İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
İtalya'da Lise Eğitimi
...
İtalya'da Lise Eğitimi
İtalya'da Lise Eğitimi

 

İTALYA’DA LİSE EĞİTİMİ NEDİR?

İtalyanca eğitim geçmişi olan veya mevcut eğitimine İtalyanca ile devam eden öğrencilerin yurt dışı eğitimi deneyimi elde etmeleri için sunulan programdır. Türk öğrenciler İtalya devlet liselerinde 1 akademik dönem veya 1 akademik yıl boyunca eğitim alabilmektedirler. Bu süre boyunca aile yanında konaklayan öğrenciler İtalyan kültürünü yakından tanıma şansını elde ederler.

 

İtalya’da lise değişimi yapmak isteyen öğrencilerden:  

  • İtalyancaya hakim olmaları
  • 65+ not ortalamasına sahip olmaları beklenmektedir.

 

Değişim programlarının yanı sıra uzun dönem İngilizce eğitim veren ve International Baccaulaureate Diploma sunan okullarda uzun dönem eğitim almak da mümkündür. 

 

İtalya’da Lise Eğitimi Nedir?

İtalya’da, İtalyan liselerinde eğitim almak isteyen lise öğrencilerinin 14-19 yaş aralığında olmaları gerekir. İtalyan liselerinde farklı alanlarda uzmanlaşma şansınız da olur. Bu alanlar Klasik Lise (Liceo Classico), Fen Lisesi (Liceo Scientifico), Güzel Sanatlar Lisesi (Liceo Artistico) bu alanlara örnek verilebilir. 
İtalya’da lise eğitimi, İtalyanca eğitim geçmişi olan veya mevcut eğitimine İtalyanca ile devam eden öğrencilerin eğitim deneyimi elde etmeleri için sunulan programdır. Türk öğrenciler İtalya’da lise eğitimi almak isterlerse 1 akademik dönem veya 1 akademik yıl süreyle devlet liselerinde eğitim alabilmektedirler. İtalya lise eğitimi boyunca gönüllü aileler yanında konaklayan öğrenciler İtalyan tarihi ve kültürel açıdan yakından tanıma şansını elde ederler.

 

Neden İtalya Lise Eğitimini Tercih Etmeliyim?

İtalya’da lise eğitimi programına katılan öğrencilerin en büyük avantajlarından biri İtalyanca bilgilerinin oldukça yukarı çıkmasıdır. Ayrıca o ülkeye ait kültürel mirası daha yakından öğrenmektedirler. Öğrenciler alacakları eğitim sistemi ile farklı alanlarda uzmanlaşma gösterebilirler (güzel sanatlar gibi). Lise değişim öğrencileri sene içerisinde olacak sertifika programlarına katılarak aktif olarak duydukları İtalyancayı ana dil yetkinliğine kadar çıkartabilirler.

 

İtalya’da Lise Eğitimi Almak Bana Ne Kazandırır?

İtalya’da lise eğitimi alan öğrenciler yüzyıllar boyunca birçok insanları etkileyen mimari yapıları, sanatı ve kültürel mirası yaşayarak görme şansı elde ederler. Yurt dışında lise eğitimi almanın bir diğer kazanımı sorumluluk alırken özgüven artışı olmaktadır. Öğrenciler 1 akademik dönem ya da 1 akademik yıl süresi boyunca farklı kültürle yaşayarak vizyonlarını da geliştirmektedirler.

 

Hangi Okullarda Okuyabilirim?

14-19 yaş arasındaki lise öğrencileri değişim programında çeşitli okullarda eğitim alabilirler.

Devlet Liseleri: Öğrenciler değişim programlarına katıldıkları takdirde devlet okullarında okurlar. Uluslararası öğrencilerin devlet okullarında okuma süreleri 3 aydan 11 aya değişmektedir. Uluslararası öğrenciler devlet okullarında 1 akademik yıldan fazla okuyamamaktadır.

İtalya'da Lise Eğitimi

Nerede Konaklayacağım?

İtalya lise eğitimi değişim programına katılan öğrenciler aile yanında konaklar. Bu aileler özenle seçilmiş, denetlenen, gönüllü ailelerdir. Öğrenciler ailelerin yanında konaklayarak kültürlerini daha yakından tanırlar.

İtalya’da Lise Eğitimi Alabilmek İçin:

İtalya’da lise değişim programına dahil olmak isteyen öğrencilerin;

  • Dil eğitimine hakim olması (İtalyanca)
  • Ortaokul ve ya lise eğitim notlarının 100’lük sistemde 65 üzeri ortalamaya sahip olmaları beklenir (Eğitim aldığı sınıfa göre belirlenir)
  • İtalya’da lise eğitimi değişim programlarının yanı sıra uzun dönem İngilizce eğitim veren ve International Baccalaureate Diploma sunan liselerde de yapılabilir.

 

İtalya’da Lise Eğitimi Almak Bana Ne Kazandırır?

Dil eğitiminde hakim olması (İtalyanca)
İtalya kültürünü öğrenme ve kendi kültürünü temsil edebilme şansı
Uluslararası arkadaşlıklar kurma şansı

 

İtalya Hakkında Bilgiler

İtalya Nerededir?

Güney Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alır. Fransa, İsviçre, Slovenya ve Avusturya komşu ülkelerdir. Lise eğitimi için tercih edilen ülkelerdendir.
İtalya’da Gezebileceğiniz Yerler
Mimari ve sanat yapılarıyla İtalya birçok insanın ilgisini çekmektedir. Lise eğitiminizi alırken tatillerde gezip görebileceğiniz kültürel yerleri ve modayı yakından takip etme şansınız da vardır. Milano’da modayı yaşama, Venedik’i gondolla dolaşıp, Roma’da tarihi görme fırsatları elde edersiniz. Ayrıca İtalya’da Floransa ve Siena gezebileceğiniz diğer şehirler.

 

İtalya Hakkında Genel Bilgiler

Başkent’i Roma, resmi dili İtalyancadır
Ülkede para birimi Euro kullanılmaktadır 
Gondollarla meşhur Venedik’te 417 köprü bulunmaktadır
Sicilya ve Sardunya, Akdeniz’in en büyük iki adası İtalya’ya aittir
Ülke kodu +39’dur
İtalya araba üretimi ve moda alanında popülerdir. Moda üzerine de birçok kurs seçeneği vardır 
Yıl boyunca her dönemde birçok festival düzenlenmektedir
Mühendislik ve sanat üzerine ünlü üniversiteleri vardır

İtalya'da lise eğitimi için değişim programına katılmak katılımcı öğrencilerin İtalyancalarını geliştirmek, farklı bir kültür öğrenmelerini sağlamak ve bireysel sorumluluklarını geliştirmek gibi avantajlara sahiptir. Öğrenciler global vizyonlarını geliştirerek unutamayacakları bir deneyime sahip olurlar.
İtalya'da lise değişim programlarında konaklama İtalyan gönüllü ailelerin yanında sağlanmaktadır. Aileler, öğrenci ve aile koordinatörü deneyimlerinin iyi olmasını sağlamak için düzenli aralıklarla toplantılar yaparlar.
İtalya'da lise eğitimi almak için minimum B1 seviye İtalyanca önerilmektedir. Öğrencilerin aynı zamanda ortalamanın üstünde not ortalamasına sahip olması beklenir.
İtalya lise eğitiminde öğrenciler için farklı sistemler sunulmakla beraber fen liseleri ders alternatifleri açısından değişim programlarında ön plana çıkmaktadır.
İtalya'da hem devlet hem özel okullarda eğitim sağlanmaktadır.
İtalya'da üniversite öncesi öğrenciler farklı alanlarda eğitim alabileceği birçok lise seçeneğine sahiptir. Klasik, fen, güzel sanatlar, öğretmen liseleri gibi farklı okullar mevcuttur.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste