İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Amerika Üniversiteleri
...
Amerika Üniversiteleri
Amerika Üniversiteleri

Yurtdışında eğitim alanındaki seçeneklerden birisi olan Amerika, üniversiteleri açısından dünya da çok iyi bir konuma sahiptir. Yurtdışında üniversite okumak isteyen adaylar tarafından çok tercih edilmektedir. Üniversite eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen adaylar için biraz Amerika’yı tanıyalım;
Dünyanın en çok göç alan ülkelerin başında gelen Amerika, çok sayıda kültürü içerisinde barındırmaktadır. Ülkede turizm oldukça gelişmiş durumdadır. New York, Los Angeles, Miami ve Hawaii adaları en çok turist alan bölgeler arasındadır. 50 eyalete sahip ülkenin önemli şehirleri saymakla bitmez. 
Başkenti Washington olan ülkenin para birimi Amerikan Doları’dır ne nüfusu bugün 325,7 milyonu bulmuştur. 
Amerika’daki üniversitelere lisans başvurusu yapmak isteyen adaylar için kimler katılabilir, süreç nasıldır gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

Amerika Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi 

Amerika Birleşik Devletleri binlerce üniversitesi ile bilim, sanat, teknoloji ve eğitimin Dünya’daki en gelişmiş ülkesi olarak tanımlanmaktadır. Öğrenciler kaliteli ve üst seviye eğitim almanın yanı sıra, çok çeşitli kültürleri bir arada yaşama ve deneyimleme fırsatına da sahip olmaktadır. Öğrencilerimiz Amerika’daki üniversitelerde hem dünyanın en geçerli dilinde uzmanlaşmış hem de Dünya’nın en prestijli üniversitelerinden Amerika üniversite diploması alacaktır. Aynı zamanda Amerika’da okullara verilen yabancı öğrenci kontenjanları oldukça geniştir.

Amerika’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, eğitimleri süresince edindikleri donanımı ülkelerine dönmeden iş tecrübesine çevirme imkânı elde eder. Amerika üniversitelerinden 4 yıllık bir lisans eğitimi alan bir öğrenci CPT (Curricular Practical Training)’e başvurabilir ve eğitimi boyunca haftada 20 saate kadar çalışma imkânı yakalar. Öğrenciler mezuniyetinin hemen öncesinde OPT (Optional Practical Training)’e başvurarak kendilerine mezuniyetleri sonrasındaki yıl için geçerli olacak ve haftada 40 saat çalışma imkânı sağlayacak belgeyi edinebilirler. İlk yılın sonunda OPT süresi dolan öğrenciler opsiyonel olarak 1 yıl daha uzatma amaçlı başvuruda bulunabilirler.

Amerika’da College ve University Arasındaki Fark Nedir?

Amerika’da yüksek öğrenim kolej ve üniversiteler olmak üzere iki ana sınıftaki eğitim kurumlarında verilmektedir. Ancak Amerika eğitim sistemindeki kolejler Türkiye’deki kolejler ile karıştırılmamalıdır.Amerikadaki kolejler en az lise mezunu olmak koşuluyla öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimi programlarının yanısıra 2+2 yıllık üniversite transfer programları, diploma & sertifika programları gibi farklı program çeşitleri sunmaktadır. Kolejler hem kabul şartlarının daha esnek hem de eğitim maliyetlerinin daha makul olmasından dolayı uluslararası öğrencilerin tercihi olmaktadır. Amerika’nın eğitim sisteminde kolejlerin en popüler programları yukarıda bahsedilen 2+2, yani eğitimin ilk 2 yılını kolejde alıp, son 2 yılı ise o kolejin anlaşmalı olduğu üniversitelerde devam edip mezun olduğunuz programlardır. Bu şekilde öğrenciler hem 2 farklı diplomaya sahip olurlar, hem de üniversitelere direkt olarak girmenin zorluklarını aşmış olurlar.

Amerika Üniversiteleri Yök Denkliği

Amerika’daki üniversitelerde YÖK denkliği bulunmaktadır.

En iyi Amerika Üniversiteleri

Amerikada yüzlerce üniversite ve kolej vardır. Dünya sıralamalarına baktığımızda da ilk 200’de bulunan üniversitelerinin çoğunluğunun Amerikan üniversiteleri olduğunu görürüz. Bu da Amerika’nın eğitime verdiği önemin kanıtı niteliğindedir. 

Amerika’nın en iyi devlet ve üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için ‘Amerika’nın En İyi Üniversiteleri’ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Amerika Üniversiteleri

Amerika Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Amerika’daki 3000’e yakın kolej ve üniversite yüksek öğrenim kurumlarına her yıl bir milyona yakın öğrenci başvurmaktadır. Her üniversitenin kabul şartları farklılık göstermektedir. Başvuruda bulunacak öğrencilerin mezun oldukları liseden alacakları transkript ve diploma notları dikkate alınır. İyi bir lise not ortalamasına sahip olan öğrencilerin şansı artmaktadır. Bunun yanı sıra IELTS ve TOEFL gibi dil yeterlilik sınavlarından yeterli skor almak gerekmektedir. Amerika’daki üniversitelerin hemen hemen hepsinde SAT adı verilen yeterlilik sınavı da şart koşulmaktadır. SAT sınavını opsiyonel olarak kabul şartları arasına koyan üniversiteler de mevcuttur. 

  • Lise transkriptleri
  • Diploma
  • IELTS veya TOEFL
  • SAT (Bazı okul ve bölümler için opsiyonel)

Amerika Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Amerika’da üniversitelerde eğitim genellikle Eylül ve Ocak aylarında başlamaktadır. Amerika’daki eğitim üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte yaz aylarında da eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için de kontenjan koşulları karşılandığı takdirde Haziran döneminde ders alabilmektedir. Eylül ayında eğitime başlamayı planlayan öğrenciler, bir önceki Ocak-Şubat aylarına kadar başvurularını tamamlamış olmaları öğrenciler için önerilmektedir. Başvuru platformları bu aylarda son bulmakta ve bundan sonraki dönemde üniversiteler belgeleri değerlendirmeye almaktadır.

İlk Başvuru

2. Dönem Başvuruları

Ekim-Şubat başı

Şubat-Nisan (kontenjana bağlıdır)

Amerika Üniversite Ücretleri

Yüksek akademik standartları, eğitim kalitesi ve sağladığı fırsatlar sayesinde ün kazanmış Amerika üniversitelerinin fiyatları eyaletten eyalete, üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişmektedir. Amerika’da üniversite, bölüm, eyalet veya şehire göre ortalama eğitim ücretleri, buna ek olarak burs imkanları, yaşam ve konaklama masrafları gibi konularda detaylı bilgilere sizler için hazırladığımız ‘Amerika Üniversite Fiyatları’ sayfamızdan ulaşabilir, aklınıza takılan soruları ise 444 22 03 numaralı hattımızdan bizi arayarak sorabilirsiniz.

 

ICES Turkey Amerika Üniversite Danışmanlığı

IcesTurkey çok uzun yıllardır yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmakta olan bir firmadır. Yurt dışı eğitimi seçiminizin her adımında size doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. IcesTurkey Amerika’da lisans eğitiminin yanı sıra kısa süreli ve uzun süreli dil okulları, yaz okulları, sınav hazırlığı programları, sertifika programları, yüksek lisans eğitimi konularında da danışmanlık vermektedir. Aynı zamanda öğrenci vizesi konusunda başvuru yaparken de yol göstermektedir.

Amerika Üniversite Yorum ve Görüşleri

Yurtdışı eğitim sürecinde her daim yanında olduğumuz öğrencilerimizin yorumlarını okumak için öğrenci yorumları sayfamızı ziyaret edebilir, Amerika Üniversite bölüm ve programları ile bilgi alabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları
ABD F1 Öğrenci Vizesi nedir?
Abd F1 Öğrenci vizesi, Amerika’da uzun dönem eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür. Amerika’da uzun dönem dil kursu eğitim...
Amerika’nın En İyi Üniversiteleri
Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Amerikan rüyası … Bir çok öğrencinin hayali Amerika ‘ nın önde gelen üniversitelerinde eğitim alıp , kariyerlerine...
Amerika'da Uygun Fiyatlarda Lise Eğitimi
Amerika’nın Seçkin Okullarında Burslu Gibi Okumak İstemez Misin? Amerika’da lise eğitimi mi almak istiyorsun? Peki sadece değişim mi yapacaksın, yoks...
Amerika'da lisans programları genellikle 4 yıldır.
Amerika'da çok sayıda üniversite bulunmaktadır, ancak özellikle birçok devlet üniversitesi, anlaşmalı olduğumuz ve seçtiğimiz özel üniversite YÖK'ün tanınırlık ve denklik listelerinin içinde yer almaktadır.
Amerika'da bulunan community college'lar genellikle 2 senelik bir eğitim sunmaktadır ve bu eğitim sonrası öğrenciler transfer başvuruları yaparak eğitimlerini 4 senelik lisans eğitimine tamamlayabilirler. Bunun dışında ismi geleneksel olarak "college" olarak geçen 4 yıllık lisans programları da mevcuttur, üstelik bazıları en popüler akademik kurumlar arasında yer alır.
Amerika'da en üst düzey ilk 50'de bulunan üniversitelerin birçoğu TOEFL ve SAT sınavlarında yüksek skorlar ve iyi lise not ortalamaları beklerler, bunun dışında yine gayet iyi üniversitelere yalnızca TOEFL - IELTS skorları ve lise notlarıyla SAT sınavı olmaksızın giriş yapılabilir. Birçok üniversitemiz dil yeterliliği eksik olan öğrencilere "entegre hazırlık" programları sunarlar ve bu bağlamda yıl kaybetmelerini önlerler.
Üniversitelerin erken başvuru ve standart başvuru süreçleri bulunur, erken başvurular Eylül-Kasım arasında biterken diğer "regular" başvurular üniversiteye göre sırasıyla Ocak, Mart, Nisan ve Temmuz aylarında kapanıyor olabilir.
Amerika'da eğitim esnasında part-time çalışabilir aynı zamanda kurumsal izinler için CPT başvurusu yapılabilir.
Gidilen eyalete göre büyük değişkenlik söz konusudur, geniş bir makas belirtmek gerekirse ayda toplam 900 ile 2.500$ arasında olabilmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste