Almanya'da Lise Eğitimi

ICES TURKEY / Lise Değişim /
Almanya'da Lise Eğitimi

 

ALMANYA'DA LİSE EĞİTİMİ NEDİR?

Eğitim sistemi Almanya’da Türkiye’ye göre farklılık göstermektedir.

Anaokulu bitiminde öğrenci Grundschule – Temel Okullar’a gider. Bu okullarda eğitim 4 yıldır. Eğitimin son iki yılında öğrenci velisi ve öğretmenleriyle ve danışmanlarıyla başarı durumuna bağlı olarak gidebileceği okulu seçer.

 

Almanya’da ortaokul ve lise eğitimi için 3 ayrı okul türü vardır; Hauptschule, Realschule, Gymnasium.

 

Hauptschule: Eğitim oldukça rahat ve kolaydır. Akademik başarısı yüksek olmayan öğrencilerin gittiği bir okuldur. Akademik eğitimden ziyade, sanayiye kalifiye eleman yetiştirir. 18 yaşına kadar meslek öğrenilir. 9. sınıf itibariyle öğrenciler isterlerse direkt mesleklerine yönelik ek çalışmalara başlayabilirler.

Realschule: Meslek okulu gibidir. Orta başarıda öğrencileri kabul eder. Sonucunda meslek yüksekokuluna geçebilirler.

Gymnasium: Akademik olarak en başarılı öğrencilerin devam edebildiği bir okuldur. Okul sonunda ABITUR ile mezun olan öğrenciler üniversiteye geçiş sağlayabilirler.

Gesamtschule: Bazı eyaletlerde öğrenciler direkt olarak bu okullara gelir ve akademik başarı ayrımı yapılmaksızın yerleşir. Okul kendi içinde sınıf ayrımını sağlar.

 

ICES Turkey Danışmanlık olarak hedefimiz öğrencilerin iyi Gymnasium’lara yerleşmesi ve iyi bir Almanca ile eğitime başlamalarıdır. Almanya’da Türk öğrenciler, vize durumu sebebiyle, devlet liselerinde en fazla 11 ay, misafir öğrenci statüsünde bulunabilirler. 6 ay(bir dönem) devlet okulu eğitimi 3.500-6.000EUR arasında değişir, 11 ay(tam yıl) ise yaklaşık 8.000-10.000EUR’dur. Öğrenci Almanya’da mezun olmayı hedefliyor ise ABITUR almalıdır. Bu durum sadece özel okullarda mümkündür. Özel okul fiyatları yıllık 25.000-50.000EUR arasındadır. Bu belirtilen tüm ücretlere konaklama dahildir. Konaklama değişim programlarında aile yanında yapılırken, özel okullarda yatılı olarak sunulur, günde 3 öğün yemek de verilir.

 

Öğrencinin Gymnasium için:  

  • minimum 75 ortalaması olması
  • B2 seviyesinde Almancası olması gerekir.

Seviyesi yetersiz olan öğrenciler için Almanca hazırlık eğitimi vererek sonrasında lise eğitimine geçiş sağlanan programlar da vardır.

 

Almanya’da İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler ise uluslararası özel okullara gidebilmektedir. Bu okulların çoğu uluslararası geçerliliği olan International Baccalaureate (IB) diploma programına yönelik eğitim vermektedir. IB diploma ile mezun olan öğrenciler dünya genelinde birçok üniversiteye başvurma hakkına da sahip olur. Bu okulların yıllık ücretleri 36.000-50.000EUR arasında değişmektedir. Uluslararası okullara gitmek isteyen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin ve not ortalamalarının yüksek olması beklenmektedir.

 

 

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!