İspanya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenci sayısı Türkiye’de günden güne artmaktadır. Eğitimi çok kuvvetli devlet üniversiteleri, sektörel ve kurumsal bağlantıları, uluslararası seviyesi çok yüksek olan özel üniversiteleri yakından tanınan İspanya, aynı zamanda Avrupa’nın geneline göre yaşamın daha hareketli olduğu, fiyatların nispeten daha düşük olduğu, kullandığı dil bağlamında dünyaca tanınırlığa sahip ve bunun yanında yüksek lisansta genellikle eğitim dili İngilizce olan bir seçenektir. İspanyol üniversitelerini kategorize etmek gerekirse yüksek seviyedeki bazı sanat okulları, dünyaca akreditasyonlara sahip işletme ve ticaret okulları, mühendislik ve teknik alanda iyi eğitim veren politeknik üniversiteleri olarak edilebilir.

 

İspanya’da Yüksek Lisans Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

İspanya öncelikle Avrupa’nın güneyinde hava şartlarının, yaşam kalitesi ve heyecanının, sosyal imkanların çok iyi olduğu, kullandığı İspanyolca dili itibariyle dünya çapında kullanılan bir dili daha eğitimleri orada devam edecek yüksek lisans öğrencilerine sunması ve eğitim kalitesi, sıralamaları dünya çapında yüksek üniversiteleri de bünyesinde bulundurması ile çok tercih edilen bir seçenektir. İspanyadaki master programları esnasında öğrenciler hem yaşamsal anlamda güzel bir ortam ve iş ağı kurabileceği gibi hem de akademik olarak kuvvetli üniversitelerde eğitim fırsatı yakalarlar.

 

İspanya’da Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gereklilikler Nedir?

Bölümlere göre değişkenlik gösterse de genellikle en az 6.5 puan IELTS sınavından alınarak dil yeterliliği kanıtlanmalı, 2.5 üstü bir not ortalaması gerekli olup CV, Motivasyon mektupları ve referanslar iyi seviyede hazırlanıp teslim edilmelidir. MBA için iş tecrübesi de talep edilebilmektedir. Öğrencilerin İspanya’da master eğitimi için özellikle dil yeterliliği sağladığı ve uygun İngilizce programları buldukları durumda kabullerinde sorun yaşanmıyor.

 

İspanya’da Master Eğitimi İçin Ne Zamana Kadar Başvurmalıyım?

Ocak’ta başlayan ara dönem programları için öğrencilerin Ekim- Kasım ayları itibariyle harekete geçmesi gerekmektedir, Eylül başlangıçlı programların başvuruları ise genellikle Mart ayı ile Mayıs ayı arasında gerçekleşmektedir. Fakat Pompeu Fabra, IE University, UPC, IED gibi bazı yüksek seviye üniversitelerin başvuruları birden fazla aşamadan meydana geldiği ve mülakatlar da söz konusu olduğu için yüksek seviyede üniversiteleri değerlendiren öğrencilerin Eylül başlangıcı için dahi Kasım ayı itibariyle çalışmalara başlaması önerilmektedir. Özellikle ESERP Business School, ESIC Business School, EAE Business School, Barcelona School of Executive Business(BEBS), Universidad Catolica de Murcia gibi üniversiteler başvuru kabullerinde daha esnek tarihlere sahiptir. Aynı şekilde GBSB global, Universidad of Madrid- Europea, School of Management veya School of Tourism and Hospitality şeklinde anılan işletme ve turizm okullarında da mesleki eğitim amacı ön planda olduğu için başvurular daha esnektir.

 

İspanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Maliyetleri Nedir?

İspanya’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin devlet-özel okul seçimlerine göre üniversitelerin %80’inden fazlası için eğitim ücretleri 4.000€ ile başlayıp 12.000€’ya kadar çıkmaktadır. Bazı çok yüksek seviye özel kurumlarda ücret 20.000€’nun üzerine de çıkabilmektedir. Eğitim ücretleri İspanya’daki İngilizce masterlar için bir çok üniversite öğrencisinin tercihi olan özel işletme ve yönetim okullarında genellikle 10.000€ civarında diyebiliriz.

 

İspanya’da master eğitimi başlangıç tarihleri nedir?

Genellikle İspanya’da üniversiteler eğitim-öğretime Eylül ve Ocak aylarında başlama imkanı sağlamaktadır. İspanyadaki İngilizce bölümler için gerekli dil yeterliliğini öğrenciler bu başlangıçtan en az 2 ay öncesine kadar sağlamak zorundadır.

 

İspanya’da hangi üniversitelerde lisansüstü eğitim almalısınız?

Pompeu Fabra Üniversitesi: Barcelona’da bulunur, dünya sıralamalarında oldukça yüksek sıralarda yer alıyor. Dil yeterlilik şartı genelde IELTS üzerinden en az 6.0 puandır.
IE University: İspanya’nın ve Avrupa’nın en iyi business okullarından biridir. Kabul şartları zorlu ve eğitim ücretleri de hayli yüksektir. Genellikle 20.000 ile 28.000€ arasında değişiyor. Bu okul için İspanya’daki eğitim standartlarının dahi üstünde diyebiliriz.
Universidad Europea de Madrid: Türkiye’den de yakından tanıdığımız Laureate Üniversiteler grubu mensubudur, kaliteli bir eğitim vermektedir. Ücretleri 8.000-12.000€ arasında olan UEM, oldukça kaliteli yüksek lisans programlarına bakabileceğiniz geniş bir portföy sunuyor.
BEBS: Barcelona’da bulunan BEBS, girişimcilik, yönetim ve işletme alanında 6.000€ civarında uygun fiyatlarla çalışma izni açısından avantajlı master programları sunuyor.
UCAM: Universidad Catolica de Murcia. Spor bilimlerinde özellikle çok başarılıdır.
ESIC Business: İspanya’da 13 kampüsü olan business okulu
GBSB: Geneva Business School Barcelona, birkaç ülkede ortak program fırsatı sunar.
EU Business School: Bir çok ülkede kampüsü mevcuttur.
INSA Barcelona: iyi işletme okulları arasında gösterilebilir.

 

İspanya’da Sosyal Yaşam Ve Yaşam Maliyetleri Nedir?

İspanyol üniversitelerinde eğitim alacak öğrencilerin yaşayacakları şehirlere göre sosyal yaşam ve genel ihtiyaç masrafları söz konusudur. Genellikle Madrid, Barcelona, Valencia gibi nispeten büyük şehirlerde ayda 1.000€’nun kesinlikle üzerine çıkan yaşam ve konaklama maliyetleri, Malaga, Granada, Murcia gibi daha küçük şehirlerde nispeten daha düşüktür. Barcelona ve Madrid sosyal ve öğrenci yaşamanın daha canlı olduğu kentlerdir, Malaga ise biraz daha küçük ve bir o kadar da canlı bir seçenek, fiyatlar nispeten uygundur. İspanyada yaşam çok yüksek maliyetli değildir, konaklama erken ayarlanmalı ve şehir hayatında akıllıca harcamalar yapılmalıdır.

 

İspanya’da Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Öğrenciler genellikle özel yurt seçeneklerini tercih eder. Özellikle Madrid, Barcelona ve Malaga’da yurtlarda yerler çabuk tükenebilmektedir. Aylık ücretler 500 ile 900€ arasında oda türü ve lokasyona göre değişmekte.

 

İspanya’da Öğrenci Vizesi

Öğrenciler Türkiye’den öğrenci vizesini aldıktan sonra İspanya’da gerekli belgeleriyle beraber yaşam kartı almalı ve sosyal haklardan faydalanmak için ilgili yasal prosedürleri izlemelidir.

 

ICES Turkey Nasıl Avantajlar Sağlıyor?

İspanya’da üniversitelerle bire bir kontakta olan ICES Turkey danışmanları size okul irtibatı ve başvurulardaki bürokratik işlemlerde iyi derecede yardımcı olabilmektedir. İspanyolca çeviri hizmeti vermektedir. Konaklama işlemlerinde yardımcı olmakta ve vize işlemlerinde gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Bunun dışında alanınıza göre akademik olarak üniversite seçimleri yapmanızda birebir ziyaret edilmiş ve imkanları görülmüş olan üniversiteler üzerinden tartışıp karara varabileceğiniz, tecrübeli danışmanları vardır.

Ayrıntılı bilgi için

İspanya Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!