Avustralya İle İlgili Genel Bilgiler

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için çekici seçeneklerden birisi Avustralya’dır. Yurtdışında üniversite okumak isteyen adaylar Avustralya’da lisans eğitimi alabilmek için başvuru yapabilirler. Avustralya’da eğitim almayı düşünen adaylar için biraz Avustralya’yı tanıyalım;

Avustralya, ya da resmî adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Kürede yer alan bir kıta ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Hiçbir ülke ile kara sınırı yoktur. Doğa güzellikleriyle Avustralya bir cennet gibidir. Sayısız koruma alanı ve milli parkı vardır. Başkenti Canberra olan ülkenin en büyük şehri Sydney’dir. Dünya’nın 6.büyük ülkesi olan Avustralya eğitime oldukça önem veren ve lisans eğitiminin yanı sıra yüksek lisans ve dil eğitim alanlarında da eğitim kalitesi yüksek olan bir ülkedir. Ülkede 6 eyalet bulunmaktadır. Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide, Canberra gibi birçok şehir seçeneğinin bulunduğu ülkede size en çok hitap eden şehri seçebilirsiniz.
Avustralya’nın resmi dili İngilizcedir. Bu da eğitim alırken sizin avantajınıza olacak en büyük etkenlerden birisidir.
Eşitlikçi bir toplum olduğundan dolayı Avustralya’da ırkçılık ya da ayrımcılık gibi öğelere rastlanmaz. Trafik de İngiltere’deki gibi soldan akar.
En önemli özelliklerinden biri olarak Avustralya öğrenci dostu bir ülkedir. Uluslararası öğrenciler için düzenlenen birçok etkinlikle öğrencilerin geldikleri ortama daha rahat alışması sağlanır.

 

Avustralya’da Lisans Eğitimi

Avustralya’da lisans eğitimi, ülkemizden olan uzaklığına rağmen birçok öğrencinin tercih ettiği, eğitim kalite seviyesi yüksek programların başında gelir. Öğrencilerin interaktif staj tecrübesiyle çalışma hayatına kolay atıldığı, yaşam standartlarının yüksek olduğu, uluslararası öğrencilerin eğitim hayatına önemli katkılar yapabildiği bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.
Dünyanın en iyi üniversiteleri listelerine bakıldığında ilk 100’e giren 7 Avustralya üniversitesi vardır. Dünyanın en öğrenci dostu 30 şehrinden 5’i yine Avustralya’da bulunurken buradaki yabancı öğrenci sayısının 2.5 milyonu görmüş olması da bu durumu en iyi şekilde açıklıyor.
Avustralya’da eğitim maliyetleri yaklaşık olarak 16.000AUD ve 35.000AUD arasında değişmektedir. Kolejlerde maliyetler biraz daha düşük olup, yüksek standarttaki ve ilk 100 sıralamasında bulunan üniversitelerde fiyatların biraz daha yüksek olması beklenebilir. Seçeceğiniz şehir yaşam giderleri için çok önem taşımakta olup yılda yaklaşık 12.000-18.000AUD gibi bir gider bekliyor olmalısınız. Avustralya’nın en avantajlı noktalarından biri ise öğrencilerin öğrenci vizesi ile haftada 20 saat çalışma izni olmasıdır. Çalışma izni dahilinde saatlik öğrenci maaşları (part time) genelde 12-18AUD arasında değişmektedir. Üniversite eğitiminiz için Avustralya iyi bir seçenek olacaktır. Dil seviyesi yeterli olmayan (TOEFL veya IELTS sınavından direkt başvuru için yeterlilik sağlayamayan) öğrenciler için dil okulunda veya üniversite bünyesinde verilebilecek dil eğitim programları da büyük bir avantajdır.
Avustralya’da üniversite okumanın avantajları nelerdir?
Avustralya’da lisans eğitimi (veya yüksek lisans eğitimi) gören öğrenciler interaktif ve çalışma hayatının içinde bir düzene girerler. Öğrenciler haftada 20 saatlik yasal çalışma izni alıp İngilizce’nin ana dil olması avantajını da kullanarak rahatlıkla değerlendirebilmektedir. Avustralya üniversiteleri dünyaca ünlüdür ve prestijlidir, buraya yapılan yatırım gelecekte öğrencilerin dünya vatandaşı olma hayallerini gerçekleştirmeleri ve dünyanın her yerinde kariyerlerine atılmalarına olanak sağlamaktadır.
Avustralya’da üniversite eğitimi neden tercih edilmeli?
Avustralya üniversitelerinin tercih edilmesi için en başta gelen sebepler kariyer olanakları, yasal çalışma izinleri, mezuniyet sonrası kalma imkanı gibi mesleki amaçların yanı sıra dünyaca prestiji çok yüksek olan ve sıralamalarda işletme, mühendislik, sosyal bilimler gibi alanlarda ilk 100’e giren üniversitelerde eğitim alma imkanlarıdır.

 

AvustralyaÜniversitelerinin Kabul İartları Nelerdir?

Avustralya’da iyi seviyede üniversitelere girebilmek için öğrencilerin genellikle %70 üzerinde bir not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Dil yeterliliklerini kanıtlamak için ise IELTS sınavından 6.5 ve üstü bir puan veya TOEFL IBT sınavından 90 ve üstü bir puan vermeleri gerekmektedir. Birçok üniversite özellikle eğitim görülecek programa göre de bazı gereklilikler şart koşmaktadır. Öğrencinin iyi bir motivasyon mektubu ile kendisini anlatabilmesi önem taşımaktadır.

 

Avustralya’da Yaşam ve Sosyal Hayat Nasıldır?

Avustralya, Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane, Gold Coast gibi harika doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu şehirlere ev sahipliği yapmaktadır. Müthiş bir kıta genişliğine sahip olan bu ülkede öğrencilerin sanat, spor ve eğlence hayatına dair mükemmel olanakları vardır.
Avustralya’da şehirden şehire değişebilse de genellikle yurt konaklama maliyetleri ayda 1.000 AUD civarındadır. Öğrencilerin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için de ayda en az 600-650AUD gibi bir cep harçlığına ihtiyaç duyması mümkündür.

 

Avustralya Üniversiteleri İçin Başvuru Tarihleri ve Dönemler Nedir?

Avustralya üniversiteleri çok sayıda başlangıç imkanı vermektedir. Yılda 3 hatta 4 kez eğitime başlama imkanı olan üniversiteler için yıl içinde bir çok dönemde başvurulabilirken akademik kalitesi yüksek bir çok üniversitede bir çok program sıklıkla Eylül ayında başlamaktadır. Dolayısı ile öğrencilerin Şubat aylarını geçirmeden başvurmaları önerilmekte ve Eylül başlangıcını yakalamaları tavsiye edilmektedir.

 

YÖK Denkliği Var!

Avustralya’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, dünya sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır.

 

Sınav Zorunluluğu Yok!

Avustralya’da üniversite eğitimi alabilmek için öğrencilerin hiç bir giriş sınavı vermeleri gerekmemektedir. Öğrencilerin tek yapması gereken dil yeterliliklerini kanıtlayacak bir sertifikaya sahip olmak ve not ortalamalarını olabildiğince yüksek tutmaktır!

 

Avustralya’da Konaklama Seçenekleri Nasıl?

Avustralya üniversitelerinin nerdeyse tümü kendi kampüsü içinde yurt olanağı sunuyor. Oldukça kaliteli olan üniversite yurtları sosyal ortam ve okula konum itibariyle de en iyi seçenekler olup 1 ve 2 kişilik seçenekler mevcuttur. Bunun haricinde öğrenciler apart daireler veya ev tutma gibi yöntemlere de başvurabiliyor. Genellikle aylık maliyet 1.000-1.200AUD civarında.

 

Avustralya’da Ağırlıklı Olarak Çalışılan Üniversiteler Nelerdir?

Ices Turkey çok uzun yıllardır yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmakta olan bir firmadır. Yurt dışı eğitimi seçiminizin her adımında size doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. Eğitim ücretleri ve fiyat listesi için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.
Ices Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Avustralya’da lisans eğitimi programlarının yanı sıra kısa süreli ve uzun süreli dil okulları, yaz okulları, sınav hazırlığı programları, sertifika programları, lise değişim programları ve yüksek lisans eğitimi konularında da danışmanlık vermektedir. Aynı zamanda gerekli belgelerin hazırlığı yapılırken ve Avustralya öğrenci vizesine başvuru yaparken de yol göstermektedir. Avustralya’da danışmanlık yaptığımız üniversitelerden bazıları;

 

Western Sydney University

UWS 1989 yılında faaliyete başlamıştır. Batı Sydney de bulunun 6 kampüsü bulunmaktadır. Batı Sydney(GWS), Avustralya, Sydney CBD ve Melbourne'un arkasındaki üçüncü büyük ekonomi-ticaret merkezi ve öğrenim için küresel bir merkezdir. Nüfusu Avustralya'da en hızlı büyüyen bölgesidir ve ülkenin en büyük 500 şirketinin 150'den fazlası GWS’nin içinde yer almaktadır.

 

James Cook University

Dünyanın önde gelen kurumlarından biri olan Avustralya'nın James Cook Üniversitesi, ıslak tropiklerin, kuru savanların ve ikonik Great Barrier Reef'in yağmur ormanlarının muhteşem ekosistemleri ile çevrilidir. Eşsiz konumumuz, Avustralya ve yurtdışından gelen öğrencilerin dünyanın herhangi bir üniversitesi tarafından benzersiz bir fiziksel ortamda çalışmalarını sağlar.

 

University of Sydney

William Charles Wentworth, 1850'de Avustralya'nın ilk üniversitesi fikrini önerdiğinde, “her sınıfın çocuğuna bu ülkenin kaderlerinde büyük ve faydalı olma fırsatı” vermeyi hayal etmiştir. University of Sydney, geçtiğimiz 160 yıl boyunca katılımı ve çeşitliliği teşvik ederek bu orijinal değere ve amaca sadık kalmaya çalışmıştır. 1881 gibi erken bir tarihte, kadınları erkek öğrencilere eşit bir şekilde üniversiteye almıştır. Oxford Üniversitesi, 30 yıl sonrasına kadar bunu yapmamıştır ve Cambridge Üniversitesindeki İsa Koleji, 1974 yılına kadar kadın öğrencileri kabul etmeye başlamamıştır. Bugün okul, yetenekli öğrencileri desteklemek ve teşvik etmek için yüzlerce burs ve maddi yardım ile ihtiyacı olanlara çeşitli burslar sunmaktadır.

 

Southern Cross University

Southern Cross University 24 yıl önce kurulmuş, genç bir kurum olarak Avustralya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında bilinirliği oldukça yüksektir. Southern Cross 24 yıllık eğitim hayatı içerisinde oldukça güzel başarılara imza atmış ve birçok üniversite sıralamasında üst sıralara yerleşmiştir. Times Higher Education kurumu Y Jenerasyonu üniversiteler arasında ilk 50’ye, Asya-Pasifik üniversiteleri arasında ilk 100’e ve 50 yıldan genç üniversiteler arasında ilk 150’ye koyarken QS Dünya Sıralamasında üniversite yine 50 yıldan genç üniversiteler arasında ilk 150’ye girmeyi başarmıştır. Sanat ve sosyal bilimler, işletme ve turizm, eğitim, çevre, bilim ve mühendislik, sağlık ve insan bilimleri, hukuk ve adalet gibi fakültelere sahip olan okul uluslararası öğrencilere farklı çalışma alanları sunmaktadır.

 

Avustralya’da ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile çalışmak doğru karar mı?

Evet kesinlikle. ICES Turkey uzun süreli deneyimiyle Avustralya’da aktif olarak yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Tüm popular destinasyonlarına hakim olan danışmanlar Avustralya’da üniversite eğitimi almak için seçilecek üniversiteleri akademik olarak da değerlendirebilecek düzeydedir ve seçtiğiniz bölüm, lokasyon ve yaşamsal tercihlere göre kararınızı vermenizde faydaları sonsuzdur. ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Avustralya’da birçok üniversitede ücretsiz olarak danışmanlık yapmaktadır, bunun yanı sıra konaklama, öğrenci vizesi, fiyat listesi gibi hususlarda da destek alabileceğiniz bir ofistir. Avustralya’da lisans eğitimi dışında ICES Turkey ile Avustralya’da eğitim almayı düşünebileceğiniz programlar; Avustralya’da master, diploma programları, sertifika programları, yaz okullar ve Avustralya’da dil, Avustralya’da lise eğitim programlarıdır. Yurtdışı sertifika programları düşünüldüğünde Avustralya’da sertifika çok tercih edilen bir programdır. Sertifika ve diploma programları dışında yüksek lisans programlarında oldukça popüler olan Avustralya dil okulları ile de tanınmaktadır. Dil kurslarında genel İngilizce programları dışında üniversite hazırlık, iş İngilizcesi gibi programlar da mevcuttur.
ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Avustralya dışında da birçok ülkede eğitim almak için size yardımcı olabilir. Lisans programına (Kanada’da üniversite, Almanya’da üniversite, Amerika’da üniversite, İngiltere’de üniversite, Orta Avrupa’da üniversite, Doğu-Avrupa’da üniversite) dair bilgiler veya yurtdışı yüksek lisans (veya yurtdışında MBA) (İngiltere’de yüksek lisans, Almanya’da yüksek lisans, Amerika’da yüksek lisans, Kanada’da yüksek lisans, Avustralya’da master eğitimi, Orta ve Doğu Avrupa’da yüksek lisans programları) bilgileri danışmanlarımız tarafından paylaşılabilir. Akademik programlarımız aynı zamanda yurtdışında lise programlarını da kapsamaktadır. Yurtdışı dil okulları için başvuru yapmak isteyen öğrenciler de farklı ülkelerde sunulan programlardan yararlanabilir. Dil okulunda seçeneklerden bazıları Avustralya’da dil okulları, İngiltere dil okulları, Amerika dil okulları, Kanada dil okulları, Malta dil okulları, İrlanda dil okulu, Yeni Zelanda dil okulları, İtalya’da dil okulları, Güney Afrika dil okulları, İspanya dil okulları, Avusturya’da dil, Fransa dil okulu, Almanya yaz okulları, Almanya dil okulları, Rusya’da dil okulu denebilir. Danışmanlık hizmeti ve dil okulları fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Tüm programlar hakkında detaylı bilgi danışmanlarımız tarafından sağlanmaktadır. Danışmanlarımıza buradan bilgi istek formu doldurabilir veya buraya tıklayarak online randevu talep edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için

Avustralya’da üniversite eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!