Hollanda’da Avrupa’nın en iyi üniversite eğitimi seçeneklerinden biridir. Hollanda’da lisans eğitimi için genellikle iki tür üniversite sistemi söz konusudur. Bunlardan biri “university of applied science” şeklinde adlandırılan sektöre yetiştirmeye daha odaklı, Pratik önemi yüksek seviyede gören, teorik ve araştırma bütçelerini çok yüksek tutmayan üniversite türüyken, diğeri “research” yani araştırma üniversiteleri olarak bilinen üniversiteler olup dünya sıralamaları oldukça yüksektedir. Araştırma üniversiteleri özellikle Türk öğrencilere ve yabancı tüm öğrencilere koştuğu giriş şartlarını biraz daha zorlayıcı tutmakta olup, diploma türü, ders başarısı, dil becerisine oldukça çok önem veriyor.


Hollanda’da eğitimin ve üniversite okumanın avantajları nelerdire?

Hollanda’da lisans eğitimi, Batı Avrupa’da yıllardır öğrencilerin lisans eğitimlerini almak ve değişim programları yapmak amacıyla çokça tercih ettiği bir seçenek olmuştur. Times Higher Education’ın her yıl açıkladığı dünyanın en iyi 200 üniversitesi listesinde yer alan aralarında özellikle kalitesiyle tüm dünyada çok dikkat çeken DELFT, TU Eindhoven, Erasmus University Rotterdam, University of Amsterdam, Vrije, Groningen, Maastricht, Leiden, Twente gibi çok yüksek seviyede lisans eğitimi sunan Hollanda üniversiteleri zaten eğitim kalitesini ve bu üniversitelerin neden uluslararası öğrenciler tarafından tercih edildiğini de açıkça ortaya koymaktadır. Yüksek standartlarda İngilizce dilinde sundukları lisans ve yüksek lisans programları özellikle sektöre direkt olarak yerleşimi hızlandırmakta ve kariyer odaklıdır. Hollanda’da lisans eğitimi her üniversitede sunulan bir seçenek değildir, örneğin Amsterdam Üniversitesi ve DELFT bu konuda nispeten biraz daha az seçenek sunmakta iken çok daha fazla sayıda yüksek lisans eğitimi fırsatı verebilmektedir. Ancak özellikle işletme, ekonomi, mühendislik, psikoloji – sosyal bilimler ve alternatif bilim alanları değerlendiren öğrenciler için Hollanda’da lisans eğitimi seviyesinde çok fazla seçenek var. Yabancı öğrenciler özellikle Erasmus University, Maastricht University, Vrije ve Twente’ye çok büyük ilgi gösteriyor.

 

Hollanda üniversitelerinin kabul şartları nelerdir?

Hollanda’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yabancı dil yeterlilik sınavları olan IELTS sınavından minimum 6.0-6.5, TOEFL’dan da 80 ve üstü bir skor elde etmeleri gerekmektedir. Dil yeterliliği olmayan veya dil yeterliliği olup, lise diploması uluslararası olmayan (IB, French, American) öğrenciler ise uluslararası öğrenci yılı (foundation) denilen bir program dahilinde yıl kaybetmeden rahatlıkla üniversitelere yerleşebiliyorlar. Üstelik bu tür programlara giriş daha da kolay çünkü IELTS’ten 5.0 puan almış olmak, diplomada geçer notlara sahip olmak giriş için yeterli oluyor. Hollanda eğitim düzeyi çok yüksek bir ülke olduğu için bu tür bir hazırlık programı öğrencileri oldukça ileriye itebiliyor ve lisans eğitimine dair zorlukların üstesinden gelmelerini kolaylaştırıyor, detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

 

Hollanda’da yaşam ve sosyal hayat nasıldır? 

Hollanda’nın güvenli, güzel bir iklime sahip, eğlenceli, canlı ve hızlı bir hayata sahip olması öğrencilere kaliteli yüksek öğrenimin yanı sıra sosyal ve kültürel aktivitelerin de zenginliğini sunmaktadır. Ayrıca iklimi sebebiyle de birçok öğrenci için ideal olan Hollanda yaklaşık 5 ayını ılık-sıcak derecelerle geçirmekte olup kışın da rahatsız edici seviyede çok soğuk bir hava yaşamaz. Hollanda’da üniversite eğitimi alan öğrenciler devamındaki 6 ay boyunca Hollanda’da kalabilmekte ve iş arayabilmektedir. İş imkanı yakaladıkları takdirde de sponsorlu teklifleriyle çalışma izni alıp ülkede oturma iznine sahip olabilirler.
Hollanda’da lisans eğitimi isteyen öğrencilerin özellikle en çok akıllarına takılan soru yaşam maliyetleridir. Yaşam maliyetleri konaklama unsurunda aylık 400 ile 680€ arasında değişmektedir. Amsterdam nispeten daha pahalı bir şehirdir ancak Rotterdam, Leiden, Maastricht, Groningen gibi şehirler çok daha uygundur. Bir ay içinde bir öğrenci en az 500€ bir cep harçlığını yeme-içme, kültürel aktiviteleri ve ulaşım masrafları için mutlaka bulundurmalıdır. Bu belirtilen meblanın konaklama haricinde sağlanması gerekmektedir. Ücret, şehire göre biraz daha aşağıda veya yukarıda olabilir.

 

YÖK denkliği var!

Hollanda’da bulunan üniversitelerin bir çoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, dünya sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır. Yurt dışı eğitim seçenekleri arasında Hollanda’da lisans eğitiminde yüksek kalitesini YÖK’ün tanıdığı QS World Rankings, Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalarda kanıtlamıştır.

 

International Foundation Year, Hazırlık yılı nedir? Hollanda’da avantajları nelerdir?

Hollanda’da eğitim hakkında yukarıda da verdiğimiz bilgiler ışığında seviyenin yüksek olduğu belirtmiştik. Bu ülkede lisans eğitimi için öğrencilerin yalnızca diploma notlarının yüksek olması ve İngilizce yeterlilikleri dahi bazı üniversite ve bölümlere yeterli olamayabiliyor. Diğer yandan İngilizce seviyesinde problem olan öğrenciler aslında Hollanda’da lisans eğitimi almaya hazır nitelikte öğrenciler de çıkabiliyor. Bu sebeple ISC Uluslararası öğrenci hazırlık yılı bir çok öğrenci tarafından tercih ediliyor. Özellikle mühendislik, işletme, ticaret, ekonomi, sosyal bilimler, temel bilimler, alternative tıbbi eğitime kadar bir çok bölümde girilmesi çok zor olan EUR, Vrije, Tilburg ve daha bir çok üniversitenin kapısını aralıyor.
Hollanda’da eğitim ücretleri üniversite, lisans seviyesinde, yaklaşık yıllık 8.000 ile 10.500€ arasında değişiyor. Bu hazırlık program ise 18.000€ civarında ücretlendiriliyor. Bunun sebebi hem artikülasyon denilen ders eksiklerini kapatarak üniversite dersleri de vermesi ve öğrenciye zaman kazandırmasıdır hem de yüksek akademik kalitede dil yeterlilik de sağlamasıdır. Çok amaçlı bu program ayrıca 3 sömestrı 1 sene içerisinde vererek öğrencinin tüm eksiklerini kısa sürede yoğun bir şekilde kapatıyor.

 

Hollanda’da konaklama seçenekleri nasıl?

Genellikle özel yurt seçenekleri ve öğrenci daireleri yaygındır. Eğitim ücretlerinin yanında öğrencilerin değerlendirmesi gereken önemli bir gider olan konaklama Hollanda’da erken davranıldığı takdirde çok yüksek değildir. Ayda 450-680€ arasında değişen bu kira bedelleri şehirden şehire değişmektedir. Eve çıkmak ise genellikle 850€’nun üstünde olduğu için ilk aşamada tek başına öğrencilerimize önerilmez.

 

Hollanda’da ağırlıklı olarak çalışılan üniversiteler nelerdir?

ICES Turkey farkıyla başvurabileceğiniz lisans programlarında çok sayıda üniversite mevcuttur, bazıları aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Vrije Universiteit Amsterdam: Vrije Üniversitesi lisans eğitiminde bilgisayar bilimleri, uluslararası işletme, psikoloji ve alternatif bilim dallarında eğitim seçenekleri sunan, dünya sıralamalarında ilk 200’e girmiş kaliteli bir üniversitedir.
 • Erasmus Rotterdam University: Hollanda’da lisans eğitiminde gidilebilecek en kaliteli üniversitelerden biri olan Erasmus University, dünyanın en iyi 50 üniversitesinden biridir. Burada özellikle uluslararası işletme(international Business) program oldukça popüler ve iyi.
 • TU Eindhoven: Mimarlık için dünyanın en iyi 30 üniversitesinden biri olan TUE ayrıca geniş çerçevede mühendislik eğitimi alternatifleri de sunuyor.
 • University of Leiden: Dünyanın en iyilerinden biri olan Leiden’de uluslararası öğrenciler için lisans ve yüksek lisans seçenekleri var.
 • University of Maastricht: Maastricht University, dünyaca ünlü üniversitelerden biri olup özellikle işletme ve mühendislikte oldukça kuvvetli bir lisans eğitimi sunuyor.
 • University of Groningen: Dünyanın en iyi 100 üniversitesinden biri olan Groningen, Kabul şartları zorlayıcı ama oldukça kuvvetli bir üniversite
 • Tilburg University: Uluslararası öğrencilerin iyi seviyede desteklendiği başarılı lisans ve yüksek lisans programlara ev sahipliği yapan üniversite.
 • University of Amsterdam: Dünyaca ünlü olan Amsterdam University’de QS rankinglerinin en üstlerinde ilk 50’de yer alıyor.
 • TU Delft: TUDelft Mimarlıkta dünya lideri olup mühendislik ve alternatif bilimler lisans ve yüksek lisans programlarında mükemmel bir üniversite.
 • Wittenborg University of Applied Science: Wittenborg sektör içi bağlantıları pratiğe dönük kaliteli eğitimiyle özellikle işletme, ekonomi, pazarlama ve finans adayları için lisans ve yüksek lisans programlarında oldukça iyi bir seçenektir.
 • University of Hague, Applied Science: Hague şehrinde bulunan üniversite küçük derslikleri ve özel ilgi politikasıyla sektöre hazırlıyor.
 • University of Hanze, Applied Science: Farklı bölüm alternatifleriyle adaptasyonu yükseltmek ve Hollanda’da iş bulmayı hedefleyen lisans programlarına aday öğrencilere iyi bir seçenek.

 

Hollanda’da lisans eğitimi düşünen öğrenciler için öğrenci vizesi:

Hollanda’da öğrenci vizesi için öğrencilere sunulan başvuru sistemi oldukça basittir. Uluslararası hazırlık yılına gidecek öğrenciler için tüm süreçler ICES Turkey tarafından öğrenci konsoloslukla muhattap dahi edilmeden yapılabilirken, direct Kabul süreci ile yerleşecek olan öğrencilerin işlemlerini kolaylıkla VFS üzerinden yapmaları mümkündür. Tüm üniversiteler ve uluslararası hazırlık programımız öğrencilere gidiş sonrası vize uzatımı ve ikametgah hususunda en iyi şekilde yardımcı olmaktadır.

 

Hollanda’da eğitim almalı mıyım?

Hollanda’da eğitim çok yüksek standartlardadır. Hollanda’da eğitim alabileceğiniz üniversiteler ve prestijli yurtdışı eğitim imkanlarının içerisinde hem direkt sektörü hedefleyen kaliteli uygulamalı bilimler üniversiteleri hem de teknik üniversiteler, araştırma üniversiteleri, diploma programlarını bir araya getiren yüksek seviyede bir eğitim sisteminin temelini uzun yıllardır korumaktadır. İngilizce eğitim alma imkanı sunan Hollanda’da yaşam masrafları da çok yüksek değil. Dolayısıyla öğrencilerin eğitim almak için Hollanda’yı yıllardır çok kez tercih ettiğini görebiliyoruz. Dünya sıralamalarında eğitim alınabilecek büyük üniversitelere bakıldığında özellikle Kanada, Amerika ve ingiltere gibi uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerde Türk Lirası bazında 100.000TL üzerinde eğitim ücretleri görünürken, Hollanda’da bu ücretler 9.000€ civarındadır ve yarısı kadardır. Hollanda’da eğitim bu sebeple Türk öğrenciler tarafından da tercih edilir çünkü fiyat-performans anlamında burada eğitim almak mantıklıdır.

 

Hollanda’da ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ile çalışmak doğru karar mı?

Üniversiteleri birebir tanıyan, başvuru kontakt ofisleri ile ve uluslararası öğrenci toplulukları, öğrenci birimleriyle yakın ilişki içinde çalışan her yıl ziyaretlerde bulunan ICES Turkey Yurtdışı Eğitim, Hollanda’da eğitim hakkında çok iyi yetişmiş ve eğitim görmüş bir akademik danışman kadrosuna sahiptir. Yalnızca üniversite seçimi değil lisans programlarının birebir seçimleri, yaşam imkanları, masraflar, tüyolar için destek alabileceğiniz kurumumuz tüm süreçleri sizi en az yoracak ve en başarılı şekilde noktalayacak düzeneğini Hollanda lisans eğitimi danışmanlığında yıllardır sürdürmektedir.
Hollanda üniversiteleri için başvuru tarihleri ve dönemler nedir?
Genellikle lisans programlarında ve yüksek lisans derecelerinde başvurular temel başvuru sistemi StudieLink üzerinde 15 Ocak tarihinde kapanırken uluslararası öğrenci birimleri ve üniversitelerin kendi başvuru platformları bu tarihi Nisan’a kadar çekmekte ve başvuruları açık tutmaktadır. Çok sayıda talep alan Hollanda lisans programları için öğrencilerin olabildiğince erken harekete geçip işlemlerini organize etmesi ve planlaması gerekir.

Ayrıntılı bilgi için

Hollanda’da üniversite eğitimi, konaklama ve okullar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!