İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Amerika'da Lise Eğitimi
...
Amerika'da Lise Eğitimi
Amerika'da Lise Eğitimi

AMERİKA’DA LİSE EĞİTİMİ NEDİR?

Amerika’da lise eğitimi Amerikan vatandaşı olmayan öğrencilerin Amerika’daki liselerde 1 dönem veya 1 yıl için eğitim aldıkları yurtdışı lise programlarıdır. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrenciler özel okullarda 1 sene ve üzeri sürede eğitim alarak bu şansı elde edebilirler. Dil eğitimi ile daha çok gündemde olan Amerika, lise programlarıyla da dikkat çeker. Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Amerikan eğitim sistemine liseden dahil olma şansını bu programlarda bulabilir. Amerika’da değişim programının (Amerika’da devlet liselerinde eğitim) yanı sıra uzun dönem lise okuma imkanı da vardır. Amerika’daki liselerde yıldan fazla okumak isteyen öğrenciler 1 yılın sonunda özel okullara geçmeli veya en baştan özel okula yazılmalıdır. Uluslararası öğrenciler 1 akademik yılı devlet okullarında, 1 seneden fazla özel gündüz okullarına veya özel yatılı okullara gidebilirler.


NEDEN AMERİKA LİSELERİNİ TERCİH ETMELİYİM?

Amerika’da Lise Eğitimi Programı uzun dönem katılım sağlayan öğrencilere başarılı üniversite hazırlık şansı, kısa dönem katılım sağlayan öğrencilere ise döndüklerinde yıl kaybetmeden eğitimlerine kaldıkları yerden devam etme şansı tanımaktadır. Özellikle üniversite eğitimi için Amerika’yı düşünen öğrenciler Amerika’daki liselerde değişim veya mezuniyet programlarına katılarak eğitim sistemini tanıyıp, üniversite başvurularında avantaj elde edebilirler. Amerika’daki lise eğitimden sonra üniversite eğitimi almaya çalışan öğrenciler Amerika’daki lise eğitiminden sonra çok daha rahat ve avantajlı şekilde Amerikan üniversite eğitim sistemine dahil olabilmektedir. Eğer dil seviyeniz istenilen düzeyde değilse size İngilizce destekli okullarda eğitim almanızı öneririz.


HANGİ OKULLARDA OKUYABİLİRİM?

15-18 yaş aralığında 9.-10.-11. ve 12. Sınıf öğrencilerinin katılabileceği çeşitli okullar bulunmaktadır.

 • DEVLET OKULLARI: Öğrencilerin J1 vizesi ve F1 vizesi ile eğitim alabilecekleri programdır. Öğrenciler her iki vize türüyle devlet okullarında 1 akademik yılı geçirebilirler. 2. Sene programınıza devam etmek isterseniz özel okullara geçiş yapmanız gerekmektedir.
 • ÖZEL OKULLAR: Amerika’da lise eğitimi almak için 2. seçeneğiniz F1 vizesi ile katılabileceğiniz özel okul programlarıdır. Kayıt yaptırdığınız özel okulda 1 yıldan fazla eğitim alabilirsiniz. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrencilerin birinci seçeneğidir.
 • YATILI OKULLAR: Amerika’da yatılı okullara F1 türü vize ile gidilebilir. Bu yatılı liseler öğrencilerin okul kültürüne olan uyumlarına da dikkat ederler. Amerika liselerinden mezun olmak isteyen öğrencilerin ikinci seçeneğidir.

 

AMERİKA’DA ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE LİSE EĞİTİMİ VEREN OKULLARDAN BAZILARI:

 • Warwick Valley High School
 • Orange County Public Schools
 • Maynard High School 
 • El Camino Real Charter High School
 • Cambridge Rindge and Latin High School
 • Seattle Public Schools
 • Tacoma Public Schools 
 • Los Angeles Unified School District
 • Paradise Valley Unified School District
 • Deer Valley Unified School District
 • Oak Park Unified School District
 • Indian River Charter High School
 • Beverly High School
 • Newburyport High School
 • Mercy High School
 • Ambassador High School
 • Quarry Lane School
 • Xavier College Preparatory School
 • King's Academy
 • Morgan Park Academy
 • Marian High School
 • Notre Dame Jr./Sr. High School
 • Archbishop Riordan High School
 • Idyllwild Arts Academy
 • Ojai Valley School
 • CATS Academy
 • The MacDuffie School
 • Wilbraham & Monson Academy
 • The Storm King School

 

Amerika'da Lise Eğitimi

NEREDE KONAKLAYACAĞIM?

Amerika liseleri 3’e ayrılır. Amerika’da lise değişim programları devlet okullarında yapılmaktadır. Amerika’da devlet liselerinde aile yanı konaklama seçeneği vardır. Devlet lisesi eğitimi almak isteyen öğrenciler okullarına yakın mesafede bir Amerikalı ailenin yanında konaklayabilir. Amerika lise programlarının en çok tercih edilen türüdür. Aileler çoğunlukla yabancı öğrencileri misafir etmeye alışkın ailelerdir ve Amerika’da dil seviyesini ve pratiğini geliştirmek isteyen öğrenciler için de çok yararlı bir seçenektir. Private day school adı verilen okullar aile yanı konaklama sağlayan özel okullar, boarding adı verilen okullar yurt konaklama sağlayan özel yatılı okullardır. Bu okullarda değişim programı yerine daha çok uzun süreli uluslararası öğrenciler bulunmaktadır. Yemekler tüm seçenelerde konaklamaya dahildir. Değişim programı ve özel liselerin programlarında öğrenci ağırlamak isteyen aileler seçilmiş ailelerdir. Aile bilgileri öğrencilere ulaştığında gitmeden iletişime geçebilirsiniz.
 

AMERİKA'DA LİSE EĞİTİMİ ALABİLMEK İÇİN:

15 – 18 Yaş aralığında olmak (19 yaş sınırını geçmemek şartıyla 12. sınıf sonrası katılabilme şansı)
Türkiye genel lise not ortalamalarının 100 üzerinden 70 ve üzeri olması(Bazı liselerde ders puanları ayrı arı incelenmektedir.) 
ELTiS Sınavından 210 ve üzeri puan almak
Okulların ek kabul şartları varsa bu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.
 

AMERİKA LİSELERİ BANA NE KAZANDIRIR?

Amerikan kültürünü öğrenme ve kendi kültürünü tanıtma şansı
Hem Amerika hem de farklı ülkelerden arkadaşlar edinme imkanı
Ana dil seviyesinde İngilizce konuşabilme
Amerika’da lise eğitimi sistemi ve sonrasında üniversite eğitimi sistemi için kolay adaptasyon
Yerinde SAT hazırlığı
Üniversite geçişinde en doğru hazırlık programını yapabilmek, en doğru yönlendirmeleri alabilmek
Amerika ve dünya üniversitelerine giriş şansının arttırılması


NEDEN ICES TURKEY?

ICES Turkey ekibinin uzun yıllardır kurduğu ve geliştirdiği Amerikan eğitim kurumları ile iletişimi sayesinde öğrencilerin akademik ve sosyal becerilerine uygun program ve okul seçimi yapma şansınız vardır. Amerika’daki devlet liseleri, özel lise ve yatılı okullara hakim olan danışmanlarımız sizin için uygun olabilecek okul seçeneğini, değişim programı veya uzun dönem programlarını, devlet lisesi ve özel/yatılı lise farklarını, aile yanı konaklama ve yurt seçeneklerinin avantajlarını, sınav hazırlık senelerini, eğitim ücretleri ve başvuru tarihleri gibi merak edebileceğiniz bütün konuları sizinle görüşmeye hazırdır. Bunların yanında değişim programının öğrenciye katabileceklerini, özel veya yatılı okullara giden öğrencilerin uzun dönem eğitimlerinden sonra üniversite eğitimi için neler yapabilecekleri, Amerika’daki liselerde okumanın Amerika’da üniversite eğitimi için yarattığı artıları, öğrencileri Amerikan eğitim sistemine dahil etmenin üniversite geçişine etkisi gibi daha birçok konuda detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Lise programları hakkında daha detaylı bilgi almak için buradan form doldurabilir veya buradan randevu alabilirsiniz.

Amerika'da Lise Eğitimi (Özel Liseleri)
Amerika'da Lise Eğitimi (Devlet Liseleri)
Amerika büyük bir coğrafyaya yayılmış, farklı kültürleri içinde barındıran bir ülkedir. Amerika'da lise değişim veya mezuniyet programlarına katılan öğrenciler sadece İngilizcelerini geliştirip farklı bir vizyon elde etmekle kalmaz, aynı zamanda tek bir lokasyondan çok farklı kültürleri deneyimleme şansına sahip olurlar.
Amerika'da lise eğitimi Türkiye'deki sisteme benzer şekilde ilerlemektedir. İçerik olarak Türkiye'den farkı öğrencilerin lise eğitiminin sonuna ilerledikçe üniversitede okumak istedikleri bölüme özgü ve farklı zorluk seviyelerinde dersler almalarıdır.
Amerika'da lise eğitimi alabilmek için öğrencilerin ortalamanın üstünde bir başarıya ve minimum B1 seviye İngilizce seviyesine sahip olmaları beklenir. Devlet okulları dil yeterliliği konusunda daha katı iken bazı özel okullar özellikle uzun süreli eğitim alacak öğrenciler için İngilizce desteği sağlayabilmektedir.
Amerika'da hem devlet liseleri hem de özel okullar uluslararası öğrencilere eğitim imkanı sağlamaktadır. Öğrenciler devlet okullarında 1 sene eğitim alabilirken özel okullarda 1 seneden fazla okuyabilmektedir.
Amerikan devlet liselerinde aile yanı konaklama imkanı sunulurken özel okullarda aile yanı veya yurt imkanı sunulabilir.
Amerika'da lise eğitimi Türkiye ile benzer olarak 4 senedir.
Amerika'da akademik ve sanat alanında eğitim veren liseler olmakla beraber devlet, özel, yatılı, sadece erkek/kız okulları gibi farklı okul tipleri bulunmaktadır. Uluslarası öğrenciler çoğunlukla karışık eğitim verilen devlet liseleri veya özel okulları tercih etmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste