İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Almanya Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

...
Almanya Yüksek Lisans
Almanya Yüksek Lisans

Yurtdışında eğitim alanında farklı seçeneklerden birisi olan Almanya özellikle teknik üniversiteler ve mühendislik eğitimi konusunda dünyada üst sıralardadır. Üniversite eğitiminin ardından yurtdışında yüksek lisansa başlamak isteyen adaylar için biraz Almanya’yı tanıyalım;

Almanya Amerika’dan sonra en çok göç alan ülkeler arasında yer alır. Uzun ve köklü bir tarihe sahip olan ülkenin 60’lı ve 70’li yıllarda işçilere yönelik çıkardığı yasalardan dolayı ülkede Almanlardan sonra en büyük etnik bileşen Türklerdir. 

Başkenti Berlin olan Almanya’nın diğer önemli şehirleri arasında Köln, Düsseldorf, Bremen, Frankfurt, Hamburg, Münih vardır.

Resmi dili Almancadır ve genel olarak kullanılan ikinci dili İngilizce’dir.

Almanya Yüksek Lisans Eğitimleri Hakkında

Alman eğitimi not sistemi puanlaması Türkiye’deki 4’lük sisteme göre değişiklik göstermektedir. Türk not sistemine göre 3.00 GPA ve üstü mezuniyet lisans not ortalaması öğrencilerin Almanca yüksek lisans programlarına başvurmaları için yeterli olacaktır. Master programlarının iki dili vardır. İngilizce dilinde sunulan yüksek lisans programlarında %95 oranında Alman öğrencilere, %5 civarında bir kontenjan da uluslararası- yabancı öğrencilere tanınmaktadır. Bu düşük orandaki yüzdeye girebilmek için lisans mezuniyet not ortalamanız ne kadar yüksek olursa, programa kabul edilme olasılığınız doğru orantılı olarak artacaktır. Bazı okullar başvuru sırasında sizden referans mektubu talep edebilirler. Aynı zamanda başvurunuza mezun olduğunuz okuldan aldığınız transkripti eklemeniz istenecektir.

Almanya Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

Almanya Master eğitimi 1.5-2 yıl arasında değişmektedir. Hukuk bölümü mezunu öğrencilerin tercih ettiği LLM gibi bölümlerde ise master programları 1 yıl sürmektedir. Almanya’da Yüksek Lisans programlarında İngilizce ve Almanca bölümlerin sayısı oldukça fazladır. Uluslararası öğrenciler için sınırlı kontenjan bulunmaktadır. Almanya’da eğitim alırken birçok makale yazmanız, kaynak araştırması yapmanız ve derste sunum yapmanız veya proje oluşturmanız gerekmektedir. Bu sebeple Almanya’da eğitim kolay değildir. Buna istinaden not ortalaması yüksek olan öğrencilerin yüksek lisans kabulü alması daha olasıdır.

Almanya Master Programı YÖK Denkliği

Almanya'da eğitim almayı düşünen Türk öğrenciler için önemli bir konu, Türkiye'de alınan diplomaların Almanya'da tanınmasıdır. Bu tanınma süreci, Türkiye'de eğitim almış öğrenciler için oldukça önemlidir ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yürütülür.

YÖK, Türk öğrencilerin Almanya'da yükseköğrenimlerine devam etmeleri için gerekli olan diplomaların ve notların tanınmasını sağlar. Almanya’daki üniversitelerin hemen hepsi YÖK denkliği sunmaktadır. Emin olmak için ICES Turkey danışmanlarından eğitim almayı düşündüğünüz üniversitenin YÖK denkliği olup olmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri

Almanya'daki kamu üniversiteleri, genellikle devlet tarafından finanse edilir ve bu nedenle öğrencilere ücretsiz eğitim fırsatları sunarlar. Bu, Türk öğrenciler için cazip bir seçenek olabilir, çünkü Türkiye’deki devlet üniversiteleri ile benzer bir şekilde öğrenciler sadece harç ücreti ödeyerek yüksek kaliteli eğitim alabilirler, fakat eğitim dili Almancadır. Almanya'da 300'den fazla üniversite ve yükseköğretim kurumu bulunmaktadır.

Öte yandan özel üniversiteler, Almanya'da daha fazla özgürlük ve öğrencilere daha fazla kişisel ilgi sunma eğilimindedirler. Daha küçük sınıflar, öğrencilere daha fazla fırsat ve özel destek sağlar. Bunun yanı sıra birçok özel üniversite, uluslararası öğrencilere İngilizce dilinde programlar sunar, böylece Almanca eğitimi almak istemeyen öğrenciler için ideal bir seçenektir. ICES Turkey olarak, özellikle özel üniversiteler konusunda gelişmiş danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. 

Almanya’nın en iyi devlet, özel ve teknik üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için ‘Almanya’nın En İyi Üniversiteleri’ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Almanya, uluslararası öğrenciler için bir dizi prestijli yüksek lisans programına ev sahipliği yapmaktadır. Bu programlar, hem akademik mükemmeliyeti hem de kariyer fırsatlarını birleştirir. İşte Almanya'da popüler olan bazı yüksek lisans programları:

 • Muhasebe ve Finans (Accounting and Finance)
 • Enerji Mühendisliği (Energy Engineering)
 • Medya Teknolojisi (Media Technology)
 • Ekonomi-Çift diploma (Double Master’s programme in Economics)
 • İletişim ve Bilişim Teknolojileri (Communication and Information Technology)
 • Dijital Mühendisliği (Digital Engineering)
 • Siyaset Bilimler-Çift diploma (Double MA Degree in Political Science)
 • Girişimcilik (Entrepreneurship)
 • Çevre Mühendisliği (Environmental Engineering)
 • Yönetim ve Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı (Management and Data Science)
 • Endüstri Yönetimi Yüksek Lisans Programı (Industrial Management)
 • Alman Hukuku Yüksek Lisans Programı (Master in German Law- LLM)

Almanya MBA Programları

 • Uluslararası Turizm Yönetimi MBA Program (MBA in International Tourism Management)
 • İşletme Yüksek Lisans Programı (MBA-Full-Time Master of Business Administration)
 • Enerji Yönetimi Yüksek Lisans Programı (Energy Management-MBA)
 • Yönetici Yüksek Lisans Programı (Executive MBA)
 • Finansal Yönetim Yüksek Lisans Programı (Financial Management-MBA)
 • Yenilenebilir Enerji ve Çevre Yönetimi Yüksek Lisans Programı (Renewable Energy and Environmental Management)
 • Uluslararası Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans Programı (International Healthcare Management-MBA)
 • Lojistik Yüksek Lisans Programı (Logistics-MBA)

Almanya Yüksek Lisans Bölüm ve Eğitim Dili Seçimi

Almanya’da yüksek lisans programlarına başvuracak öğrenciler öncelikle bölüm konusundaki şartları göz önünde bulundurmalıdır. Öğrenciler lisans eğitimini hangi bölüm üzerine tamamladıysa, yüksek lisans programları için başvururken aynı bölüme ya da alanıyla alakalı ve paralel bir bölüme başvurabilmektedir. Başka bir alandan mezun olan öğrencilerin MBA ya da Business dalları üzerine yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencileri kabul eden özel Business okulları mevcuttur. Öğrenciler alacakları eğitime göre Almanca eğitim için TestDAF, İngilizce eğitim için IELTS sınavlarından yeterli skor elde etmelilerdir.

Almanya Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları

Almanya yüksek lisans başvuru koşulları üniversiteye göre değişmektedir. Kabul ve başvuru süreleri hakkında detaylı bilgi almak ve sıkça sorulan soruların cevaplarını görmek isterseniz ‘Almanya Üniversite Başvurusu’ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Almanya Üniversitelerinde “NON-EU Applicants” yani Avrupa Birliği vatandaşları ile Türk öğrenciler için son başvuru tarihleri bazı üniversite ve bölümlerde fark edebilmektedir. Her zaman başvuru bitiş tarihlerinden önce başvurulmalı ve hangi bölümde okumak istediğinizi netleştirip gereklilikleri için bakmalısınız. Erken başvuru yaparak evraklarınızı üniversite başvuru bitiş tarihinden öncesine yetiştirme konusunda avantajlı olursunuz.

Genel anlamda Almanya üniversiteleri için başvuru bitiş tarihleri aşağıdaki gibidir.

Dönem

Tarih

Winter Semester

Bazı bölümler 30 Mart

Bazı bölümler 15 Temmuz

Summer Semester

15 Ocak

Almanya Yüksek Lisans Ücretleri

Almanya'da eğitim ücretleri, her ne kadar devlet üniversitelerinde ücretsiz olsa da eyaletlere ve üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, Almanya'da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için farklı ücret politikaları vardır. Almanya’da üniversite, bölüm, eyalet veya şehire göre ortalama eğitim ücretleri, buna ek olarak burs imkanları, yaşam ve konaklama masrafları gibi konularda detaylı bilgilere sizler için hazırladığımız ‘Almanya Üniversite Fiyatları’ sayfamızdan ulaşabilir, aklınıza takılan soruları ise 444 22 03 numaralı hattımızdan bizi arayarak sorabilirsiniz.

Almanya’da Yüksek Lisans Programlarının Avantajları

Lisans eğitimlerinde de olduğu gibi Almanya’da yüksek lisans programları devlet üniversitelerinde Almanca ve İngilizce dillerinde sunulmakta, eğitim maliyetleri ise Alman devleti tarafından karşılanmaktadır. Kısacası Almanya’daki devlet üniversitelerinde birçok üniversitede yüksek lisans eğitimi ücretsizdir. Özel üniversitelerde ise durum biraz farklılık göstermektedir. Özel üniversitelerdeki eğitim maliyetleri devlet üniversitelerinin aksine öğrenciye aittir. Almanya’da Almanca eğitim alarak mezun olduğunuzda ya da İngilizce eğitim alıp Almanca öğrendiğinizde iş bulma şansınız daha fazladır. Ayrıca Almanya’da yüksek lisans mezunu olduktan sonra 18 ay iş bulma ve çalışma izni verilmektedir.

Almanya Yüksek Lisans Vizesi

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için gözden kaçan fakat çok kritik bir konu bloke hesap uygulamasıdır. Almanya’da öğrenci vizesi sürecine girmek için öğrencilerden yetkili bir Alman bankasında bloke hesabı açması ve bu hesapta minimum 11.400 EUR parayı bloke olarak göstermesi istenmektedir. Bloke hesap gösteremeyen öğrenciler için Almanya’dan birisinin sponsor olması gerekmektedir. Almanya vizesinin sonucunun açıklanması çok uzun sürmekte özellikle yaz ve Eylül-Ekim döneminde üniversitelerin başlangıç tarihi olması sebebiyle vize açıklanma süresi minimum 2 ay sürmektedir. Almanya bloke hesap açtırma işlemleri ve konsolosluk vize randevusuna gidiş ve tüm süreci hesaplarsak okul başlangıç süresinden en az 2-3 ay önceden vize işlemlerine başlamak gerekmektedir. Detaylı bilgi için Almanya öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ICES Turkey Almanya Master Danışmanlığı

Almanya’da eğitim almış, hem eğitim sistemini hem de vize sürecini yakından tanıyan danışmanlarımızın tecrübeleri doğrultusundaki yönlendirmeleriyle Almanya’ya hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi alan yüksek sayıda öğrencimiz bulunmaktadır. Üniversitelere başvuru ve vize başvurusunda eksiksiz evrak listesi ve vaktinde doğru hamlelerle sizi yönlendiren ICES Turkey danışmanları, başvurunuzun her adımında size destek olmaktadır. Almanya’da şartlı kabul belgesi dahil, Almanca hazırlık yılı, yurt ve aile yanı konaklama seçenekleri ile birlikte havaalanı karşılama hizmetleri ile ICES Turkey A’dan Z’ye size hizmet vermektedir. Almanya’da danışmanlık yaptığımız üniversitelerden bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

Seçeceğiniz yüksek lisans programına göre eğitim süresi 1,5-2 yıl arasında değişmektedir.
Almanya üniversitelerinin birçoğu dünya sıralamalarında ilk 1000'de yer alır ve ilk 1000'de bulunan bu okulların YÖK denkliği vardır.
Akademik ortalamanız ve dil yeterliliğiniz okullar için önemlidir. Not ortalamanızın genel olarak 3.0 ve üstü olması beklenirken eğitimi İngilizce alacaksanız eğer minimum IELTS 6.5, Almanca alacaksanız eğer C1 seviyesinde Almanca beklenir. Bunun dışında MBA gibi bazı programlarda iş tecrübesi istenebilir.
Eğitim alacağınız dile göre istenen not ortalamaları değişmektedir. Eğitim diliniz Almanca ise 2.70 ortalama ile bölümlere başvuru yapabilirsiniz. Ancak eğitim diliniz İngilizce ise bölüm sayılarının ve bölümlerde açılan kontenjanların azlığı nedeni ile bizim önerimiz 3.0 ve üzeri ortalamaların başvuru yapmasıdır.
Kış döneminde başlayacak programlar için başvuracağınız okul ve bölüme göre 30 Mart- 15 Temmuz arası başvuru bitiş tarihleri vardır. Yaz döneminde başlayan programların ise genel son başvuru tarihi 15 Ocak'tır.
MBA programları hem devlet üniversiteleri hem de özel kurumlar olan Business Schoollar bünyesinde verilmektedir. Her okul bünyesinde verilen MBA programının içeriği farklı olmakla beraber genel olarak İşletme Yönetimi, Inovasyon ve Bilgi Sistemleri üzerinedir. Programlarda genel olarak minimum 2 yıllık iş tecrübesi istenmektedir.
Yüksek lisans eğitimi sırasında öğrencilerin haftada 20 saati ve yılda 120 iş gününü aşmamak şartıyla Almanya’da çalışma hakkı vardır.
Almanya eğitim kalitesi sayesinde birçok okul ve ülke tarafından saygınlık gören ülkelerden biridir. Almanya'da yer alan birçok üniversite dünya sıralamalarında iyi yerlerdedir. Bunun dışında devlet üniversitelerinde eğitimler ücretsizdir, yıllık €1000 civarında bir eğitime katkı payı ödemeniz yeterlidir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste