İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Avusturya Üniversiteleri
...
Avusturya Üniversiteleri
Avusturya Üniversiteleri
Avusturya Üniversiteleri

Avusturya üniversiteleri hem büyüklük hem de yapı bakımından muazzam bir çeşitliliğe sahiptir. Eğitim olanakları da bu çeşitliliği yansıtmaktadır. Viyana, Graz, Innsbruck, Klagenfurt, Linz ve Salzburg'daki geleneksel kapsamlı üniversitelerdeki eğitim programları, geniş bir akademik konu yelpazesini kapsar. Öte yandan Avusturya'nın teknik ve tıp üniversiteleri, bir dizi son derece uzmanlaşmış teorik ve uygulamalı disiplinlere odaklanmaktadır. Avusturya üniversitelerinde araştırma ve öğretim ayrılmaz bir bütün olarak görülmektedir. Bu ilkeyle desteklenen tüm akademik alanlar (Beşeri Bilimler, Doğa Bilimleri, Hukuk, Sosyal ve Ekonomik Bilimler, Tıp, Teknoloji, Madencilik Bilimleri, Doğal Kaynaklar ve Uygulamalı Yaşam Bilimleri ve Veterinerlik) disiplinler arası bağlantılar kurmayı amaçlar. Disiplinler arası araştırma çalışmaları, ileri görüşlü kavramlar ve çözümler geliştirmeye çalışan bir üniversite eğitimini teşvik eder.

Avusturya’da Üniversite Okumak

Nüfusu dokuz milyonun biraz altında olan bir ülke olan Avusturya, boyut ve yapı bakımından farklılık gösteren geniş ve çeşitli yüksek öğretim kurumları sunmaktadır. Genel olarak beşeri bilimler, hukuk ve ekonomiye odaklanarak, devletten bir miktar mali destek alarak kendi işlerini düzenleyen, bağımsız olarak yönetilen 22 devlet üniversitesi vardır.

Avusturya, son teknoloji araştırmaları ve sayısı sürekli artan lisans programlarını kullanan ve öğrenciler için birçok fırsat sunan uzun bir yüksek öğrenim geleneğine sahiptir. Bu yükseköğretim kurumları sadece başkent Viyana ile sınırlı değildir ve ülkenin hemen her yerinde bulunabilir. Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinin hem güney Avusturya’da hem de kuzey Avusturya'da kampüsleri vardır ve estetik açıdan dünyaca ünlü tesislere sahiptir.

Avusturya’da üniversite okumak birçok açıdan bir avantajdır. Refah düzeyi, eğitime verdiği önem ve köklü kurumları ile öne çıkan Avusturya’da üniversite okumak kesinlikle bir ayrıcalıktır. Türk öğrenciler için Avusturya üniversitelerinin bir diğer avantajı da YÖK tarafından tanınır olmasıdır. Lisans eğitimi süresi yalnızca 3 yıl olan ve ekonomik bir üniversite eğitimi vaat eden Avusturya’da, yaşam standartları oldukça yüksek ve eğitim kalitesi de standartların üzerindedir.

Avusturya Üniversite Eğitimi Fiyatları ve Ücretleri

Avrupa’nın ortasında yüksek eğitim seviyesi ile dikkat çeken Avusturya’da eğitim maliyetleri daha çok üniversite okunulan şehrin yaşam maliyetlerine bağlıdır. Avrupa Birliği vatandaşlarına devlet kurumlarında eğitimin ücretsiz verildiği bir ülke olan Avusturya’da uluslararası öğrenciler de diğer Avrupa şehirlerine oranla daha avantajlıdır.

Avusturya’da üniversite eğitimi uluslararası öğrenciler için oldukça ekonomiktir. Çünkü devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Türkiye’ye benzer biçimde eğitim kurumlarının yıllık 1500 Euro’ya yakın okul harcı bulunmaktadır. Bu harç dönemlik olarak ödenir ve 750’şer Euro olarak tahsil edilebilmektedir.

Avusturya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Avusturyalılar için, lisans derecesine kabul, bir okul bitirme sertifikası alınması veya özel bir üniversite giriş sınavını başarıyla tamamlaması ile verilir. Nitelikli işçi olarak çıraklık eğitimini tamamlayan uygulamalı okullardaki öğrenciler, Berufsreifeprüfung olarak bilinen eşdeğer bir sertifika alabilirler. Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ne kabul, önceki mesleki veya teknik deneyimi dikkate alabilir ve bu kurum, Üniversite Öğretmen Eğitimi Yüksek Okulları ile birlikte seçmeli bir kabul sürecine sahip olabilir.

Avusturya dışından gelenler içinse başvurular başvurulan Yüksek Öğrenim kurumuna gönderilir. Uyruğa ve gerekli eğitim sertifikalarına sahip olunması gerekecektir. Birçoğu için, Almanca yeterliliğinin kanıtı veya en az dört yıl boyunca Almanca derslerine devam edildiğinin kanıtı gereklidir. Almanca dışındaki dillerde kanıt sağlayan belgeler yasal olarak tercüme edilmelidir.

Türkiye’den başvuracak adaylar için üniversite sınavına girmiş olmak gerekmektedir. Bu sınavda, okumak istenilen bölüme, Türkiye’de bir fakülteye kabul şartı aranmaktadır. Türkiye’deki bir üniversiteden kabul alamayanlar Avusturya’daki üniversitelere başvuru yapamazlar.

Avusturya üniversitelerine başvuru yapmak isteyen ve lise eğitimini Türkiye’de tamamlamış öğrenciler, şartlı kabul başvurusu yapabilirler. Buna rağmen, öğrencilerin en az A2 seviyesinde Almanca bilgisi gerekmektedir. Başvurunun değerlendirilmesi ve kabul alabilme şansının olması için, lise mezuniyet notu da önem taşımaktadır. Yoğun başvuru alan Avusturya üniversitelerinde, mezuniyet notunun 80 ve üzerinde olması tavsiye edilmektedir.

Avusturya Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Avusturya üniversiteleri için başvurular, Eylül ayında sonlanmaktadır. Almanca dil bilgisi istenilen düzeyde olan adaylar için Eylül ayında başvurular biter. Almanca bilgisi olmayan öğrenciler içinse başka bir süreç ilerler. En az A2 düzeyinde Almanca beklendiği için en az 3 aylık bir eğitim süresine ihtiyaç olduğu varsayılır ve Almanca bilmeyen öğrencilerin en geç Haziran ayı içerisinde, Almanca sınav hazırlık kursuna başlaması gerekmektedir.

Avusturya’daki En İyi Üniversiteler

Avusturya’da bilimsel temelli ve mesleğe yönelik kurslar sunan 21 Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bulunmaktadır. Bu kurumların kurulmasındaki temel amaç, üniversite düzeyinde uygulamaya yönelik eğitim sağlamak, görevleri çözmek için gerekli becerileri aktarmak ve konu ile ilgili alanlarda mezuniyeti teşvik etmektir. Bu üniversiteler devlet tarafından aktif olarak desteklenmektedir.

Herhangi bir devlet finansmanı almayan 13 özel üniversite bulunmaktadır. Akreditasyon Konseyi tarafından denetlenirler. Bu kurumlara devam edenler, yenilikçi ve kaliteli eğitim bekleyebilirler ve ayrıca bu kurumlarda sanata güçlü bir vurgu vardır. Özel üniversiteler, öğretim ve araştırmanın sürekli iç ve dış değerlendirmeleri ile karakterize edilir. Avusturya’nın en iyi üniversiteleri aşağıdaki gibidir.

 Viyana Üniversitesi

Viyana Üniversitesi 1365 yılında kurulan, ana binası, şehrin merkezindeki tarihi üniversite binası olan Avusturya’nın en köklü kurumlarındandır. Üniversitede 130 farklı ülkeden yaklaşık 92 bin öğrenci eğitim almaktadır. Yaklaşık 27.000’i uluslararası öğrencidir. Üniversitede 178 bölümde, 6.700 öğretim üyesi ile eğitim vermektedir. Eğitim dili Almancadır.

Viyana Teknik Üniversitesi

Viyana Teknik Üniversitesi, 1815 yılında kurulmuştur. Avrupa’nın en iyi 10 teknik üniversitesinden biri olan kurum dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 199. sıradadır.  Avusturya’nın en büyük bilimsel ve teknik araştırma öğrenim kurumunun olmasının yanında tüm dünyaca tanınan, uluslararası platformdaki yeri oldukça güçlü olan bir üniversitedir.

Viyana Teknik Üniversitesi öğretim içeriği araştırmaya dayanmaktadır.

Viyana Ekonomi Üniversitesi

Viyana Ekonomi Üniversitesi Viyana’nın ikinci bölgesinde yer almaktadır. 1898 yılında kurulan üniversitenin Dünya Ticaret Üniversitesi olan ismi 1975’te Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Kampüs, en son teknolojiye sahip ekipmanlarla, Avusturya’nın en büyük işletme ve ekonomi kütüphanesine sahiptir. Bağımsız çalışma alanları ve geniş boyutlu bilgisayar laboratuvarlarıyla modern konferans salonlarına sahiptir.  22.000 öğrenciye ev sahipliği yapan kurumda uluslararası öğrenciler, toplam öğrenci nüfusunun %27’sini oluşturur.

 Viyana Tıp Üniversitesi

Viyana Tıp Üniversitesi, Avusturya’nın Viyana şehrinde 1365 yılında Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak kurulmuştur. Günümüzde dünyanın en büyük tıp üniversiteleri arasında olan kurum Avrupa’daki en geleneksel tıp eğitimi ve araştırma merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8.000 öğrenciye ev sahipliği yapan üniversiteye ait 27 üniversite hastanesi, 3 klinik enstitü, 12 teorik tıp merkezi ve çok sayıda yüksek oranda uzmanlaşmış laboratuvarı vardır. Avrupa’nın en önemli biyotıp araştırma enstitüleri arasında yer alan Viyana Tıp Üniversitesinin eğitim dili Almancadır.

 Salzburg Üniversitesi

Salzburg Üniversitesi Avusturya’nın Salzburg şehrinde 1622 yılından Başpiskopos Paris Lodron tarafından kurulmuştur. Kurum Güney Almanya’dan, Avusturya’dan, İsviçre’den ve Salzburg’dan 33 Benedictine Manastır Konfederasyonunun desteğini almaktadır. Salzburg Üniversitesi bünyesine en gözde fakültelerinden Hukuk Fakültesini kendine katarak büyümüştür.

Graz Üniversitesi

Graz Üniversitesi, hem Avusturya’nın ikinci en büyük okulu hem de Avusturya’nın en eski ikinci üniversitesidir. Graz Üniversitesinde ortalama 23.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Öğrencilerinin %10’u kadarı ise uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Kurumda bulunan 6 fakültede ve 74 bölümde eğitim verilmektedir. Graz Üniversitesinde çalışan 3500 kişiden 2500’den fazlası akademik personeldir. Avusturya Graz Üniversitesi tarihinde Nobel ödüllü 9 profesöre sahiptir. Aynı zamanda okul, bölgenin en büyük kütüphanesine sahiptir.

Graz Teknik Üniversitesi

Graz Teknik Üniversitesi, Avusturya’da 2 yüzyıllık akademik bir geçmişe sahiptir. Graz Teknik Üniversitesi, kaliteli bir eğitim geleneği ile toplumu ön plana koyan ve toplum için çözümler üreten bir yapıya sahiptir. Graz Teknik Üniversitesi, özellikle Mühendislik ve Fen Bilimleri alanlarında yüksek düzeyde öğretim ve araştırmalar yürütmektedir. Graz Teknik Üniversitesi, eğitmenleri konusunda son derece seçici bir eğitim kurumudur. Graz Teknik Üniversitesinde yaklaşık 12000 öğrenci eğitim almaktadır. Eğitim dili Almancadır.

Graz Tıp Üniversitesi

Graz Tıp Üniversitesi, Avusturya’nın Graz kentinde, 1863 Graz Üniversitesi tıp fakültesi olarak kurulmuş ve ardından 2004 yılında Graz TIP Üniversitesi olarak eğitim vermektedir. Sürdürülebilir sağlık araştırması, Graz Tıp Üniversitesi’nin ana temasıdır. Kurumda, öğrenciler, eğitmenler ve personel biyopsikososyal modelin ilkelerine göre birlikte öğrenir ve çalışır; bu da öğrencilere kendi ihtiyaçlarına göre dikkatin merkezine getirme alışkanlığı kazandırır.

Klagenfurt Üniversitesi

Klagenfurt Üniversitesi, Avusturya’da 1970 yılındaki kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana, Graz, Innsbruck, Linz, Salzburg ve Viyana’daki üniversitelerle birlikte geniş bir yelpazede eğitim sunan altı devlet üniversitesinden biridir. Klagenfurt Üniversitesi’nin bilimsel başarıları, üniversitenin artan ulusal ve uluslararası görünürlüğünü artırmaktadır.

Leoben Üniversitesi

Leoben Üniversitesi, Avusturya’nın Leoben şehrinde konumlanmıştır. Leoben Üniversitesi, maden bölgesi olan Styria’da ve 1840 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Kuruluşundan yaklaşık olarak 8 yıl sonra okul Leoben şehrine taşınmıştır. Leoben sadece Avusturya’nın değil, Avrupa’nın da en kaliteli eğitimini veren ve ödüllü kurumlarından birisidir. Leoben Üniversitesi Avusturya’da bulunan tek dağ bilimi üniversitesidir. Kurumundan mezun olanlar mühendis unvanını almaktadır.

Linz Johannes Kepler Üniversitesi

Linz Johannes Kepler Üniversitesi, Avusturya’nın Linz eyaletinde kurulmuş olup son derece seçkin bir üne sahiptir. Kurum yüksek kaliteye sahip bir eğitmen kadrosunu barındırmakla birlikte Avusturya’nın en modern bakış açısına sahip üniversitesidir. 1966 senesinde kurulan ve ilk kuruluşunda Sosyal ve İktisadi Bilimler Akademisi olarak hizmete başlayan üniversite 1975 yılında üniversiteye dönüştürülmüştür. Kurum ayrıca dünyaca bilinen matematikçi ve gökbilimci Johannes Kepler anısına bu isimle hizmetlerine devam etmiştir.

Avusturya Üniversiteleri

Avusturya Üniversite Bölümleri

Avusturya’da üniversite eğitimi için okul ve bölüm seçenekleri oldukça geniştir. Lisans eğitimi, mühendislik, işletme ve ekonomi gibi bölümler için 3 yıl; yüksek lisans eğitimi 2 yıl ve doktora eğitimi 3 yıllık süreçlerden oluşmaktadır. Tıp, diş hekimliği ve hukuk gibi bölümlerin lisans eğitim süreleri ise farklılık göstermektedir. Avusturya Üniversitelerinde eğitim almak isteyenler için tercih edilecek bölümler aşağıdaki gibidir:

  • Beşeri Bilimler
  • Sosyal Bilimler
  • Mühendislik
  • Tıp
  • Hukuk
  • Dil Bilimi

Avusturya Üniversiteleri Eğitim Dili ve Hazırlık

Avusturya üniversitelerinde lisans eğitimi, 3 yıl yüksek lisans eğitimi ise, 2 yıldır. Avusturya’da, lisans eğitimini tamamlayan herkes yüksek lisans eğitimi için başvuru yapabilir. 2 yıllık yüksek lisans eğitimi sonrasında ise, akademik doktora eğitimine devam edebilir. Avusturya’da eğitim dili Avusturya Almancasıdır ve öğrencilerin A2 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olması beklenmektedir. Bunun için hazırlık kursları mevcuttur. Avusturya’da Almanca hazırlık kurslarının dönemlik harçları 1.180 Euro’dur. Ayrıca Avusturya gelişmiş bir Avrupa Ülkesi olmasına rağmen, yaşam masrafları bir öğrenci için oldukça uygundur. Aylık ortalama 550- 600 Euro aralığında yaşam maliyetine öğrenciler rahatlıkla hayatlarını sürdürebilirler.

Avusturya’da Üniversite Okurken Çalışmak

Avusturya öğrencilere çalışma izni tanıyan ülkelerden biridir. Eğitim giderleri dünya standartlarına göre gayet makul olan Avusturya’da öğrencilere tanınan çalışma izni de büyük kolaylık sağlamaktadır. Almanca bilmeyen adaylar için hazırlık sonrası öğrencilerin Avusturya’da çalışma izni haftada 20 saattir. Avusturya lisans eğitimi alan öğrenciler öğrencilik döneminde kazanılan iş tecrübeleri sayesinde eğitim sonrası iş ve kariyer hayatında bir adım öne geçmektedirler. Avusturya’da üniversite sonrası çalışma imkanı da mümkündür.  Üniversite eğitimini tamamlayan öğrenciler okulu bitirdikten sonra bir yıl içerisinde kendi bölümüyle ilgili bir iş bulursa, Avusturya da oturum hakkına sahip olurlar.

Ekonomiktir.  Lisans eğitimi süresi 3 yıldır.  Eğitim kalitesi yüksektir. Eğitim ücretsizdir. Öğrencilere çalışma izni vardır.  Eğitim dili Almancadır.
A2 seviyesinde Almanca  Lise diploması  Uluslararası öğrenciler için kendi ülkelerinde bir üniversiteye yerleşme koşulu  Lise mezuniyet notunun 80 ve üzeri olması
Öğrenci yurtları aylık ortalama 150- 250 Euro arasındadır. Apart dairelerin aylık kiraları ortalama 300- 450 Euro arasındadır.
Evet Avusturya Üniversiteleri YÖK tarafından tanınır ve denkliği vardır.
Avusturya’da lise okuyan yerli öğrenciler için sınavsız üniversite okumak mümkünken, Türkiye’de lise okuyan öğrencilerin üniversite sınavına girip Türkiye’de bir okula yerleşme şartı aranmaktadır.
Avusturya’da üniversiteler ücretsizdir. Ancak Türkiye’deki devlet üniversiteleri ile benzer olarak iki yarıyıl için makul oranda bir harca sahiptir. Dönemlik olarak bu harcın miktarı 750 Euro’dur.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste