İtalya, yıllardır üniversite eğitimi ve yüksek lisans olanakları anlamında Avrupa’nın lider ülkelerinden biri olmuştur. Avrupa’nın en büyük üniversitesi olan Sapienza di Roma Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan İtalya’da dünyanın en iyi teknik üniversiteleri ve sanat okulları olarak görülen Politecnico Milano, Torino gibi devlet üniversitelerinin yanı sıra Istituto Marangoni ve NABA gibi okullarda ciddi seviyede popülariteye sahiptir. İtalya’da yüksek lisans eğitimi özellikle devlet üniversitelerinde gayet makul imkanlarla sunulmaktadır ve uluslararası öğrenciler arasında hayli popülerdir.

İtalya’da yüksek lisans eğitimi genellikle 2 yıl sürmekte olup bazı programlar 10 ile 12 ay arasında değişen özel programlara sahip olabilmektedir. İtalya’da İngilizce eğitim veren çok sayıda üniversite ve bölüm bulunmaktadır. İtalya’da hazırlık eğitimi seçeneği maalesef bulunmamaktadır.

İtalyan üniversiteleri yüksek lisans programları için bölüm özelinde bazı gereklilikler sunabilmektedir. Bu gereklilikler genellikle öğrencilerin not ortalaması, dil yeterlilikleri, motivasyon mektupları, iş tecrübeleri, referansları ve kişisel dökümanları gibi hususları kapsar.

Sanat eğitimi veya mimarlık eğitimi alacak öğrenciler için en önemli konulardan biri portfolyodur. Öğrencilerin yüksek seviyede bir portfolyo ve sanatsal vizyona sahip olmaları gerekmektedir. İtalya’da mimarlık eğitimi çok iyi seviyede verilmektedir. Özellikle Politecnico Milano, Politecnico Torino gibi üniversiteler bu alanda çok öne çıkarken teknik alanlarda Sapienza, Pisa gibi üniversiteler, sosyal bilimler, işletme, eğitim gibi alanlarda MIP, Padua, Trento gibi üniversiteler ciddi anlamda değer taşımaktadır.

İtalya’da master eğitimi genellikle devlet üniversitelerinde oldukça uygun fiyatlıdır. İtalya’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin yılda ayırmaları gereken eğitim bütçesi 1.000 ile 4.000€ arasında değişirken yaşam maliyetleri şehirlere göre değişir. Genellikle ayda 400-800€ arası geniş bir makas konaklama maliyetleri için belirtilirken, geçinme için de ayda 300 ile 600€ arası bir ücret belirtilebilir.

İtalya’nın en pahalı şehirleri arasında Roma, Milano, Floransa, Venedik gibi şehirleri gösterebiliriz. Pisa, Padova ve Trento gibi örnekler fiyat olarak daha makul denilebilir. Öğrenciler için her halükarda uygun fiyatlı bir yaşam imkanı sunulmaktadır. Paylaşımlı apartman tercih edebilirken aynı zamanda genellikle okul içerisinde sunulan yeme-içme ve diğer bir çok hizmet daha uygun fiyatlıdır.

İtalya’da yüksek lisans eğitimine gidecek öğrencilerin unutmaması gereken bir diğer önemli faktör de vize süreci ve akreditasyonlardır. Öğrencilerin evraklarını belirli bir tarihe kadar konsolosluk veya konsolosluk yetkilisine götürerek diploma ve transkript onayı alması ve daha sonra vizeye başvurması gerekmektedir. Lisans programlarının aksine bir çok yüksek lisans programı hiçbir ülke geneli sınav gerektirmemektedir.

İtalya’da iyi seviyede devlet üniversitelerinde eğitim için öğrencilerin İngilizce seviyesinin IELTS sınavı üzerinden en az 6.5 puan olması ve not ortalamalarının olabildiğince 2.5 bareminin üstünde olması tavsiye edilir. MBA Programlarına gitmek isteyen öğrencilerin minimum 2 yıl iş tecrübesi olması gerekir.

 

 

İtalya’da hangi üniversitelerde İngilizce yüksek lisans yapabilirsiniz?

 

Politecnico Milano 

İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan PoliMilano, mimarlık ve mühendislik eğitiminde QS sıralamalarına göre dünyanın sayılı büyük üniversitelerinden biri olup büyük prestije sahiptir.

 

Politecnico Milano MIP Business School

Politecnico Milano’ya bağlı olan MIP, Avrupa’nın en iyi işletme ve yönetim okullarından biri olarak öne çıkıyor ve çok sayıda global programa ev sahipliği yapıyor. MIP’de 2 hatta 3 farklı lokasyondan aynı anda diploma almak mümkün.

 

University of Pisa

Sevilen lokasyonlardan biri olan Pisa’da yer alan UniPisa dünyanın en iyi 300 üniversitesinden biri olarak anılmaktadır.

 

Sapienza University of Rome

Öğrenci sayısı olarak Avrupa’nın en büyüğü olan Sapienza, 100.000’i aşkın öğrencisiyle 35’ten fazla İngilizce master programıyla uluslararası öğrencilerin en sevdiği üniversitelerden biri.

 

John Cabot University

Amerikan üniversitesi JCU, İtalya’da %100 akreditasyonla eğitim veren ve her iki ülkede de tanınırlığı olan kuvvetli ve pratiğe dönük bir üniversitedir.

 

Politecnico Torino

Teknik üniversiteler arasında en az Milano kadar iyi ve popüler Torino’ya da çok sayıda öğrenci her yıl başvurmaktadır. Teknik bölümler ve mimarlık için dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında parmakla gösterilmektedir.

 

University of Padua

Yaşam maliyetleri düşük ve İtalyan yaşamına daha da yakın bir lokasyon isteyen tüm öğrenciler için eşsiz bir üniversite olan Padua dünyada ilk 300 arasında anılıyor.

 

University of Trento

Dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasında bulunan Trento’da eğitim ücretleri akademik başarınıza ve maddi gelirinize göre değişiyor. Trento uluslararası ilişkiler, sosyal bilimler, eğitim ve hukuk alanında çok iyi bir üniversitedir.

 

University of Messina

Sicilya’da bulunan üniversite, İtalya’da alternatif lokasyonlarla ilgilenen öğrenciler için bir diğer güçlü seçenektir.

 

Uni Camillus

Roma’da bulunan medikal üniversite, tıp, diş hekimliği, fizyoterapi gibi yoğun talep gören alanlarda İngilizce eğitim vermektedir.

 

ICES TURKEY İtalya danışmanlığında neden tercih edilmeli?

İtalya yüksek lisans eğitimi seçeneklerinde üniversiteleri yerinde ziyaret etmiş danışmanlar ve uzmanlarımız üniversitelerin bölüm-bölüm şartlarını size aktarmakta, başvurunuzdaki zorlu süreçlerde yıllık başvuru akışı çok yüksek olan devlet üniversitelerinde irtibatınızı sağlamanızda, konaklama ve vize sürecini anlamanızda destek olmaktayız. İtalya’da yüksek lisans eğitimi için ilgili üniversiteler tarafından akredite ve tanınan kurumumuz Türkiye’de en geniş yurt dışı üniversite ağlarından birine sahiptir. Dolayısıyla İtalya ile birlikte bir çok alternatifi de değerlendirebilirsiniz.

ICES Turkey ayrıca Politecnico Milano MIP Business School Türkiye resmi kayıt ofisi olup, bu üniversitede ücretsiz hizmet sağlar.

 

Ayrıntılı bilgi için

İtalya'da Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!