Polonya Üniversitelerin Eğitim Sistemi Nedir?

Polonya’da ağırlıklı olarak mühendislik alanlarının yer almasının yanı sıra, Uluslararası İlişkiler ve Sosyal Bilimler alanlarında da yüksek standartlarda yüksek öğrenim imkanı bulunmaktadır. Özellikle Psikoloji alanında lisans ve yüksek lisans programı sunan, bünyesinde bu alanda Nobel ödülü kazanmış profesörlerle akademik kadrosunu sürekli genişleten kurumlar mevcuttur.

 

Polonya’da Lisans Eğitimi Kaç Yıl Sürmektedir?

Polonya özellikle Avrupa Birliği’ne katıldıktan sonra yüksek öğrenim grafiği yükselişe geçmiş ve dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde bulunan üniversitelere sahiptir.Polonya’da üniversite eğitimi birçok bölümde 3 yıldır, ancak bazı mühendislik, tıp ve eczacılık gibi bölümler 4 ve 5 yıllık eğitim programlarına sahiptir.Polonya’da tıp eğitimi de 6 yıl sürmektedir.


Polonya’daki Üniversitelerin YÖK Denkliği Var Mıdır?

Dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde bulunan üniversitelere sahiptir. YÖK denkliği bulunan üniversiteleri ile birçok uluslararası öğrencinin tercihi olmaya devam ediyor. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Almanya’nın aksine bir üniversiteye kayıt yaptırma zorunluluğu yoktur ancak üniversiteye giriş sınav sonuçları üniversite diplomalarının denkliğinin alınması sırasında etkili olacaktır.

 

Polonya Neden Tercih Edilmelidir?

Polonya eşşiz tarihi dokusu ve Avrupa Birliği ülkesi olması açısından üniversite eğitimi için çok iyi bir tercihtir. Ayrıca Türkiye’den gelen öğrenciler sınav stresi yaşamadan, lise diploma notları ile üniversite hayallerini gerçekleştirebilecekler.


Polonya’daki Üniversitelerin Eğitim Dili Ve Hazırlık

Polonya’da üniversite eğitimi Avrupa Birliği standartlarında olup finansal anlamda hemen hemen her öğrenciye hitap etmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi diğer AB ülkelerine nazaran düşük eğitim ücretleri ile İngilizce olarak verilmektedir.

Polonya’da okumak isteyem öğrencimiz İngilizce yeterliliğini sağlayamıyorsa İngilizce hazırlık programını tamamlayıp, bölümüne geçiş yapabilir.

 

Polonya’da Tıp Eğitimi

Tıp eğitimi için öğrencilere önerdiğimiz ülkelerden bir tanesi de Polonya’dır. Almanya’da tıp eğitimi almak için öğrenciden istenen gerekliliklerin ağırlığı (Üniversite sınavından en az 500 puan ve tıp bölümüne yerleşme zorunluluğu), Kanada ve Amerika’da 4+4 yıl eğitim ile hekim olmanın en az 8 yıl zaman alması, İngiltere’de A-LEVEL diploması gerekmesi gibi unsurlar bu konuda en büyük etmendir.
Öğrencilerin TIP Fakültesine direkt kabülü için öncelikle IELTS yada TOEFL dil yeterlilik sınavlarından yeterli skoru almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca öğrenciler ağırlıklı olarak Biyoloji ve Kimya'dan sorumlu olacakları İngilizce dilinde hem sözlü hem de yazılı sınava tabii tutulurlar. Sınavda başarısız olan öğrenciler için English+Pre-Medical 16 aylık hazırlık yılı verilmektedir. İngilizcesi yeterli seviyede olan öğrenciler için sadece Pre-Medical 10 aylık bir hazırlık yılı önerilmektedir. Öğrencilerin ingilizce eğitimin yanı sıra Fizik, Kimya ve Biyoloji öodüllerinden oluşan sınavları da geçmeleri gerekmektedir.

 

Polonya’da Tıp Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Warsaw Tıp Fakültesi Polonya'nın en köklü ve üst düzey Tıp eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından biridir. Warsaw TıpFakültesinden mezun olan öğrencilerin Avrupa'da diplomalarının tanındığı ve Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Amerika ve Kanada'da 2 sene daha eğitimi sonrası USMLE sınavını geçerek mesleklerini yapabilmektedirler. Öğrencilik hayatları süresince Warsaw Tıp Fakültesine bağlı 5 araştırma hastanesinde zorunlu görev alan öğrencilerin mezuniyet sonrası da bu hastanelerde yada Avrupa'nın diğer ülkelerindeki hastanelerde çalışma imkanına sahip olduğu Üniversitenin yetkilileri tarafından belirtilmiştir. Öğrencilerin mezuniyet öncesi yada mezuniyet sonrasında çalışmak istedikleri ülkeye diplomasıyla başvurması halinde dil yeterliliği sorununu da çözmesi halinde işini icra edebilir. 
Mezuniyet sonrasında Polonya Warsaw Üniversitesi'nden alınan diplomanın hem YÖK denkliği olup hem de tüm Avrupa Birliği ülkeleri tarafından, Amerika ve Kanada ülkeleri tarafından da tanınmaktadır. 

 

Polonya ‘da Eğitim Görmenin Maddi Avantajları Nelerdir?

Polonya, Doğu Avrupa’da bulunan AB üyesi ülkelerin içinde yüksek eğitim standartları ve üniversite eğitimindeki ekonomik ücretleri sayesinde öne çıkmaktadır. Polonya konum olarak Doğu Avrupa’nın merkezinde bulunan, genç ve dinamik yapısı ile son yıllarda uluslararası öğrencilerin cazibe merkezi haline gelmiş bir ülkedir.
Polonya’da üniversite eğitimi AB Standartlarında olup finansal anlamda hemen hemen her öğrenciye hitap etmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi diğer AB ülkelerine nazaran düşük eğitim ücretleri ile İngilizce olarak verilmektedir.
Polonya’da bulunan üniversiteler dünya sıralamasında Türkiye’de bulunan bir çok okuldan üst sırada bulunmaktadır.

 

Üniversite Sınavına Girmeden Polonya’da Tıp Eğitimi

Türkiye’de birçok öğrencinin hayalini kurduğu tıp eğitimi, Polonya’daki eğitim sistemi sayesinde artık çok daha kolay. ICES Turkey ile hayellerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

Sınav Zorunluluğu Var Mı?

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de bir üniversiteye kayıt yaptırma zorunluluğu yoktur. Polonya’da üniversite eğitimi öğrencilere sınav baskısı olmadan hayallerindeki bölümü okuma fırsatını ekonomik ücretlerle sunmaktadır. Bu yüzden de öğrenciler Polonya’da üniversite eğitimini ülke tercihleri arasında üst sıralarda tutmaktadır.

Polonya’da üniversite eğitimi almak için öğrencilerin yeterli düzeyde ingilizce bilgilerini ispat etmeleri ve lise mezuniyet ortalamalarını başvuruda sunmaları yeterlidir.

 

Polonya Üniversitelerine Doğrudan Giriş Şartları Nelerdir?

Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi(IELTS/TOEFL)
Belirli bir Seviyenin Üstünde Not Ortalaması (Lise Diploması veya Üniversite Transcripti)
Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri, Gönüllülük Hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb.)
Polonya Üniversitelerine sınavsız giriş mümkündür.


Çalışma İmkanı Var Mı?

Polonya üniversite eğitimi sırasında öğrencilerimize çalışma imkanı da sunmaktadır. Polonya’da çalışabilmek için önce oturma izni almanız ve gerekli yasal prosedürleri yerine getirmeniz istenir.


Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Polonya’da öğrencilerimizin konaklama açısından üniversite yurtları, özel yurtlar veya öğrenci evleri gibi opsiyonları bulunmaktadır. Avrupa’nın diğer seçeneklerine göre Polonya’da konaklama maddi açıdan da çok uygundur.


Yaşam Ve Sosyal Yaşam Nasıldır?

Polonya hem bir Avrupa ülkesidir hem de yaşam maliyetleri Türkiye standartlarındadır. Polonya, Avrupa Birliği Ülkelerinden biri olmasına rağmen kendi para birimi olan zlotiyi kullanmaya devam ediyor. Zlotinin değer açısından Türk Lirasına yakın olması, günlük yaşam maliyetleri açısından avantaj sağlamaktadır.

Polonya’da resmi dil lehçedir. Polonya’da İngilizce öğrenim gören öğrencilerimiz bir yandan da ülkenin resmi dili olan lehçeyi de sosyal yaşamlarında öğrenebilirler.

 

ICES Turkey sıklıkla hangi üniversiteler için danışmanlık yapıyor?

  • Warsaw University of Technology
  • Kozminski University
  • Lazarski University
  • Wroclaw University of Technology
  • SWPS University of Social Sciences and Humanities
  • Warsaw University of Economics
  • Warsaw Medical University
  • University of Lodz
  • Poznan University of Economics
  • Poznan Technology University
Ayrıntılı bilgi için

Polonya’da üniversite eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!