Kanada İle İlgili Genel Bilgiler

Yurtdışında üniversite eğitimi alanında en çok tercih edilen seçeneklerden birisi de Kanada’dır. Yurtdışında üniversite okuma fırsatını kaçıran adaylar sertifika ve diploma dışında daha akademik içeriğe sahip olan Kanada’da master eğitimi alabilmek için hala geç kalmış değiller. Üniversite eğitiminin ardından yurtdışı yüksek lisans programına başlamak isteyen adaylar için biraz Kanada’yı tanıyalım;

Kanada Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde bulunur. Doğal güzellikleriyle ve gelişmiş ekonomisiyle tanınan Kanada, dünyanın yüzölçümü açısından en büyük 2. ülkesidir. Ottowa başkentidir. Ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Resmi dili hem İngilizce hem de Fransızcadır. Para birimi ise Kanada Doları’dır.

 

Kanada Eğitim Sistemi Nasıldır?

Times Higher Education ve QS dünya sıralamalarına göre dünyanın akademik başarı sağlayan en prestijli üniversitelerinin yer aldığı ülkelerden biri Kanada’dır, bu nedenle uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir ülkedir. Kanada eğitim sistemi ve ülkenin yönetilme şeklinden dolayı da farklılık gösterir. Müfredat olarak diğer ülkelerden farklılık gösterdiği gibi kendi eyaletleri arasında bile belli başlı farklılıklar mevcuttur. Kanada’da eğitimin dünya üzerinde en sistematik eğitim sistemlerinden biri olduğu söylenebilir. Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin almış olduğu diplomalar dünya genelinde kabul edilmektedir. Kanada’da eğitim almayı tercih ederek Kanada yüksek lisans programına katılan ve üniversitelerden diploma alan öğrencilerin Türkiye’de YÖK denkliği olacaktır.

Kanada’da eğitimin her seviyesi ciddiye alınan ve dikkatle yürütülen bir konudur. Kültürel açıdan oldukça gelişmiş olan ülkede konuşulan iki dil; İngilizce ve Fransızca da eğitim almak mümkündür. Bu nedenler ve daha birçoğu dikkate alındığında yurtdışında master programları için Kanada oldukça ideal bir nokta haline gelmektedir.

 

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi İçin Neler Gerekli? Başvuru ve Kabul Koşulları Nelerdir?

Yurtdışında üniversite eğitimi, özellikle yurtdışında master dendiğinde Amerika’da yüksek lisans veya İngiltere’de yüksek lisans seçeneğinin yerini alan ülkelerden Kanada’nın Dünya sıralamalarındaki en prestijli üniversitelerinden birinde yüksek lisans eğitimi almak için iyi bir üniversite hayatından fazlası gerekmektedir. Master eğitiminiz için tercih edilen üniversitelere başvururken başvuru ve kabul koşulları olarak öğrencilerden minimum 3.00 GPA (not ortalaması) beklentisi içerisinde olan Kanada yüksek lisans programlarında başarılı olabilmek için de akademik seviyede İngilizce bilgisine sahip olmanızı talep etmektedir. Yurtdışında üniversite başvurusu öncesinde IELTS ve TOEFL dil yeterlilik sınavlarında her üniversitenin belirlemiş olduğu ve her program için farklılık gösteren taban puanı tutturamayan veya İngilizcesini yeterli görmeyip hazırlık eğitimi almak isteyen öğrenciler Kanada’da eğitimin bir parçası olan Pathway programı ile yüksek lisans eğitimi öncesinde İngilizce hazırlık yılını başarıyla tamamlayarak eğitimlerini alabilirler. Pathway programları dil okulu aracılığıyla alınabileceği gibi Kanada’daki üniversitelerin kendi bünyesinde de verilebilen programlar vardır. Bazı üniversite ve kolejler İngilizce seviyesi belirli seviyede olan ve daha kısa hazırlık ihtiyacı duyan öğrencilere yaz okullarında İngilizce eğitimi verebilmektedir. Yaz okullarında eğitim alan öğrenciler sonrasında kabul aldıkları programlara devam edebilmektedir. Yüksek lisans programlarına kabul sürecinde öğrencilerden özgeçmişleri ve bir önceki yüksek öğrenim kurumundan aldıkları referans mektubu talep edilmektedir. Master eğitiminiz için referansı veren akademisyenin, öğrenci ile olan akademik ilişkisi ve öğrencinin başarılarını, bu bölümün neden ve nasıl öğrenciye katkısı olacağını belirtmesi istenmektedir. Diğer adaylar arasından sıyrılıp başvurulan programa kabul edilmek için referans mektubunun yanı sıra niyet mektubu da büyük rol oynamaktadır. Öğrenciler mektupta neden Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak istediklerini, eğitimini almak istedikleri bölümü ne sebeple tercih ettiklerini belirtmelidir.

 

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimlerinin Süresi Nasıldır?

Kanada’da yüksek lisans eğitimleri genellikle 2 yıllık programlardır. Kanada’da MBA eğitimi 1 yıl sürmekte ve bu eğitimi isteyen öğrenciler mezuniyet sonrasında Kanada’da çalışma iznine sahip olmaktadır. Kanada’da eğitimin avantajlarından biri olarak öğrenciler dil okulu veya üniversite bünyesinde aldıkları İngilizce hazırlık yılı dışında kalan eğitim süresi boyunca yasal prosedürleri yerine getirdiği takdirde yabancı öğrencilere sunulan haftada 20 saate kadar yarı zamanlı olarak çalışma hakkından faydalanabilir. Öğrenci dilerse staj programı bulabilir ve bu firmada staja da eş zamanlı başlayabilir. Bu gibi hak ve fırsatlar öğrencilerin mezuniyet öncesi iş tecrübesi kazanmasını sağlamaktadır. İş tecrübesini kazanan öğrenciler mezuniyet sonrasında yapacakları iş başvurularında da daha avantajlı konuma gelmektedir. Kanada’da yüksek lisans master programları uluslararası öğrenciler için oldukça fazla kapı açmaktadır.

 

Kanada’da Danışmanlık Yaptığımız Üniversitelerden Bazıları

Carleton University

Resmi bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Tarihi Rideau Kanalı'nın yanında yer alan Algonquin topraklarındaki Carleton Üniversitesi, 1942 yılında İkinci Dünya Savaşı'ndan dönen gazilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere toplum tarafından kurulmuştur.
Carleton kendini;
Araştırma, öğretim ve öğrenmede inovasyon için çalışıyoruz.
Ülkenin başkenti Ottawa'daki konumumuz bizi dünyaya bağlar.
Sınıfta uygulamalı eğitimleri teşvik ederiz.
Mükemmel öğrenci desteği sunuyoruz şeklinde tanımlar.

 

University of Guelph


Guelph Üniversitesi'nin araştırmaları hayatı iyileştirir. Üniversite keşfediyor, yenilik yapıyor, icat ediyor, eğitiyor; sürdürülebilir yaşamın ekosistemini koruyan ve aydınlatan çözümler üretmek için doğal, yapay ve sosyal sınırları aşan yeni bilgiler yaratıyor.

 

University of Toronto

1827'de kurulan Toronto Üniversitesi, Kanada'nın önde gelen öğrenme, keşif ve bilgi oluşturma kurumu haline gelmiştir. Dünyanın en büyük araştırma üniversitelerinden birisi olmuştur. Öğrencileri, çok disiplinli eğitim ve araştırma fakültesi, mezunlar ve ortak ağı aracılığıyla önde gelen liderler ile öğrenme ve çalışma fırsatı yakalamaktadır.
560,000'den fazla mezunun fikirleri, yenilikleri ve eylemleri dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmaya devam etmektedir. Kabul koşullarının oldukça zorlayıcı olduğu söylenebilir.

 

Mcgill University

Yaklaşık 300 bina, 40.000 öğrenci, 250.000 mezun ve dünyanın dört bir yanına ulaşan prestijiyle tanınan McGill, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında bir yer edinmiştir.

 

University of British Columbia – UBC

British Columbia Üniversitesi, dünyanın en iyi 40 üniversitesi arasındadır. Girişimci bakış açısı öğrencileri, personeli ve fakülteyi kongreye zorlamak, keşfe öncülük etmek ve yeni öğrenme biçimlerini keşfetmek için teşvik eder. UBC'de cesur düşünceye, dünyayı değiştirebilecek fikirlere dönüşecekmişçesine yer verilir.

 

University of Ottawa

Ottawa Üniversitesi, dünyanın en büyük iki dilli (İngilizce-Fransızca) üniversitesidir. Sosyal bilimler, sağlık, mühendislik, bilim ve beşeri bilimlerdeki ilerlemeleri uOttawa'yı öğrenmek, büyütmek ve mükemmelleştirmek için eşsiz bir yer haline getirmektedir.

 

 

Trent University

Kanada'nın en iyi üniversitelerinden biri olan Trent Üniversitesi, kişisel, amaca yönelik ve dönüştürücü olan etkileşimli öğrenme idealine dayanmaktadır. Eğitim, araştırma ve öğrenci memnuniyetinde liderlik için ulusal olarak tutarlı bir şekilde tanınan Trent, ülkenin dört bir yanından ve dünyanın her yerinden mükemmel öğrencileri çekmektedir.

 

University Canada West

University Canada West, Vancouver'ın kalbinde yer alan çağdaş ve bağımsız bir üniversitedir. 2004 yılında kurulan UCW, Ticaret Lisansı, İşletme İletişimi Lisans ve İşletme Yüksek Lisansı gibi çeşitli kariyer odaklı programlar sunmaktadır. Kurslar Vancouver şehir merkezindeki kampüste ve internette de sunulmaktadır. Çevrimiçi kurslar sunmak, eğitimde esnekliği beraberinde getirmektedir ve bu sayede, bazı sebeplerden ötürü kampüse gelemeyen öğrencilere yeterlilik kazanma şansına sahip olmalarına izin vermektedir.

 

Ryerson University

1948’de İkinci Dünya Savaşı sonrasında kolej olarak eğitim hayatına başlamış, 1993’te resmi olarak üniversite statüsüne ulaşmıştır. 43,00 öğrenciye sahip okul Ontario’nun en çok başvurulan üniversiteleri arasındadır. 100’den fazla lisans ve yüksek lisans bölümüne sahiptir ve dünya çapında 37 ülkede 133 üniversite ile anlaşma sağlayarak öğrencilere uluslararası alanda eğitim şansı da sunmaktadır.

 

Simon Fraser University

Simon Fraser Üniversitesi, 1965 yılından bu yana Vancouver, Burnaby ve Surrey deki kampüsleriyle 30.000 öğrenci, 6.500 fakülte ve personel , 130.000 mezunu ile Kanada’nın önde gelen ve en köklü üniversitelerinden birisidir.
Ünlü Kanadalı mimarlar Arthur Erickson ve Geoffrey Massey, Burnaby Kampüsünü öğrenciler ve araştırmacılar arasındaki branşlar arası teması teşvik etmek için tasarlamışlardır. 
50 yaşın altındaki 100 dünya üniversitesinin Times Higher Education listesinde yer alan SFU, dünyanın en büyük üniversite spor derneği olan National Collegiate Athletic Association'ın ilk Kanadalı üyesidir.

 

University of Manitoba

 

University of Victoria

Victoria Üniversitesi, 20.000'den fazla öğrenci için yenilikçi programlar sunmaktadır. Dinamik, uygulamalı öğrenme, hayati bir etki yaratan araştırmalar ve Kanada'nın en olağanüstü akademik ortamında keşif ve yenilikçilik, başka hiçbir yerde bulunamayan bir keskinlik sağlar.

 

Alberta University

UAlberta, dünyanın en iyi 100 üniversitesinden birisidir ve 500'den fazla yüksek lisans programına, 200 lisans programına ve 450 aktif öğrenci grubuna ev sahipliği yapan Top 5 Kanada üniversitesidir.

 

Western University

1878’de kurulan üniversite 1881’de sanat, teoloji, hukuk ve medikal alanlara ilk öğrencilerini alarak eğitime başlamıştır. 32,000’i aşkın öğrenci sayısı ve 11 fakültesi ile hem Kanadalı hem de uluslararası öğrenciler için oldukça çekici bir yüksek öğrencim kurumudur.

 

Waterloo University

Waterloo Bölgesi'nin kalbinde, ön safında yer alan University of Waterloo, dünyayı değiştiren araştırmalara ve ilham veren öğretime ev sahipliği yapmaktadır. Büyüyen küresel ortaklık ağının merkezinde yer alan Waterloo, endüstriyle ve disiplinler, kurumlar ve topluluklar arasında köprü kurarak geleceği şekillendirmeyi hedeflemektedir.

 

ICES Turkey Sıklıkla Hangi Üniversiteler İçin Danışmanlık Yapıyor?

ICES Turkey yurtdışı eğitim danışmanlık uzun süredir eğitim danışmanlığı yapmakta olan bir firmadır. Yurt dışı eğitimi seçiminizin her adımında size doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. Eğitim ücretleri, üniversitelerin başvuru süreçleri ve fiyat listesi (üniversite ve dil okulları fiyatları) için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Kanada’da konaklama konusunda da danışmanlarımız yönlendirme yapmaktadır. Konaklama seçeneğinde genellikle yurtlar tercih edilirken öğrenciler dilerse kendi ayarlamalarını da yapabilmektedir.

ICES Turkey yurtdışı eğitim danışmanlık Kanada’da master eğitiminiz dışında yurtdışında dil eğitimi, kısa süreli ve uzun süreli dil okulu (Kanada dil okulları, Amerika dil okulları, Avustralya dil okulları, Yeni Zelanda dil okulları, İrlanda dil okulları, Almanya’da dil okulları, İspanya’da dil okulları, Fransa dil okulları, İtalya’da dil okulları, Malta dil okulları, Güney Afrika dil okulları), yaz okulları, sınav hazırlığı programları, sertifika ve diploma programları, lise eğitim programları ve niyet mektubunda da size yardımcı olabilir. Özellikle niyet mektubunda belirtilen ayrıntılar (kabul şartlarında belirtilen detayların niyet mektubunda yazılanlarla eş olması, kabul şartlarında yanlışlık olmaması ve bunun doğru yansıtılması) vize sürecinde oldukça önem taşıdığı için niyet mektubunda deneyimli danışmanlardan destek almak önemlidir. ICES Turkey yurtdışı eğitim danışmanlık aynı zamanda öğrenci vizesi başvurusu yaparken de yol göstermektedir. Vize bilgileri öğrencilere başvurularıyla beraber verilmektedir.

Programlar hakkında detaylı bilgi almak için buradan bilgi istek formu doldurabilir veya online randevu sistemimizden randevu alabilirsiniz. Telefonla iletişime geçmek için 444 2203’ü arayabilirsiniz. 

Ayrıntılı bilgi için

Kanada Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!