Yurt dışında yüksek lisans eğitimi son yıllarda ülkemizde yurt dışı eğitim alanında en çok ilgi gören programların arasında yer almaktadır. Yurtdışında master eğitimini ülkemizde sayısı gittikçe artan öğrenci kitlesi tarafından talep edilir yapan nedenlerden başlıcaları öğrencilerin yurt dışında yüksek lisansı iş hayatında yapacakları kariyerlerinden önceki en önemli basamağı olarak görmeleridir.

Yurtdışı yüksek lisans eğitiminde başlıca eğitim alınmak istenen ülkeler arasında Amerika, Kanada, İngiltere ve Almanya gelmektedir. Yurtdışında master için bu ülkelerin tercih edilmesinin başlıca faktörleri dünya standartlarında bir yüksek lisans eğitimi almak, dünyanın sayılı şehirlerinde uzun dönem yaşama ve eğitim alma fırsatı, staj ve iş imkanları gibi fırsatlar sunmasıdır. Ayrıca bu ülkelerde dil yeterliliği sağlayamayan ve yüksek lisansa başlamadan dil eğitimi almak isteyen öğrenciler dil okulu bünyesinde sunulan pathway (İngilizce hazırlık) programlarına da katılabilir. Birçok üniversite kolejle anlaşması olan dil okulu pathway programları öğrencilere avantajlı dil eğitimi imkanları sunarak yurtdışında eğitim almayı planlayan Türk öğrencilerin rahat geçiş yapmalarına da imkan sağlamaktadır.
Yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler eğitimde en uygun fiyata en kaliteli eğitimi almak için detaylı bir araştırma içine girdikleri takdirde öne çıkan iki ülke olarak Kanada ve Almanya’yı göz önünde tutmaktadır. Yurtdışında master deyince akla gelen iki ülke olan Amerika ve İngiltere’de bulunan yüksek lisans programları maliyetleri nedeniyle son dönemde popülerliğini Kanada ve Almanya’ya kaptırmışlardır. Yurtdışında master eğitimini dünyadaki ilk 500’deki üniversiteleriyle ingilizce olarak veren ülkelerden olan Kanada ve Almanya kolay giriş koşulları ve geniş eğitim programları sayesinde uluslararası öğrenciler tarafından talep görmektedir.

Bunlar dışında son zamanlarda Avrupa Birliği genelinde geçerli diploma sunması, iş imkanları, bütçesel olarak uygunluğu gibi bir çok sebepten ötürü Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Estonya, İspanya gibi seçenekler de oldukça revaçtadır. 

 

Yüksek Lisansı Yurt Dışında Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yurt dışında yüksek lisans yapan öğrenciler öncelikle Türkiye’deki rakiplerinin önüne ceplerine koydukları etiket değeri ve vizyonlarıyla geçiyorlar. Dünyanın farklı eğitim sistemlerine adapte olan bu öğrenciler interaktif bir şekilde 50 ile 100 ülke arasından seçilen çok kültürlü bir ortamda eğitim görüyor ve bambaşka kültürleri, hayatları tanıyor. Bunun haricinde iş hayatındaki en önemli faktörlerden biri olan dil yeterlilik unsurunu en iyi şekilde geliştiriyorlar. 

 

Yükek Lisans Eğitimi Için Genel Şartlar Nasıl? 

Öğrenciler için gerek duyulan şartlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Genellikle öğrencilerinden 2.5 üstü bir not ortalaması sağlaması beklenirken bazı ülkelerde daha düşük bir puanla değerlendirme yapılabiliyor. Amerika, Kanada, Avustralya gibi seçeneklerde ise 3.0 not ortalaması ve üstü ağırlıklı bir profil tercih ediliyor. IELTS veya TOEFL dil yeterlilik sınavlarında IELTS için 6.0-7.0 arası bir barem tercih edilirken, TOEFL’da genellikle Avrupa’da 75 üstü, Amerika, İngiltere ve Kanada’da 90 üstü bir puan gerekiyor. Amerika’da master eğitim programlarında GMAT veya GRE sınavlarının verilmiş olması da bölüm şartlarında görülebiliyor. CV, motivasyon mektubu ve referans mektupları ciddi önem taşırken özellikle MBA programları için en az 2 yıl iş tecrübesi de gereklidir. 
Yurtdışında master eğitimi için bir çok üniversitede MSc ve MA programları iş tecrübesi de gerektirmiyor. 

 

Ne Zaman Başvurmalı?

Yine ülkeden ülkeye değişen bir düzendir, Avrupa’da genellikle Ocak-Nisan arası sona eren başvurular, ABD’de Kasım sonu gibi, Kanada ve Avustralya’da ise genellikle Ocak sonu gibi sona eriyor. Bunun dışında ek başvuru gerektiren ülkelere de dikkat etmek gerekiyor, örneğin genellikle Almanya’da önce Uni-Assist süreci sonra üniversite ile başvuru süreci başlıyor. Kanada’da ön başvuru sonrası bir çok üniversite kendi portalları üzerinden ek işlem yapıyor, bazı Avrupa üniversiteleri mülakata da oldukça önem veriyor. Detaylı bilgi için hangi ülke olursa olsun danışmanınızla görüşmeden seçiminizi yapmayınız. 

 

Yurt Dışında Yüksek Lisans Maliyetleri Nasıl?

Ülkeden ülkeye çok fark etmektedir. Avrupa’da, Almanya’da ücretsiz ancak oldukça zorlayıcı, nispeten uygun fiyatlı olan Polonya, Macaristan, Estonya ve Çek Cumhuriyeti’nde ücretler 3.500-6.000€ arasında, Hollanda, İsveç, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerde 10.000€ üzerinde, İngiltere 10.000 GBP’den başlamakta olup Kanada, Amerika, Avustralya’da genellikle 20.000$ üzerindedir. 

 

Konaklama İmkanları Nelerdir?

Yurt dışında yüksek lisans yapan öğrenciler muhakkak erken başvuru yaparak kalacakları yurtları ayarlamalıdır. Ev tutmak isteyen öğrencilerin ilk olarak geçici bir yer ayarlayıp ardından ev işlemlerini yerinden organize etmeleri gerekmektedir. 

 

Yüksek Lisans Programları Kabul Şartlarını Karşılamayan Öğrenciler Alternatif Olarak Neler yapabilir?

Dünyanın önde gelen ülkeleri bazı master programları kabul şartı olarak akademik not ortalamalarının yanı sıra iş tecrübesi de talep etmektedir. Yurtdışında master programları kabul şartları ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Bu genel bilgiler dahilindeki lisansüstü eğitim kabul şartlarını karşılayamayan, yurtdışında yüksek lisans eğitimine kabul edilmeyen öğrenciler yurtdışı sertifika ve diploma programlarını tercih edebilir. Son dönemlerde birçok uluslararası öğrenci yurtdışında yüksek lisans eğitimi yerine College adı verilen bu yükseköğrenim kurumlarında verilen tezsiz sertifika programlarını tercih etmektedir. Mesleki ve teknik açıdan eğitim veren College’lar özellikle Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya’da yer almaktadır. Biraz detaylandıracak olursak; Amerika Birleşik Devletleri’nde Community College ve State College adındaki kolejler ağırlıklı olarak bu eğitimi verirken, İngiltere’de ise bu programlar genellikle Business College adı verilen özel kurumlarda verilir. Business alanlarının dışında, müzik ve diğer sanat alanlarında da sertifika programı bulmak oldukça kolaydır. Kanada’da üniversitelerinde yüksek lisans programlarına not ortalamaları 3.0’ın altında olan öğrenciler pek fazla katılım gösterememektedir.

 

ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile Yüksek Lisans Başvurusu Yapmanın Avantajları Nelerdir?

ICES Turkey yurtdışı eğitim danışmanlığı ülke bazlı somut avantajlar sunmaktadır. Bunlara örnek olarak Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nde verdiği yerinden hizmetler (simkart, banka, ikamet, vize uzatımı, havaalanı karşılama vb), İngiltere’de direkt başvuru ve ücretsiz danışmanlık avantajı, referans mektuplarının tarama kopyalarının kapalı zarfa gerek kalmadan kabulü, yine Amerika, Avustralya, İngiltere ve Almanya’da hazırlık ihtiyacı olan öğrencilere de şartlı kabul hizmetleri ve çok daha fazlasını sunmaktadır. Detaylı bilgiye danışmanlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Akademik yurtdışı eğitim danışmanlığı sunan ICES Turkey yurtdışı eğitim danışmanlığı Amerika Birleşik Devletlerinde lisansüstü eğitim, Kanada’da yüksek lisans, İngiltere’de yüksek lisans, Avustralya’da yüksek lisans, Polonya’da yüksek lisans, Almanya’da yüksek lisans, Macaristan’da yüksek lisans, İtalya, Danimarka, Estonya ve İsveç’te yüksek lisans gibi lisansüstü eğitim programları için de danışmanlık vermektedir. Üniversiteler dahilinde sağlanan diğer programlar; lisans programları (Amerika’da üniversite, Almanya’da üniversite, Avustralya’da üniversite, Kanada’da üniversite, İngiltere’de üniversite, Avrupa Birliğindeki farklı ülkelerde üniversite eğitimi), sertifika ve diploma programları (Avustralya’da sertifika, Amerika’da sertifika, Kanada’da sertifika programları) olarak gruplanabilir. Danışmanlık hizmetlerimiz lisansüstü eğitim dışında yurtdışında üniversite, yurtdışı yaz okulu (Malta yaz okulları, Kanada yaz okulları, İspanya yaz okulları, İngiltere yaz okulları, Fransa yaz okulları, Amerika yaz okulları, Almanya yaz okulları) üniversite eğitimi, business school, dil okulu gibi bir veya daha fazla akademik yılı süren akademik programları veya minimum 2 haftadan başlayarak yaklaşık bir yıl süren yaz okulu ve dil okulu genel programlarını da içermektedir.

Talep ettiğiniz ülkeye göre detaylı bilgiye 444 2203’ü arayarak ulaşabilir, buradan bilgi istek formu doldurabilir veya buraya tıklayarak online randevu sisteminden randevu oluşturabilirsiniz.  

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!