İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Avustralya Üniversiteleri
...
Avustralya Üniversiteleri
Avustralya Üniversiteleri
Avustralya Üniversiteleri

Avustralya, 1.100'den fazla kurum ve seçilebilecek 22.000 kurs ile uluslararası öğrencilere çok çeşitli eğitim seçenekleri sunar. Avustralya'nın eğitim kurumları, öğrenci memnuniyeti, istihdam edilebilirlik, yaşam kalitesi ve öğrenci topluluğu duygusu açısından iyi sıralarda yer alırken, Melbourne ve Sydney, öğrencilerin öğrenim görecekleri en iyi beş şehir arasında yer alıyor.

Bu şehirlerin her ikisi de Melbourne Üniversitesi, Sidney Üniversitesi, New South Wales Üniversitesi, Monash Üniversitesi, Macquarie Üniversitesi, RMIT Üniversitesi ve daha pek çoğu dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey kuruma ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite, Avustralya'daki en yüksek eğitim seviyesidir. Avustralya'nın 39 üniversitesi vardır. 37 devlet tarafından finanse edilen devlet üniversitesi ve iki özel üniversite. Öğrenciler kampüs içi lisans derecelerine veya lisansüstü derslere (sertifika, lisansüstü diploma, yüksek lisans ve doktora programları dahil) katılabilirler. Mesleki kurslar pratik becerilere ve endüstri eğitimine odaklanır. Mesleki eğitim kursları, TAFE (Teknik ve İleri Eğitim) dahil olmak üzere devlet tarafından finanse edilen kurumlarda veya diğer özel kurumlarda sunulmaktadır. 

Avustralya eğitim sistemi, Avustralya Nitelikler Çerçevesi (AQF) ile diğer birçok ülkeden ayrılmaktadır. AQF 1995 yılında kurulmuştur ve Lise Eğitim Sertifikası adı verilen okul bitirme sertifikasına ek olarak yükseköğretim sektöründen (yüksek öğretim, mesleki eğitim ve öğretim) alınan nitelikleri kapsayan ulusal bir politikadır.

Avustralya’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Avustralya yaşamak ve okumak için harika bir yerdir. 2019'da Melbourne, QS'nin En İyi Öğrenci şehirleri arasında dünyada 3. sırada yer aldı. İlk 50'de yer alan diğer beş büyük Avustralya şehri ile Avustralya uluslararası öğrenciler için en iyi seçim olmaktadır.

Avustralya'nın eğitim sistemi etkileyici bir uluslararası üne sahiptir. Üniversiteler pratik ve bağımsız öğrenmeyi teşvik eder ve sonuç olarak kitap bilgisinin yanı sıra iş hayatına hazır becerilere sahip mezunlar hedefler. Avustralya üniversitelerinden mezun olanların dünyanın her yerindeki işverenler tarafından aranmasının nedenlerinden biri de budur. Üniversite ortamında bağımsız düşünce, tartışma ve problem çözme teşvik edilir. Ayrıca, üniversiteler güvenli ve saygılı bir ortam sağlar, böylece sınıf tartışmalarına katkıda bulunurken ve sorular sorarken öğrenciler kendilerini rahat hissedebilirler. 

Avustralya çok kültürlü olmaktan gurur duyar. Farklı geçmişlerden gelen öğrencilerle birlikte öğrenmek, daha zengin bir üniversite deneyimi de vaad eder. Dünyanın her yerinden arkadaşlar edinilen ve benzersiz bakış açıları ile tanışma fırsatı da yine Avustralya üniversitelerinde mümkündür. Ayrıca Avustralyalılar rahat ve arkadaş canlısı insanlardır. Kapsayıcı bir kültürle, kişisel özgürlüğe verilen önem ve herkes için fırsatları vurgulayan anlayışları ile Avustralya, aynı zamanda, düşük suç oranı ve güvenilir acil servis hizmetleri ile yaşamak ve okumak için çok güvenli bir yerdir.

Başvuru ve Kabul Koşulları

Avustralya'daki çoğu yüksek öğretim kursuna giriş oldukça rekabetçidir. Her bir yeterlilik seviyesi için belirlenen akademik gerekliliklere ek olarak, başvuru sahiplerinin üst düzey İngilizce dil gerekliliklerini de karşılamaları gerekmektedir. Bazı yüksek öğretim kursları, belirli konularda ön bilgi gibi ek giriş koşullarına sahiptir; iş deneyimi; veya bir seçmenin, portföyün, testin veya mülakatın başarıyla tamamlanması. Her eğitim sağlayıcısının farklı giriş koşulları olacaktır, bu nedenle kontrol etmek için bireysel sağlayıcılarla iletişim kurmak önemlidir.

Başlangıç tarihleri, kursa bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Yüksek öğretim kursları genellikle Şubat ayının sonundan Kasım ayının ortasına kadar sürer. Akademik yıl tipik olarak iki yarıyıldan oluşur, ancak bazı kurumlar bir üç aylık dönem sistemi ile çalışır veya Aralık'tan Şubat'a kadar yaz okulları sunar, bu da toplam kurs süresini azaltabilir. Öğrenciler derslerine yılın başında kaydolurlar, ancak başvuru tarihleri genellikle bir önceki yılın sonuna doğru olur. Bazı kurumların ayrıca belirli kurslar için yıl ortası alımı da vardır.

Ücretler, Burslar ve Yaşam Maliyetleri

Bir lisans derecesinin ortalama maliyeti 15.000 AUD ile 33.000 AUD arasındadır. Bu rakamlar, Avustralya Hükümeti'nin 2018'deki Avustralya'daki Araştırma web sitesinden alınmıştır. Ücretlerin büyük ölçüde değiştiğini ve her zaman ilgili kurumlardan alınması gerektiğini lütfen unutmayın. Tıp ve veterinerlik bilimi gibi bazı kurslar daha yüksek maliyetler çekebilir.

Avustralya, birinci sınıf bir eğitimin ve olağanüstü yaşam kalitesinin keyfini çıkarmak için ideal bir yerdir, ancak yurtdışında eğitim almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç masraf vardır.

Avustralya, yaşam giderleri (özel kira gibi) ve Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ile karşılaştırılabilir eğitim maliyetleri ile karşılanabilirlik açısından inanılmaz derecede iyi bir performans sergiliyor. Ayrıca okurken yarı zamanlı çalışarak küçük bir miktar kazanabilirsiniz.

Avustralya Hükümeti, yaşam giderleri için yıllık 19.830 AUD tutarında tek bir öğrenci bütçesi önermektedir. Konaklama maliyetleri, yaşam giderlerinin büyük bir bileşenidir; Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası kapsamında olmayan dinlenme, acil durumlar ve sağlık harcamaları için bir ödenek ayrılmalıdır. Döviz kurundaki değişimler de bütçelemeyi etkileyebilir. Avustralya'daki ortalama yaşam maliyetlerini bilmek, finansal hazırlığınızın önemli bir parçasıdır.

Avustralya'nın üçüncü derece kurumlarından birindeki ortalama öğrenim ücretleri, yılda 20.000 AUD ile 30.000 AUD arasında değişmektedir.

Avustralya Üniversiteleri

En İyi Avustralya Üniversiteleri

Avustralya, yakın zamanda yayınlanan QS Dünya Üniversite Sıralaması 2021'de 36 üniversiteye sahiptir. QS Dünya Üniversite Sıralamasında her üniversite akademik, işveren itibarı, araştırma etkisi ve daha fazlasını değerlendiren bir metodolojiye dayanmaktadır. Bu sebeple çok güvenilir olan bu sıralamada öne çıkan okullar aşağıdaki gibidir:

 1. The Australian National University

Avustralya'nın en iyi üniversitesi olan Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU), olağanüstü öğretim kalitesi ve önde gelen araştırmalarıyla uluslararası alanda tanınmaktadır. ANU öğretim görevlileri ve eğitmenleri kendi alanlarında dünya lideridir.

 • Lisans 45,570 AUD

 • Yüksek Lisans 43,820 AUD

 1. Royal Melbourne Institute of Technology

Ülkenin en nitelikli mezunlarını yetiştiren Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü (RMIT), Avustralya'nın önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Melbourne'ün kalbinde yer alan yenilikçi ve küresel bir teknoloji üniversitesi olan RMIT, işle ilgili eğitim ve yüksek kaliteli araştırmadaki mükemmelliği ve endüstrinin ve toplumun ihtiyaçlarıyla bağlantı kurmasıyla uluslararası üne sahiptir.

 • Lisans 24,045 AUD

 • Yüksek Lisans 22,458 AUD

 1. James Cook University

1970 yılında Güneydoğu Avustralya'nın Queensland bölgesinde kurulan James Cook Üniversitesi, bugün Townsville ve Cairns kampüslerinin yanı sıra Singapur ve Brisbane'deki uluslararası kampüslerinde %20'si uluslararası öğrenci olmak üzere 20 binden fazla öğrenciye eğitim vermektedir. Tıp, mühendislik ve teknoloji dahil olmak üzere geniş alan yelpazesine sahip kurum; lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren lider bir araştırma üniversitesidir.

 • Lisans 25.000 USD

 • Yüksek Lisans 22,458 USD

 1. Griffith University

Griffith Üniversitesi, uzman desteği, mentorluk ve mükemmel öğretim yoluyla uluslararası öğrencilere kaliteli eğitim sonuçları sunmaya kendini adamış lider bir Avustralya üniversitesidir. Üniversite, Sunshine State'deki Queensland'de bulunur ve bölge genelinde 6 farklı kampüse ev sahipliği yapar. Griffith'te 200'den fazla lisans programı, 120'den fazla kulüp ve topluluğu ve 50.000 öğrencilik bir öğrenci nüfusu vardır.

 • Lisans 23,750  AUD

 • Yüksek Lisans 24,045 AUD

 1. University of Wollongong

Avustralya'nın doğu kıyısının el değmemiş kumsallarında ve Sidney'in sadece 90 dakika güneyinde yer alan University of Wollongong (UOW), dünyanın en iyi 20 modern üniversitesi (QS 50 Under 50 2019) arasında etkileyici bir sıralamaya sahiptir. Dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasındadır. (THE World University Rankings 2019).

 • Lisans 31,680 AUD

 • Yüksek Lisans 30,240 AUD

 1. Swinburne University of Technology

100 yılı aşkın bir süre önce kurulan Swinburne Teknoloji Üniversitesi, bilim, teknoloji ve inovasyon yoluyla sosyal ve ekonomik etki yaratan dünya çapında bir üniversitedir. Başlangıçta teknik bir kolej olan Swinburne, 1963'te endüstri temelli öğrenim programlarından biri ile yeni bir çığır açmıştır ve 1970'lerden itibaren mühendislik, muhasebe, kimya ve sanat alanlarında dereceler sunmaktadır.

 • Lisans 24,045 AUD

 • Yüksek Lisans 22,458 AUD

 1. Murdoch University

Özgür düşünen bir üniversite olarak, eğitim hayatına başladığı günden itibaren küresel bir öğrenme, öğretme, araştırma ve sanayi merkezi olma yolunda, kurumsal ilkeleri ve stratejik plan rehberliğinde, her zaman kendi değerini gözeten kapsayıcı bir eğitim yeri olmaya devam etmektedir. 

 • Lisans 33,289 AUD 

 • Yüksek Lisans 31,183 AUD

 1. University of Sunshine Coast

Sunshine Coast Üniversitesi (USC) Güneydoğu Queensland'de bulunur ve mükemmel bir üne sahip popüler ve çağdaş bir devlet üniversitesidir. USC, Güneydoğu Queensland'de çok kampüslü bir kurumdur, ancak ana kampüsü Sippy Downs'daki Sunshine Coast'ta yer almaktadır.

 • Lisans 28,936 AUD

 • Yüksek Lisans 29.546 AUD

 1. University of Canberra

Sadece 30 yıllık bir geçmişe sahip olan University of Canberra (UC), yeni bir eğitim perspektifine sahip genç bir üniversitedir. UC'nin uygulamalı öğrenme yaklaşımı ve endüstri ile güçlü ortaklığı, üniversiteyi dünya çapındaki en iyi üniversiteler arasında ilk %1'e yerleştirir; Avustralya'da ise Canberra Üniversitesi en iyi ilk 10 üniversite arasındadır.

 • Lisans 19,879 AUD  

 • Yüksek Lisans 19,965 AUD

 1. Charles Sturt University

Öğrenciler başarılı bir kariyere doğru ilk adımı Charles Sturt Üniversitesi'nde atabilirler. Yeni bir kültürel deneyim kazanma ve yaşamaya değer bir dünya yaratma misyonuyla üniversiteye katılan öğrenciler kurum bünyesine geldikleri andan itibaren üniversiteye sunduğu destekten gurur duymaktadırlar.

 • Lisans 19,879  AUD

 • Yüksek Lisans 19,965 AUD

 1. Torrens University

Torrens Üniversitesi istihdam edilebilirlik amacı ile tasarlanan bir kurumdur. Bu hedef, üniversitenin her çalışmasının merkezinde yer almakta ve sektörle ilgili programlar alanında önde gelen uzmanlar tarafından verilmektedir. İyi bağlantıları olan üniversite, 3.600'den fazla sektör bağlantısı aracılığıyla işe yerleştirme fırsatları sunar.

 • Lisans 27,000 AUD

 • Yüksek Lisans 25,060 AUD

 1. ICMS (College of Management)

International College Management Sydney (ICMS), olağanüstü bir öğrenci deneyiminin yanı sıra kaliteli bir eğitim sunar. 1996 yılında yönetim alanında uzman bir eğitim kurumu olarak kurulan ICMS, kariyer odaklı örgün eğitim anlayışını kapsamlı sektörel ortaklıklar ve mesleki deneyim programları ile desteklemektedir. Tüm bunlar, yakın zamanda öğrenciler tarafından dünyanın en çekici 9. şehri seçilen (QS 2020) ve Avustralya'nın en renkli şehri olan Sidney'de öğrencileri beklemektedir.

 • Lisans 30,240 AUD

 • Yüksek Lisans 18,720 AUD

 1. Engineering Institute of Tech.

Mühendislik Teknolojisi Enstitüsü (EIT), öğrencilerini gerçek endüstriyel dünyada gerekli becerilerle donatmak için endüstri odaklı programlar sunar. Perth ve Melbourne'de eğitim seçenekleri mevcut olan ve sınıf oturumlarını, pratik laboratuvar alıştırmalarını, değerlendirmeleri, sınıf tartışmalarını ve kendi kendine çalışmayı içeren kurum oldukça çekici bir üniversite seçeneğidir.

 • Lisans 68,250 AUD

 • Yüksek Lisans 45,500 AUD

 1. MacLeay College

Macleay College, Sidney ve Melbourne merkezli kampüsleri olan bir eğitim sağlayıcısıdır. Sunulan çalışma seçeneklerinden bazıları Reklamcılık ve Medya Diploması; Pazarlama Diploması; Dijital Medya Diploması; ve Gazetecilik Diplomasıdır. 400 öğrenciye ev sahipliği yapan ve öğrencilere uygulamalı, kişiselleştirilmiş bir çalışma deneyimi sunan kurum eğitim programlarının bir parçası olarak da staj imkanı sunmaktadır.

 • Lisans 18,340 AUD

 • Yüksek Lisans 24,890 AUD

 1. Curtin College

Curtin Üniversitesi, yüksek etkili araştırmaları, güçlü endüstri bağlantıları ve öğrencilerini geleceğin kariyerlerine hazırlama konusundaki kararlılığı ile tanınan yenilikçi ve küresel bir üniversitedir. Curtin, kaliteli eğitim ve araştırma konusunda küresel bir üne sahiptir ve 2019 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında dünya çapında ilk %1 arasında yer almayı başarmıştır. Üniversite ayrıca, Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2019'da Avustralya'da 9. sırada yer almıştır. QS World Üniversite Sıralaması, 50 yaş altı genç üniversiteler arasında yapılan genel değerlendirmede Curtin'i küresel olarak 21. sıraya yerleştirdi.

 • Lisans 34,650 AUD

 • Yüksek Lisans 33,250 AUD

 1. Deakin College

Deakin College (DC), Victoria, Avustralya'da bulunur ve doğrudan Deakin Üniversitesi'ne giden çeşitli eğitim programları sunar. Bu kurumdan mezun olmak, 70'in üzerinde lisans ve yüksek lisans programına girişi garanti eder. Bugüne kadar, okul 26.000'den fazla öğrencinin seçtikleri lisans programına girmesini kolaylaştırdı. DC, Avustralya'nın en güneydoğu eyaleti olan Victoria'dadır. Bu bölge, büyüleyici Victoria şehirlerini çarpıcı dağlara ve kıyılara bağlayan dünyaca ünlü bir otoyol olan Great Ocean Road'a ev sahipliği yapmaktadır. Kolej, Melbourne ve Geelong'da her biri Deakin Üniversitesi kampüsünde bulunan üç kampüse sahiptir.

 • Lisans 28,860 AUD

 • Yüksek Lisans 31,500 AUD

 1. La Trobe University 

2017 yılında 50. yılını kutlayan La Trobe Üniversitesi, 50 Yaş Altı En İyi 50 Üniversite arasında (QS 2017 Dünya Üniversite Sıralaması) yer alan genç ve iddialı bir üniversitedir. Üniversitenin araştırması, dünyanın en iyi %1.4'ünde (QS 2017 Dünya Üniversite Sıralaması) yer almayı başardı ve tesisleri arasında birinci sınıf bir moleküler bilim kompleksi, hukuk fakültesi ve vahşi yaşam barınağı yer almaktadır.

 • Lisans 33,140 AUD

 • Yüksek Lisans 36,750 AUD

NEDEN ICES TURKEY ile çalışmalısınız?

10 yıldan uzun süredir devam eden Avustralya’da eğitim danışmanlığı tecrübesiyle ICES’in uzman kadrosu Avustralya’da üniversite başvuruları ve sınav hazırlıkları, vize süreçleri ve yaşam oryantasyonu konusunda Avustralya’daki eğitim hayatınıza en iyi şekilde hazırlanmanızı sağlıyor. Avustralya’nın en iyi üniversiteleriyle sağladığı anlaşmalar sayesinde kolaylıkla ve güvenle ICES Turkey ile çalışabilirsiniz. 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste