Almanya'da Lise Eğitimi

ICES TURKEY / Lise Değişim /
Almanya'da Lise Eğitimi

ALMANYA’DA LİSE EĞİTİMİ HAKKINDA BİLGİLER

Eğitim sistemi Almanya’da Türkiye’ye göre farklılık göstermektedir:

Anaokulu bitiminde öğrenci Grundschule – Temel Okullar’a gider. Bu okullarda eğitim 4 yıldır. Eğitimin son iki yılında öğrenci velisi ve öğretmenleriyle ve danışmanlarıyla başarı durumuna bağlı olarak gidebileceği okulu seçer.

Almanya’da ortaokul ve lise eğitimi için 3 ayrı okul türü vardır; Hauptschule, Realschule, Gymnasium.

Hauptschule: Eğitim oldukça rahat ve kolaydır. Akademik başarısı yüksek olmayan öğrencilerin gittiği bir okuldur. Akademik eğitimden ziyade, sanayiye kalifiye eleman yetiştirir. 18 yaşına kadar meslek öğrenilir. 9. sınıf itibariyle öğrenciler isterlerse direkt mesleklerine yönelik ek çalışmalara başlayabilirler.
Realschule: Meslek okulu gibidir. Orta başarıda öğrencileri kabul eder. Sonucunda yüksek meslek yüksekokuluna geçebilirler.
Gymnasium: Akademik olarak en başarılı öğrencilerin devam edebildiği bir okuldur. Okul sonunda ABITUR ile mezun olan öğrenciler üniversiteye geçiş sağlayabilirler.
Gesamtschule: Bazı eyaletlerde öğrenciler direkt olarak bu okullara gelir ve akademik başarı ayrımı yapılmaksızın yerleşir. Okul kendi içinde sınıf ayrımını sağlar.

ICES Turkey Danışmanlık olarak hedefimiz öğrencilerin iyi Gymnasium’lara yerleşmesi ve iyi bir Almanca ile başlamalarıdır. Almanya’da Türk öğrenciler, vize durumu sebebiyle, devlet liselerinde en fazla 11 ay, misafir öğrenci statüsünde bulunabilirler. 6 ay(yarı dönem) devlet okulu eğitimi 3.500-5.000EUR arasında değişir, 11 ay(tam yıl) ise yaklaşık 8.000EUR’dur. Öğrenci Almanya’da mezun olmayı hedefliyor ise ABITUR almalıdır. Bu güncel durumda sadece özel okullarda mümkündür. Özel okul fiyatları yıllık 15.000-18.000EUR arası değişir. Bu belirtilen tüm ücretlere konaklama dahildir. Konaklama aile yanında sunulur, günde 2 öğün yemek de verilir.

 Öğrencinin Gymnasium için minimum 75 ortalaması olması ve B2 seviyesinde Almancası olması gerekir. B1 Almanca ile de kabul veren okullar bulunmktadır. Almanya Lise Geçiş resmi sınavlarını ICES Turkey ofislerinde alabilirsiniz. Seviyeniz yetersiz ise Almanca hazırlık eğitimi sonrasında programlara başlayabilirsiniz.

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!