İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Yüksek Lisans / MBA
...
Yüksek Lisans / MBA
Yüksek Lisans / MBA

Yurt dışında yüksek lisans eğitimi son yıllarda ülkemizde yurt dışı eğitim alanında en çok ilgi gören programların arasında yer almaktadır. Yurtdışında master eğitimini ülkemizde sayısı gittikçe artan öğrenci kitlesi tarafından talep edilir yapan nedenlerden başlıcaları öğrencilerin yurt dışında yüksek lisansı iş hayatında yapacakları kariyerlerinden önceki en önemli basamağı olarak görmeleridir.

Yurtdışı yüksek lisans eğitiminde başlıca eğitim alınmak istenen ülkeler arasında Amerika, Kanada, İngiltere ve Almanya gelmektedir. Yurtdışında master için bu ülkelerin tercih edilmesinin başlıca faktörleri dünya standartlarında bir yüksek lisans eğitimi almak, dünyanın sayılı şehirlerinde uzun dönem yaşama ve eğitim alma fırsatı, staj ve iş imkanları gibi fırsatlar sunmasıdır. Ayrıca bu ülkelerde dil yeterliliği sağlayamayan ve yüksek lisansa başlamadan dil eğitimi almak isteyen öğrenciler dil okulu bünyesinde sunulan pathway (İngilizce hazırlık) programlarına da katılabilir. Birçok üniversite kolejle anlaşması olan dil okulu pathway programları öğrencilere avantajlı dil eğitimi imkanları sunarak yurtdışında eğitim almayı planlayan Türk öğrencilerin rahat geçiş yapmalarına da imkan sağlamaktadır.
Yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler eğitimde en uygun fiyata en kaliteli eğitimi almak için detaylı bir araştırma içine girdikleri takdirde öne çıkan iki ülke olarak Kanada ve Almanya’yı göz önünde tutmaktadır. Yurtdışında master deyince akla gelen iki ülke olan Amerika ve İngiltere’de bulunan yüksek lisans programları maliyetleri nedeniyle son dönemde popülerliğini Kanada ve Almanya’ya kaptırmışlardır. Yurtdışında master eğitimini dünyadaki ilk 500’deki üniversiteleriyle ingilizce olarak veren ülkelerden olan Kanada ve Almanya kolay giriş koşulları ve geniş eğitim programları sayesinde uluslararası öğrenciler tarafından talep görmektedir.

Bunlar dışında son zamanlarda Avrupa Birliği genelinde geçerli diploma sunması, iş imkanları, bütçesel olarak uygunluğu gibi birçok sebepten ötürü Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Estonya, İspanya gibi seçenekler de oldukça revaçtadır.

 

Yüksek Lisansı Yurt Dışında Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yurt dışında yüksek lisans yapan öğrenciler öncelikle Türkiye’deki rakiplerinin önüne ceplerine koydukları etiket değeri ve vizyonlarıyla geçiyorlar. Dünyanın farklı eğitim sistemlerine adapte olan bu öğrenciler interaktif bir şekilde 50 ile 100 ülke arasından seçilen çok kültürlü bir ortamda eğitim görüyor ve bambaşka kültürleri, hayatları tanıyor. Bunun haricinde iş hayatındaki en önemli faktörlerden biri olan dil yeterlilik unsurunu en iyi şekilde geliştiriyorlar.

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Eğitimi Sistemi ve Süresi

Genellikle sistem olarak Türkiye’ye de benzer olan MA, MSc, MBA ve program özelinde tasarlanan master programları 1 veya 2 yıl sürer. 1 yıllık master programları İngiltere ve İrlanda’da çoğunluktadır, bunun yanı sıra bazı Avrupa işletme okullarında da 1 yıllık master programları mevcuttur.

 

Yurtdışı Master Programı YÖK Denkliği:

Yurtdışı Master Programlarında YÖK Denkliği olabilmektedir. Genellikle aynı lisans programlarındaki gibi üniversitelerin dünya sıralamalarına göre ilk 1000’de olma şartı ve YÖK’ün kriterlerini uygulaması veya uygulamaya elverişli olması gerekir. İlgili ülkede ilgili bakanlıkça onaylı ve akredite olan üniversitelerde genellikle problem yaşanmamaktadır. Sıralamalarda genellikle dikkate alınması gerekenler:

 • Financial Times
 • Times Higher Education
 • Shanghai World Rankings
 • QS Top Universities

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları: 

Öğrenciler için gerek duyulan şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Genellikle öğrencilerinden 2.5 üstü bir not ortalaması sağlaması beklenirken bazı ülkelerde daha düşük bir puanla değerlendirme yapılabiliyor. Amerika, Kanada, Avustralya gibi seçeneklerde ise 3.0 not ortalaması ve üstü ağırlıklı bir profil tercih ediliyor. IELTS veya TOEFL dil yeterlilik sınavlarında IELTS için 6.0-7.0 arası bir barem tercih edilirken, TOEFL’da genellikle Avrupa’da 75 üstü, Amerika, İngiltere ve Kanada’da 90 üstü bir puan gerekiyor. Amerika’da master eğitim programlarında GMAT veya GRE sınavlarının verilmiş olması da bölüm şartlarında görülebiliyor. CV, motivasyon mektubu ve referans mektupları ciddi önem taşırken özellikle MBA programları için en az 2 yıl iş tecrübesi de gereklidir.

Yurtdışında master eğitimi için bir çok üniversitede MSc ve MA programları iş tecrübesi de gerektirmiyor. 

 

Yurtdışı Yüksek Lisans için Gereken Not Ortalaması

Yurtdışında yüksek lisans için genellikle öğrencilerin en az 3.0/4 ortalaması veya %75 başarılı olması gerekir diye bir ifade çok popülerdir. Oysa ki bu doğru değildir. Amerika ve Kanada için ağırlıklı olarak durum böyle olsa da çok kaliteli tezsiz ve uygulama odaklı master programlarına öğrenciler 2.0 üstü ortalama ile girebiliyor. Keza Avrupa’da ve İngiltere’de de 2.0 üstü ortalaması olan öğrenciler için bölümlerine göre farklı farklı şartlar mevcut iken bir çok yüksek seviye işletme(business) okulu genel not ortalamasından ziyade interview(mülakat), cv ve motivasyona dikkat ediyor.

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Yurtdışında eğitim almak isteyen yüksek lisans adayları için 15 ülkede yüzlerce bölüm seçeneğinde danışmanlık yapmaktayız. İşte tercih edebileceğiniz bazı bölüm ve programlar:

 • Ekonomi, Ekonometri, İşletme (Economics, Quantitative Economics – Business and Management)
 • Sosyal Bilimler – Psikoloji – Sosyoloji (Social Sciences, Sociology, Psychology)
 • Klinik Psikoloji, Yapay Zeka, Bilişsel Bilimler (Clinical Psychology, Artificial Intelligence, Cognitive Sciences&Neurosciences)
 • Biyoloji, Biyomedikal, Biyoteknoloji (Biotech, biomed, biology)
 • Mühendislik alanları (Engineering) :
 • Bilgisayar (Computer)
 • Yazılım (Software)
 • Robotics
 • Uzay – Uçak Müh. (Aeronautics- Aerospace)
 • Endüstri (Industrial)
 • İnşaat (Civil)
 • Makine (Mechatronics)
 • Elektrik (Electrics, Electronics or Communications)
 • Yönetim (management)
 • Enerji (sustainability and energy)
 • Sanat (Arts):
 • Tasarım (Design) : Endüstriyel, Görsel, Moda ve daha fazlası
 • Görsel Sanatlar (Visual Arts): Dijital Medya, Animasyon, Film ve daha fazlası…

 

Yurtdışı MBA Programları

MBA programları bir çok özel bölüme ayrılabilmektedir, işte yurtdışı MBA programları içinden seçim yapabileceğiniz bazı alanlar:

 • MBA Spec. On Human Resources (insan kaynakları)
 • MBA Spec. On Marketing (pazarlama)
 • MBA Spec. On Finance (finans)
 • MBA Spec. On Big Data Management (veri yönetimi)
 • MBA Spec. On Management Sciences (yönetim bilimleri)
 • MBA Spec. On Business Development (iş geliştirme)
 • MBA Spec. On Accounting (muhasebe)

Ve daha fazlası…

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvuru Dönemi ve Tarihleri:

Yine ülkeden ülkeye değişen bir düzendir, Avrupa’da genellikle Ocak-Nisan arası sona eren başvurular, ABD’de Kasım sonu gibi, Kanada ve Avustralya’da ise genellikle Ocak sonu gibi sona eriyor. Bunun dışında ek başvuru gerektiren ülkelere de dikkat etmek gerekiyor, örneğin genellikle Almanya’da önce Uni-Assist süreci sonra üniversite ile başvuru süreci başlıyor. Kanada’da ön başvuru sonrası birçok üniversite kendi portalları üzerinden ek işlem yapıyor, bazı Avrupa üniversiteleri mülakata da oldukça önem veriyor. Detaylı bilgi için hangi ülke olursa olsun danışmanınızla görüşmeden seçiminizi yapmayınız.

İlk Başvurular İkinci Başvurular ve Ek Süreçler
Ekim Ocak-Şubat itibarı ile

 

Yurt Dışında Yüksek Lisans Fiyatları ve Ücretleri:

Ülkeden ülkeye çok fark etmektedir. Avrupa’da, Almanya’da ücretsiz ancak oldukça zorlayıcı, İtalya’da yaklaşık 1.000 ile 3.500€ arasında devlet üniversiteleri mevcut olduğu gibi nispeten uygun fiyatlı olan Polonya, Macaristan, Estonya ve Çek Cumhuriyeti’nde ücretler 2.500-6.000€ arasında, Hollanda, İsveç, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerde 10.000€ üzerinde, İngiltere 10.000 GBP’den başlamakta olup 24.000GBP’ye kadar devam etmekte iken Kanada, Amerika, Avustralya’da genellikle 15.000$ üzerindedir. Üniversite kalitesi ve akademik programa göre makas genişlemekte veya daralmaktadır.

Ülkeler Eğitim Maliyetleri
İtalya €1,000-3,500
Estonya €3,000-4,000
Macaristan €3,000-6,000
Polonya €2,000-4,500
Çek Cumhuriyeti €3,000-6,000
Almanya Ücretsiz
Hollanda €9,000-15,000
İsveç €10,000+
Danimarka €10,000+
Finlandiya €10,000+
İngiltere £10,000+
Kanada $(CA)25,000+
Amerika $15,000+
Avustralya $(AU)25,000+

 

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursları:

Yurtdışından yüksek lisans bursları almak isteyen öğrencilerin başvurulara olabildiğince erken başlamasını tavsiye ederiz. Etken faktörlerden bazılar şöyledir:

 • Motivasyon mektubu
 • Finansal ihtiyaç kanıt belgeleri
 • Referanslar
 • CV
 • Çok iyi seviyede bir not ortalaması
 • GMAT/GRE(opsiyonel) sınavları
 • Portfolyo(tasarım, mimarlık vb bölümler)
 • TOEFL/IELTS veya TOEIC

 

Yurtdışında burslu gidebileceğiniz üniversitelerden bazıları:

Aarhus University BSS Danimarka
Tartu University Estonya
Tallinn Technology University Estonya
ESIC İspanya
Dublin Institute of Technology İrlanda
Sapienza Universita di Roma İtalya
Universita di Pisa İtalya
University of Nebraska Amerika
University Canada West Kanada
Wilfrid Laurier University Kanada
Brunel University İngiltere
BME (Budapest Technology and Economics) Macaristan
University of Szeged Macaristan
Kozminski University Polonya

Ve çok daha fazlası…

 

Konaklama İmkanları Nelerdir?

Yurt dışında yüksek lisans yapan öğrenciler muhakkak erken başvuru yaparak kalacakları yurtları ayarlamalıdır. Ev tutmak isteyen öğrencilerin ilk olarak geçici bir yer ayarlayıp ardından ev işlemlerini yerinden organize etmeleri gerekmektedir.

 

Yüksek Lisans Programları Kabul Şartlarını Karşılamayan Öğrenciler Alternatif Olarak Neler yapabilir?

Dünyanın önde gelen ülkeleri bazı master programları kabul şartı olarak akademik not ortalamalarının yanı sıra iş tecrübesi de talep etmektedir. Yurtdışında master programları kabul şartları ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Bu genel bilgiler dahilindeki lisansüstü eğitim kabul şartlarını karşılayamayan, yurtdışında yüksek lisans eğitimine kabul edilmeyen öğrenciler yurtdışı sertifika ve diploma programlarını tercih edebilir. Son dönemlerde birçok uluslararası öğrenci yurtdışında yüksek lisans eğitimi yerine College adı verilen bu yükseköğrenim kurumlarında verilen tezsiz sertifika programlarını tercih etmektedir. Mesleki ve teknik açıdan eğitim veren College’lar özellikle Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya’da yer almaktadır. Biraz detaylandıracak olursak; Amerika Birleşik Devletleri’nde Community College ve State College adındaki kolejler ağırlıklı olarak bu eğitimi verirken, İngiltere’de ise bu programlar genellikle Business College adı verilen özel kurumlarda verilir. Business alanlarının dışında, müzik ve diğer sanat alanlarında da sertifika programı bulmak oldukça kolaydır. Kanada’da üniversitelerinde yüksek lisans programlarına not ortalamaları 3.0’ın altında olan öğrenciler pek fazla katılım gösterememektedir.

 

Yurtdışında yüksek lisans vizesi:

Genellikle konsolosluk üzerinden gerçekleşir. Öğrencilerin diplomalarını ve transkriptlerini başta olmak üzere tüm evraklarını konsolosluktan veya ilgili noter/kaymakamlık birimlerinden onaylatmış olması gerekir. ICES Turkey danışmanları çalışmış olduğu tüm ülkelerde vize konusunda öğrencilerine destek olmaktadır. Öğrencilerimiz için evrakların doğruluğu, randevu, akreditasyon ve görüşmeler konusunda yardımcı olmaktayız.

 

Yurtdışında okurken çalışma:

Genellikle birçok ülkede eğitim esnasında haftada 20 saatlik bir çalışma izni söz konusudur. Bunun yanı sıra öğrencilerin haftasonları ve tatillerde full-time izinleri de olmaktadır. Özellikle İrlanda,Kanada,Avustralya, Estonya ve Kuzey Avrupa ülkeleri bu anlamda daha çok imkan sunuyor.

Çalışma izinleriyle ilgili detaylı yazımızı incelemeyi unutmayın.

 

Yurtdışında yaşam masrafları

Yüksek lisansı yurtdışında yapmak isteyen öğrenciler için aşağıdaki tabloyu oluşturduk:

ÜLKELER YAKLAŞIK YILLIK YAŞAM MALİYETLERİ
İNGİLTERE 14000-19000GBP
AMERİKA 15000-20000USD
KANADA 10000-15000CAD
AVUSTRALYA 10000-15000AUD
İRLANDA 9000-14000EUR
HOLLANDA 12000-15000EUR
İTALYA 10000-16000EUR
İSPANYA 12000-18000EUR
ALMANYA 12000-18000EUR
DANİMARKA 15000-18000EUR
FİNLANDİYA 16000-20000EUR
İSVEÇ 14000-19000EUR
ESTONYA 5000-6000EUR
MACARİSTAN 5000-7000EUR
POLONYA 4000-6000EUR
UKRAYNA 2000-3000EUR
SLOVENYA 2400-4000EUR
RUSYA 2800-5000EUR 

 

ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı – ICES Turkey Yurtdışı Master Danışmanlığı

ICES Turkey yurtdışı eğitim danışmanlığı ülke bazlı somut avantajlar sunmaktadır. Bunlara örnek olarak Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nde verdiği yerinden hizmetler (simkart, banka, ikamet, vize uzatımı, havaalanı karşılama vb), İngiltere’de direkt başvuru ve ücretsiz danışmanlık avantajı, referans mektuplarının tarama kopyalarının kapalı zarfa gerek kalmadan kabulü, yine Amerika, Avustralya, İngiltere ve Almanya’da hazırlık ihtiyacı olan öğrencilere de şartlı kabul hizmetleri ve çok daha fazlasını sunmaktadır. Detaylı bilgiye danışmanlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Akademik yurtdışı eğitim danışmanlığı sunan ICES Turkey yurtdışı eğitim danışmanlığı Amerika Birleşik Devletleri’nde lisansüstü eğitim, Kanada’da yüksek lisans, İngiltere’de yüksek lisans, Avustralya’da yüksek lisans, Polonya’da yüksek lisans, Almanya’da yüksek lisans, Macaristan’da yüksek lisans, İtalya, Danimarka, Estonya ve İsveç’te yüksek lisans gibi lisansüstü eğitim programları için de danışmanlık vermektedir. Üniversiteler dahilinde sağlanan diğer programlar; lisans programları (Amerika’da üniversite, Almanya’da üniversite, Avustralya’da üniversite, Kanada’da üniversite, İngiltere’de üniversite, Avrupa Birliğindeki farklı ülkelerde üniversite eğitimi), sertifika ve diploma programları (Avustralya’da sertifika, Amerika’da sertifika, Kanada’da sertifika programları) olarak gruplanabilir. Danışmanlık hizmetlerimiz lisansüstü eğitim dışında yurtdışında üniversite, yurtdışı yaz okulu (Malta yaz okulları, Kanada yaz okulları, İspanya yaz okulları, İngiltere yaz okulları, Fransa yaz okulları, Amerika yaz okulları, Almanya yaz okulları) üniversite eğitimi, business school, dil okulu gibi bir veya daha fazla akademik yılı süren akademik programları veya minimum 2 haftadan başlayarak yaklaşık bir yıl süren yaz okulu ve dil okulu genel programlarını da içermektedir.

Talep ettiğiniz ülkeye göre detaylı bilgiye 444 2203’ü arayarak ulaşabilir, buradan bilgi istek formu doldurabilir veya buraya tıklayarak online randevu sisteminden randevu oluşturabilirsiniz.  

Yurtdışı En İyi Üniversite Sıralamaları

Yüksek lisans programları hakkında araştırma yaparken dünya sıralamalarını da gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bunun için burayı tıklayarak Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamalarına da göz atabilirsiniz.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste