Avustralya, ülkemizden olan uzaklığına rağmen birçok öğrencinin tercih ettiği eğitim kalite seviyesi yüksek ülkelerin başında gelir. Öğrencilerin interaktif staj tecrübesiyle çalışma hayatına kolay atıldığı, yaşam standartlarının yüksek olduğu, uluslararası öğrencilerin eğitim hayatına önemli katkılar yapabildiği bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.
Dünyanın en iyi üniversiteleri listelerine bakıldığında ilk 100’e giren 7 Avustralya üniversitesi vardır. Dünyanın en öğrenci dostu 30 şehrinden 5’i yine Avustralya’da bulunurken buradaki yabancı öğrenci sayısının 2.5 milyonu görmüş olması da bu durumu en iyi şekilde açıklıyor.

Avustralya’da eğitim maliyetleri yaklaşık olarak 16.000AUD ve 35.000AUD arasında değişmektedir. Kolejlerde maliyetler biraz daha düşük olup, yüksek standarttaki ve ilk 100 sıralamasında bulunan üniversitelerde fiyatların biraz daha yüksek olması beklenebilir. Seçeceğiniz şehir yaşam giderleri için çok önem taşımakta olup yılda yaklaşık 12.000-18.000AUD gibi bir gider bekliyor olmalısınız. Avustralya’nın en avantajlı noktalarından biri ise öğrencilerin öğrenci vizesi ile haftada 20 saat çalışma izninin olmasıdır. Saatlik öğrenci maaşları(part time) genelde 12-18AUD arasında değişmektedir.

 

Avustralya’da üniversite okumanın avantajları nelerdir?

Avustralya’da üniversite eğitimi gören öğrenciler interaktif ve çalışma hayatının içinde bir düzene girerler. Öğrenciler haftada 20 saatlik yaasal çalışma izinlerini İngilizce’nin ana dil olması avantajını da kullanarak rahatlıkla değerlendirebilmektedir. Avustralya üniversiteleri dünyaca ünlüdür ve prestijlidir, buraya yapılan yatırım gelecekte öğrencilerin dünya vatandaşı olma hayallerini gerçekleştirmeleri ve dünyanın her yerinde kariyerlerine atılmalarına olanak sağlamaktadır.
Avustralya’da üniversite eğitimi neden tercih edilmeli?
Avustralya üniversitelerinin tercih edilmesi için en başta gelen sebepler kariyer olanakları, yasal çalışma izinleri, mezuniyet sonrası kalma imkanı gibi mesleki amaçların yanı sıra dünyaca prestiji çok yüksek olan ve sıralamarda işletme, mühendislik, sosyal bilimler gibi alanlarda ilk 100’e giren üniversitelerde eğitim alma imkanlarıdır.

 

Avustralya üniversitelerinin kabul şartları nelerdir?

Avustralya’da iyi seviyede üniversitelere girebilmek için öğrencilerin genellikle %70 üzerinde bir not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Dil yeterliliklerini kanıtlamak için ise IELTS sınavından 6.5 ve üstü bir puan veya TOEFL IBT sınavından 90 ve üstü bir puan vermeleri gerekmektedir. Bir çok üniversite özellikle eğitim görülecek programa göre de bazı gereklilikler şart koşmaktadır. Öğrencinin iyi bir motivasyon mektubu ile kendisini anlatabilmesi önem taşımaktadır.

 

Avustralya’da yaşam ve sosyal hayat nasıldır?

Avustralya, Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane, Gold Coast gibi harika doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu şehirlere ev sahipliği yapmaktadır. Müthiş bir kıta genişliğine sahip olan bu ülkede öğrencilerin sanat,spor ve eğlence hayatına dair mükemmel olanakları vardır.
Avustralya’da şehirden şehire değişebilse de genellikle yurt konaklama maliyetleri ayda 1.000AUD civarındadır. Öğrencilerin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için de ayda en az 600-650AUD gibi bir cep harçlığına ihtiyaç duyması mümkündür.

 

 

Avustralya’da ICES Turkey ile çalışmak doğru karar mı?

Evet kesinlikle. ICES Turkey çok uzun zamandır Avustralya’da aktif danışmanlık yapmaktadır, tüm popüler destinasyonlarına hakim olan danışmanlar Avustralya’da üniversite eğitimi almak için seçilecek üniversiteleri akademik olarak da değerlendirebilecek ve seçtiğiniz bölüm, lokasyon ve yaşamsal tercihlere göre kararınızı vermenizde faydaları sonsuzdur. ICES Turkey Avustralya’da bir çok üniversitede ücretsiz olarak danışmanlık yapmaktadır, bunun yanısıra konaklama ve vize gibi hususlarda da destek alabileceğiniz bir ofistir.

 

Avustralya üniversiteleri için başvuru tarihleri ve dönemler nedir?

Avustralya üniversiteleri çok sayıda başlangıç imkanı vermektedir. Yılda 3 hatta 4 kez eğitime başlama imkanı olan üniversiteler için yıl içinde bir çok dönemde başvurulabilirken akademik kalitesi yüksek bir çok üniversitede bir çok program sıklıkla Eylül ayında başlamaktadır. Dolayısı ile öğrencilerin Şubat aylarını geçirmeden başvurmaları önerilmekte ve Eylül başlangıcını yakalamaları tavsiye edilmektedir.

YÖK denkliği var!
Avustralya’da bulunan üniversitelerin bir çoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, dünya sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır.

Sınav zorunluluğu yok!
Avustralya’da üniversite eğitimi alabilmek için öğrencilerin hiçbir giriş sınavı vermeleri gerekmemektedir. Öğrencilerin tek yapması gereken dil yeterliliklerini kanıtlayacak bir sertifikaya sahip olmak ve not ortalamalarını olabildiğince yüksek tutmaktır!


Avustralya’da konaklama seçenekleri nasıl?

Avustralya üniversitelerinin nerdeyse tümü kendi kampüsü içinde yurt olanağı sunuyor. Oldukça kaliteli olan üniversite yurtları sosyal ortam ve okula konum itibariyle de en iyi seçenekler olup 1 ve 2 kişilik seçenekler mevcuttur. Bunun haricinde öğrenciler apart daireler veya ev tutma gibi yöntemlere de başvurabiliyor. Genellikle aylık maliyet 1.000-1.200AUD civarında.

 

Ayrıntılı bilgi için

Avustralya’da üniversite eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!