Yapılan araştırmalarda dünyanın en mutlu ülkeler sıralamasında lider olan Danimarka eğitimdeki kalitesi ile de başı çekenlerden bir tanesi. Yurtdışı yüksek lisans programları dediğimizde artık yeni mezunlarımızın çoğu İskandinavya özellikle de Danimarka’dan haberdar. Danimarka’nın öğrencilere sunduğu birçok imkân, sosyal yaşam kalitesi, staj imkanları ve bunun yanında birçok artısıyla kendini diğer ülkelerden öne çıkartıyor. Danimarka’da yüksek lisans size hem ülkede kaliteli yaşam standartları sunarken gelecek kariyerinize mükemmel deneyimler katmanızı sağlayacak.

 

Neden Danimarka?

Üniversitelerinin dünya sırlamasının ilk 300 içerisinde olması ve yenilikçi eğitim teorilerinin aktif olarak kullanılması kendinizi keşfetmenin yanı sıra size yeni ve yapılandırmacı ve bağımsız bir öğrenci haline getirecek. Danimarka eğitim sisteminde öğrenciler çok büyük bir rol oynar ve düşüncelerini özgürce ifade edebilirler. 30,000’i aşkın uluslararası öğrenciye sahip olan Danimarka uluslararası öğrencilerine devlet tarafından destekli ücretsiz Danca dersleri de sunmaktadır.

 

Ders Seçenekleri

Avrupa ülkelerinde de yaygın olarak sunulduğu gibi Danimarka’da da zorunlu derslerin yansıra seçmeli ve konu odaklı dersler de sunulmaktadır bu sayede genel programı takip ederken kendi ilgi odaklarınıza da yönlenebilirsiniz.

Danimarka’nın genel öğretim biçimleri dışında model aldığı problem odaklı öğretim biçimi, dersler, seminerler, pratiğe ve teoriye dayalı konu çözümlemeleri, proje ödevleri ve öğrenci ziyaretleri ile desteklenen bir programdır. Yüksek lisans programınız 6 ila 9 aylık çalışmanızın ardından tez tesliminiz ve onayınız ile sonlanır.

Üniversitelerin güçlü bağlantıları ileride size güzel staj imkanlarının yanı sıra iş olanakları da sunmaktadır.

 

Öğrenim ve Program Süresi

Danimarka'da tüm yüksek lisans programları için ders AB / AEA ülkeden gelen öğrenciler için ücretsizdir. Diğer ülkelerden gelen öğrenciler yüksek lisans için yılda 8.000€ ile 16.000€ aralığında bir bütçe ile karşılaşabilirsiniz. Neredeyse tüm yüksek lisans programları uzunlukları iki yıl, 120 ECTS kredidir. Programlar araştırma odaklı ve kariyere yöneliktir.

 

Danimarka’da konaklama nasıldır?

Danimarka’da konaklama çeşitliliği ve uluslararası öğrenciler için imkanlar geniş olsa da çok talep gören Kopenhag, Aarhus ve Aalborg gibi şehirlerde öğrencilerin çok dikkatli araştırma yapması ve en az 6 ay önceden mutlaka konaklama araştırmasına başlaması gerekir. ICES Turkey, uzman kadrosuyla bu konuda gerekli desteği veriyor.

Öğrencilerimizin ayrıca:

Boliportal

Hjerterum

Boligninja

Lejebolig gibi özel yurtların portal’larını incelemeleri faydalı olacaktır.

 

Danimarka’da Yüksek Lisans Fiyatları ve Burs İmkanları

Danimarka Hükümeti Avrupa Birliği vatandaşları ve İsviçre vatandaşlarına üsretsiz eğitim sunmaktadır bunun dışındaki tüm ülkelerin 45,000 DKK to 120,000 DKK (yaklaşık €6,000 dan €16,000 a) yüksek lisans ücreti vardır. En yüksek ücretler genellikle MBA (İşletme Yönetimi Yüksek Lians) programları olarak görülmektedir.

 

Burs İmkanları

Danimarka Yükseköğretim Kurumu kısıtlı sayıda da olsa her sene üstün başaralı Avrupa birliği üyesi ülke vatandaşı olmayan öğrencilere de burs imkanları tanımaktadır. Burs tipleri sadece eğitim bursunun yanı sıra bazen konaklama masraflarını da içerebiliyor. Detaylı bilgi alabilmek için kurumların web sitelerinden bilgi temin edebilirsiniz.

Danish Education Support Agency.

Ploteus.

 

 

Danimarka’da Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Bologna Sürecinde olan bir eğitim programından mezun olmanız ya da lisansınızın uluslararası geçerliliği olması şartı ile Danimarka yüksek lisans programlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Uluslar arası geçerlilik ile ilgili daha fazla bilgi için resmi Ministry of Higher Education and Science sitesinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Danimarka eğitimdeki kalitesini koruyabilmek için yüksek lisansi

Aynı zamanda yine uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce yeterlilik belgeniz olmalı. Bunlara örnek olarak IELTS or TOEFL örnek verilebilir. Programlara başvuru şartları içerisinde en az &.5 IELTS ya da iBT 94-101 TOEFL’dan almanız gerekmektedir.

 

Yüksek Lisans Başvuru Süreci

Her üniversitede olduğu gibi her okulun başvuru süreleri belirlidir. Genellikle Avrupa birliği öğrencileri için Nisan’da başlayıp Eylül’de sona ererken uluslararası öğrenciler ise Ocak sonuna kadar işlemlerini tamamlamalıdır. Son başvuru tarihine kadar bütün belgelerinizi okula teslim etmelisiniz ve genelge başvuru ücreti okullar tarafından talep edilmektedir.

Başvuruda size gerekenler:

İngilizce orijinal ya da okulunuzdan onaylı lisans transkript belgesi.

Lisans Diplomanız (Kopyası ise okulunuzdan onaylı). Henüz mezun değilseniz fakültenizden onaylı mezuniyet şartlarını oluşturduğunuza dair bir mektup (4. Sınıf olduğunuzu kanıtlayan).

Güncel özgeçmişiniz.

Pasaportunuzun scan edilmiş hali (Ödemenizin sizin adına olduğunu kanıtlamak adına).

İngilizce yeterlilik belgeniz (English language proficiency).

 

Yüksek Lisans Öğrencileri için Vize Süreci

Nordik ve Avrupa Birliği Vatandaşları

Eğer bu statüdeyseniz vizeye ihtiyacınız yok ama 6 aydan daha uzun süre ülkede kalıyor olacağınız için Danimarka hükümetine durumu bildirmeniz gerekmektedir. 3 aylık konaklayacağınız yeri bildirmeniz ardından ikamet izninizi temin edebilirsiniz. Bu süreçte pasaportunuza, bir adet biyometrik fotoğraf ve talep mektubuna ihtiyacınız olacak.

Avrupa Birliği Ülkesi Vatandaşı Olmayanlar

Bu statüde olan öğrencilerin Danimarka’da kaldıkları süre boyunca oturma iznine ihtiyaçları vardır. Bu belgeye Danimarka’ya gitmeden önce konsolosluklar aracılığı ile sahip olmanız gerekmektedir. Okulunuzdan aldığınız Kabul belgeniz ile 'ST1' (öğrenci olarak online oturma izni başvurusu) tipi vize başvurusunda bulunmalısınız.

Oturma Vizesine Başvuru Süreci

Bu uzun bir süreç olduğu için (genellikle 2-3 ay) üniversiteler vize başvurunuzu olabildiğince erken yapmanızı önermektedir. Örneğin Eylül’de başlayacak olan yüksek lisans programınız için en geç 1 Mayıs’ta başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu Kabul mektubunuzu aldıktan hemen sonar yapabilirsiniz.

 

Aarhus University kimdir? Neden ICES Turkey ile başvurmalıyız?

Aarhus Üniversitesi köklü bir devlet üniversitesidir. Times Higher Education ve QS Top Rankings’e göre dünyanın en iyi 150 üniversitesinden biri olan Aarhus için Türkiye yetkili başvuru merkezi ICES Turkey’dir. Yüksek Lisans derecesi hedefleyen öğrencilerin Aarhus Üniversitesi başvuruları ve danışmanlık süreçlerini en geç Ocak-Şubat aylarına kadar başlatmış olmaları gerekmektedir. Konaklama başvuruları 1 Mayıs’a kadar tamamlanmalıdır.

 

 

Danimarka Yüksek Lisans Üniversiteleri
Ayrıntılı bilgi için

Danimarka Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!