İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
İrlanda Dil Okulları

İrlanda Dil Okulları

İrlanda, İngiltere‘nin doğusunda yer alan bir ülkedir. Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti olarak ikiye ayrılır. Birleşik Krallığa bağlı olan Kuzey İrlanda‘nın başkenti Belfast‘tir. İrlanda Cumhuriyeti olarak ayrılan Güney İrlanda başkenti ise Dublin’dir ve Birleşik Krallık’a bağlılığı yoktur.

İrlanda yüksek sayıdaki kaleleri ile ünlüdür. İrlanda tarihi birçok savaşla dolu olduğu için bu kaleler aileleri korumak için yapılmıştır. Kalelerin birçoğu hala ayaktadır ve bazıları turistik amaçla kullanılabilmektedir.
İrlanda halkı İngilizce konuşmaktadır fakat okullarda hala Gaelic dili olan İrlandaca öğretilmektedir. Bu nedenle İrlanda İngilizcesi aksan olarak biraz daha farklılık göstermektedir.

Neden İrlanda?

İngiltere’ye kıyasla daha ekonomik olmasıyla ve Türk öğrenci sayısının az olmasıyla popülerleşen İrlanda’da Dil Okulları, İngilizceyi öğrenmek için doğru adrestir. 25 Hafta ve üzeri eğitim aldığınızda çalışma izni sağlayan bir ülke olması sebebiyle de İrlanda en çok tercih edilen ülkeler içerisindedir. Ayrıca İrlanda başkenti Dublin’de eğitim alan öğrencilerin memnuniyet oranları oldukça yüksektir. İrlanda’nın başkenti Dublin dışındaki şehirlerde de dil okulları bulunmaktadır. Sürekli yağış alması sebebiyle yemyeşil bir ülke olan İrlanda’nın görülmeye değer bir doğası vardır. İrlanda kültür açısından da kendine has, başka hiçbir ülkeye benzemeyen bir yapıya sahiptir ve Türklere karşı da sıcakkanlı oldukları rahatlıkla söylenebilir. Bir İrlanda dil okuluna kayıt yaptırarak İrlanda İngilizcesi öğrenmek istiyorsanız ICES Turkey danışmanları ile görüşebilirsiniz. 

İrlanda İçin Pratik Bilgiler

 • Genellikle soğuk bir havanın hakim olduğu İrlanda’ya giderken mutlaka yanınızda kalın giysiler götürmelisiniz.
 • İrlanda başkenti Dublin’dir.
 • Dört mevsim yağış aldığı için şemsiye almayı unutmayın.
 • Her ne kadar şehir merkezlerinde döviz büroları olsa da, paranızı İrlanda’ya gelmeden önce EURO‘ya çevirmenizi öneririz.
 • Oldukça kibar olan İrlandalılar trafikte korna dahi çalmazlar.
 • İrlanda’ya giden uluslararası öğrencilerin göçmenlik bürosuna kayıt yaptırıp GNIB oturma izni ve GNIB kartı alması gerekmektedir. Bunun için de kişisel ve okul evrakları haricinde (banka veya kredi kartı ile) 300 EURO kayıt bedeli ödemeniz gerekmektedir.
 • İrlanda prizler 3 uçludur. Yani İrlanda’ya gitmeden önce dönüştürücü adaptör almanız gerekmektedir.( Hava alanlarından da rahatlıkla bulabilirsiniz )
 • Türkiye ‘ ye uçak ile uzaklığının 5 saat olması, Amerika, Avustralya, Kanada gibi uzak ülkelere kıyasla büyük bir avantaj sağlamaktadır.
 • Uluslar arası birçok güçlü ve büyük şirketin merkezi İrlanda ‘ da bulunur. Bunlardan bazıları: Google, Microsoft, Facebook, Intel, Paybal .
 • İrlanda ‘ da sosyal hayatın canlı olması, okul dışında da sürekli pratik yapabilme imkanı sağlamaktadır.
 • Sanılanın aksine İrlanda‘nın baskın aksanı yoktu, aksine temiz kendilerine özgü bir aksanı vardır.
 • İnşaat sektörünün oldukça gelişmiş olması, konaklamalardan lüks ve her isteğe uygun seçenekler sunulmasına olanak sağlar.
 • İrlanda'da Dil Eğitimi Programları

İrlanda dil okullarında alınabilecek eğitimler aşağıdadır. Dil okulu eğitimleri adaylara göre değişiklik gösterebileceğinden karar vermeden önce Ices Turkey danışmanlarına danışabilirsiniz.

Tatilde İngilizce, Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, İş İngilizcesi, Sınav programları mevcuttur. 
İsterseniz birebir ders seçeneği ile eğitiminizi alabilirsiniz.

Sınıfta öğrenci sayısı gitmek istediğiniz döneme göre değişiklik gösterir.

İrlanda'da öğrenciler:

 • Genel İngilizce
 • Yoğun İngilizce
 • İş İngilizcesi,
 • Sınav hazırlık kursları alabilmektedir.( IELTS, TOEFL, Cambridge Sınavları )
 • Öğretmenlere yönelik özel kurslar
 • Akademik amaçlara yönelik İngilizce
 • İşletme gibi spesifik alanlar üzerine sertifika programları
 • Yılın her dönemi, her pazartesi başlayan kurslar bulunmaktadır.
 • Öğrenciler, sabah saatlerinden öğle saatlerine kadar devam eden Genel İngilizce Programına veya sabah saatlerinden öğleden sonraya kadar devam eden Yoğun İngilizce / sınav hazırlık kurslarına katılabilirler. Sınıf dersleri dışında tercih eden öğrenciler birebir ders alabilirler.
 • Başkent Dublin dışındaki şehirlerde neredeyse hiç Türk öğrencinin bulunmaması, İngilizce öğrenmede büyük bir avantaj sağlamaktadır.
 • İlk gün girdiğiniz seviye tespit sınavı ile İngilizce seviyelerinize uygun bir sınıfa yerleştirilirsiniz.
 • İrlanda ‘ da dil eğitimi aldıktan sonra uzun dönem vizeniz olduğu sürece dil okullarının anlaşmalı olduğu üniversitelerde sertifika programına katılabilirsiniz.
 • İrlanda Dil Okulu Ücretleri

Eğitim Ücretleri(Haftalık)

160-275 EUR

*İrlanda dil okulu fiyatları okula ve güncel promosyonlara göre değişmektedir. Bazen başvurduğunuz döneme göre ekstra kampanyalar olabilir. Amerika dil okulu fiyatlarında kampanyalar için lütfen danışınız.

*Yaz döneminde konaklama ücretlerine yaz dönemi ek ücreti eklenebilir.

İrlanda Dil Okulları Konaklama

Yurtdışında dil eğitimi alırken konaklama şeklinizi doğru seçmeniz çok önemlidir. İrlanda’da istediğinize göre aile yanı, yurt ya da apartman dairesi gibi konaklama türlerini seçebilirsiniz. Programda evine öğrenci kabul eden aileler kurallara göre seçilip, düzenli olarak denetlenmektedirler. Her konaklama çeşidinde olduğu gibi aile yanları, yurtlara ve öğrenci evlerine kıyasla daha uzak olmaktadır. Ama gelişmiş toplu ulaşım araçları ile okula ve şehir merkezine gitmek oldukça kolaydır.

 1. Aile Yanı konaklama

İrlandalı aileler oldukça sıcakkanlıdır ve Türk öğrencilere sempati duymaktadırlar. Aile yanı konaklamayı seçen öğrenciler gerek kahvaltı ve akşam yemeklerinde, gerekse boş zamanlarında sık sık pratik yapma imkanı bulurlar. Genellikle ortak banyo bulunan aile yanlarında dilerseniz özel banyo seçeneğini seçebilirsiniz. İrlandalı aileler ile kalmak, yurtlara göre ekonomik olmasının yanı sıra kültürü daha yakından tanıma fırsatı vermektedir. Konaklamanız başlamadan önce danışmanınız size evcil hayvan isteyip istemediğinizi, herhangi bir şeye alerjiniz olup olmadığını, özel bir diyet uygulayıp uygulamadığınızı, düzenli olarak bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı sorup, okulun konaklama birimine iletir. Ve kriterlerinize uygun bir eşleştirme yapılır.

 1. Öğrenci Yurtları

Aile yanlarına göre okullara daha yakın olan yurtlar biraz daha konforludur. Genellikle yemeksiz olan yurtlarda ortak mutfaklar vardır ve kendi yemeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Uzun dönem kalmayı düşünen öğrencilerimiz ilk 4 haftadan sonra maliyeti daha uygun olan öğrenci evlerine geçiş yapabilirler. Dünyanın bir çok yerinden gelen uluslar arası öğrenciler ile kalmak dilinizi geliştirip birlikte vakit geçirme imkanı sağlamaktadır. Gelişen inşaat sektörünün de etkisi ile oldukça lüks yurtlar sunan İrlanda dil okulları, bir çok konaklama seçeneği sunmaktadır. 

 1. Kiralık Daireler ve Oteller

Bazı okullar özellikle yaz dönemlerinde öğrencilerin konaklama taleplerine cevap verebilmek adına otellerle veya hostellerle anlaşırlar. Yurtlarda yer kalmadığı durumlarda öğrenciler bu konaklama türünü tercih etmektedir. Maliyet olarak aile yanlarından ve yurtlardan biraz daha pahalı olan bu konaklama seçenekleri de konforlu olmaları açısından tercih edilmektedir.

İrlanda Dil Okulları

İrlanda Dil Okulu Vizesi

İrlanda vizeleri VFS firması üzerinden yapılmaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Antalya ‘da ki başvuru merkezlerinden başvurabilirsiniz. İrlanda vize başvuru ücreti tek girişli vize 60 EUR’dur ve öğrenci İrlanda’ya gittiğinde bunu değiştirmelidir. VFS Global 22 EUR hizmet bedeli almaktadır. Başvurunuz sonuçlandığında pasaportunuzun adrese kargolanması için  10 EUR ödeme yapmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında VFS’de nakit (EUR) olarak yapılmaktadır.

 1. Kısa Dönem Öğrenci vizesi (C Tipi Vize): 90 güne kadar olan eğitim vize başvurularını yapmış olduğumuz vize türüdür. Kısa dönem öğrenci vizeleri ortalama 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Öğrenci vizesi almak için sizden istediğimiz evrakları bize teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklarınızı teslim ettikten sonra işlemlerinize başlanacaktır.
 2. Uzun Dönem öğrenci vizesi (D Tipi Vize): 90 günden uzun olan eğitim vize başvurularını yaptığımız vize türüdür. Uzun dönem öğrenci vizeleri yaklaşık 15 iş gününde sonuçlanmaktadır. Öğrenci vizesi almak için sizden istediğimiz evrakları bize teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklarınızı teslim ettikten sonra işlemlerinize başlanacaktır.
 3. Turistik Vize: Velilerimiz için yapmış olduğumuz vizedir. VFS Global İrlanda web sitesi üzerinden vize başvurusu için online form doldurulur. Evraklarınızı teslim ettikten sonra işlemlerinize başlanacaktır.

İrlanda Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

İrlanda ‘ da diğer ülkelerden farklı olarak dil okuluna giden öğrenciler 25 hafta ve üzeri eğitim aldıklarında çalışma hakkına sahip olurlar. Yalnızca öğrencilerin, İrlanda‘ya gittiklerinde göçmenlik ofisine gidip işlemlerini yaptırması gerekmektedir. Öğrenciler böylelikle ilk 8 haftadan sonra çalışabilirler. Detaylı bilgi için İrlanda Öğrenci Çalışma İzni sayfamıza bakınız.

İrlanda Yabancı Öğrenciler için COVID-19 Önlemleri

İrlanda Dil okullarında yüz yüze eğitim yapılmaktadır. Ülkeye iriş yapmadan 72 saat önce PCR testi yaptırmanız gerekmektedir ve ülkeye ilk girişinizde 2 hafta otelde karantina süresiniz bunmaktadır. Daha sonra yüz yüze eğitiminize başlayabilirsiniz. İrlanda içerisinde uyguladığı herhangi bir sokağa çıkma yasağı ya da sınırlaması bulunmamaktadır.

İrlanda Sosyal Hayat

Başkent Dublin, turistik bir yer olduğu için maliyet olarak diğer şehirlere göre pahalı olsa da alternatif olarak Cork, Limerick gibi şehirlerde oldukça uygun maliyetteki okulları tercih edebilirsiniz. İrlanda’da eğitim almayı istiyorsanız size uygun bir tercih mutlaka bulunacaktır. Turistik yapısından ötürü İrlanda’da yaşam hareketli ve canlıdır. Bunun avantajlarını okumayı seçtiğiniz her şehirde görebilirsiniz.

İrlanda Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da okurken maliyetleri kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak aşağıdadır.

 1. Ulaşım aylık 80 - 100 EUR, 
 2. Alışveriş haftalık 60- 110 EUR
 3. Oda Kiralama aylık yaklaşık 400 - 900 EUR
 4. Sosyal Hayat ve Yeme içme;
 • Kahve ve çay 2,5-4,5 EUR
 • Bira 1,5-4 EUR
 • Ekonomik yemek  9-15 EUR
 • Orta seviye yemek 10-45 EUR
 • Üst seviye yemek 30-80 EUR

Yurtdışı Dil Eğitimi Program Süreci Nasıl Oluyor?

Başlangıçta ücretsiz ön görüşme yaparak uygun ülke tercihine karar verilmesi gerekmektedir. Uygun okul ve program seçildikten sonra konaklama için aile yanında veya yurtta kalma seçeneklerinin belirliyorsunuz. Talebe bağlı olarak kurs öncesi ücretsiz seviye belirleme sınavınız da tarafımızca yapılıyor.

Okul Başvuru Sürecine geçildiğinde bizlere kimlik ve pasaport fotokopilerinin teslim edilip, ön başvuru için ücret yatırılması gerekiyor. Ücret yatırıldıktan sonra aşağıdaki işlemler danışmanlarımız tarafından sırasıyla yapılıyor.

 • Okul başvuru işlemleri için formların doldurulması ve imzalanması
 • Ödeme planının çıkartılması
 • Öğrenciye özel, süreç için takvim planlaması
 • Başvuru ve kabul takibi
 • Geri kalan tüm ödemenin yapılması ( İrlanda’da vize için okulun tüm ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.)
 • Vize işlemleri için tarih belirlenerek işlemlere başlanması
 • Vize için gerekli evrak listesinin iletilmesi
 • Niyet mektubu hazırlanması (ÜCRETSİZ HİZMET!)
 • Varsa ek istenen İngilizce belge taleplerinin hazırlanması (sponsorluk yazısı vb.) (ÜCRETSİZ HİZMET!)
 • Vize başvurusunun yapılması

Bütün bu işlemlerden sonra vizeniz elinize ulaşınca gidiş süreci başlıyor. Daha sonra size yine danışmanlarımız tarafından gidiş öncesi ülke, bölge ve okulu tanıma amaçlı oryantasyon programı (ÜCRETSİZ!) uygulanıyor. Daha sonra gidiş için gerekli evraklarınızı gözden geçiriyoruz ve iyi dileklerimizle sizi uğurluyoruz.

İlgili Blog Yazıları
İrlanda Gezilecek Yerler - İrlanda’daki En Turistik Yerler
Özgürlük hissinin peşinden koşan, “Irish” kültürünü ilgi çekici bulan, klasikleşmiş seyahat destinasyonlarını değil de farklılıkları arayan herkesin z...
Türkiye'ye yakınlığıyla da ilgi çeken İrlanda eğitim ücretlerinin daha ekonomik olmasının yanı sıra, Türk öğrenci sayısının da az olduğu okullarda dil eğitimi alabilirsiniz.
Eğitiminiz sırasında okulların sağladığı aile yanı konaklama ve yurt alternatifleri yanı sıra, özel yurt, AirBnb imkanları bulunmaktadır.
25 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni verilmektedir.
İrlanda'da en çok tercih edilen okullar olarak Griffith College, Atlas Language School, Kaplan International English, Centre of English Studies, Apollo Language Centre, EC English söylenebilir.
2 haftadan başlayıp 25 haftaya kadar devam eder. Daha uzun süre eğitim almak isteyen öğrenciler ise İrlanda'da iken eğitim sürelerini uzatabilirler.
Genellikle yılın her dönemi Pazartesi günleri başlangıcı olan kurslar için belirli bir kayıt tarihi bulunmamaktadır. Kayıt ve vize süreçleri göz önünde bulundurularak karar verilebilir.
Öğrenci Yorumları
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste