Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Polonya’da master kaliteli akademik kadroya sahip üniversitelerinin yanı sıra son derece makul ve ekonomik olan eğitim maliyetleri ile yüksek öğrenimde Orta Avrupa’nın yükselişe geçen ülkelerinden biridir. Mühendislik programlarının yanı sıra, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Sosyal Bilimler gibi bölümlere de ağırlık veren Polonya üniversiteleri yüksek lisans programlarında Tıp, Diş Hekimliği eğitimi veren Medikal Üniversiteleriyle de dikkat çekmektedir. Bu bölümlerin dışında; Makina Mühendisliği, Mekatronik, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi mühendislik bölümleri ile birlikte Psikoloji, Uluslararası Ekonomi, Lojistik ve özellikle MBA programları dikkat çekmektedir. Dünya sıralamalarında özellikle Jagiellonian Üniversitesi, Varşova Üniversitesi, Kozminski Üniversitesi, Varşova Ekonomi Üniversitesi, Wroclaw Üniversitesi ve Varşova Teknik Üniversitesi gibi isimlerle çok dikkat çeken Polonya üniversitelerine her sene daha da fazla uluslararası öğrenci talebi doğuyor.


Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi Kaç Yıl Sürmektedir?

Polonya’da master eğitimi süresi okunacak bölüme göre 1 buçuk yıl ile 2 yıllık yüksek lisans programları olabilmektedir. Genellikle tezli programlardır.


Polonya Üniversiteleri neye göre Kabul vermektedir?

Polonya’da yüksek lisans şartları incelendiğinde özellike öne çıkan en önemli hususlar İngilizce yeterlilik, üniversite not ortalaması, bölüm altyapısının uygunluğu ve öğrencinin CV’sinde gösterebileceği iş tecrübeleridir. İngilizce altyapısı zayıf olan öğrenciler için Polonya’da gayet kaliteli İngilizce hazırlık seçenekleri üniversiteler bünyesinde mevcuttur. Bu üniversitelere örnek olarak SWPS, Lazarski Üniversitesi ve Varşova Teknoloji Üniversitesi’ni verebiliriz. Genellikle hazırlık programları 3.000-3.500€ arasındadır.


Polonya’daki Üniversitelerin YÖK Denkliği Var Mıdır?

Polonya özellikle Avrupa Birliği’ne katıldıktan sonra yüksek öğrenim grafiği yükselişe geçmiş ve dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde bulunan üniversitelere sahiptir. YÖK denkliği bulunan üniversiteleri ile birçok uluslararası öğrencinin tercihi olmaya devam ediyor. Avrupa’da yüksek lisans eğitimi alacak adaylar için en önemli faktörlerden biri olan YÖK denkliğinin araştırmasını yaparken üniversite özelinde YÖK’e dilekçe ile başvurulup denkliği olduğu bilgisi teyid edilebilir. Prosedür içerisinde ALES sınavına herhangi bir şekilde ihtiyaç duyulmamaktadır.


Polonya’daki Üniversitelerin Eğitim Dili Ve Hazırlık

Polonya’da master eğitimine kabul şartlarında diğer ülkelere nazaran biraz daha esnek olan Polonya, öğrencilerin lisans eğitimindeki akademik başarısının yanı sıra İngilizce dil yeterlilik sınavları olan IELTS yada TOEFL’dan belli bir seviyenin üstünde skorlar talep etmektedir. Polonya’da İngilizce sunulan yüksek lisans programlarına direkt kabul alamayan öğrenciler, üniversitelerin kendi bünyelerindeki uluslararası öğrencilere sunulan İngilizce hazırlık yılına dahil olarak akademik öğrenim alabilecek seviyeye hazırlanabilir.

Polonya ‘da Eğitim Görmenin Maddi Avantajları Nelerdir?

Polonya’da master eğitimi, Orta ve Doğu Avrupa’da bulunan AB üyesi ülkelerin içinde yüksek eğitim standartları ve üniversite eğitimindeki ekonomik ücretleri sayesinde öne çıkmaktadır. Polonya konum olarak Doğu Avrupa’nın merkezinde bulunan, genç ve dinamik yapısı ile son yıllarda uluslararası öğrencilerin cazibe merkezi haline gelmiş bir ülkedir. Polonya’da ingilizce master eğitimi bir çok alternatife göre çok daha kaliteli ve global bir düzeyde verilmektedir. Öğrenciler Polonya’da ingilizce olarak eğitim almayı bir çok avantaja dayanarak daha çok tercih etmektedir. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha uygun maliyetiyle Polonya’da ingilizce master eğitimine olan talep günden güne artmaktadır.
Polonya’da üniversite eğitimi AB Standartlarında olup finansal anlamda hemen hemen her öğrenciye hitap etmektedir.


Uygun Fiyatla Yüksek Kalitede Eğitim

Polonya, Doğu Avrupa’da bulunan AB üyesi ülkelerin içinde yüksek eğitim standartları ve üniversite eğitimindeki ekonomik ücretleri sayesinde öne çıkmaktadır. Polonya konum olarak Doğu Avrupa’nın merkezinde bulunan, genç ve dinamik yapısı ile son yıllarda uluslararası öğrencilerin cazibe merkezi haline gelmiş bir ülkedir.
Polonya’da yüksek lisans eğitimi , lisans eğitiminde olduğu gibi AB Standartlarında olup finansal anlamda hemen hemen her öğrenciye hitap etmektedir. Polonya’da master eğitimi diğer AB ülkelerine nazaran düşük eğitim ücretleri ile İngilizce olarak verilmektedir.
Polonya’da bulunan üniversiteler dünya sıralamasında Türkiye’de bulunan bir çok okuldan üst sırada bulunmaktadır.

 

 

Polonya Üniversitelerine Yüksek Lisans İçin Doğrudan Giriş Şartları Nelerdir?

Polonya'da Master için üniversitelere giriş koşulları ülkeden ülkeye değişmektedir ancak genel olarak uygulanan koşullar: 
Yeterli Düzeyde olan Not Ortalaması (Üniversite Mezuniyet Ortalaması/GPA)
Yüksek Lisans eğitiminin alınacağı okulun belirlediği dil sınavından yeterli başarıyı göstermek ( IELTS/ TOEFL)
Referans Mektupları ( Mezun olunan eğitim kurumundan veya en son çalışılan iş yerinden alınmış )
Niyet Mektubu
Adayın CV(Özgeçmişi)’si


Çalışma İmkanı

Öğrencilerin hemen hemen tümünün aklına gelen ilk soru iş bulabilir miyim? sorusudur. Polonya’da master yapabilecek her aday bu ortak soruyu özellikle dile olan kaygıları sebebiyle sorarlar. Polonya’da İngilizce oldukça iyi seviyede önem görüyor. Polonya’da İngilizce öğrenimi için Polonya vatandaşları da ciddi seviyede çaba harcıyor. Bunun dışında uluslararası sektörün gelişmiş olması sebebiyle yükselen bir ekonomi olarak Polonya’da İngilizcenin önemi oldukça büyük. Polonya master eğitimi sırasında öğrencilerimize çalışma imkanı da sunmaktadır. Polonya’da çalışabilmek için önce oturma izni almanız ve gerekli yasal prosedürleri yerine getirmeniz istenir. Bu prosedür içerisinde kurumumuz da gerekli desteği sağlamaktadır ve yerinden ofisleri ile ikametgahınızı almanıza yardımcı olur. Öğrenciler eğitim aldıkları esnada haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma iznine sahip olmaktadır.

 

Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Polonya’da öğrencilerimizin konaklama açısından üniversite yurtları, özel yurtlar veya öğrenci evleri gibi opsiyonları bulunmaktadır. Avrupa’nın diğer seçeneklerine göre Polonya’da konaklama maddi açıdan da çok uygundur. Devlet yurtlarında konaklama yaklaşık 100€ gibi uygun aylık maliyetlere kadar düşerken özel yurtlarda ve ev seçeneklerinde ücretler 250-400€ arasında olmaktadır. Konaklamalarda özellikle devlet yurtlarında başvuru kabul mekanizması işlediği için öğrencilerin olabildiğince erken hareket etmesi gerekmektedir. Devlet yurdu avantajı Varşova Üniversitesi, Poznan Teknoloji, Poznan Ekonomi, Wroclaw Üniversitesi, Wroclaw Teknik, Varşova Ekonomi, Lodz Üniversitesi gibi bir çok üniversitede sunulabilmektedir. Tüm bu üniversiteler Polonya’da İngilizce yüksek lisans eğitimi vermekte olan ve çok sayıda bölüm opsiyonu sunan prestijli üniversitelerdir.


Yaşam Ve Sosyal Yaşam Nasıldır?

Polonya’da yaşam artı ve eksileriyle objektif olarak değerlendirilmelidir. Polonya’da yaşam için sunulabilecek tek eksik Batı Avrupa ve Amerika konforunu arayan öğrencilerin bunu tamamiyle yakalayamayacak olmasıdr. Fakat Polonya hem bir Avrupa ülkesidir hem de yaşam maliyetleri Türkiye standartlarındadır. Polonya, Avrupa Birliği Ülkelerinden biri olmasına rağmen kendi para birimi olan zlotiyi kullanmaya devam ediyor. Zlotinin değer açısından Türk Lirasına yakın olması, günlük yaşam maliyetleri açısından avantaj sağlamaktadır.

Polonya’da resmi dil lehçedir. Polonya’da İngilizce öğrenim gören öğrencilerimiz bir yandan da ülkenin resmi dili olan lehçeyi de sosyal yaşamlarında öğrenebilirler. Polonya’da master eğitiminin temeli İngilizcedir. Polonya üniversitelerinde en popüler bölümlerin nerdeyse hepsi Polonya’da İngilizce olarak sunulmaktadır.

 

ICES Turkey sıklıkla hangi üniversiteler için danışmanlık yapıyor?

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • Kozminski Üniversitesi
 • Lazarski Üniversitesi
 • Wroclaw Üniversitesi
 • SWPS
 • Varşova Ekonomi Üniversitesi
 • Varşova Medikal Üniversitesi
 • Lodz Üniversitesi
 • Poznan Ekonomi Üniversitesi
 • Poznan Teknoloji Üniversitesi
 • Jagiellonian Üniversitesi
 • Varşova Üniversitesi

 

Polonya’da master eğitimi almanın diğer ülkelere göre en büyük avantajlar nedir?

Polonya’da master eğitimi AB çapında geçerli bir diploma vaat ederken, hem eğitim hem de yaşam maliyetleri uygundur. Örneğin, Almanya’da devlet üniversitelerinde eğitim ve Almanya’da yüksek lisans ücretsiz olsa da yaşam maliyetleri ayda 1.000€’nun üstündedir. Polonya’da ziloti para birimi sebebiyle bu maliyet yarı yarıyadır. Üniversitelerin de prestiji ve ücretleri değerlendirildiğinde batı Avrupa’da 10.000€ üzerinde maliyetler ve kıta ötesi ülkelere göre çok ciddi bir avantaj söz konusudur. Bu avantaj yalnızca fiyat olarak değil eğitim kalitesi olarak da görülmelidir.


Polonya’da master için hangi bölümler en önde yer almaktadır?

Polonya durmadan büyüyen ekonomisiyle özellikle mühendislik sektöründe ve tıp eğitiminde ciddi yol kat etmiştir. Gemi, makine ve bilgisayar üretimi ve işletiminde ciddi pazar payı kazanan Polonya’da sektörel büyüme oranı her sene %5 ile %10 arasında seyretmekte ve hızla gelişmekte olan bir durumdadır. Polonya’da master yapacak öğrencilerin dolayısı ile buradaki iş imkanlarını, çalışma hayatlarını planlarken bölümleri akıllıca değerlendirmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli bölüm tıp ve diş hekimliği iken bu bölümü lisans seviyesinde görmek daha makuldür. Öğrencilerin bir çoğu ayrıca işletme, finans ve pazarlama yüksek lisans programları ve ekonomi programlarını tercih etmektedir. Bunun altında yatan en önemli sebeplerden biri AMBA, EQUIS gibi akreditasyonları ve Financial Times sıralamalarındaki müthiş sıralamaları ile Kozminski ve Varşova Ekonomi gibi üniversitelerin çok uygun MBA fiyatları ile bu ülkede olmasıdır. Polonya’da ingilizce eğitim veren bu kurumlar Avrupa ve Amerika’daki bir çok rakibine göre çok iyi sıralama farkları atmakta ve 5.000€’dan az ücretlere eğitim alınabilmektedir. Polonya’da master yapacak öğrenciler için mühendislik, işletme ve ekonominin yanı sıra bir çok sosyal bilimler alanı da sunuluyor. SWPS, öğrencilerin nobel ödüllü eğitmenler ve yüksek seviye bir akademik derece alabileceği muhteşem bir sosyal bilimler ve psikoloji üniversitesidir. Polonya’da master yapmak isteyen öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği bir çok seçenek mevcuttur.

 

Polonya’da master eğitimi alacak öğrenciler neden ICES Turkey ile çalışmalıdır?

Polonya’da master eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikle profillerine göre uygun olabilecek en iyi Polonya üniversiteleri sunulur. Bu üniversiteler içerisinde karar verildikten sonra öğrencinin tüm belgeleri uygun apostil ve çevirilerle istenir, evrak yanlışlığı başvuru reddiyle sonuçlanabilmektedir. Bunu önlemek için tüm çalışmalar uzman ICES Turkey kadrosu tarafından desteklenir. Tüm üniversite kurumları ve temsilcileriyle birebir iletişim sayesinde zorlu bürokrasiler yıkılır. Öğrenci Türkiye’den gitmeden önce hem lojistik hem konaklama hem de vize başvurusunda her türlü desteği alabilmektedir.

ICES Turkey’nin hizmetleri burada bitmemektedir. ICES Turkey Varşova ve Poznan’da bulunan destek ofisleri ile öğrencilere Türkçe konuşabilecekleri ikametgah, vize uzatımı, konaklama ve akademik hususlarla alakalı yerinden destek verecek kurumlarla çalışmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için

Polonya Yüksek Lisans ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

444 22 03

~ Bilgi İste ~

BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!