KANADA’DA LİSE EĞİTİMİ NEDİR?

Kanada Lise Eğitimi Programı özellikle son yıllarda oldukça ön plana çıkan ve eğitim sistemi dolayısıyla Türkiye’de de desteklenen bir programdır. Para biriminin Kanada doları olması ve eğitim sistemi olarak uluslararası öğrencileri rahatlıkla kabul edebilmesi nedeniyle oldukça popüler bir ülke haline gelmiştir. Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenci 1 akademik dönem, 1 yıl veya 1 yıldan uzun süre Kanada liselerinde eğitim alabilir. Kanada liseleri diğer birçok ülkenin aksine hem devlet hem özel okullarında uzun dönem eğitim için öğrenciyi kabul şartlarını genişletmiştir. Öğrenciler Kanada’da özel okulların yanı sıra devlet okullarından da mezuniyet alabilmektedir. Kanada’da yaşayan ailelerin çoğunluğunun çocuklarının eğitimi için devlet liselerini tercih ettiklerini düşünecek olursak da devlet okullarındaki eğitimin oldukça kaliteli ve öğrenci gelişimine yönelik olduğunu anlayabiliriz. Devlet liseleri aynı zamanda vermiş olduğu kaliteli eğitimle ve daha uygun maliyetten dolayı öne çıkmaktadır.

Kanada’da özel okullar da kaliteli eğitim sağlayan kurumlar arasındadır. Hem domestik hem de uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan özel okullar öğrencilere sundukları ekstra ders ve aktivite programları ve üniversitelerle geliştirdikleri ortaklıklar nedeniyle öğrenciler için tercih sebebi haline gelebilmektedir. Üniversite eğitimi amaçlayarak Kanada’da lise okumaya giden öğrenciler devlet okullarının yanında özel okulları da tercih edebilmektedir. Özel okulların daha esnek olan okul eğitimi nedeniyle son senede mezuniyet imkanı sunabilmesi de öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Bazı öğrencilerin disiplinli çalışabilmeleri için yurt ihtiyacına ihtiyaç duymaları da Kanada özel okullarına olan ilgiyi arttırmaktadır. Velilerin öğrencilerinin okul sınırları içerisinde konaklamasını istemeleri ise Kanada özel liselerinin ön plana çıkmasında bir diğer nedendir. Yurt konaklama sunan çoğu Kanada özel lisesinin yanında aile yanı konaklama sunan özel okullar da bulunmaktadır.

Kanada’da lise okumak öğrencilere zaman kaybettirmemekte, bu programları başarıyla tamamlayan öğrenciler ülkelerindeki okullara döndüklerinde Milli Eğitim Müdürlükleri üzerinden denklik başvurularını yaparak denkliklerini aldıkları sürece eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.

 

NEDEN KANADA LİSELERİ TERCİH EDİLMELİ?

Kanada liselerinde eğitim almak hem maliyet hem de güvenlik anlamında öğrenci ve velilerin dikkatini çekmektedir. Yıllardır dünyanın her yerinden uluslararası öğrenci alımı yapan Kanada liseleri yurtdışı lise eğitimim almak isteyen uluslararası öğrencilere hem devlet hem özel okullarında üst düzey akademik ve sosyal imkanlar sunmaktadır. Kanada’nın eğitim sistemine geçiş yapan öğrencilerin üniversiteye giriş, sertifika ve diploma programlarına geçiş gibi imkanları değerlendirmesi çok daha rahattır. Kanada’daki birçok yüksek öğrenim kurumunun uluslararası öğrenciyi kabul şartlarından daha rahat şartlar altında sertifika programları, lisans programları, diploma programlarına katılma hakkı elde edilir, böylelikle Kanada lise mezunu uluslararası öğrencilerin üniversiteye geçiş işlemleri kolaylaştırılmıştır. Bu durum Kanada’da yüksek öğrenim eğitimi almak isteyen öğrenciler için oldukça büyük bir avantajdır. Eğer dil seviyeniz düşük ise İngilizce destekli Kanada liselerinde eğitim almanızı öneririz. İngilizce dil desteği sağlayan Kanada liseleri öğrencileri hem İngilizce anlamında geliştirmekte hem de İngilizce seviyeleri geliştikçe akademik derslerini programlarına ekleyerek öğrencilerini daha geniş bir akademik ortamda olmasını sağlamaktadır.

Kanada’nın ılıman göçmenlik yaklaşımı ülkede okuma, çalışma ve kalıcı oturum izni alabilme açısından oldukça avantajlıdır. Bu ılıman yaklaşım birçok eğitim programına olduğu gibi Kanada lise programlarına da ilgiyi oldukça arttırmıştır. Kanada’da göçmen olmak veya sürekli oturum iznine sahip olabilmek için en uygun yol eğitimden geçmektedir. Kanada’da eğitim alan, özellikle lise ve üniversite eğitimi alan kişiler hem kendilerini Kanada eğitim ve çalışma sistemine göre geliştirmiş hem de ileride yapacakları muhtemel göçmenlik veya sürekli oturum izni başvurularında daha avantajlı bir konuma gelmiş olurlar. Lisede, özellikle 9.sınıftan itibaren Kanada’ya giderek Kanada liselerinde eğitim lan öğrenciler eğitim sistemine alışmak için daha uzun zamana sahip olmaktadır. Böylelikle eğitim süreleri boyunca kendilerine sunulan imkanlardan daha fazla yararlanabilir, üniversiteye giriş için daha detaylı planlar yapabilirler.

Kanada’da lise mezuniyetine hak kazanan öğrenciler aynı zamanda üniversiteye giriş yaparken başarı bursları elde etme şansına da sahip olurlar. Burs alanında kısıtlı imkanlar sunan University of Toronto, Waterloo University, Ryerson University, University of British Cloumbia, Simon Fraser University gib Kanada üniversiteleri başarılı uluslararası öğrencilere burs sağlayabilmektedirler. Kanada liselerinde okuyarak mezuniyete hak kazanan öğrencilerin bir diğer avantajı da yerel öğrenci kontenjanından değerlendirilebilmeleridir. OCDSB, TDSB, UGDSB, SCDSB, NISEP, VSB, Nova Scotia ve benzeri devlet lisesi veya Breamar College, Bodwell High School, Royal Crown Academic School, Columbia International College gibi özel liselerden mezuniyet kazanmış uluslararası öğrenciler üniversite başvurularını uluslararası öğrenci kontenjanı yerine domestik öğrenci kontenjanı arasından yaparak dünyanın en iyileri arasında bulunan Kanada üniversitelerine giriş şanslarını arttırırlar.

Kanada’da lise eğitiminin tercih edilmesinin bir diğer sebebi isterseniz Fransızca dilince eğitim de alabilecek olmanızdır. Quebec, New Brunswick gibi eyaletler ve Ottawa şehrinde Fransızca eğitim veren okul bölgeleri bulunmaktadır. Fransız lise programlarına katılabilmek için belli seviyede Fransızca bilginizin olması gerekmektedir.

 

KANADA’DA HANGİ LİSELERDE OKUYABİLİRİM?

15-18 yaş aralığında 9.-10.-11. ve 12. Sınıf öğrencilerinin katılabileceği çeşitli okullar bulunmaktadır.

 • DEVLET OKULLARI
 • ÖZEL OKULLAR
 • YATILI OKULLAR

KANADA’DA ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE LİSE EĞİTİMİ VEREN OKULLARDAN BAZILARI:

 • Ottawa-Carleton District School Board
 • Toronto District School Board
 • Upper Grand District School Board
 • Simcoe County District School Board
 • Halton District School Board
 • Edmonton Public Schools
 • NISEP
 • Nova Scotia District
 • New Brunswick International Program
 • Vancouver School Board
 • Burnaby School District
 • Delta School District
 • Nanaimo-Ladysmith School District
 • Coquitlam District
 • Bodwell High School
 • Royal Crown Academic School
 • Braemar College
 • Columbia International College

 

 

KANADA’DA LİSE PROGRAMINA KATILMAK İÇİN:

 • 15 – 18 Yaş aralığında olmak
 • Genel not ortalamalarının 70 ve üzeri (100 üzerinden) olması,
 • İngilizce yeterliliği (İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için hazırlık programları vardır)
 • Okulların ek kabul şartları varsa bu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 

NEREDE KONAKLAYACAĞIM?

Kanada lise eğitimine katılarak Kanada’da okumayı tercih eden öğrenciler farklı konaklama opsiyonları ile karşılaşırlar. Kanada devlet lisesi programını tercih eden öğrenciler aile yanında konaklamaktadırlar. Aile yanı konaklama yaparken evlerinde bulundukları aile ile konuşmalarını pratik eder, aynı zamanda Kanada kültürünü daha yakından görme şansına sahip olarak adaptasyon süreçlerini hızlandırabilirler. Aile yanında konaklayan öğrenciler okul zamanı dışında da aile bireyleri ile farklı aktivitelere katılıp bulundukları şehri keşfedebilirler. Programda öğrenci ağırlamak isteyen aileler seçilmiş ailelerdir. Hem devlet kurumları hem de okul konaklama koordinatörleri tarafından uluslararası öğrenciler için uygun şartları sağladıklarına emin olunan aileler evlerinde uluslararası öğrenci ağırlayabilmektedir. Aile bilgileri öğrencilere ulaştığında gitmeden iletişime geçebilir, kendinizi ve ailenizi onlara tanıtabilirsiniz.

Kanada’da özel liseleri tercih eden öğrenciler 2 farklı seçenek ile karşılaşabilir. Bazı özel okullar aile yanı konaklama sunarken bazı özel okullar yatılı konaklama sunmaktadır. Öğrenciler özel okullarda aile yanı konaklama seçeneğini tercih edebilirler. Özellikle İngilizce seviyesi çok yüksek olmayan öğrenciler için özel okulların hazırlıklarında okuyup bir ailenin yanında kalarak doğru aksanla konuşulan İngilizceye maruz kalma süresini arttırmak öğrencinin öğrenme hızını arttırabilir. İngilizce seviyesi daha yüksek olan öğrenciler ise yurtta kalmayı tercih edebilir. Yurt seçeneği aynı zamanda arkadaş ortamında daha rahat kendini ifade edebilen öğrenciler için de önerilebilir. Aynı zamanda yurt konaklama bazı öğrencilerde daha disiplinli bir çalışma düzeninin oturmasına da yardımcı olabilir. Kanada’da yurt imkanı sunan birçok lisenin yurdu kampüs içerisinde veya kampüse 5-10 dakika mesafededir. Öğrenciler 1-4 kişilik yurtlarda konaklayabilirken genellikle 2 kişilik odalar sunulmaktadır.

Yemekler tüm konaklama seçeneklerinde konaklamaya dahildir. Öğrenciler aile yanı konaklamada öğle yemeklerine evden hazırlayarak yanlarında götürebilir veya okul kantininden yemek satın alabilirler. Kahvaltı ve akşam yemekleri evde sağlanır ve genellikle aile ile beraber yenir. Yurt konaklamada ise öğrencilerin yemeğe ulaşabilecekleri yemekhaneleri vardır.

 

KANADA’DA LİSE PROGRAMININ ÖĞRENCİYE KAZANDIRDIKLARI:

 • Kanada’da lise eğitimi alarak mezuniyete hak kazanmış öğrenciler Kanada kolej ve üniversitelerine sınavsız geçiş yapma hakkına sahiptir. Belirlenen giriş şartlarını tutturan öğrenciler domestik öğrenci kontenjanından değerlendirilerek dünyaca ünlü eğitim kurumlarında üniversite eğitimi alabilirler.
 • Kanada aileleri yanında veya okul yurtlarında konaklayan uluslararası öğrenciler hem İngilizcelerini veya Fransızcalarını geliştirip hem de farklı kültürleri yakından tanıma imkanına sahip olurlar. Farklı bir kültürde yaşamaya alışan öğrenciler global vatandaşlar olma yolunda bir adım daha atarken vizyonlarını kişiliklerini geliştirirler.
 • Kendi ailelerinden ayrılarak kişisel sorumluluklarını almaya başlayan öğrenciler kendi bütçelerini, derslerini, sosyal hayatlarını planlamayı öğrenerek olgunlaşmaya ve daha bilinçli genç insanlar olmaya başlarlar.
 • Kanada’da lisede eğitim almak için yola çıkan öğrenciler eğitim süresince Kanadalı ve diğer kültürlerden birçok kişiyle tanışma fırsatı bulur, birçok farklı kültürü, geleneklerini ve dillerini öğrenme şansı yakalar. Bu şekilde farklı durum ve ortamlara adapte olma becerisi de geliştirir ve kendilerine gelecekte yaşayabilecekleri farklı ülke ve şehirlerde çok yardımcı olacak bir yetenek katmış olurlar.
 • Kanada devlet liselerinde eğitim alan öğrenciler öğrenciler kendi kültürünü başka kültürlerle karşılaştırma imkanına erişen öğrenciler farklı kültürlerin güzel yanlarını kendi hayatlarında uygulayabilme, kültürü öğrenme ve farklı kültürlere saygı gösterme yetisini de kazanır.
 • Dünyanın en güvenli ülkelerinden Kanada’da dünya standartlarında eğitim alma şansına sahip olan öğrenciler Kanada’nın uluslararası ortamında bulunarak birçok farklı kültüre sahip insanla aynı topluluğa ait olmanın keyfini çıkarabilir.
 • Kanada’nın çok kültürlü yapısının en büyük avantajlarından bir tanesi de öğrencilere kökenleri ne olursa olsun her insanın ve kültürünün değerli olduğunu ve bu kültüre hoşgörüyle yaklaşılması gerektiğini öğretmesidir.

 

NEDEN ICES TURKEY’İ TERCİH ETMELİYİM?

ICES Turkey Kanada’nın hem devlet hem de özel okulları ile yıllardır geliştirdiği ilişkiler sonucunda oldukça geniş bir okul ağına sahiptir. Öğrencilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini doğru analiz ederek onlara uygun olabilecek okulları doğru tespit eden danışmanlarımız okul seçimi, başvuru süreci, başvuru takibi, konaklama bilgileri, bölge ve okul tanıtımları, vize işlemleri, kültürel şok için alınabilecek önlemler gibi birçok farklı konuda size destek olmaktadır. Öğrencilerin iyiliği ve akademik başarısını sürekli takip etmekte, ihtiyaç duyulduğunda öğrenci veya ailesini yönlendirebilmektedir. Devlet lisesi, özel liseler ile ilgili bilginin yanında yaz okulları, üniversiteye giriş, yüksek lisans, sertifika ve diploma gibi programlar hakkında da bilgi alabilir, lise programlarını bir bütün olarak planlayabilirsiniz. Öğrencilerin ilgi alanları, yabancı dil seviyeleri de dikkate alınarak öğrencilere gerektiği takdirde Kanada yaz okulları ve Kanada dil okulları ile de destek programları sağlayarak öğrencinin istediği eğitim programını sağlamak için çalışmaktayız. Lise programları danışmanlığımız ve Kanada’da size uygun olabilecek okullar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bize 444 22 03’ü arayarak, buradan bilgi formu doldurarak veya buradan randevu alarak ulaşabilirsiniz.


VİZE İŞLEMLERİNİ NASIL YÜRÜTMEM GEREKİYOR?

Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler, 6 aydan fazla süre okuyacakları takdirde, öğrenci vizesi için başvuru yaparlar. Okul kabul, konaklama (aile yanında konaklama veya yurt konaklama) ve ödeme bilgilerinin yanında vasi belgeleri, öğrenci sponsor bilgileri ve genel vize başvuru belgeleri ile öğrenci vizesi başvurusu yapan öğrenciler 4-6 hafta arası bir süreçte vize sonuçlarını almaktadır. ICES Turkey öğrenci ve velilere öğrenci vizesi başvurularında destek olmaktadır.

Kanada Devlet LİSELERİ
Kanada Özel LİSELERİ
~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!