İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Kanada Üniversiteleri
Kanada Üniversiteleri

Kanada özellikle son beş yılda uluslararası öğrencilerin eğitim almak için en çok tercih ettiği ülkelerden birisi olmuştur. Gerek Amerika’ya olan yakınlığı, gerek göçmenlik anlamında sunduğu yollar, Kanada bugün hala her sene onlarca milletten binlerce öğrenciyi lisans, yüksek lisans gibi programlarda ağırlamaktadır. Üniversite eğitimini Kanada’da almak isteyen öğrenciler için biraz Kanada’yı tanıyalım;

Kanada Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde bulunur. Doğal güzellikleriyle ve gelişmiş ekonomisiyle tanınan Kanada, dünyanın yüz ölçümü açısından en büyük 2. ülkesidir. Ottowa başkentidir. Ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Resmi dili hem İngilizce hem de Fransızcadır. Para birimi ise Kanada Doları’dır.

Kanada eğitim alanında yüzlerce üniversitesi ile dünya çapından binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kanada öğrenciler için zengin kültürel yapısı, kaliteli eğitim kurumları ve ekonomik fiyatları açısından oldukça çekici bir opsiyondur. Bunun yanı sıra Kanada’nın Dünya’nın en güvenli 3. Ülkesi olması ve yüksek öğrenim öğrencilerine tanıdığı çalışma izni kolaylığı sayesinde öğrenciler tarafından en başta tercih edilen ülkeler arasına girmektedir. Bunun dışında Kanada’nın eğitime verdiği değer nedeniyle akademik seviyesi yüksek okullardan alacağınız yüksek öğrenim diploması Türkiye ve Dünya çapında bir çok ülke tarafından da tanınmaktadır.

Youtube Video Resmi M12AqOhGGNk

İki ana dili bulunan ülkede İngilizce ve Fransızca konuşulmaktadır. Bu sayede Kanada öğrenciler için üniversite eğitimi alırken ikinci bir dil geliştirme şansını da tanımaktadır. Kanada’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 100’e yakın üniversite vardır. Kanada üniversite açısından dünyanın ileri gelen üniversitelerine sahiptir. Kanada’da da eğitim sistemi eyaletten eyalete hatta üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir ve sürekli olarak devlet tarafından denetlenmekte, eğitim kalitesinin arttırılması için çalışmalar yapılmaktadır.  Kanada eğitim sistemi sürekli olarak gelişmeye ve değişmeye açıktır, bu sayede modern çağa en uygun eğitim içeriğine sahip ülkelerden biridir. Kanada dil okulu programları ile ortak programlar, pathway/international first year adı verilen üniversite hazırlığı, Kanada’da lise eğitimi gibi ön hazırlıkla geçilen programlar da oldukça yaygındır. 

Kanada Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Kanada Üniversiteleri College’lar ve Univesity’ler olarak iki ana grupta bulunmaktadır. Kanada’da üniversite eğitimi bir çok bölüm için 4 yıllıktır. Sağlık bilimleri, Hukuk ve bazı teknik alanlarda eğitim süreleri 5 ve 6 yıla kadar uzamaktadır. Eğitim ücretleri genel olarak seçilen eyalet, üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir. Kanada’da yüksek öğrenim kurumları girişleri genellikle Amerika ile benzerlikler göstermektedir.

Kanada Üniversitelerine doğrudan giriş şartları:

Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi ( TOEFL veya IELTS)
Belirli bir Seviyenin Üstünde Not Ortalaması (Lise Diploması veya Üniversite Transkripti)
Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal faaliyetler, spor faaliyetleri, gönüllülük hizmetleri ve öğrencinin katıldığı yarışmalar vb.)
Kanada’da Üniversitelere Sınavsız Geçiş Koşulları ve dil okulu PATHWAY Programları sayesinde öğrencilerimiz Kanada’daki üniversitelere doğrudan geçiş yapabilecektir. Kanada’nın en prestijli üniversitelerine PATHWAY sayesinde IELTS/TOEFL sınavlarını almadan da bu üniversitelere giriş imkanı bulunmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri YÖK Denkliği

Kanada’daki üniversitelerin akademik başarıları baz alınarak ve dünya listelerindeki sıralamalarına bakıldığında çoğunlukla ilk 200’de yer alan üniversiteler göze çarpıyor. QS ve Times Higher Education listelerinde ilk 1000’de yer alan üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Kanada’da bir çok üniversiteden alacağınız üniversite diploması YÖK onaylı olacaktır ve dünyadaki bir çok ülke tarafından tanınacaktır.

Kanada’nın En İyi Üniversiteleri 

Kanada’da yüksek standartlarda eğitim veren onlarca üniversite ve kolej bulunmaktadır. Kanada’da bulunan en iyi devlet, özel ve teknik üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için ‘Kanada’nın En İyi Üniversiteleri’ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kanada Üniversite Bölümleri

Kanada üniversiteleri bölüm açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

 • Mimarlık
 • Mühendislik alanları
 • Mekatronik
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri ve Yazılım (Computer Science)
 • Ekonomi, Ekonometri, İşletme (Economics, Quantitative Economics – Business and Management)
 • Sosyal Bilimler – Psikoloji – Sosyoloji
 • Biyoloji, Biyomedikal, Biyoteknoloji 
 • Uzay – Uçak Müh.
 • Sanat 
 • Tasarım
 • Görsel Sanatlar

Ve dahası için lütfen üniversite sayfalarını kontrol ediniz.

Kanada Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Kanada Üniversite başvuru koşulları üniversiteden üniversiteye ve hatta eyaletten eyalete değişmektedir. Kabul ve başvuru süreleri hakkında detaylı bilgi almak ve sıkça sorulan soruların cevaplarını görmek isterseniz ‘Kanada Üniversite Başvurusu’ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri

Kanada Üniversiteleri Ücretleri

Kanada’da lisans, yüksek lisans, sertifika ve diploma eğitimleri için farklı ücret politikaları vardır. Üniversite, bölüm, eyalet veya şehire göre ortalama eğitim ücretleri, buna ek olarak burs imkanları, yaşam ve konaklama masrafları gibi konularda detaylı bilgilere sizler için hazırladığımız ‘Kanada Üniversite Fiyatları’ sayfamızdan ulaşabilir, aklınıza takılan soruları ise 444 22 03 numaralı hattımızdan bizi arayarak sorabilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Ana Başvuru

Ek Başvurular

Ekim-Ocak ortası

Şubat-Nisan

ICES Turkey Kanada Üniversite Danışmanlığı

ICES Turkey Kanada akademik programlarında öğrencilerine sunduğu detaylı danışmanlık hizmetleri ile başarılı başvuru ve yerleştirme hizmeti sağlamaktadır. Kanada’daki ortaklıkları, öğrenci profile ve okul eşleştirmelerinin tespiti, öğrencileri başvuru sürecinde detaylı yönlendirmesi ve vize konusunda yardımları ile öğrencilerin bütün süreçlerinde yanında olmaktadır. Daha detaylı bilgi için danışmanlarımıza 444 22 03’ten, burayı tıklayarak bilgi formu doldurarak veya burayı tıklayarak online randevu alarak ulaşabilirsiniz.

Kanada Üniversite Yorumları ve Görüşleri

Kanada eğitim planlarını ICES Turkey ile yapmış öğrencilerimizin görüşlerini okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları
Kanada Vize Başvuru Sisteminde Güncelleme
Kanada Vize Başvuru Sisteminde Güncelleme 31 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Kanada vize başvurularında prosedür ve ücretlendirme değişiklikleri gerçek...
Kanada’nın En İyi Dil Okulu
Kanada’nın En İyi Dil Okulu Kanada Dil Okulları son yıllarda en çok tercih edilen dil okulları kategorisinde yer almaktadır. Kanada’da butik dil okul...
Kanada’nın En İyi Üniversiteleri
Kanada, son yıllarda özellikle müthiş bir trend haline gelmiştir ve lise, üniversite çağı öğrencilerin bir numaralı hedefi olmuştur. Bunun altında yat...
Kanada'da lisans eğitimi genellikle çoğu bölüm için 4 yıl sürmektedir.
Kanada üniversitelerine doğrudan giriş için 11 ve 12.sınıf lise notları, IELTS skoru, motivasyon ve cv, ders dışı aktivitelerin raporlanması gibi gereklilikler söz konusu olabilir, ek bir sınav gerekliliği genelde olmayıp bazı bölüm ve üniversitelerde portfolyo ve mülakat tarzı çalışmalar istenebilir.
Kanada'da bulunan 50'den fazla üniversitenin direkt YÖK denkliği bulunmaktadır.
Birçok üniversitede başvuru için en önemli unsur lise notları ve dil yeterliliğidir, lise notlarında bazı üniversiteler 85 ve üstü, bazı üniversitelerde ise 65 üstü notlarla giriş yapılabilmektedir, bölümle ilgili derslere özellikle bakılır, bu bağlamda doğru bölüm seçimi yapılmalıdır.
Genellikle Aralık ve Şubat ayları arasında birçok büyük üniversitenin başvurusu kapanır, geriye kalan tüm seçeneklerde ise en geç Mart ayına kadar tüm işlemler tamamlanmış olmalıdır.
Eyalet ve şehirlere göre değişen bu unsur ayda 1.000-2.000CAD arasında değişkenlik gösterir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste