İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Almanya'da Lise Eğitimi
...
Almanya'da Lise Eğitimi
Almanya'da Lise Eğitimi

ALMANYA’DA LİSE EĞİTİMİ HAKKINDA BİLGİLER

Eğitim sistemi Almanya’da Türkiye’ye göre farklılık göstermektedir:

Anaokulu bitiminde öğrenci Grundschule – Temel Okullar’a gider. Bu okullarda eğitim 4 yıldır. Eğitimin son iki yılında öğrenci velisi ve öğretmenleriyle ve danışmanlarıyla başarı durumuna bağlı olarak gidebileceği okulu seçer.

Almanya’da ortaokul ve lise eğitimi için 3 ayrı okul türü vardır; Hauptschule, Realschule, Gymnasium.

Hauptschule: Eğitim oldukça rahat ve kolaydır. Akademik başarısı yüksek olmayan öğrencilerin gittiği bir okuldur. Akademik eğitimden ziyade, sanayiye kalifiye eleman yetiştirir. 18 yaşına kadar meslek öğrenilir. 9. sınıf itibariyle öğrenciler isterlerse direkt mesleklerine yönelik ek çalışmalara başlayabilirler.
Realschule: Meslek okulu gibidir. Orta başarıda öğrencileri kabul eder. Sonucunda yüksek meslek yüksekokuluna geçebilirler.
Gymnasium: Akademik olarak en başarılı öğrencilerin devam edebildiği bir okuldur. Okul sonunda ABITUR ile mezun olan öğrenciler üniversiteye geçiş sağlayabilirler.
Gesamtschule: Bazı eyaletlerde öğrenciler direkt olarak bu okullara gelir ve akademik başarı ayrımı yapılmaksızın yerleşir. Okul kendi içinde sınıf ayrımını sağlar.

ICES Turkey Danışmanlık olarak hedefimiz öğrencilerin iyi Gymnasium’lara yerleşmesi ve iyi bir Almanca ile başlamalarıdır. Almanya’da Türk öğrenciler, vize durumu sebebiyle, devlet liselerinde en fazla 11 ay, misafir öğrenci statüsünde bulunabilirler. 6 ay(yarı dönem) devlet okulu eğitimi 3.500-5.000EUR arasında değişir, 11 ay(tam yıl) ise yaklaşık 8.000EUR’dur. Öğrenci Almanya’da mezun olmayı hedefliyor ise ABITUR almalıdır. Bu güncel durumda sadece özel okullarda mümkündür. Özel okul fiyatları yıllık 15.000-18.000EUR arası değişir. Bu belirtilen tüm ücretlere konaklama dahildir. Konaklama aile yanında sunulur, günde 2 öğün yemek de verilir.

 Öğrencinin Gymnasium için minimum 75 ortalaması olması ve B2 seviyesinde Almancası olması gerekir. B1 Almanca ile de kabul veren okullar bulunmktadır. Almanya Lise Geçiş resmi sınavlarını ICES Turkey ofislerinde alabilirsiniz. Seviyeniz yetersiz ise Almanca hazırlık eğitimi sonrasında programlara başlayabilirsiniz.

Almanya'da Lise Eğitimi Nedir?

Almanya’da lise eğitimi Türkiye’deki sisteme göre farklılık göstermektedir.
Anaokulu bitiminde öğrenci Grundschule – Temel Okul’a gider. Bu okullarda eğitim 4 yıldır. Eğitimin son iki yılında öğrenci velisi, öğretmenleri ve danışmanlarıyla başarı durumuna bağlı olarak Hauptschule, Realschule, Gymnasium arasından gidebileceği okulu seçer.
Uluslararası öğrenciler Almanya’da lise eğitimine devlet okullarında değişim öğrencisi, özel okullarda uzun süreli öğrenci olarak katılabilirler.

 

Hangi Okullarda Okuyabilirim?

Almanya’da ortaokul ve lise eğitimi için 3 ayrı okul türü vardır; Hauptschule, Realschule, Gymnasium.
 
Hauptschule: Eğitim oldukça rahat ve kolaydır. Akademik başarısı yüksek olmayan öğrencilerin gittiği bir okuldur. Akademik eğitim vermekten ziyade, farklı sektörler için belirli mesleklerde eğitim vererek kalifiye iş gücü yetiştirir. 18 yaşına kadar meslek öğrenilir. 9. sınıf itibariyle öğrenciler isterlerse direkt mesleklerine yönelik ek çalışmalara başlayabilirler.

Realschule: Meslek okulu gibidir. Orta başarıda öğrencileri kabul eder. Sonucunda meslek yüksekokuluna geçebilirler.

Gymnasium: Akademik olarak en başarılı öğrencilerin devam edebildiği bir okuldur. Okul sonunda ABITUR ile mezun olan öğrenciler üniversiteye geçiş sağlayabilirler.
Gesamtschule: Bazı eyaletlerde öğrenciler direkt olarak bu okullara gelir ve akademik başarı ayrımı yapılmaksızın yerleşir. Okul kendi içinde sınıf ayrımını sağlar.

Almanya’da lise eğitimi süresi eyaletler arasında farklılık gösterebilir. Bazı eyaletlerde 4 senelik lise eğitimi verilirken bazılarında bu süre 5 seneye çıkabilmektedir.

Almanya’ya lise eğitimi almak için giden uluslararası öğrenciler lise eğitimi almak için Gymnasium seviyesindeki okullara gider. Alman devlet liselerinde maksimum 1 akademik yıl eğitim alabilen uluslararası öğrenciler özel uluslararası okullara uzun süreli eğitim ve mezuniyet için gidebilirler. Öğrenciler üniversitede Almanya düşünüyorsa eğer bu özel uluslararası okullara kayıt yaptırarak Abitur veya international baccalaureate diploması alma imkanına sahip olabilir, üniversitelere girişi kolaylaştırabilir. Almanya’da uluslararası okullara lise eğitimi almak için giden öğrenciler devlet liselerinde aldıkları eğitim programlarımıza oranla daha yüksek eğitim maliyetine katlanmaktadır. Almanya’da yatılı okullarda lise eğitimi almak isteyen öğrenciler de özel okulları tercih etmelidir.

 

 

Almanya'da Lise Eğitimi

Nerede Konaklayacağım?

Almanya’da lise eğitimi alırken öğrenciler devlet okulları programlarını tercih ettiklerinde aile yanında, özel okulları tercih ettiklerinde okul yurtlarında kalırlar. Yemekler konaklamaya dahildir.

 

Almanya’da Lise Okumak Bana Ne Kazandırır?

Almanya liseleri öğrencilerin farklı deneyimler elde etmesini sağlayan farklı sistemlere sahiptir. Yurtdışında lise eğitimi programında Almanya’da lise eğitimi almak isteyen bir öğrenci devlet liselerinde veya özel okullarda okumayı tercih edebilir. Almanya’da lise eğitimi uluslararası öğrenciler için devlet okullarında maksimum 11 ay (vize statüsü gereğince misafir öğrenci olarak), özel okullarda 1-5 yıl arasıdır.

Devlet liselerinde değişim programları ile öğrencilere farklı bir vizyon sağlayıp Almanya liselerini tanımasına fırsat verilirken özel veya uluslararası okullara giden öğrencilerin uzun dönem okumasına izin verilir ve Abitur (Alman Lise Diploması) veya International Baccalaureate alabilmelerine olanak tanınır.
 

Almanya’da Lise Eğitimi Alabilmek İçin:

Öğrencilerin Gymnasium için:  

  • Minimum 75 ortalaması olması
  • B2 seviyesinde Almancası olması gerekir.

Seviyesi yetersiz olan öğrenciler için Almanca hazırlık eğitimi vererek sonrasında lise eğitimine geçiş sağlanan özel veya uluslararası okullara ait eğitim programlarımıza da öğrenciler katılım gösterebilir.
 
Almanya’da İngilizce dilinde lise okumak isteyen öğrenciler başarı durumuna göre uluslararası okullara gidebilmektedir. Bu okulların çoğu uluslararası geçerliliği olan International Baccalaureate (IB) diploma programına yönelik eğitim vermektedir. International Baccalaureate diploma ile mezun olan öğrenciler dünya genelinde birçok üniversiteye başvurma hakkına da sahip olur. Bu okulların yıllık ücretleri 36.000-50.000EUR arasında değişmektedir. Uluslararası okullara gitmek isteyen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin ve not ortalamalarının yüksek olması beklenmektedir.

Lise eğitimi almak için süreçlerini başlatmak isteyen öğrenciler başvuru formu doldurmalı ve Almanca dil yeterliliklerini kanıtlamalıdırlar. Lise değişimi ile devlet liselerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin yanısıra, özel yatılı okulda Almanca lise eğitimi almak veya International Baccalaureate diploması için uluslararası okullara gitmek isteyen öğrencilerin başarı durumuna bağlı olarak bu okulları tercih ederken ekstra başvuru belgeleri de sağlaması istenebilir. Lise bitirme sınavına girerek lise mezunu konumuna gelen öğrenciler eğitimlerine Almanya’da üniversite seviyesinde devam edebilirler. Almanya’da eğitim sistemi dahilinde lise bitirmede başarılı olup yüksek ortalamalarla mezun olan öğrenciler üniversitelere girişi garantilemiş duruma gelebilirler.

Yurtdışı dil okulları, yurtdışı yaz okulları programları aracılığıyla Almanya’da dil okulu ve Almanya yaz okulları programlarına katılan öğrenciler değişim programı veya özel ve uluslararası okullara gitmek için ön bir deneyim de edinmiş olmaktadırlar. Almanya lise eğitimi için karar vermek isteyen öğrenciler Almanya’daki eğitim ortamına kısa bir bakışı Almanya’da dil okulu ve Almanya yaz okulları aracılığıyla elde edebilir. Programlar hakkında detaylı bilgi almak için buradan form doldurarak bilgilerinizi bırakabilir veya buradan online randevu talep edebilirsiniz.

Almanya'da lise eğitimi öğrencilerin eğitim disiplini yüksek bir sistemde akademik olarak kendilerini geliştirmelerine, Almanca seviyelerini daha yukarı taşımalarına ve aynı zamanda global bir vizyona sahip olmalarına yardımcı olur. Bireysel sorumluluğu üst noktalarda deneyimleyen öğrenciler devam eden süreçte daha bilinçli bireyler haline gelir.
Almanya'da lise eğitimi fazlasıyla akademik okullar (gymnasium), mesleki ve genel okullar üzerinden verilir. Öğrencilerden akademik başarısı en yüksek olanlar gymnasiumlarda eğitim alırlar.
Almanya'da lise eğitimi alabilmek için öğrencilerin %80-85 civarı bir başarı oranına sahip olması önerilir. Aynı zamanda Almanca'dan B2 seviyesinde yeterlilik sağlamaları önemlidir.
Almanya'da hem devlet hem özel okullarda uluslararası öğrencilere lise eğitimi sunulmaktadır. Devlet liseleri 9-11 sınıfları arasında uluslararası öğrenci kabul ederken özel okullarda uzun süreli eğitim almak ve başarı durumuna göre mezuniyete hak kazanmak mümkündür.
Almanya'da lise eğitimi boyunca devlet liselerinde aile yanı konaklama sunulurken özel okullar aile yanı veya yurt imkanı sunulabilmektedir.
Almanya'da üniversite öncesi eğitim 12 veya 13 yıldır.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste