İletişim
İsveç Üniversiteleri

İsveç Üniversitelerinde Eğitim ve Sistem Nasıl?

Dünya markası haline gelmiş ve dünyanın her yerinde kullanılan pek çok ürünün çıkış ülkesi olan İsveç, yükseköğrenim konusunda da dünyanın en başarılı ilk 10 ülke arasında gösterilmektedir.
İsveç’in yükseköğrenimde eğitim kalitesinin yanında yenilikçi bir ülke oluşu, İngilizce eğitim programları sunması, sosyal eşitlik, üniversitelerin profesyonel iş dünyası ile olan bağlantıları, güvenli ve modern çevre, ekonomik yaşam koşulları, 1995 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olması ve U21 sıralamasında dünyanın en iyi 5. yükseköğrenim sistemi olarak gösterilmesi en büyük tercih nedenleridir.
Her yıl uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen İsveç aynı zamanda dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip ilk 10 ülkesi arasında gösterilmektedir. İsveç’te lisans programları 3 yıl sürer, yüksek lisans programları süreleri ise 1 ile 2 yıl arasında değişir mezunları ise dünya piyasasında da büyük yeri olan İsveç’in ünlü markalarıyla staj imkânı ardından da bu şirketlerde çalışma imkânı yakalayabilmektedir.

 

İsveç’te Üniversiteler Hangi Şartlarla Kabul Vermektedir?

İsveç’te lisans eğitimini almak isteyen kişiler iyi mezuniyet puanına sahip olmalıdırlar (80 ve üstü ortalama) aynı zamanda IELTS veya TOEFL tarzı uluslararası geçerliliği olan sınavlarda akademik İngilizcelerinin okullara yeterli olduğunu kanıtlamalılardır. İsveç’te yükseköğrenim dili İsveççe ve İngilizcedir. İsveç üniversiteleri bünyesinde uluslararası öğrencileri barındırdığından dolayı genellikle eğitim dili İngilizce olan pek çok program bulunmaktadır. İsveç’te İsveççe eğitim sunan programlara girmek isteyen öğrencilerin ise TISUS (Test in Swedish for University Studies) sınavından gerekli puanı almış olmaları gerekmektedir. İsveççe dil eğitimi dersleri, bazı İsveç üniversitelerinde verilmektedir. Derslere katılmak isteyen kişilerin İngilizce bilmesi gerekmektedir. Türkiye’de hala lisans programına devam eden öğrenciler de İsveç’te lisans programlarına geçiş sağlayabilirler veya yeniden eğitimlerine başlayabilir.

 

Üniversitelere Ne Zaman Başvurulmalı?

İsveç üniversitelerine başvurular genellikle internet üzerinden yapılmaktadır. İsveç üniversite başvuru prosedürleri her üniversitenin kendi sistemine göre değişiklik göstermektedir. Başvurulan bölüme kabul almak için öğrencilerin üniversitenin ve ilgili lisans bölümünün koşullarını sağlıyor olması ve belgelerinin eksiksiz olarak tamamlaması gerekmektedir. İngilizce programların başvuruları Ekim ayında başlayıp Nisan ayında sonlanmaktadır. İsveç’te lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin üniversitelerin başvuru tarihlerinden önce konularında uzman olan danışmanlarımızla iletişime geçmeleri tarafımızdan önerilmektedir.

 

İsveç’te Üniversite Eğitim Maliyetleri

İsveç’te üniversite eğitimi Avrupa Birliği dışından gelen yani uluslararası öğrenci statüsüne girenler için ücretlidir. Üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri değişiklik gösterse de ortalama 10.000 – 15.000 EUR aralığındadır.

 

İsveç Üniversiteleri

İsveç’te Yaşam ve Konaklama Maliyetleri

İsveç’te eğitim alan öğrencilerimize genellikle öğrenci yurtlarında konaklama önermekteyiz. Yurtlar genellikle iyi durumda ve standartları yüksektir. Paylaşımlı öğrenci evlerinde oda kiralamak da pek çok öğrencinin tercih ettiği konaklama şekillerinden biridir. Yurt ücretleri aylık 400 EUR civarındadır. Paylaşımlı öğrenci evlerinde oda kiralama ücreti ise evin konumuna ve koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

 

İsveç Öğrenci Vizesi ve Süreci

Öğrenciler İsveç’te öğrenim görebilmek için öğrenci vizesine başvurmalılardır. Başvurduklarında 1 yıllık eğitim masraflarını karşılayabileceklerini gösteren kendi ya da aile bireylerinin banka hesabını vize belgeleri arasında bulundurmalıdırlar. Genellikle bir ay içerisinde sonuçlanan İsveç öğrenci vizesi için şirketimiz danışmanları sizlere süreç boyunca yardımcı olacaklardır.

 

Neden ICES TURKEY İle Başvurmalıyız?

İsveç’te lisans eğitimi almak isteyen adaylarımızın doğru üniversite ve kendilerine uygun bölüm seçimi yaparken, başvuru işlemlerini gerçekleştirmek, konaklama seçeneklerinin ayarlanması ve vize süreci gibi tüm aşamalar danışmanlarımız tarafından yönetilmekte ve yapılmaktadır. İsveç’te üniversite danışmanlık hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgileri 444 00 23 numaralı hattan profesyonel danışmanlarımıza danışarak öğrenebilirsiniz.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste