Almanya İle İlgili Genel Bilgiler

Yurtdışında eğitim alanında farklı seçeneklerden birisi olan Almanya özellikle teknik üniversitesi ve tıp eğitimi konusunda dünyada çok iyi bir yerdedir. Yurtdışında üniversite okuma fırsatını kaçıran adaylar master programlarına başvurmak için hala geç kalmış değiller. Üniversite eğitiminin ardından yurtdışında yüksek lisansa başlamak isteyen adaylar için biraz Almanya’yı tanıyalım;
Almanya Amerika’dan sonra en çok göç alan ülkeler arasında yer alır. Uzun ve köklü bir tarihe sahip olan ülkenin 60’lı ve 70’li yıllarda işçilere yönelik çıkardığı yasalardan dolayı ülkede Almanlardan sonra en büyük etnik bileşen Türklerdir.
Başkenti Berlin olan Almanya’nın diğer önemli şehirleri arasında Köln, Düseldorf, Bremen, Frankfurt, Hamburg, Münih vardır.
Resmi dili Almancadır ve ülkede hemen hemen herkesin ikinci dili İngilizce’dir.

 

Almanya’da yüksek lisans programlarının avantajları nelerdir?

Lisans eğitimlerinde de olduğu gibi Almanya’da yüksek lisans programları devlet üniversitelerinde Almanca ve İngilizce dillerinde sunulmakta, eğitim maliyetleri ise Alman devleti tarafından karşılanmaktadır. Kısacası Almanya’daki devlet üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi ücretsizdir. Özel üniversitelerde ise durum biraz farklılık göstermektedir. Özel üniversitelerdeki eğitim maliyetleri devlet üniversitelerinin aksine öğrenciye aittir.

 

Bölüm ve eğitim dili seçimi.

Almanya’da yüksek lisans programlarına başvuracak öğrenciler öncelikle bölüm konusundaki şartları göz önünde bulundurmalıdır. Öğrenciler lisans eğitimini hangi bölüm üzerine tamamladıysa, yüksek lisans programları için başvururken aynı bölüme yada alanıyla alakalı ve paralel bir bölüme başvurabilmektedir. Başka bir alandan mezun olan öğrencilerin MBA yada Business dalları üzerine yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencileri kabul eden Özel Business okulları mevcuttur. Bütçesel olarak eğitim ücretleri 13,000€ üzerinde bir maliyette olan bu özel üniversiteler ise İngilizce eğitim vermektedir. Öğrenciler alacakları eğitime göre Almanca eğitim için TestDAF, İngilizce eğitim için IELTS sınavlarından yeterli skor elde etmelilerdir.

 

Yüksek lisans programlarına kabul ve kontenjan sınırlaması

Alman eğitimi not sistemi puanlaması Türkiye’deki 4’lük sisteme göre değişiklik göstermektedir. Türk not sistemine göre 3.00 GPA ve üstü mezuniyet lisans not ortalaması öğrencilerin Almanca yüksek lisans programlarına başvurmaları için yeterli olacaktır. Master programlarının iki dili vardır. İngilizce dilinde sunulan yüksek lisans programlarında %95 oranında Alman öğrencilere, %5 civarında bir kontenjan da uluslar arası- yabancı öğrencilere tanınmaktadır. Bu düşük orandaki yüzdeye girebilmek için lisans mezuniyet not ortalamanız ne kadar yüksek olursa, programa kabul edilme olasılığınız doğru orantılı olarak artacaktır. Bazı okullar başvuru sırasında sizden referans mektubu talep edebilirler. Aynı zamanda başvurunuza mezun olduğunuz okuldan aldığınız transkripti eklemeniz istenecektir.

 

Almanya’da yüksek lisans eğitimi için ICES Turkey ile başvuru nasıl avantajlı hale gelir? ICES Turkey hizmetleri nelerdir?

Almanya’da eğitim almış, hem eğitim sistemini hem de vize sürecini yakından tanıyan danışmanlarımızın tecrübeleri doğrultusundaki yönlendirmeleriyle Almanya’ya hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi alan yüksek sayıda öğrencimiz bulunmaktadır. Üniversitelere başvuru ve vize başvurusunda eksiksiz evrak listesi ve vaktinde doğru hamlelerle sizi yönlendiren ICES Turkey danışmanları, başvurunuzun her adımında size destek olmaktadır. Almanya’da şartlı kabul belgesi dahil, Almanca hazırlık yılı, yurt ve aile yanı konaklama seçenekleri ile birlikte havaalanı karşılama hizmetleri ile ICES Turkey A’dan Z’ye size hizmet vermektedir.

 

 

ICES Turkey sıklıkla hangi üniversiteler için danışmanlık yapıyor?

Ices Turkey çok uzun yıllardır yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmakta olan bir firmadır. Yurt dışı eğitimi seçiminizin her adımında size doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. Ices Turkey Almanya’da master eğitiminin yanı sıra kıs süreli ve uzun süreli dil okulları, yaz okulları, sınav hazırlığı programları, sertifika programları, lisans eğitimi konularında da danışmanlık vermektedir. Aynı zamanda öğrenci vizenize başvuru yaparken de yol göstermektedir. Almanya’da danışmanlık yaptığımız üniversiteler;

EU Business School, Munich

1973 yılında kurulan AB Business School (AB), Barselona, Cenevre, Montreux, Münih ve online kampüsleriyle uluslararası bir okuldur. İşletme, uluslararası işletme, pazarlama, finans ve girişim bölümlerinde hizmet veren okulda lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. İngilizce olarak küçük ve dinamik sınıflar sağlamaktadır. Hem kampüste hem de online olarak Kuzey Amerika ve Avrupa akademik müfredatlarının en iyilerini uygulamaktadır. AB'nin küresel ağıyla birlikte iş eğitimine yaklaşımları öğrencileri günümüzün hızla gelişen ve küreselleşen iş dünyasında bir kariyer için hazırlar.

Cologne Business School

2000 yıldan fazla geçmişe sahip olan Cologne kenti, 1 milyondan fazla nüfusa sahip olmakla birlikte, sınırları içerisinde Cologne Business School’u da bulunduruyor. Ayrıca Cologne, büyüklük açısından Almanya’nın 4. şehri olma özelliğinide taşıyor. Cologne şehri Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’a çok yakın mesafededir. Fransa’nın başkenti Paris’e de kısa bir tren seyahati mesafesinde olan şehir, ziyaretçilerine çoklu kültürel yaşamı ve Avrupa’nın merkezinde olma imkanı sunuyor. Dünyanın dört bir yanından gelip, CBS’de buluşan öğrenci ve eğitimciler, Köln’de bulunan ana kampüste hep birlikte bilgi birikimlerini, fikirlerini ve yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyorlar.

New European College

Yeni Avrupa Koleji, Münih'te, teori ve pratik arasındaki hassas dengeye dayanan modern bir iş eğitimi sunan uluslararası bir işletme okuludur. İdaresi ve fakültesi, öğrencilere sadece öğrencinin geleceğine odaklanan bir eğitim deneyimi kazandırmaya kendini adamıştır.

Globe College

2006 yılında kurulan okul, Münih'te İrlanda ve Alman yaklaşımlarını eğitime birleştiren üçüncü düzey bir işletme fakültesi oluşturma vizyonuna sahip olarak başlamıştır. Bilim ve sanat dünyasını birleştirebilen öğrencileri geliştirmek amacında olan okul bu süreç içerisinde örgün akademik niteliklerine ek olarak; ayakları üzerinde durabilen, dinamik ortamlarda faaliyet gösterebilen, büyük insan becerilerine ve iletişim yeteneklerine sahip olan mezunlar yetiştirmiştir.

TU Munich

Münih Teknik Üniversitesi (TUM) Avrupa'nın en iyi üniversitelerinden biridir. Araştırma ve öğretim, gelecek vaat eden genç bilim adamlarının ışığında mükemmelliğe bağlıdır.
Üniversite ayrıca dünya çapında şirketler ve bilimsel kurumlarla güçlü bağlar kurmaktadır. TUM, Almanya'da bir Mükemmellik Üniversitesi olarak adlandırılan ilk üniversitelerden birisidir. Ayrıca, TUM düzenli olarak uluslararası sıralamada en iyi Avrupa üniversiteleri arasında yer almaktadır.

TU Clausthal

Clausthal Teknoloji Üniversitesi (CUT), güçlü bölgesel bağları olan uluslararası üne sahip bir kurumdur. Üniversite, birçok ulusal ve uluslararası şirket tarafından tanınan ve değer verilen güçlü bir kalite eğitimi geleneğine sahiptir. Clausthal Teknoloji Üniversitesi'nde araştırma ve eğitim şu anda Enerji ve Ham Maddeler, Doğal Bilimler ve Malzeme Bilimi, Ekonomi, Matematik, Bilgisayar Bilimi, Makine Mühendisliği ve Proses Mühendisliği üzerine odaklanmıştır.

Hochschule Cologne

TU Dresden

Almanya'daki en büyük Teknik Üniversitelerden ve Almanya'nın önde gelen ve en dinamik üniversitelerinden biridir. Beş okulda 18 fakülte ile tam müfredatlı bir üniversite olarak, geniş bir yelpazede 122 branş sunmaktadır ve geniş bir araştırma yelpazesini kapsamaktadır. Biyomedikal, Biyomühendislik, Malzeme bilimleri, Bilgi teknolojisi, Mikroelektronik, Enerji ve Çevre konularına odaklanan çalışmaları, Almanya'da ve tüm Avrupa'da örnek olarak kabul edilmektedir.

Martin Luther University of Applied Science

Saksonya-Anhalt eyaletindeki en büyük üniversite olarak, Martin Luther Üniversitesi Applied Science, eğitim programları ve ortak araştırma projelerinde dünyanın dört bir yanından 200'den fazla yüksek öğrenim kurumları ile işbirliği yapmaktadır.

RWTH Aachen

Zittau&Gorlitz University of Applied Science

Karlsruhe University, KIC

Humboldt Universite

11 Alman üniversitesinden biri olan Humboldt-Universität, Haziran 2012'de “Mükemmellik Üniversitesi” seçilmiştir. Uluslararası bir karşılaştırmada, Humboldt-Universität, Alman üniversitelerinin ilk on arasında yer alıyor. Buradaki bilim adamları, geleceğin sosyal olarak ilgili konularını ve zorluklarını araştırıyor ve bunları kamuyla paylaşıyorlar. Humboldt-Universität, tüm enerjisini mükemmel bir araştırma ve öğretim yeri olmaya yatırmaktadır. Amacı genç yetenekleri geliştirmek ve üniversite çerçevesi dışındaki toplumu ve ekonomiyi olumlu yönde etkilemektir.

TH Mittelhessen

HafenCity University, Hamburg

Yüksek lisans programları, ideal olarak, ilk profesyonel deneyimlerini kazandıktan sonra, seçtikleri çalışma alanı hakkında daha derinlemesine bilgi edinme ve kendi disiplinlerinde bağımsız olarak çalışmalarını sağlayan bir fırsat sunmaktadır. Bununla birlikte, HCU Hamburg'daki yüksek lisans derecesi öğrencileri, uzmanlık disiplinlerindeki araştırma süreçlerine ve genel üniversitenin entegre araştırma alanlarına katıldığı için, bilimsel bir kariyere hazırlık olarak da hizmet verebilirler. Okulun amacı, daha önce var olan disiplinlerin sınırlarını aşan ve böylece öğrencilerin kentsel ve bölgesel alanlarında bireysel ve hedefli bir şekilde yeni profesyonel alanlar açabilmelerini sağlayan çeşitli yüksek lisans programları sunmaktır.

TH Wildau

Ernst Abbe Hochschule Jena

Erfurt University

University of Rostock

Bugün, yaklaşık 14.000 öğrenci ve 2.933 personel (tıbbi bakım sektöründe: 2,926) ile, Rostock Üniversitesi neredeyse tüm bilimsel alanlara büyüleyici perspektifler sunmaktadır. Yaşam, Işık ve Madde / Denizcilik Sistemleri / Yaşlanma Bilimi ve Beşeri Bilimler / Bilgi - Kültür - Dönüşüm olmak üzere dört profil çizgisi ile Rostock Üniversitesi, doğal ve teknolojik bilimler, tıp, yaşam bilimleri, beşeri bilimler ve kültürel çalışmalar alanlarında mükemmel araştırma alanlarına sahiptir.

Universitat der Künste, Berlin

TH Brandenburg

Ayrıntılı bilgi için

Almanya Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!