kurumumuz Türkiye’de en geniş yurt dışı üniversite ağlarından birine sahiptir. Dolayısıyla İtalya ile birlikte birçok alternatifi de değerlendirebilirsiniz.

ICES Turkey ayrıca Politecnico Milano MIP Business School Türkiye resmi kayıt ofisidir.

İtalya Master Yorumları ve Görüşleri

Yurtdışı eğitim sürecinde her daim yanında olduğumuz öğrencilerimizin yorumlarını okumak için öğrenci yorumları sayfamızı ziyaret edebilir, istediğiniz ülke, üniversite ve bölüm ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

İtalya'da yüksek lisans eğitimleri genel olarak 2 yıldır.
University di Padova, Politecnico di Milano, Sapienza University of Rome, University of Bologna ve University of Milan dünya sıralamasında ilk 300'de yer alan İtalya üniversiteleridir.
Eğitimler seçeceğiniz okula ve bölüme bağlı olarak değişmekle beraber genel olarak Şubat ve Eylül aylarında başlar.
Yüksek lisans öğrencilerinden istenenler; akademik başarı ve dil yeterliliğidir. IELTS'ten minimum 6.0 istenirken not ortalamasının 2.5 üstü olması tavsiye edilir.
Genel olarak istenen not ortalaması 2.5 ve üstüdür. Ancak başvuru yapacağınız okul ve bölüme göre istenen ortalama değişiklik göstermektedir. Dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan okullarda minimum 3.0 not ortalamsı istenmektedir.
Başvuru tarihleri ve son başvurular her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak Şubatta başlayacak programlar için Temmuz- Kasım arası süreçte başvuru yapmak gerekirken, Eylül'de başlayacak programalar için Kasım- Şubat arası süreçte başvuru yapmak gerekmektedir.
İtalya'da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler okulların sunduğu akademik başarı burslarına başvuru yapabileceği gibi İtalyan hükümetinin sunduğu DSU bursuna da başvuru yapabilmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste