Estonya, Baltık denizinin yanındaki güzel şehirleri ile Baltık ülkelerinden biri olması ve aynı zamanda Kuzey Avrupa’nın en yenilikçi ve gelişmiş ülkelerinin arasındaki konumu ile dikkat çekmektedir. Estonya’daki eğitim sistemi, İngilizce dilinde eğitim verebilmesi, uygun ücretler üzerinden eğitim alma imkanı sunan okulları, yaşam masraflarının da çok yüksek olmayışı, dil yeterliliği olmayan öğrenciler için İngilizce dil eğitimi ve çalışma imkanı sunması Estonya’da İngilizce lisans ve yüksek lisans programlarına olan talebi son yıllarda yukarı taşımıştır. Avrupa Birliği genelin yurtdışı eğitim denilince akla gelen ilk seçeneklerden olmaya başlayan Estonya Avrupa’nın en yenilikçi ülkelerinden biri olarak da bilinmektedir. Genellikle 3 akademik yıl süren İngilizce lisans programları ve 2 akademik yıl süren İngilizce yüksek lisans programlarının akademik kalitesi ile öğrencileri memnun etmeyi başarmış bir ülkedir. Estonya üniversiteleri 100’ün üstünde tamamen İngilizce olarak öğretilen yüksek akademik kalitede bölüme, uluslararası geçerliliği olan diplomaya, yüksek seviye araştırma projelerine, az öğrencili sınıf yapısına sahiptir. İngilizce dil eğitimi ve çalışma imkanı ile de uluslararası öğrenciler için oldukça çekici bir lokasyon olmuştur. Mezuniyet sonrası 6 ay ülkede kalıp iş arama imkanı da uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Yaşam masraflarının karşılanabilir olması, çalışma izninin olması, İngilizce lisans ve yüksek lisans yapma imkanı, İngilizce dilinin yaygın kullanımı, güvenli ve stabil bir yaşam alanı sunması, kaliteli eğitim içeriği, aktif öğrenci hayatı yurtdışında üniversite için Estonya’yı ideal bir ülke haline getirmektedir. Bilinen Estonya üniversiteleri arasında Tallinn Teknoloji Üniversitesi (Tallinn University of Technology), Estonya İşletme Okulu (Estonian Business School), Tallinn Üniversitesi (Tallinn University), Tartu Üniversitesi (University of Tartu) gibi okullar vardır.

 

Genel Bilgiler

 • Kuzey Avrupa’da bulunan Estonya, Sovyetler Birliği’nden ilk ayrılan ve kendi parasını basan ülkedir. Ülkenin topraklarının yarısı ormanla kaplıdır.
 • Dünyada en yüksek internet download hızına sahip olan ülkede her yerde halk için ücretsiz wifi bulunmaktadır. 
 • Yaşam koşulları ve refahı oldukça yüksek olan ülkenin başkenti Talinn’dir. Diğer önemli şehirleri arasında Tartu, Narva ve Parnu bulunmaktadır.
 • Resmi dili Estonca olan Estonya’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.
 • Estonya’da sessiz sakin ve huzurlu bir yaşam vardır. Estonya Avrupa’nın en az nüfuslu ülkesi olarak bilinir. Nüfusun %15’inden fazlası üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır ve güzel bir sosyal yaşam vardır.
 • Bilgi Teknolojilerine bağlı sektörü gelişmekte olan Estonya’nın nüfusu oldukça azdır. İşsizlik oranının diplerde olduğu Estonya’da ekonomi buna bağlı olarak hızla büyümektedir. Eğitim ücretleri ise hayli uygundur. Estonya Tartu Üniversitesi, Tallinn Teknik Üniversitesi en çok bilinen iki üniversitesi olmakla beraber Tallinn’de mühendislik, uluslararası işletme ve sosyal bilimler gibi bölümler yılda 3.000-5.000€ arası maliyetlere sahiptir. İngilizce dil eğitimi imkanı da sunan üniversiteler bölüm ücretleriyle benzer maliyetlere sahiptir.
 • Estonya dijitalleşmede oldukça ön sırada gelmektedir. Neredeyse bütün sosyal hizmetlerinin elektronik ortama aktarmış olan ülke e-kimlik, e-devlet, e-sağlık, e-okul gibi birçok hizmeti internet üzerinden vermektedir. Elektronik işlemler o kadar fazla ve hızlıdır ki, elektronik bankacılık yardımıyla kendi şirketinizi internet üzerinden kurmanız 20 dakikanızı almaktadır.
 • Avrupa’nın en yaşanılabilir lokasyonlarından biri olan Estonya’da halkın refahına ve ülke gelişimine yönelik çalışmalardan ötürü hukuk ve insan hakları alanlarında yüksek seviye gelişmişlik görülmektedir.
 • Forbes Dergisine göre Estonya Avrupa’nın start-up merkezi haline gelmiştir. Estonya’da kişi başına düşen başarılı start-up sayısı diğer bütün Avrupa ülkelerinden daha yüksektir. Özellikle bilgi teknolojisi alanı Estonya’nın yükselen yıldızı denilebilir.
 • Dünya çapında yaygın olarak kullanılan iletişim aracı Skype da bir Estonya markasıdır. Tallinn’de bir şubesi olan marka Estonya’da IT alanında okumayı seçen gelecek vadeden öğrencilere burs imkanları da sunabilmektedir.
 • 2013 Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Estonya temiz hava sıralamasında dünyada 1. sırada yer almıştır.
 • Estonya Eurozone’da bulunup bütçe fazlası veren tek ulustur ve Avrupa’nın en iyi performans gösteren ekonomisidir.
 • Estonya’daki kadın nüfusu erkek nüfusundan daha fazladır.
 • Estonya 1.3 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en az nüfuslu ülkelerinden biridir. Ayrıca kilometrekare başına 28.4 kişi ile Avrupa’nın en az kalabalık şehirleri arasındadır.
 • Estonya’nın başkenti Tallinn’de toplu taşıma tamamen ücretsizdir.
 • Estonya %99.8 ile dünya üzerindeki en yüksek okuma-yazma oranına sahip ülkelerden biridir.
 • Estonya seçimlerde internet üzerinden oylamayı yürürlüğe sokan dünyadaki ilk ülkedir. Online oylama sistemi Estonya’da 2005’te uygulanmaya başlamıştır.
 • Estonya ilk yılbaşı ağacının doğduğu yerdir.
 • Estonya’da akşam saatlerinde bisiklet kullanırken veya yürürken yansıtıcı takmak zorunludur. Takmayan kişiler para cezasına çarptırılabilir.
 • 1975’te ölen ünlü satranç ustası Paul Keres Estonyalıdır.
 • Estonya’nın ikinci büyük şehri Tartu ülkenin entelektüel başkenti olarak bilinmektedir.
 • Estonyalılar yılda 2 defa bağımsızlıklarını kutlamaktadır.
 • Estonya İngilizce dil eğitimi, lisans programı ve yüksek lisans programı dahil olmak üzere yurtdışı eğitim için iyi seçeneklerden bir tanesidir.

 

Estonya’da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Estonya’da üniversite okumanın birçok avantajı vardır. Kuzey Avrupa’da bulunan ve İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Litvanya, Letonya gibi ülkelere yakın ve üniversite eğitim maliyetlere bu ülkelere kıyasla çok düşüktür. Eğitim kalitesi de aynı yaşam kalitesi gibi yüksek olan bu ülkede Times Higher Education ve QS sıralamalarında önemli yere sahip ve Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK) tarafından da tanınan ve denkliği olan üniversitelere bulunmaktadır. Aynı zamanda yaşam kalitesinin oldukça yüksek olduğu bir ülkedir. İngilizce lisans programı ve yüksek lisans programı çokluğu, ülkedeki yaygın İngilizce kullanımı ve üniversitelerin İngilizce dil eğitimi verme imkanları, bilgi teknolojisi alanında gelişmiş bir ülke olması ve bu alanda öğrencilere çalışma imkanı yaratma olasılığı, birçok start-up’a ev sahipliği yapması, yaşam masraflarının birçok ülkeye oranla daha karşılanabilir olması, uluslararası hukuk ve insan hakları konusunda örnek ülkelerden biri olması, mezuniyet sonrası iş arama izni vermesi ve iş bulunduğu takdirde uzun süreli kalma şansı tanıması gibi durumlar da Estonya’da eğitim almanın avantajları arasındadır.

 

Estonya Neden Tercih Edilmeli?

Kuzey Avrupa’ya çok yakın olan bu ülkede düşük maliyetle, yüksek kalitede eğitim alabilirsiniz. Yurtdışı eğitim konusunda lisans programı ve yüksek lisans programı programları, sertifika ve diploma programları açısından oldukça avantajlıdır.
Estonya ekonomik olarak gelişmekte olan bir ülkedir. Eğitim ücretleri gayet uygundur. Ayrıca başkent Tallinn’de toplu taşımanın ücretsiz olması, dünyada darp, hırsızlık ve dolandırıcılığın en düşük seviyelerde olduğu, hukuk ve insan hakları konusunda gelişmiş Estonya yüksek seviyede güvenli ve oturmuş bir yaşama adım atmak için ideal bir ülkedir.
Özellikle lisans eğitimini bilgi teknolojisi alanında almayı düşünmekteyseniz sizin için hesaba katılması gereken bir tercih olacaktır. Estonya’da üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans konusunda da danışmanlık talep edebilirsiniz.

 

Estonya’da Üniversite Eğitimi İçin Kabul Şartları?

Yurt dışında Estonya’da üniversite eğitimi almak için öğrencilerin iyi bir lise not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Öğrencilerimizin seçecekleri bölümlere göre önemli olan bazı dersleri vardır. Öğrencinin lise not ortalamasının minimum 70 olması gerekmektedir. Ayrıca Estonya’da üniversite okunmak isteniyorsa İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlaması gerekmektedir. IELTS den minimum 5.5 puan ve üstünde alması istenir. Bu yeterliliği sağlayamayan öğrenciler İngilizce hazırlık programlarına başvurabilir. Minimum şartlar okullar ve programlara göre değişiklik gösterebilir. Tüm bu gerekli belgelerin belirtilen son başvuru tarihine kadar bu üniversitelere online sistemler ve posta yoluyla ulaştırılması gereklidir. ICES Turkey’den alacağınız yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde bütün gereklilikler ve son başvuru tarihine dair bilgiler danışmanlarınız tarafından size iletilecektir.

 

Estonya’da Yaşam Şartları Nasıl?

Estonya hem bir Avrupa ülkesidir hem de yaşam koşulları Kuzey Avrupa’ya göre çok daha az maliyetlidir. Yaşam maliyetleri ayda yaklaşık 300€ konaklama ve 350€ da hayat giderleri olarak düşünüldüğünde bir öğrencinin rahatça geçinmesi mümkün olmaktadır. Oldukça uygun ücretler ile hayatınızı geçirebilirsiniz. Kısaca yaşam masraflarınız oldukça az olacaktır. Aynı zamanda Estonya’nın Tallinn şehrinde öğrencilere toplu taşıma ücretsizdir.

 

Estonya Üniversitelerinin Eğitim Dili Nedir?

Estonya’nın 3 büyük üniversitesi de ilk 500’dedir. Eğitim seviyesi oldukça yüksek olan ülkenin %70’inden fazlası İngilizce konuşmaktadır. Yurt dışında üniversite eğitimi alabileceğiniz iyi seçeneklerden birisidir ve eğitim dili İngilizcedir.

 

Estonya’da Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Estonya’da öğrenciler genellikle üniversitelerin sunduğu yurt opsiyonları tercih etmektedir, bir, iki ve üç kişilik oda seçenekleri bulunan yurtlar bulunmaktadır. Estonya’da yaşam ve konaklama masrafları ile ilgili bilgileri ICES Turkey danışmanları size sağlayacaktır.

 

ICES Turkey Sıklıkla Hangi Üniversiteler İçin Danışmanlık Yapıyor?

Ices Turkey çok uzun yıllardır yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmakta olan bir firmadır. Yurt dışında lisans eğitimi seçiminizin her adımında size doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. Ices Turkey Estonya’da lisans eğitiminin yanı sıra kıs süreli ve uzun süreli dil okulları, yaz okulları, sertifika programları, yüksek lisans eğitimi konularında da danışmanlık vermektedir. Estonya’da danışmanlık yaptığımız üniversiteler;

 

Estonian Business School (EBS-Estonya İşletme Okulu)

Uluslararası İşletme Programı, uluslararası bir şirkette veya kamu sektöründe çalışmak için mesleki bilgi ve beceriler edinmek isteyen ekonomi ve işletme ile ilgilenen kişiler için tasarlanmıştır. Ekonomi ve işletme bilgisine ek olarak, program aynı zamanda çok iyi İş İngilizcesi, dil becerileri, pazarlama ve iletişim ve ya finans ve muhasebede uzmanlaşmak isteyenler için bir fırsat sağlar.
EBS, en eski özel işletme üniversitelerinden birisidir. 1500'den fazla öğrenciyle EBS, girişimci kişilere başarılı bir şekilde uygulanması için akademik bilgi, beceri ve değerler sağlamaktır.
EBS, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeylerinde eğitim sunmaktadır. EBS, tüm dünyada 70'ten fazla ortak üniversiteye sahiptir.
https://www.youtube.com/watch?v=yLh_3EwLwbU

Tallinn University of Technology (TTU-Tallinn Teknoloji Üniversitesi)

Estonya'daki tek teknolojik üniversite olan Tallinn Teknoloji Üniversitesi (TTÜ), Estonya mühendislik ve teknoloji eğitiminin en önde gelen ismidir. Burada farklı arasındaki sinerji yaratılmakla beraber yeni fikirler de üretmeye önem verilmektedir.
Eğitim ve öğretim uluslararası kabul görmüş araştırmalara dayanmakta olup mezunlar yüksek iş gücü piyasasında çok önemli yer edinmektedirler. Üniversitenin yaklaşık 70.000 mezunu bugünkü Estonya'nın ekonomik hatlarını oluşturmaktır.
https://www.youtube.com/watch?v=k08DfVknNcI

University of Tallinn (Tallinn Üniversitesi)

Tallinn Üniversitesi, Tallinn'deki en büyük bilim üniversitesidir ve Estonya'nın üçüncü büyük devlet üniversitesidir. 7,500'den fazla öğrencisi vardır ve bunların% 9,5'i uluslar arası öğrencidir. Yaklaşık 400 araştırmacı ve öğretim görevlisi de dahil olmak üzere 800'den fazla çalışanı vardır.
https://www.youtube.com/watch?v=GjI6QOTcBkI

University of Tartu (Tartu Üniversitesi)

UT Estonya'nın önde gelen araştırma ve eğitim merkezidir. Estonya kültürünü korur ve ülkenin yüksek öğrenim araştırması konusundaki saygınlığına öncülük eder.
Estonya'nın ulusal üniversitesi olan University of Tartu, tüm dünyada saygın araştırma üniversiteleriyle uluslararası işbirliği ve ortaklıkların önemini vurguluyor. Üniversitenin sağlam araştırma potansiyeli, Tartu Üniversitesi'nin tanınmış araştırma üniversitelerinin prestijli bir kulübü olan Coimbra Grubuna katılmaya davet edilmesiyle kanıtlanmaktadır. Tartu Üniversitesinden mezun öğrenciler kendilerine tanınan süre içerisinde Tallinn’deki yaşama ve çalışma imkanlarından yararlanmaya devam edebilirler. https://www.youtube.com/watch?v=GjI6QOTcBkI

 

Neden ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı?

ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yaz okulları, dil okulu, lisans programı, master programı, sertifika ve diploma programları, İngilizce hazırlığı gibi alanlarda Avrupa ve deniz aşırı ülkelerinde deneyime sahip danışman ekibiyle akademik taleplerinize karşılık vermek üzere hazırdır. Uluslararası işletme, sosyal bilimler, güzel sanatlar, bilgi teknolojisi, işletme yönetimi, fen bilimleri gibi alanlarda Estonya’da okuyabileceğiniz üniversiteler hakkında size bilgi verebilir. Yurtdışı eğitim danışmanlığı konseptini akademik yönden ele alırken öğrencilerin konaklama ve vize işlemleri için de destek sağlayan kurumumuz danışmanlarına ulaşmak buradan iletişim bilgilerinizi bırakabilir veya buradan görüşme talep edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için

Estonya'da üniversite eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!