Almanya'da Lise Eğitimi Nedir?

Almanya’da lise eğitimi Türkiye’deki sisteme göre farklılık göstermektedir.
Anaokulu bitiminde öğrenci Grundschule – Temel Okul’a gider. Bu okullarda eğitim 4 yıldır. Eğitimin son iki yılında öğrenci velisi, öğretmenleri ve danışmanlarıyla başarı durumuna bağlı olarak Hauptschule, Realschule, Gymnasium arasından gidebileceği okulu seçer.
Uluslararası öğrenciler Almanya’da lise eğitimine devlet okullarında değişim öğrencisi, özel okullarda uzun süreli öğrenci olarak katılabilirler.

 

Hangi Okullarda Okuyabilirim?

Almanya’da ortaokul ve lise eğitimi için 3 ayrı okul türü vardır; Hauptschule, Realschule, Gymnasium.
 
Hauptschule: Eğitim oldukça rahat ve kolaydır. Akademik başarısı yüksek olmayan öğrencilerin gittiği bir okuldur. Akademik eğitim vermekten ziyade, farklı sektörler için belirli mesleklerde eğitim vererek kalifiye iş gücü yetiştirir. 18 yaşına kadar meslek öğrenilir. 9. sınıf itibariyle öğrenciler isterlerse direkt mesleklerine yönelik ek çalışmalara başlayabilirler.

Realschule: Meslek okulu gibidir. Orta başarıda öğrencileri kabul eder. Sonucunda meslek yüksekokuluna geçebilirler.

Gymnasium: Akademik olarak en başarılı öğrencilerin devam edebildiği bir okuldur. Okul sonunda ABITUR ile mezun olan öğrenciler üniversiteye geçiş sağlayabilirler.
Gesamtschule: Bazı eyaletlerde öğrenciler direkt olarak bu okullara gelir ve akademik başarı ayrımı yapılmaksızın yerleşir. Okul kendi içinde sınıf ayrımını sağlar.

Almanya’da lise eğitimi süresi eyaletler arasında farklılık gösterebilir. Bazı eyaletlerde 4 senelik lise eğitimi verilirken bazılarında bu süre 5 seneye çıkabilmektedir.

Almanya’ya lise eğitimi almak için giden uluslararası öğrenciler lise eğitimi almak için Gymnasium seviyesindeki okullara gider. Alman devlet liselerinde maksimum 1 akademik yıl eğitim alabilen uluslararası öğrenciler özel uluslararası okullara uzun süreli eğitim ve mezuniyet için gidebilirler. Öğrenciler üniversitede Almanya düşünüyorsa eğer bu özel uluslararası okullara kayıt yaptırarak Abitur veya international baccalaureate diploması alma imkanına sahip olabilir, üniversitelere girişi kolaylaştırabilir. Almanya’da uluslararası okullara lise eğitimi almak için giden öğrenciler devlet liselerinde aldıkları eğitim programlarımıza oranla daha yüksek eğitim maliyetine katlanmaktadır. Almanya’da yatılı okullarda lise eğitimi almak isteyen öğrenciler de özel okulları tercih etmelidir.

 

 

Nerede Konaklayacağım?

Almanya’da lise eğitimi alırken öğrenciler devlet okulları programlarını tercih ettiklerinde aile yanında, özel okulları tercih ettiklerinde okul yurtlarında kalırlar. Yemekler konaklamaya dahildir.

 

Almanya’da Lise Okumak Bana Ne Kazandırır?

Almanya liseleri öğrencilerin farklı deneyimler elde etmesini sağlayan farklı sistemlere sahiptir. Yurtdışında lise eğitimi programında Almanya’da lise eğitimi almak isteyen bir öğrenci devlet liselerinde veya özel okullarda okumayı tercih edebilir. Almanya’da lise eğitimi uluslararası öğrenciler için devlet okullarında maksimum 11 ay (vize statüsü gereğince misafir öğrenci olarak), özel okullarda 1-5 yıl arasıdır.

Devlet liselerinde değişim programları ile öğrencilere farklı bir vizyon sağlayıp Almanya liselerini tanımasına fırsat verilirken özel veya uluslararası okullara giden öğrencilerin uzun dönem okumasına izin verilir ve Abitur (Alman Lise Diploması) veya International Baccalaureate alabilmelerine olanak tanınır.
 

Almanya’da Lise Eğitimi Alabilmek İçin:

Öğrencilerin Gymnasium için:  

  • Minimum 75 ortalaması olması
  • B2 seviyesinde Almancası olması gerekir.

Seviyesi yetersiz olan öğrenciler için Almanca hazırlık eğitimi vererek sonrasında lise eğitimine geçiş sağlanan özel veya uluslararası okullara ait eğitim programlarımıza da öğrenciler katılım gösterebilir.
 
Almanya’da İngilizce dilinde lise okumak isteyen öğrenciler başarı durumuna göre uluslararası okullara gidebilmektedir. Bu okulların çoğu uluslararası geçerliliği olan International Baccalaureate (IB) diploma programına yönelik eğitim vermektedir. International Baccalaureate diploma ile mezun olan öğrenciler dünya genelinde birçok üniversiteye başvurma hakkına da sahip olur. Bu okulların yıllık ücretleri 36.000-50.000EUR arasında değişmektedir. Uluslararası okullara gitmek isteyen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin ve not ortalamalarının yüksek olması beklenmektedir.

Lise eğitimi almak için süreçlerini başlatmak isteyen öğrenciler başvuru formu doldurmalı ve Almanca dil yeterliliklerini kanıtlamalıdırlar. Lise değişimi ile devlet liselerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin yanısıra, özel yatılı okulda Almanca lise eğitimi almak veya International Baccalaureate diploması için uluslararası okullara gitmek isteyen öğrencilerin başarı durumuna bağlı olarak bu okulları tercih ederken ekstra başvuru belgeleri de sağlaması istenebilir. Lise bitirme sınavına girerek lise mezunu konumuna gelen öğrenciler eğitimlerine Almanya’da üniversite seviyesinde devam edebilirler. Almanya’da eğitim sistemi dahilinde lise bitirmede başarılı olup yüksek ortalamalarla mezun olan öğrenciler üniversitelere girişi garantilemiş duruma gelebilirler.

Yurtdışı dil okulları, yurtdışı yaz okulları programları aracılığıyla Almanya’da dil okulu ve Almanya yaz okulları programlarına katılan öğrenciler değişim programı veya özel ve uluslararası okullara gitmek için ön bir deneyim de edinmiş olmaktadırlar. Almanya lise eğitimi için karar vermek isteyen öğrenciler Almanya’daki eğitim ortamına kısa bir bakışı Almanya’da dil okulu ve Almanya yaz okulları aracılığıyla elde edebilir. Programlar hakkında detaylı bilgi almak için buradan form doldurarak bilgilerinizi bırakabilir veya buradan online randevu talep edebilirsiniz.

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!