İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Estonya Üniversiteleri
...
Estonya Üniversiteleri
Estonya Üniversiteleri

Estonya, Baltık denizinin yanındaki güzel şehirleri ile Baltık ülkelerinden biri olması ve aynı zamanda Kuzey Avrupa’nın en yenilikçi ve gelişmiş ülkelerinin arasındaki konumu ile dikkat çekmektedir. Estonya’daki eğitim sistemi, İngilizce dilinde eğitim verebilmesi, uygun ücretler üzerinden eğitim alma imkânı sunan okulları, yaşam masraflarının da çok yüksek olmayışı, dil yeterliliği olmayan öğrenciler için İngilizce dil eğitimi ve çalışma imkânı sunması Estonya’da İngilizce lisans ve yüksek lisans programlarına olan talebi son yıllarda yukarı taşımıştır. Avrupa Birliği genelin yurtdışı eğitim denilince akla gelen ilk seçeneklerden olmaya başlayan

Estonya Avrupa’nın en yenilikçi ülkelerinden biri olarak da bilinmektedir. Kuzey Avrupa’ya çok yakın olan bu ülkede düşük maliyetle, yüksek kalitede eğitim alabilirsiniz. Yurtdışı eğitim konusunda lisans programı ve yüksek lisans programı programları, sertifika ve diploma programları açısından oldukça avantajlıdır. Estonya ekonomik olarak gelişmekte olan bir ülkedir. Eğitim ücretleri gayet uygundur. Ayrıca başkent Tallinn’de toplu taşımanın ücretsiz olması, dünyada darp, hırsızlık ve dolandırıcılığın en düşük seviyelerde olduğu, hukuk ve insan hakları konusunda gelişmiş Estonya yüksek seviyede güvenli ve oturmuş bir yaşama adım atmak için ideal bir ülkedir.

 

Estonya Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Genellikle 3 akademik yıl süren İngilizce lisans programları ve 2 akademik yıl süren İngilizce yüksek lisans programlarının akademik kalitesi ile öğrencileri memnun etmeyi başarmış bir ülkedir. Estonya üniversiteleri 100’ün üstünde tamamen İngilizce olarak öğretilen yüksek akademik kalitede bölüme, uluslararası geçerliliği olan diplomaya, yüksek seviye araştırma projelerine, az öğrencili sınıf yapısına sahiptir. İngilizce dil eğitimi ve çalışma imkânı ile de uluslararası öğrenciler için oldukça çekici bir lokasyon olmuştur. Mezuniyet sonrası 6 ay ülkede kalıp iş arama imkânı da uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Yaşam masraflarının karşılanabilir olması, çalışma izninin olması, İngilizce lisans ve yüksek lisans yapma imkânı, İngilizce dilinin yaygın kullanımı, güvenli ve stabil bir yaşam alanı sunması, kaliteli eğitim içeriği, aktif öğrenci hayatı yurtdışında üniversite için Estonya’yı ideal bir ülke haline getirmektedir. Bilinen Estonya üniversiteleri arasında Tallinn Teknoloji Üniversitesi (Tallinn University of Technology), Estonya İşletme Okulu (Estonian Business School), Tallinn Üniversitesi (Tallinn University), Tartu Üniversitesi (University of Tartu) gibi okullar vardır. Bilgi Teknolojilerine bağlı sektörü gelişmekte olan Estonya’da lisans ve yüksek lisans eğitim ücretleri ise hayli uygundur. Es Tallinn’de mühendislik, uluslararası işletme ve sosyal bilimler gibi bölümler yılda 3.000-5.000€ arası maliyetlere sahiptir. İngilizce dil eğitimi imkânı da sunan üniversiteler bölüm ücretleriyle benzer maliyetlere sahiptir.

 

Estonya Üniversitelerinde Eğitim Dili

Estonya’nın 3 büyük üniversitesi de ilk 500’dedir. Eğitim seviyesi oldukça yüksek olan ülkenin %70’inden fazlası İngilizce konuşmaktadır. Yurt dışında üniversite eğitimi alabileceğiniz iyi seçeneklerden birisidir ve eğitim dili İngilizcedir.

 

Estonya Üniversiteleri YÖK Denkliği

Estonya’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır. Aynı zamanda yaşam kalitesinin oldukça yüksek olduğu bir ülkedir. 

 

Estonya’nın En iyi Üniversite Sıralamaları

 • Tallin University of Technology - 301st (Elektrik elektronik Mühendisliği) (QS World Rankings)
 • University of Tallin – 201st (Sosyoloji) (QS World Rankings)
 • University of Tartu- 301st(QS World Rankings)

 

Estonya Devlet ve Özel Üniversiteleri

Ices Turkey çok uzun yıllardır yurtdışı eğitim danışmanlığı yapmakta olan bir firmadır. Yurt dışında lisans eğitimi seçiminizin her adımında size doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. Ices Turkey Estonya’da lisans eğitiminin yanı sıra kısa süreli ve uzun süreli dil okulları, yaz okulları, sertifika programları, yüksek lisans eğitimi konularında da danışmanlık vermektedir. Estonya’da danışmanlık yaptığımız üniversiteler

 

Estonian Business School (EBS-Estonya İşletme Okulu)

Uluslararası İşletme Programı, uluslararası bir şirkette veya kamu sektöründe çalışmak için mesleki bilgi ve beceriler edinmek isteyen ekonomi ve işletme ile ilgilenen kişiler için tasarlanmıştır. Ekonomi ve işletme bilgisine ek olarak, program aynı zamanda çok iyi İş İngilizcesi, dil becerileri, pazarlama ve iletişim ve ya finans ve muhasebede uzmanlaşmak isteyenler için bir fırsat sağlar.
EBS, en eski özel işletme üniversitelerinden birisidir. 1500'den fazla öğrenciyle EBS, girişimci kişilere başarılı bir şekilde uygulanması için akademik bilgi, beceri ve değerler sağlamaktır.
EBS, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeylerinde eğitim sunmaktadır. EBS, tüm dünyada 70'ten fazla ortak üniversiteye sahiptir.

Estonya İşletme Okulu Tanıtım Filmi

 

Tallinn University of Technology (TTU-Tallinn Teknoloji Üniversitesi)

Estonya'daki tek teknolojik üniversite olan Tallinn Teknoloji Üniversitesi (TTÜ), Estonya mühendislik ve teknoloji eğitiminin en önde gelen ismidir. Burada farklı arasındaki sinerji yaratılmakla beraber yeni fikirler de üretmeye önem verilmektedir. 
Eğitim ve öğretim uluslararası kabul görmüş araştırmalara dayanmakta olup mezunlar yüksek iş gücü piyasasında çok önemli yer edinmektedirler. Üniversitenin yaklaşık 70.000 mezunu bugünkü Estonya'nın ekonomik hatlarını oluşturmaktır.

Tallinn Teknoloji Üniversitesi Tanıtım Filmi

 

University of Tallinn (Tallinn Üniversitesi)

Tallinn Üniversitesi, Tallinn'deki en büyük bilim üniversitesidir ve Estonya'nın üçüncü büyük devlet üniversitesidir. 7,500'den fazla öğrencisi vardır ve bunların% 9,5'i uluslar arası öğrencidir. Yaklaşık 400 araştırmacı ve öğretim görevlisi de dahil olmak üzere 800'den fazla çalışanı vardır.

Tallinn Üniversitesi Tanıtım Filmi

 

University of Tartu (Tartu Üniversitesi)

UT Estonya'nın önde gelen araştırma ve eğitim merkezidir. Estonya kültürünü korur ve ülkenin yüksek öğrenim araştırması konusundaki saygınlığına öncülük eder. 
Estonya'nın ulusal üniversitesi olan University of Tartu, tüm dünyada saygın araştırma üniversiteleriyle uluslararası işbirliği ve ortaklıkların önemini vurguluyor. Üniversitenin sağlam araştırma potansiyeli, Tartu Üniversitesi'nin tanınmış araştırma üniversitelerinin prestijli bir kulübü olan Coimbra Grubuna katılmaya davet edilmesiyle kanıtlanmaktadır. Tartu Üniversitesinden mezun öğrenciler kendilerine tanınan süre içerisinde Tallinn’deki yaşama ve çalışma imkanlarından yararlanmaya devam edebilirler.

Tartu Üniversitesi Tanıtım Filmi

 

Estonya Üniversite Bölümleri

İngilizce sunulan lisans programları;

Tallin University of Technology

 • BA in Integrated Engineering

 

Tallin University

 • Audiovisual Media
 • Crossmedia in Film and Television
 • Law
 • Law studies in Helsinki
 • Liberal Arts in Humanities
 • Liberal Arts in Social Sciences
 • Politics and Governance

 

University of Tartu

 • Business Administration
 • Science and Technology
 • Medicine

 

Estonian Business School

 • International Business Administration- Bachelor of Arts in Social Sciences
 • International Business Administration
 • Management in Digital Society
 • Doctor of Philosophy (Management)

 

Estonya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

 • Yurt dışında Estonya’da üniversite eğitimi almak için öğrencilerin iyi bir lise not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir.
 • Öğrencinin lise not ortalamasının minimum 70 olması gerekmektedir.
 • IELTS den minimum 5,5 puan ve üstünde alması istenir. Bu yeterliliği sağlayamayan öğrenciler İngilizce hazırlık programlarına başvurabilir. Minimum şartlar okullar ve programlara göre değişiklik gösterebilir.

 

(Tüm bu gerekli belgelerin belirtilen son başvuru tarihine kadar bu üniversitelere online sistemler ve posta yoluyla ulaştırılması gereklidir. ICES Turkey’den alacağınız yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde bütün gereklilikler ve son başvuru tarihine dair bilgiler danışmanlarınız tarafından size iletilecektir.)

 

Estonya Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Tallin University of Technology

Nisan 1

Tallin University

Ocak 1

University of Tartu

Ocak 2 – Nisan 15

Estonian Business School

Haziran 17

 

Estonya Üniversiteleri Fiyatları ve Ücretleri

Üniversite 

Lisans Programları

Yüksek Lisans Programları

Tallin University of Technology

€3.400-€3.600

€2.500-€6.000

Tallin University

3.300-4.600€

1.830-€4.500

University of Tartu

€3.800-€12.000

3.800-€6.000

Estonian Business School

5.229-€5.482

5.750€- €6.858

 

Estonya Üniversiteleri

Estonya’da yaşam masrafları

Estonya hem bir Avrupa ülkesidir hem de yaşam koşulları Kuzey Avrupa’ya göre çok daha az maliyetlidir. Yaşam maliyetleri ayda yaklaşık 300€ konaklama ve 350€ da hayat giderleri olarak düşünüldüğünde bir öğrencinin rahatça geçinmesi mümkün olmaktadır. Oldukça uygun ücretler ile hayatınızı geçirebilirsiniz. Kısaca yaşam masraflarınız oldukça az olacaktır. Aynı zamanda Estonya’nın Tallinn şehrinde öğrencilere toplu taşıma ücretsizdir.

 

Estonya’da Konaklama

Estonya’da öğrenciler genellikle üniversitelerin sunduğu yurt opsiyonları tercih etmektedir, bir, iki ve üç kişilik oda seçenekleri bulunan yurtlar bulunmaktadır. Estonya’da yaşam ve konaklama masrafları ile ilgili bilgileri ICES Turkey akademik danışman kadromuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz

 

Estonya Üniversite Vizesi

Estonya yüksek lisans vizeleri ile ilgi detaylı almak için öğrenci vizesi sayfamıza bakınız’

 

Estonya’da Okurken Çalışma

Estonya’da Yüksek Lisans Yaparken öğrencilerin diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak sınırsız çalışma imkânı vardır. Ayrıca mezun olduktan sonra da belirli bir süre çalışma imkânı da sunuyor. Öğrenciler akademik yıl esnasında haftada 20 saat part-time çalışabiliyor. ‘Detaylı bilgi için Estonya Çalışma İzni sayfamıza bakınız’.

 

ICES Turkey Estonya Master Danışmanlığı

ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yaz okulları, dil okulu, lisans programı, master programı, sertifika ve diploma programları, İngilizce hazırlığı gibi alanlarda Avrupa ve deniz aşırı ülkelerinde deneyime sahip danışman ekibiyle akademik taleplerinize karşılık vermek üzere hazırdır. Uluslararası işletme, sosyal bilimler, güzel sanatlar, bilgi teknolojisi, işletme yönetimi, fen bilimleri gibi alanlarda Estonya’da okuyabileceğiniz üniversiteler hakkında size bilgi verebilir. Yurtdışı eğitim danışmanlığı konseptini akademik yönden ele alırken öğrencilerin konaklama ve vize işlemleri için de destek sağlayan kurumumuz danışmanlarına ulaşmak buradan iletişim bilgilerinizi bırakabilir veya buradan görüşme talep edebilirsiniz.

 

ICES Turkey Sıklıkla Hangi Üniversiteler İçin Danışmanlık Yapıyor?

 • Estonian Business School (EBS)
 • Tallinn University of Technology (TTU)
 • University of Tallinn
 • University of Tartu 

ICES TURKEY Estonya’da eğitim ve Estonya üniversiteleri konusunda uzmandır. Bu ülkeye ziyaret gerçekleştirmiş olan danışman kadrosu, Türkiye’de başta Tartu Üniversitesi olmak üzere bu üniversitelerin resmi yegâne temsilcisidir. Türkiye’nin her yerinden kurumumuz üzerinden Estonya’da eğitim ve Estonya’da üniversite, yüksek lisans başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Estonya Master Yorumları ve Görüşleri

Yurtdışı eğitim sürecinde her daim yanında olduğumuz öğrencilerimizin yorumlarını okumak için öğrenci yorumları sayfamızı ziyaret edebilir, Estonya master programları ile bilgi alabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları
Estonya’da Üniversite Eğitimi
Estonya’da Üniversite Eğitimi Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devletidir. Doğusunda Rusya Federasyonu güneyinde Letonya batıs...
Estonya üniversitelerinde lisans eğitimi süresi genellikle 3 yıldır.
Hizmet vermekte olduğumuz tüm Estonya üniversiteleri için YÖK Denkliği söz konusudur.
Estonya üniversiteleri genellikle en az 5.5 puan IELTS sınavı dil yeterliliği isterler, hazırlık eğitimi sunmayan Estonya üniversiteleri için ayrıca belli başlı bölümlerde "bölüm sınavları" da istenebilmektedir. Lise notları ise en az 70 ve üstü olmak üzere tercih edilmektedir. Motivasyon mektubuna en çok önem veren ülkedir.
Estonya üniversitelerine giden öğrencilerimizin oda, stüdyo daire, yurt vb konaklama opsiyonları ile konaklama yerleştirmeleri ile bizzat ilgilenmekteyiz.
Estonya üniversitelerinde eğitim alacak öğrencilerin uzun süreli öğrenci & oturum vizelerine başvurması gerekmektedir, bu süreçte de ICES Turkey süreci sizler için kolaylaştıracak bir danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.
Estonya üniversiteleri genellikle en az 5.5 puan IELTS sınavı dil yeterliliği isterler, hazırlık eğitimi sunmayan Estonya üniversiteleri için ayrıca belli başlı bölümlerde "bölüm sınavları" da istenebilmektedir. Lise notları ise en az 70 ve üstü olmak üze
Tallinn Üniversitesinde çok sayıda program seçeneği bulunmaktadır.Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Sanat ve Medya, İletişim, Dil Bilimleri, Bilgisayar-İnsan Etkileşimi ve birçok inovatif & interdisipliner alanda eğitim alabilirsiniz.
ICES Turkey olarak Tallinn, Tartu, Tallinn Teknoloji, EKA ve Estonya Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri için danışmanlık hizmeti sağlamaktayız.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste