İsveç ile İlgili Genel Bilgiler

Okumak istediğiniz ülkenin İsveç olduğuna karar verirken o ülkenin tarihi kültürü ve eğitim sistemi de karar vermenizi kolaylaştırır. Biraz İsveç’i tanıyalım.
İsveç, resmi adıyla İsveç Krallığı 9,8 milyon nüfusa sahiptir. İskandinav yarımadasının en önemli kısımlarında birisidir. İsveç’in refah düzeyi oldukça yüksektir. İsveç’te yaşam şartları oldukça kalitelidir. Ülke aynı zamanda Avrupa Birliği üyesidir.
İsveç’in başkenti Stockholm’dur. En önemli şehirleri arasında Göteborg, Malmo, Uppsala, Linköping, Jönköping vardır. Resmi dili İsveççedir. Para birimi de İsveç Kronu’dur.

 

İsveç’te Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi denince akla gelen ülkelerden birisi İsveç’tir. İsveç’teki eğitim sistemi birçok yüksek lisans öğrencisinin beklentilerini karşılayacak seviyelerdedir. Ülkede master programı ve lisans programı oldukça ön plana çıkmaktadır. Türkiye’de teknoloji bağlantılı lisans programı mezunu öğrenciler İsveç’te master eğitimini tercih etmeye başlamıştır. Lisans programı mezuniyet ortalaması yüksek olan öğrenciler için bazı üniversitelerde burs başvurusu yapma şansının da olması öğrencileri İsveç’te üniversite eğitimi diğer ülkelerin önüne koymasına neden olmaktadır.
Ülkede mesleki ve yüksek eğitim almış nüfus oranı AB ortalamasının 4 katıdır. Kalıpların dışında, öğrenciyi aktif katılıma yönlendiren, farklı düşünceler çerçevesinde düşündürerek öğrenim kazandırmayı amaçlayan ezberden uzak eğitim sistemleri sayesinde hızlı ve pratik düşünen, yenilikçi beyinler yetiştirmektedir. Teknolojiye olan yakınlıkları ve bu alanda yaptıkları çalışmalarla da adından çokça söz ettiren İsveç’in dünya çapında ün kazanmış uygulamalarından ikisi Spotify ve Skype’tır. Ülke aynı zamanda enerji üretimi, geri dönüşüm ve çevre hareketleri konusunda dünyada öncü konumdadır. Sosyal bilimleri de atlamayan ülke birçok farklı sosyal alanı da bir araya getiren bölümler sunabilmektedir. Avrupa Birliğinde en gelişmiş ülkeler arasına giren İsveç, eğitim dili İngilizce olan tam zamanlı bölümlerde eğitim almak, burs programı başvurusu yaparak düşük eğitim ücretleri için fırsat yaratmak, eğitim süresince ve mezun olduktan sonra belirli bir süre oturum izni alarak iş aramak için oldukça fazla fırsat sunabilen bir ülkedir.

Ülkeyi meşhur eden bu özelliklerinin eğitimlerine de yansıdığını görmek mümkündür. İsveç’te yüksek lisans öğrencilerinden gelen pozitif yorumlar zaman içerisinde bu ülkeyi de yurtdışı eğitim portföyüne eklemiştir.
İsveç’te yüksek lisans programlarından birisine katılmak için İngilizce yeterliliğini (IELTS veya TOEFL) sağlamanız gerekir ve yeterli seviyede üniversite not ortalaması sağlamak yeterlidir. Bazı okulların başvuru esnasında referans mektubu talep ettiği de görülmüştür. Motivasyon mektubunuz da başvurularda önemli bir rol oynayabilmektedir. Başvuru tarihleri ve istenen belgeler dikkate alınarak yapılan başvurularda profili yeterli görülen yüksek lisans öğrencisinin yurtdışında master programına katılması ve kendini geliştirmesi için yapması gereken tek şey vize başvurusudur.

 

İsveç’te Yüksek Lisans Yapmanın Avanatajları Nelerdir?

Dünya lideri olan girişimlerin anavatanı İsveç’de master eğitimi almak çok prestijlidir. Eğitim dili İngilizce olan programları da vardır. Doğa güzelliklerinin refah seviyesinin üst seviyelerde olması İsveç’de eğitimi renkli kılan sebeplerdendir.
İsveç, Avrupa Birliği vatandaşı öğrencilerine yüksek lisans eğitimini ücretsiz olarak vermektedir. Avrupa Birliğinde olmayan ülke vatandaşları için ise eğitim ücretleri yine de birçok ülkeden çok daha karşılanabilir bir noktadadır. Yurt dışında eğitim hayali kuran öğrenciler için hem uygun eğitim maliyeti hem de burs programı imkanı sunabilen ülke yüksek lisans programlarının uluslararası öğrenci sayısını arttırarak öğrencilere global bir ortam sunabilmektedir.

 

İsveç Neden Tercih Edilmeli?

Girişimcilik ruhunun olduğu, öğrencilerin kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilecekleri büyülü bir ortam sunar ve dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Aynı zamanda yurtdışında master konusunda oldukça prestijli bir ülkedir. İsveçte yaşam şartları da vizyonlarını geliştirmeleri yüksek lisans ve lisans öğrencilerine en uygun koşulları sağlamaktadır.

 

İsveç Üniversitelerin Yüksek Lisans Kabul Şartları Nelerdir?

İsveç’te yüksek lisans eğitim süresi okunacak bölüme göre en fazla 2 yıldır.
İsveç üniversitelerinde en önemli koşul İngilizce dil yeterliliğidir. IELTS 6.5- 7.0arasında isterken TOFEL da minimum 72 olmalıdır. Bölümden bölüme göre değişiklik gösteren puanlar için yeterliliği sağlamak çok önemlidir. İngilizce dilinde sunulan İsveç’te master eğitimi için okulların şart koştuğu minimum İngilizce seviyesini dışında lisans mezuniyet ortalaması da oldukça önemlidir.

 

İsveç’te Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Öğrenciler genellikle üniversitelerin sunduğu yurt opisyonları tercih etmektedir, bir, iki ve üç kişilik oda seçenekleri bulunan yurtların yanı sıra dışarıda kendi konaklamaları için de araştırma yapabilmektedirler. Bağımsız yaşamak isteyen öğrenciler AirBnb kullanarak geçici olarak ev kiralaması da yapabiliyorlar.

 

 

ICES Turkey Sıklıkla Hangi Üniversiteler Için Danışmanlık Yapıyor?

Ices Turkey yurt dışında yüksek lisans eğitimi seçiminizin her adımında siz doğru bir eğitim danışmanlığı sunacaktır. IcesTurkey İsveç’te master eğitiminin yanı sıra dil okulları, yaz okulları, sertifika ve diploma programları konularında da danışmanlık vermektedir. İsveç’te danışmanlık yaptığımız üniversiteler;

LinköppingUniversity (TürkiyeTemsilcisidir)

İş dünyası ve toplumla yakın işbirliği içinde olan Linköping Üniversitesi (LiU), malzeme bilimi, IT ve işitme dahilbu alanlarda dünyaca lider ve sınır tanımayan araştırmalar yapmaktadır. Aynı ruhla, üniversite birçok yenilikçi eğitim programı sunmaktadır; bunlarörnek olarak doktorlar, öğretmenler, ekonomistler ve mühendisler gibi kalifikasyonlarla mesleki amaçlıdır.
Üniversitenin dört kampüsünde 27.000 öğrenci ve 4000 çalışanı vardır.

Malmö University

Malmö Üniversitesi her seviyede toplumun bir parçası olmaya çalışmakta olan bir üniversitedir. Bölgesel, ulusal ve küresel olduğu için odak noktası dünyayı daha iyi ve daha adil bir yer haline getirmektir.

Araştırmacı, eğitimci ve yenilikçi etkin bir merkez olmak için bir misyona sahiptir. Araştırmaları genellikle sınırsızolanaklı ve üniversitenin dışındaki ortaklar ile işbirliği içinde takip edilmektedir.

Uppsala University

Neden Uppsala Üniversitesi;
bilgiyi insanlığın yararına ve daha iyi bir dünya için kazanmak ve yayması
bilgi, kültür ve eleştirel diyalog için yerel, ulusal ve uluslararası buluşma yeri olması
Disiplinlerarası işbirliği yoluyla yeni bilgi alanları geliştirmesi
entegre bir eğitim ve araştırma ortamı olması
dış dünyaya açık olması
toplumun karşılaştığı zorluklara sürdürülebilir çözümler sağlamaya katkıda bulunması
açıklık, sorumluluk ve güven ile karakterize bir çalışma ortamına ve liderliğe sahip olması
etikbir tutum ve yaklaşım sergilemesi ve fırsat eşitliği ile karakterize edilen faaliyetlere sahip olması

Lund University

Lund Üniversitesi 1666 yılında kurulmuştur ve dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır. Üniversitenin 42.000 öğrencisi ve 7.400 personeli Lund,Helsingborg ve Malmö'de yaşamaktadır. Dünyayı ve insan durumunu anlama, açıklama ve iyileştirme çabası vizyonunun büyük bir parçasını oluşturmaktadır.

UMEA

Umeå Üniversitesi dünyada saygı duyulan sıralamalara göre dünyanın en iyi genç üniversitelerinden birisi olarak seçilmiştir.Buna ek olarak, çeşitli akademik alanlardaki seçkin üniversiteler arasındadır. Hedefi, İsveç'in önde gelen üniversitelerinden birisi olarak güçlü uluslararası konumunu korumaktır.

Jonköpping University

Jönköping Üniversitesi, uluslararası düzeyde, girişimci bir ruh ve çevre toplumuyla işbirliği ile genç profesyonel odaklı bir üniversitedir. İsveç'teki üç özel, kar amacı gütmeyen yüksek öğrenim kurumlarından biridir ve doktora programları da vardır.
Jönköping Üniversitesi, yaklaşık 2.000 uluslararası öğrenci olmak üzere yaklaşık 11.000 öğrenciye sahiptir. Üniversite, uluslararası öğrenci değişiminde en iyi üniversitelerden biridir ve İsveç'teki en iyi üniversiteler arasında uluslararası öğrencileri cezbetmektedir. Kampus, dünyanın her yerinden öğrenciler ve personel ile gerçekten uluslararası ve akademik bir ortama sahiptir.

 

Neden ICES Turkey?

ICES Turkey yurdışı eğitim öğrencilerin ihtiyaçları ile uygun doğrultuda olan ülke, bölüm ve üniversite seçeneklerini sunmak için danışmanlık vermektedir. İsveç’te master (yüksek lisans programı) veya lisans programına katılmak isteyen öğrencilerin kendilerine uygun AB ülkelerini seçmek, son başvuru tarihleri ve burs veren okulları takip etmek, başvuru süreci, referans mektubu ve motivasyon mektubunuzda yardımcı olmak danışmanların yaptıkları başlıca işlemlerdir. Bunların yanında İsveç’te yaşam koşulları ve konaklama konularında da yardımcı olan ICES Turkey danışmanlarına buradan form doldurarak veya buradan randevu talep ederek ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıntılı bilgi için

İsveç Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!