İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Kanada Yüksek Lisans

Kanada Yüksek Lisans

...
Kanada Yüksek Lisans

Kanada özellikle son beş yılda uluslararası öğrencilerin eğitim almak için en çok tercih ettiği ülkelerden birisi olmuştur. Gerek Amerika’ya olan yakınlığı, gerek göçmenlik anlamında sunduğu yollar, Kanada bugün hala her sene onlarca milletten binlerce öğrenciyi yüksek lisans ve lisansüstü sertifika, diploma gibi programlarda ağırlamaktadır. Üniversite eğitimini Kanada’da almak isteyen öğrenciler için biraz Kanada’yı tanıyalım;

Kanada Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde bulunur. Doğal güzellikleriyle ve gelişmiş ekonomisiyle tanınan Kanada, dünyanın yüz ölçümü açısından en büyük 2. ülkesidir. Ottowa başkentidir. Ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Resmi dili hem İngilizce hem de Fransızcadır. Para birimi ise Kanada Doları’dır.

Youtube Video Resmi sSI8dM1_utM

Kanada Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

Times Higher Education ve QS dünya sıralamalarına göre dünyanın akademik başarı sağlayan en prestijli üniversitelerinin yer aldığı ülkelerden biri Kanada’dır, bu nedenle uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir ülkedir. Kanada eğitim sistemi ve ülkenin yönetilme şeklinden dolayı da farklılık gösterir. Müfredat olarak diğer ülkelerden farklılık gösterdiği gibi kendi eyaletleri arasında bile belli başlı farklılıklar mevcuttur.

Eğitim genellikle 2 yıldır. Kanada’da eğitimin dünya üzerinde en sistematik eğitim sistemlerinden biri olduğu söylenebilir. Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin almış olduğu diplomalar dünya genelinde kabul edilmektedir. Kanada’da eğitim almayı tercih ederek Kanada yüksek lisans programına katılan ve üniversitelerden diploma alan öğrencilerin Türkiye’de YÖK denkliği olacaktır.

Kanada’da eğitimin her seviyesi ciddiye alınan ve dikkatle yürütülen bir konudur. Kültürel açıdan oldukça gelişmiş olan ülkede konuşulan iki dil; İngilizce ve Fransızca da eğitim almak mümkündür. Bu nedenler ve daha bir çoğu dikkate alındığında yurtdışında master programları için Kanada oldukça ideal bir nokta haline gelmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları

Yurt dışında üniversite eğitimi, özellikle yurt dışında master dendiğinde Amerika’da yüksek lisans ve ya İngiltere’de yüksek lisans seçeneğinin yerini alan ülkelerden Kanada’nın Dünya sıralamalarındaki en prestijli üniversitelerinden birinde yüksek lisans eğitimi almak için iyi bir üniversite hayatından fazlası gerekmektedir.

Master eğitiminiz için tercih edilen üniversitelere başvururken başvuru ve Kabul koşulları olarak öğrencilerden minimum 3.00 GPA (not ortalaması) beklentisi içerisinde olan Kanada yüksek lisans programlarında başarılı olabilmek için de akademik seviyede İngilizce bilgisine sahip olmanızı talep etmektedir.

Yurtdışında üniversite başvurusu öncesinde IELTS ve TOEFL dil yeterlilik sınavlarında her üniversitenin belirlemiş olduğu ve her program için farklılık gösteren taban puanı tutturamayan ve ya İngilizcesini yeterli görmeyip hazırlık eğitimi almak isteyen öğrenciler Kanada’da eğitimin bir parçası olan Pathway programı ile yüksek lisans eğitimi öncesinde İngilizce hazırlık yılını başarıyla tamamlayarak eğitimlerini alabilirler.

Pathway programları dil okulu aracılığıyla alınabileceği gibi Kanada’daki üniversitelerin kendi bünyesinde de verilebilen programlar vardır. Bazı üniversite ve kolejler İngilizce seviyesi belirli seviyede olan ve daha kısa hazırlık ihtiyacı duyan öğrencilere yaz okullarında İngilizce eğitimi verebilmektedir. Yaz okullarında eğitim alan öğrenciler sonrasında kabul aldıkları programlara devam edebilmektedir.

Yüksek lisans programlarına kabul sürecinde öğrencilerden özgeçmişleri ve bir önceki yüksek öğrenim kurumundan aldıkları referans mektubu talep edilmektedir. Master eğitiminiz için referansı veren akademisyenin, öğrenci ile olanak akademik ilişkisi ve öğrencinin başarılarını, bu bölümün neden ve nasıl öğrenciye katkısı olacağını belirtmesi istenmektedir.

Diğer adaylar arasından sıyrılıp başvurulan programa kabul edilmek için referans mektubunun yanı sıra niyet mektubu da büyük rol oynamaktadır. Öğrenciler mektupta neden Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak istediklerini, eğitimini almak istedikleri bölümü ne sebeple tercih ettiklerini belirtmelidir. Genel liste aşağıdaki gibidir:

 • Not ortalaması GPA 3.0+
 • IELTS 6.5+
 • Kuvvetli bir CV

Kanada Yüksek Lisans için Gereken Not Ortalaması

Kanada yüksek lisans programına gidebilmek için öğrencilerin lisans not ortalamalarının 4.0 üzerinden 3.0 ve üzeri olması beklenmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Başvuru Dönemi ve Tarihleri

İlk Başvurular

2.Round Başvurular

Kasım-Şubat Başı

Şubat-Nisan (kontenjana bağlıdır)

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimlerinin Süresi Nasıldır?

Kanada’da yüksek lisans eğitimleri genellikle 2 yıllık programlardır. Kanada’da MBA eğitimi 1 yıl sürmekte ve bu eğitimi isteyen öğrenciler mezuniyet sonrasında Kanada’da çalışma iznine sahip olmaktadır.

Kanada’da eğitimin avantajlarından biri olarak öğrenciler dil okulu veya üniversite bünyesinde aldıkları İngilizce hazırlık yılı dışında kalan eğitim süresi boyunca yasal prosedürleri yerine getirdiği takdirde yabancı öğrencilere sunulan haftada 20 saate kadar yarı zamanlı olarak çalışma hakkından faydalanabilir.

Öğrenci dilerse staj programı bulabilir ve bu firmada staja da eş zamanlı başlayabilir. Bu gibi hak ve fırsatlar öğrencilerin mezuniyet öncesi iş tecrübesi kazanmasını sağlamaktadır. İş tecrübesini kazanan öğrenciler mezuniyet sonrasında yapacakları iş başvurularında da daha avantajlı konuma gelmektedir. Kanada’da yüksek lisans master programları uluslar arası öğrenciler için oldukça fazla kapı açmaktadır.

Youtube Video Resmi IFm4brC5XvQ  

Kanada Master Programı YÖK Denkliği

Kanada’daki üniversitelerin akademik başarıları baz alınarak ve dünya listelerindeki sıralamalarına bakıldığında çoğunlukla ilk 200’de yer alan üniversiteler göze çarpıyor. QS ve Times Higher Education listelerinde ilk 1000’de yer alan üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Kanada’da bir çok üniversiteden alacağınız üniversite diploması YÖK onaylı olacaktır ve dünyadaki bir çok ülke tarafından tanınacaktır.

Kanada Yüksek Lisans Bölümleri ve Programları

Kanada üniversiteleri bölüm açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

 • Mimarlık
 • Mühendislik alanları
 • Mekatronik
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri ve Yazılım (Computer Science)
 • Ekonomi, Ekonometri, İşletme (Economics, Quantitative Economics – Business and Management)
 • Sosyal Bilimler – Psikoloji – Sosyoloji
 • Biyoloji, Biyomedikal, Biyoteknoloji 
 • Uzay – Uçak Müh.
 • Sanat 
 • Tasarım
 • Görsel Sanatlar

Ve dahası için lütfen üniversite sayfalarını kontrol ediniz.

Kanada Yüksek Lisans

Kanada MBA Programları

 • University of Toronto
 • University of Western Ontario
 • McGill University
 • York University
 • Queen’s University
 • University of British Columbia
 • Alberta School of Business
 • McMaster University
 • Ryerson University
 • University of Calgary
 • Brock University
 • Simon Fraser University
 • Wilfrid Laurier University
 • University of Manitoba
 • Dalhousie University
 • University of Ottawa
 • Carleton University

Kanada Yüksek Lisans Ücretleri

Kanada’da lisans, yüksek lisans, sertifika ve diploma eğitimleri için farklı ücret politikaları vardır. Üniversite, bölüm, eyalet veya şehire göre ortalama eğitim ücretleri, buna ek olarak burs imkanları, yaşam ve konaklama masrafları gibi konularda detaylı bilgilere sizler için hazırladığımız ‘Kanada Üniversite Fiyatları’ sayfamızdan ulaşabilir, aklınıza takılan soruları ise 444 22 03 numaralı hattımızdan bizi arayarak sorabilirsiniz.

ICES Turkey Kanada Master Danışmanlığı

ICES Turkey Kanada’da ofisi ve bünyesinde Kanada’da eğitim konusunda uzmanlaşmış danışmanları bulunan, birçok öğrenciye Kanada’da yüksek lisans okuma hayalleri için yardımcı olan bir kurumdur. Öğrencilerin istekleri ve yeterlilikleri dikkate alınarak master programlarında detaylı danışmanlık sağlayan ICES Turkey ekibinden bilgi almak için 444 22 03’ü arayabilir, burayı tıklayarak bilgilendirme almak için form doldurabilir ve ya buraya tıklayarak danışmanlarımızdan online randevu alabilirsiniz.

Kanada Master Yorumları ve Görüşleri

ICES Turkey ile yurtdışı eğitim programlarına katılan öğrencilerin yorumlarını okumak için burayı tıklayarak öğrenci yorumları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kanada'da yer alan yüksek lisans eğitimleri genellikle 2 yıldır.
Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer alan Kanada üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır.
Master eğitiminizi Kanada'da tamamlayabilmeniz için sizden istenen ortalama minimum 3.0'dır. Bunun dışında İngilizce seviyenizi göstermek için IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan bir sınav skoru sunmanız gerekmektedir. Sizden istenen skor minimum IELTS 6.5 olacaktır ancak seçeceğiniz bölüme göre farklılık gösterebilir.
MBA programı sunan okullardan bazıları; University of Canada West, University of Toronto, University of Western Ontario, McGill University, York University, Alberta School of Business, Ryerson University, Brock University, Simon Fraser University, Carleton University.
Başvuru tarihleri okullara bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber genel olarak Kasım- Şubat arası süreçtedir. Kontenjanların dolmama durumuna göre bazı okullar ikinci başvuruları açabilir böyle bir durumda başvurular Şubat- Nisan arası süreçte devam eder.
Kanada'da master programalrı için okulların istediği not ortalaması minimum 3.0'dır.
Dünya sıralamasında ilk 150 içinde yer alan Kanada üniversiteleri; University of Toronto, McGill University, University of British Columbia, Universite de Montreal, University of Alberta ve McMaster University.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste