Polonya'da Üniversite

ICES TURKEY / Üniversite Programları /
Polonya'da Üniversite

Polonya, Doğu Avrupa’da bulunan AB üyesi ülkelerin içinde yüksek eğitim standartları ve üniversite eğitimindeki ekonomik ücretleri sayesinde öne çıkmaktadır. Polonya konum olarak Doğu Avrupa’nın merkezinde bulunan, genç ve dinamik yapısı ile son yıllarda uluslararası öğrencilerin cazibe merkezi haline gelmiş bir ülkedir. Özellikle Avrupa Birliği’ne katıldıktan sonra yüksek öğrenim grafiği yükselişe geçen Polonya, dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde bulunan ve YÖK denkliği bulunan üniversiteleri ile birçok uluslararası öğrencinin tercihi olmaya devam ediyor.

Polonya’da üniversite eğitimi AB Standartlarında olup finansal anlamda hemen hemen her öğrenciye hitap etmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi diğer AB ülkelerine nazaran düşük eğitim ücretleri ile İngilizce olarak verilmektedir.

 

Polonya’da bulunan üniversiteler dünya sıralamasında Türkiye’de bulunan bir çok okuldan üst sırada bulunmaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Almanya’nın aksine bir üniversiteye kayıt yaptırma zorunluluğu yoktur ancak ÖSYM sonuçları üniversite diplomalarının denkliğinin alınması sırasında etkili olacaktır.

Polonya’da üniversite eğitimi almak için öğrencilerin yeterli düzeyde ingilizce bilgilerini ispat etmeleri ve lise mezuniyet ortalamalarını başvuruda sunmaları yeterlidir. Polonya’da ağırlıklı olarak mühendislik alanlarının yer almasının yanı sıra, Uluslararası İlişkiler ve Sosyal Bilimler alanlarında da yüksek standartlarda yüksek öğrenim imkanı bulunmaktadır. Özellikle Psikoloji alanında lisans ve yüksek lisans programı sunan, bünyesinde bu alanda Nobel ödülü kazanmış profesörlerle akademik kadrosunu sürekli genişleten kurumlar mevcuttur. Polonya’da üniversite eğitimi birçok bölümde 3 yıldır, ancak bazı mühendislik, tıp ve eczacılık gibi bölümler 4 ve 5 yıllık eğitim programlarına sahiptir.

Polonya’da üniversite eğitiminin ekonomik okul maliyetleri ve kaliteli eğitim fırsatları gibi avantajlarının yanında öğrencilere Polonya’da üniversite programlarına doğrudan sınavsız geçiş hakkı ile kayıt yaptırma imkanı sağlaması da oldukça önemli bir noktadır. Polonya’da üniversite eğitimi öğrencilere sınav baskısı olmadan hayallerindeki bölümü okuma fırsatını ekonomik ücretlerle sunmaktadır. Bu yüzden de öğrenciler Polonya’da üniversite eğitimini ülke tercihleri arasında üst sıralarda tutmaktadır.

Polonya Üniversiteleri'ne Doğrudan Giriş Şartları
Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi(IELTS/TOEFL)
Belirli bir Seviyenin Üstünde Not Ortalaması (Lise Diploması veya Üniversite Transcripti)
Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri, Gönüllülük Hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb.)
Polonya Üniversitelerine sınavsız giriş mümkündür.

Polonya’da Üniversitelere Hazırlık Programları/Pathway hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için

Polonya’da dil eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!