İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Fransa'da Lise Eğitimi
...
Fransa'da Lise Eğitimi
Fransa'da Lise Eğitimi

 FRANSA’DA LİSE EĞİTİMİ NEDİR?

Daha önce Fransızca eğitimi almış veya almaya devam eden öğrencilerin 1 akademik dönem veya 1 akademik yıl süresince katılabilecekleri değişim programıdır. Devlet liselerinde eğitim alan öğrenciler aile yanında konaklayarak Fransız kültürünü daha iyi tanıma fırsatına sahip olurken vizyonlarını ve sorumluluk duygularını geliştirmeleri hedeflenir.

 

Fransa’da lise değişim programına dahil olmak isteyen öğrencilerin:

  • Fransızca bilgilerinin olması
  • 100’lük sistemde 65 üzeri ortalamaya sahip olmaları beklenir.

 

Fransa’da Lise Eğitimi Nedir?

Fransa’da lise eğitimi daha önce Fransızca eğitimi almış veya almaya devam eden öğrencilerin 1 akademik dönem veya 1 akademik yıl süresince katılabilecekleri değişim programıdır. Fransa’da lise eğitimi almak isteyen değişim programı öğrencileri devlet liselerine giderler.
Yurtdışı lise eğitimini 1 yıldan uzun süre devam ettirmek isteyen öğrenciler özel liseleri tercih etmelidir. Özel okulları tercih eden öğrenciler 2 yıl ve üzeri süre için özel liselerde eğitim alabilir, başarılı oldukları takdirde yurtdışında lise mezuniyetine hak kazanabilirler.

 

Neden Fransa Lise Eğitimini Tercih Etmeliyim?

Fransa’da lise eğitimi programına katılan öğrencilerin en büyük avantajlarından biri Fransızca seviyelerinin oldukça yukarı çıkmasıdır. Günlük hayatta aktif olarak Fransızca duymaya başlayan öğrenciler dil okuluna gitmeden Fransızca seviyelerini ana dil yetkinliğine kadar çıkartabilir.
Yabancı dil eğitiminin avantajı yanında Fransa’da lise eğitimi alarak mezun olan öğrenciler üniversite girişlerinde de avantaj elde ederek mezuniyet ortalamalarına göre Fransız üniversitelerine rahatlıklar giriş yapabilirler.

 

Fransa’da Lise Eğitimi Almak Bana Ne Kazandırır?

Fransa’da lise eğitimi alan öğrenciler Avrupa’nın en popüler ülkelerinden birinde yaşama şansı dışında sorumluluk almayı öğrenir. Farklı bir kültür içinde yaşarken vizyonları gelişen öğrenciler farklı olanakların farkında olarak kendilerini daha fazla geliştirebilir.
Fransa’da lise eğitimini özel liselerde alarak mezuniyete hak kazanan öğrenciler değişim programlarının artılarının yanında aynı zamanda Fransa’da üniversite okumak için de büyük bir avantaj elde etmiş olurlar.

 

Hangi Okullarda Okuyabilirim?

15-18 yaş arasındaki 9.-10.-11. Sınıf öğrencileri çeşitli okullarda eğitim alabilirler. 
Devlet liseleri: Öğrenciler değişim programlarına katıldıkları takdirde devlet okullarında okurlar. Uluslararası öğrencilerin devlet okullarında okuma süreleri 3 aydan 11 aya değişmektedir. Uluslararası öğrenciler devlet okullarında 1 akademik yıldan fazla okuyamamaktadır.

Özel okullar: Öğrenciler 1 seneden uzun süre Fransa’da lise eğitimi almak istiyorlarsa özel okullara gitmek durumundadırlar. Bu okullarda minimum 2 sene okuyan öğrenciler Fransa’da lise diploması almaya hak kazanabilmektedir.

 

Nerede Konaklayacağım?

Fransa lise eğitimi programları 2 farklı konaklama seçeneğine sahiptir. Değişim programına katılarak devlet okullarına giden öğrenciler aile yanında konaklamaktadır. Özel liseleri tercih eden öğrenciler ise bazı liselerde yurtta bazı liselerde ise aile yanında konaklamaktadır. Ayrıca hafta içi yatılı, hafta sonu aile yanı konaklaması olan özel liseler de vardır. Devlet liseleri ve ya özel liselerinde aile yanı konaklamalar devlet ve program tarafından denetlenen aileler olmaktadır.

 

 

Fransa'da Lise Eğitimi

Fransa’da Lise Eğitimi Alabilmek İçin:

Fransa’da lise değişim programına dahil olmak isteyen öğrencilerin;

  • Dil eğitim bilgilerinin olması (Fransızca)
  • Ortaokul ve ya lise eğitim notlarının 100’lük sistemde 65 üzeri ortalamaya sahip olmaları beklenir (Eğitim aldığı sınıfa göre belirlenir)
  • Fransa’da mezuniyet programına dahil olmak isteyen öğrencilerin;
  • Dil eğitim bilgilerinin olması (Fransızca-Tercihen B2 seviye)
  • Ortaokul ve ya lise eğitim notlarının 100’lük sistemde 70 üzeri ortalamaya sahip olmaları beklenir. (Eğitim aldığı sınıfa göre belirlenir)

 

Fransa’da Lise Eğitimi Almak Bana Ne Kazandırır?

Dil eğitiminde konuşma yetkinliği (Fransızca)
Fransız kültürünü öğrenme ve kendi kültürünü temsil edebilme şansı
Uluslararası arkadaşlıklar kurma şansı
Fransız üniversitelerine yerinde hazırlık

 

Fransa Hakkında Bilgiler

Fransa Nerededir?

Fransa batı Avrupa’da yer almaktadır. Belçika, Lüksemburg, Almanya, İtalya, İspanya, Monako, Andorra, İsviçre ile komşudur. Lise eğitimi almak için Türkiye’ye yakın olmasıyla tercih sebeplerinden olmaktadır.

 

Fransa’da Gezebileceğiniz Yerler

Fransa’da lise eğitiminizi alırken gezebileceğiniz yerler bulunmakta. Eyfel kulesi, Versay Sarayı, Notre Dam Katedrali, Şanzelize, Louvre Müzesi, Zafer takı, Sen Nehri gibi kültürel yerleri görme şansı elde edersiniz. Ayrıca dünyaca ünlü Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu Louvre Müzesinde yer almaktadır.

 

Fransa Hakkında Genel Bilgiler

Başkent’i Paris, resmi dili Fransızcadır
Ülkede para birimi Euro kullanılmaktadır 
Paris, Lyon, Marsilya, Toulouse, Bordeaux, Nice, Nantes, Cannes, Strasburg en çok ziyaret alan şehirleri arasındadır.
Victor Hugo adında birçok sokağı bulunmaktadır
Öne çıkan tatları arasında peynirleri vardır
Ülke kodu +33’tür
Ülkenin en büyük ve uluslararası havalimanı olan Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’dır
Fransa araba plakalarının kullanılmaya başlandığı ilk ülkedir

Fransa'da değişim programları ile lise eğitimi almak öğencilerin Fransızca dil yeterliliğini arttırmakla beraber kendilerine farklı kültürler denemeleri ve global vizyona sahip olmaları açısından avantajlar sağlar. Öğrenciler aynı zamanda farklı bir kültürde kendi sorumluluklarını alarak bireysel bilinçlerini arttırır.
Fransa'da lise eğitimi alabilmek için öğrenciler ortalamanın üstünde bir başarıya sahip olmalıdır. Dil seviyesi kanıtlamak zorunda olmamalarına rağmen başarılı olabilmek ve eğitimlerine Türkiye'ye geri döndüklerinde sınıf tekrarı yapmadan devam edebilmeleri için B1 seviye önerilmektedir.
Fransa'da özel ve devlet okullarında uluslararası öğrencilere eğitim verilmekle beraber değişim programları için devlet okulları tercih edilir.
Fransa'da değişim programına giden öğrenciler devlet okullarında eğitim alırken aile yanında konaklarlar. Özel okullarda yurt imkanları da olabilir.
Fransa'da lise eğitimi çoğunlukla 3 yıldır. Öğrenciler üniversiteye geçişten önce farklı eğitim sistemlerinde ilerleyen liseleri tercih edebilirler.
Fransa'da öğrenciler farklı lise sistemlerinde eğitim alabilirler. Bilim, ekonomi/sosyal bilimler ve felsefe/yabancı dil ağırlıklı okullar mevcuttur.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste