Ilıman bir deniz iklimine sahip yemyeşil kırları, doğal güzellikleri ve antik Kelt harabeleri ile meşhur Avrupa’nın sevimli adası İrlanda, son yıllarda yurtdışında eğitim almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biri olarak listelerde yerini alıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerin güler yüzlü ve dost canlısı bir şekilde karşılandığı ülke, uluslararası bir kaliteye sahip olan eğitim sistemiyle ise de ayrı bir üne sahip. İrlanda’da yüksek lisans programları birleşik krallığın diğer ülkelerine nazaran daha ekonomiktir ve bilindiği üzere eğitim dili İngilizcedir. Özellikle dünyanın önde gelen bilişim firmaları olan Google, Facebook, Microsoft, Apple gibi büyük şirketlerin Avrupa genel merkezlerinin Dublin’de yer alması, staj ve iş imkanlarını arttırmakta. Ülke de genel olarak eğitim alan öğrenciler için modern ve çok amaçlı kampüs seçenekleri, yazılı ve dijital kaynakların bulunduğu kütüphaneleri ile hem iş hayatlarına hem de akademik kariyerlerine yararlı olacak bireylerin yeteneklerine göre düzenlenen dersler bulunmakta.

 

İrlanda Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

Akademik dil yeterlilik sınavı sonucu programlara göre değişiklik göstermekle beraber IELTS’den 6 - 6,5 almanız gerekmektedir. Eğer İngilizce seviyeniz yetersizse ‘Foundation’ programlarına da katılma imkanınız var.

 

Yüksek Lisans Süreleri 

İrlanda’da yüksek lisans programları bir, bazı kurumlarda ise iki yıl sürmektedir. Bitirmek için eğitim aldığınız bölümde tez sunmanız gerekir. Yüksek lisanstan sonra 2 yıllık doktora eğitimi ve arkasından en az 5 yıllık bir süreyi kapsayan yüksek doktora gelir. Genel olarak çoğu üniversite, lisans yaptığınız alanda Yüksek Lisans yapma şartı arasa da bazı programlarda ki ön kurslarla farklı alanlarda da yüksek lisans yapabilme şansınız olabilir. Akademik yıl ilk dönem dersleri Eylül ayından Aralık ayının sonuna kadar sürerken, ikinci dönem de Şubat ayından Haziran ayına kadar devam eder.

 

 

İrlanda Yüksek Lisans Başvuruları Nasıl Yapılır?

İrlanda’da akademik yıl, Eylül ve Haziran ayları arasında devam etmektedir. Başvurularınızı öncelikle online olarak eğitim alacağınız akademik yıl başlamadan 2 ay önce Nisan ve Temmuz ayları arasında yapmanızda fayda var. Başvurulara dönüşler 1 ya da 1,5 ay içerisinde cevaplanmaktadır. Eğitim aldığınız bölümle alakalı yüksek lisans programlarına kayıt yaptırdığınız takdirde dönüşler hem daha erken hem de kabul edilmeniz daha kolay olacaktır. İngilizce yeterliliğiniz de başvuru esnasında kabul almanıza etki eden en önemli faktörlerden biridir.

 

Ücretler ve Burslar

İrlanda’da üniversite eğitimi alacak alan öğrencilerin bu ülkeyi tercih etmelerinin en büyük nedenlerinden biri de eğitim ve konaklama ücretlerinin diğer Avrupa ülkelerindekine göre daha uygun olmasıdır. Ortalama olarak yüksek lisans programları 5.000-15.000 EUR arasında değişmektedir. Bunun yanında bir yıllık konaklama masrafınız eğitim alacağınız kurumun bulunduğu şehre ve bölümünüze göre değişmekle beraber 5.000-10.000 EUR arasındadır.
 
İrlanda’da burslu yüksek lisans programları, hemen hemen her üniversitede uluslararası öğrenciler için mevcut bulunmaktadır. Bu ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler için modern, teknolojik ve kaliteli eğitimin yanında farklı burs imkanları da bulunmaktadır. İrlanda hükümetinin uluslararası öğrenciler için sunduğu bursların yanı sıra, eğitim alacağınız üniversitenin ve dışarıdan finansal destek sunan kurumlarında bursları bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için

İrlanda Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!