İletişim
Hollanda Üniversiteleri

Hollanda’da Avrupa’nın en iyi üniversite eğitimi seçeneklerinden biridir. Hollanda’da lisans eğitimi için genellikle iki tür üniversite sistemi söz konusudur. Bunlardan biri “university of applied science” şeklinde adlandırılan sektöre yetiştirmeye daha odaklı, pratik önemi yüksek seviyede gören, teorik ve araştırma bütçelerini çok yüksek tutmayan üniversite türüyken, diğeri “research” yani araştırma üniversiteleri olarak bilinen üniversiteler olup dünya sıralamaları oldukça yüksektedir. Araştırma üniversiteleri özellikle Türk öğrencilere ve yabancı tüm öğrencilere koştuğu giriş şartlarını biraz daha zorlayıcı tutmakta olup, diploma türü, ders başarısı, dil becerisine oldukça çok önem veriyor.

Hollanda’da Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

Hollanda’da lisans eğitimi, Batı Avrupa’da yıllardır öğrencilerin lisans eğitimlerini almak ve değişim programları yapmak amacıyla çokça tercih ettiği bir seçenek olmuştur.

Times Higher Education’ın her yıl açıkladığı dünyanın en iyi 200 üniversitesi listesinde yer alan aralarında özellikle kalitesiyle tüm dünyada çok dikkat çeken DELFT, TU Eindhoven, Erasmus University Rotterdam, University of Amsterdam, Vrije, Groningen, Maastricht, Leiden, Twente gibi çok yüksek seviyede lisans eğitimi sunan Hollanda üniversiteleri zaten eğitim kalitesini ve bu üniversitelerin neden uluslararası öğrenciler tarafından tercih edildiğini de açıkça ortaya koymaktadır.

Yüksek standartlarda İngilizce dilinde sundukları lisans ve yüksek lisans programları özellikle sektöre direkt olarak yerleşimi hızlandırmakta ve kariyer odaklıdır. Hollanda’da lisans eğitimi her üniversitede sunulan bir seçenek değildir, örneğin Amsterdam Üniversitesi ve DELFT bu konuda nispeten biraz daha az seçenek sunmakta iken çok daha fazla sayıda yüksek lisans eğitimi fırsatı verebilmektedir.

Ancak özellikle işletme, ekonomi, mühendislik, psikoloji – sosyal bilimler ve alternatif bilim alanları değerlendiren öğrenciler için Hollanda’da lisans eğitimi seviyesinde çok fazla seçenek var. Yabancı öğrenciler özellikle Erasmus University, Maastricht University, Vrije ve Twente’ye çok büyük ilgi gösteriyor.

 

Hollanda üniversitelerinin Kabul ve Başvuru Şartları

Hollanda’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yabancı dil yeterlilik sınavları olan IELTS sınavından minimum 6.0-6.5, TOEFL’dan da 80 ve üstü bir skor elde etmeleri gerekmektedir.

Dil yeterliliği olmayan veya dil yeterliliği olup, lise diploması uluslararası olmayan (IB, French, American) öğrenciler ise uluslararası öğrenci yılı (foundation) denilen bir program dahilinde yıl kaybetmeden rahatlıkla üniversitelere yerleşebiliyorlar. Üstelik bu tür programlara giriş daha da kolay çünkü IELTS’ten 5,0 puan almış olmak, diplomada geçer notlara sahip olmak giriş için yeterli oluyor. (Hollanda eğitim düzeyi çok yüksek bir ülke olduğu için bu tür bir hazırlık programı öğrencileri oldukça ileriye götürüyor ve lisans eğitimine dair zorlukların üstesinden gelmelerini kolaylaştırıyor, detayları yazının devamında bulabilirsiniz.) 

Hollanda’da yaşam ve sosyal hayat nasıldır, yaşam masrafları ne kadardır?

Hollanda’nın güvenli, güzel bir iklime sahip, eğlenceli, canlı ve hızlı bir hayata sahip olması öğrencilere kaliteli yüksek öğrenimin yanı sıra sosyal ve kültürel aktivitelerin de zenginliğini sunmaktadır. Ayrıca iklimi sebebiyle de birçok öğrenci için ideal olan Hollanda yaklaşık 5 ayını ılık-sıcak derecelerle geçirmekte olup kışın da rahatsız edici seviyede çok soğuk bir hava yaşanmaz. Hollanda’da üniversite okuyan öğrenciler devamındaki 6 ay boyunca Hollanda’da kalabilmekte ve iş arayabilmektedir. İş imkânı yakaladıkları takdirde de sponsorlu teklifleriyle çalışma izni alıp ülkede oturma iznine sahip olabilirler. ”Detaylı bilgi için Yurtdışı Çalışma İzni sayfamıza bakınız”

Hollanda’da lisans eğitimi isteyen öğrencilerin özellikle en çok akıllarına takılan soru yaşam masraflarıdır. Yaşam masrafları konaklama unsurunda aylık 400 ile 680€ arasında değişmektedir. Amsterdam nispeten daha pahalı bir şehirdir ancak Rotterdam, Leiden, Maastricht, Groningen gibi şehirler çok daha uygundur. Bir ay içinde bir öğrenci en az 500€ bir cep harçlığını yeme-içme, kültürel aktiviteleri ve ulaşım masrafları için mutlaka bulundurmalıdır. Bu belirtilen meblanın konaklama haricinde sağlanması gerekmektedir. Ücret, şehire göre biraz daha aşağıda veya yukarıda olabilir. 

Hollanda Üniversiteleri YÖK Denkliği

Hollanda’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır. Yurtdışında eğitim seçenekleri arasında Hollanda’da lisans eğitiminde yüksek kalitesini YÖK’ün tanıdığı QS World Rankings, Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalarda kanıtlamıştır. 

Hollanda “dünyanın en iyi üniversiteleri” sıralamasında!

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında birden fazla üniversite giren Hollanda, öğrencilere birçok lisans ve master programlarının kapılarını açmakta, Ices Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız!

 • Delft University of Technology (TU Delft)- 54th (QS World Rankings) / 63th (Times Higher Education)
 • University of Amsterdam-57th (QS World Rankings) / 59(Times Higher Education)
 • Eindhoven University of Technology- 104th (QS World Rankings) / 141th(Times Higher Education)
 • Leiden University- 109th (QS World Rankings) / 67th (Times Higher Education)
 • Utrecht University-109th (QS World Rankings) / 68th (Times Higher Education)
 • University of Groningen- 113th (QS World Rankings) / 83th (Times Higher Education)
 • University of Twente-172th (QS World Rankings) / 179th ( Times Higher Education)
 • Erasmus University Rotterdam-179(QS World Rankings) / 72 (Times Higher Education)
 • Maastricht University- 211(QS World Rankings) / 103th (Times Higher Education)
 • Vrije University-231(QS World Rankings) / 165 (Times Higher Education)

( QS World Rankings, Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalar YÖK tarafından tanınmaktadır)

Hollanda Devlet Üniversiteleri

 • Eindhoven University of Technology
 • Erasmus University Rotterdam
 • University of Twente
 • Maastricht University
 • Utrecht University
 • Vrije University
 • Leiden University
 • Radboud University

Hollanda Özel Üniversiteleri

 • Nyenrode Busıness Unıversıty

Hollanda Üniversite Bölümleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen lisan adayları için birçok bölüm seçeneğinde danışmanlık yapmaktayız. Hollanda’da anlaşmalı olduğumuz okullardan bazı bölüm ve programlar:

 • Erasmus University Rotterdam
 • International Business (Uluslarası işletme)
 • Economics and econometrics (İktisat ve Ekonometriks)
 • Communication and Media (Medya ve İletişim)
 • Double Degree with Philosophy(Felsefe çift anadal)
 • Eindhoven University of Technology
 • Bachelor Electrical Engineering (Elektrik Mühendisliği)
 • Bachelor Computer Science and Engineering (Bilgisayar Mühendisliği)
 • Bachelor Chemical Engineering and Chemistry(Kimya mühendisliği)
 • Science and Technology of Nuclear Fusion(Nükleer Füzyon Teknolojisi)
 • Maastricht University
 • Data Science and Knowledge Engineering
 • Biomedical Sciences (Biyomedikal)
 • Artificial Intelligence(Master)(Yapay Zeka)
 • Digital Society

İstediğiniz program listede değil mi? Size uygun olan Lisans ve Master programları hakkında detaylı bilgi almak için danışmanlarımıza buradan form doldurarak veya buradan randevu talep ederek ulaşabilirsiniz. Telefonla iletişime geçmek için 444 2203’ü arayabilirsiniz.  

Hollanda Üniversiteleri

Hollanda Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

University of Amsterdam

Mart 15 – Nisan 15

Maastricht University

Ocak 15

Tilburg University

Ocak-Nisan 2019

Vrije University

Nisan 1

Erasmus University Rotterdam

Kasım 1 – 15 Nisan

Radboud University

Nisan 1

Einhoven University

Mayıs 1

Twente University

Kasım 1- 2020

Utrecht University

Şubat 1

Wittenborg University

Ocak 11-1 Nisan

Hanze University

Haziran 1

Hague University

Mayıs 1


Hollanda Üniversiteleri Fiyatları ve Ücretleri

 Üniversite

Lisans Programları

 Master Programları

University of Amsterdam

€9.030-10.320

€10.450-€22.660

Maastricht University

€ 7.500- € 10.000

€13.000- €17.500

Tilburg University

€ 5.200- €8700

€14.600

Vrije University

€8.700- 12.200

€14.500- €21.800

Erasmus University Rotterdam

€2.078-€12.000

€9.500-€18.000

Radboud University

€6.000-12.000

€8.000-€20.000

Einhoven University of Technology

€10.000

€15.000

Twente University

€9.000-€12.578

€12.000-€34.000

Utrecht University

€10.000-€13.300

€16.600-€19.900

Wittenborg University

€7.500-€9.800

€12.600-€18.300

Hanze University

€7.700-€8.800

€7700-€13.900

 

Ices Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı her daim yanınızda! Yurtdışında eğitim almak istiyor, sorularına cevap bulamıyorsanız,bizlere 444 2203 numaralı telefondan ulaşabilir, dilerseniz de buradan form doldurabilirsiniz.

International Foundation Year, Hazırlık yılı nedir? Hollanda’da avantajları nelerdir?

Hollanda’da eğitim hakkında yukarıda da verdiğimiz bilgiler ışığında seviyenin yüksek olduğu belirtmiştik. Bu ülkede lisans eğitimi için öğrencilerin yalnızca diploma notlarının yüksek olması ve İngilizce yeterlilikleri dahi bazı üniversite ve bölümlere yeterli olamayabiliyor. Diğer yandan İngilizce seviyesinde problem olan öğrenciler aslında Hollanda’da lisans eğitimi almaya hazır nitelikte öğrenciler de çıkabiliyor. Bu sebeple ISC Uluslararası öğrenci hazırlık yılı bir çok öğrenci tarafından tercih ediliyor. Özellikle mühendislik, işletme, ticaret, ekonomi, sosyal bilimler, temel bilimler, alternatif tıbbi eğitime kadar birçok bölümde girilmesi çok zor olan EUR, Vrije, Tilburg ve daha birçok üniversitenin kapısını aralıyor. 

Hollanda’da eğitim ücretleri üniversite, lisans seviyesinde, yaklaşık yıllık 8.000 ile 10.500€ arasında değişiyor. Bu hazırlık program ise 18.000€ civarında ücretlendiriliyor. Bunun sebebi hem artikülasyon denilen ders eksiklerini kapatarak üniversite dersleri de vermesi ve öğrenciye zaman kazandırmasıdır hem de yüksek akademik kalitede dil yeterlilik de sağlamasıdır. Çok amaçlı bu program ayrıca 3 sömestr 1 sene içerisinde vererek öğrencinin tüm eksiklerini kısa sürede yoğun bir şekilde kapatıyor.

Hollanda’da konaklama seçenekleri nasıl?

Genellikle özel yurt seçenekleri ve öğrenci daireleri yaygındır. Eğitim ücretlerinin yanında öğrencilerin değerlendirmesi gereken önemli bir gider olan konaklama Hollanda’da erken davranıldığı takdirde çok yüksek değildir. Ayda 450-680€ arasında değişen bu kira bedelleri şehirden şehire değişmektedir. Eve çıkmak ise genellikle 850€’nun üstünde olduğu için ilk aşamada tek başına öğrencilerimize önerilmez.

Üniversite Vizesi

Detaylı bilgi için öğrenci vizesi sayfamıza bakınız’

Yurtdışında Okurken Çalışma

Detaylı bilgi için Yurtdışı çalışma izni sayfamıza bakınız’

ICES Turkey Hollanda Üniversite Danışmanlığı

Üniversiteleri birebir tanıyan, başvuru kontakt ofisleri ile ve uluslararası öğrenci toplulukları, öğrenci birimleriyle yakın ilişki içinde çalışan her yıl ziyaretlerde bulunan ICES Turkey Yurtdışı Eğitim, Hollanda’da eğitim hakkında çok iyi yetişmiş ve eğitim görmüş bir akademik danışman kadrosuna sahiptir. Yalnızca üniversite seçimi değil lisans programlarının birebir seçimleri, yaşam imkanları, masraflar, tüyolar için destek alabileceğiniz kurumumuz tüm süreçleri sizi en az yoracak ve en başarılı şekilde noktalayacak düzeneğini Hollanda lisans eğitimi danışmanlığında yıllardır sürdürmektedir. 

Hollanda üniversiteleri için başvuru tarihleri ve dönemler nedir? 

Genellikle lisans programlarında ve yüksek lisans derecelerinde başvurular temel başvuru sistemi StudieLink üzerinde 15 Ocak tarihinde kapanırken uluslararası öğrenci birimleri ve üniversitelerin kendi başvuru platformları bu tarihi Nisan’a kadar çekmekte ve başvuruları açık tutmaktadır. Çok sayıda talep alan Hollanda lisans programları için öğrencilerin olabildiğince erken harekete geçip işlemlerini organize etmesi ve planlaması gerekir.

Programlar hakkında detaylı bilgi almak için buradan bilgi istek formu doldurabilir veya online randevu sistemimizden randevu alabilirsiniz. Telefonla iletişime geçmek için 444 2203’ü arayabilirsiniz. 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste