İletişim
Szeged Üniversitesi

Macaristan’ın en iyi üniversitesi olan Szeged Üniversitesi Türk öğrenciler için İngilizce dilinde programlar sunmaktadır. Dünyanın en prestijli uluslararası üniversite sıralama mecrası olan ve YÖK tarafından da tanınan QS World Rankings’e göre ilk 500’ün içinde olan üniversite Türkiye’de yalnızca dört üniversitenin ulaşabilmiş olduğu bir seviyede bulunmaktadır. Bu 4 üniversitenin 3’ünün ise ücretli vakıf üniversiteleri olduğu unutulmamalıdır. Yurt dışı eğitim için en iyi seçeneklerden biri olan Szeged Üniversitesi Türkiye resmi temsilcisi olarak ICES Turkey’i seçmiştir. ICES Turkey’den University of Szeged için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 

 

Szeged Üniversitesi Ne Gibi Programlar Sunuyor?

Macaristan’da üniversite eğitimi ve danışmanlık hizmeti almayı düşünen öğrencilerin aklında olan ilk programlar genellikle tıp, diş hekimliği, sosyal bilimler alanları, işletme ve ticaret gibi alanlar olmaktadır. Bir diğer önemli ve talep gören program ise Ekonomidir. Macaristan devlet üniversitelerinin bir çoğu gibi Szeged Üniversitesi de çok sayıda program sağlıyor. İngilizce olarak eğitim görmek isteyen lisans öğrencileri tıp, diş hekimliği, eczacılık, işletme, ekonomi ve İngiliz dil bilimi gibi programlar için Szeged Üniversitesi’ni gönül rahatlığı ile tercih edebilir:

İşletme ve Ekonomi: University of Szeged, İşletme ve Ekonomi alanı için tamamen akredite ve global bir program uygulamaktadır. Program Uluslararası Ekonomi ve İşletme olarak anılmaktadır. Macaristan üniversiteleri arasında kendini farklı kılan bir çok değere sahiptir. Fiyat olarak da gayet uygundur. Yıllık işletme ve ekonomi eğitim ücretleri 4.400€ lisans için belirlenen fiyat olup, yüksek lisans için 5.000€’dur. 200€ sınav bedeli de istenmektedir. Bölüme kabul için önemli bir koşul IELTS 5.0 ve üstü puan ve bir diğeri ise okulun matematik sınavını geçmektir. Bu sınav Türkiye’de ICES Turkey tarafından uygulanmaktadır. Yabancı dillerdeki bölümler arasında en çok tercih edilen bölümlerden biri olan ekonomi ve işletme için hazırlık programı seçenekleri de Macaristan’da bir çok seçenek halinde mevcuttur. The University of Szeged bu alanda tüm orta Avrupa genelinde Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya gibi ülkeler de dahil olmak üzere en iyi eğitim veren üniversitelerden birisidir.

İngiliz ve Amerikan Dili: Akademik olarak talep gören bir alan olan dil bilimleri Szeged Üniversitesi’nde çok değerli bir akademik kadro tarafından yüksek kalitede veriliyor. English Studies programı yıllık ücreti 3.000€ olup, sınav ve başvuru ücreti 250€’dur. American studies bölümü Türkiye’de dil bölümlerini tercih etmiş öğrenciler için sık tercih edilen bir bölümdür. Program hakkında geniş bilgiler almak için üniversitenin “prospective students” sayfasını yazının devamındaki sayfa uzantılarından ziyaret edebilir veya sağdaki bilgi iste formumuz üzerinden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Lisans programlarında yoğun İngilizce eğitimi görmeyi de isteyen uluslararası öğrenciler için oldukça ideal bir program olduğunu söyleyebiliriz.

Tıp ve Diş Hekimliği Programları: Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok araştırdığı alanlardan biri olan tıp bölümleri, Türkiye’den ve hatta Avrupa’nın, Amerika’nın sunduğu bir çok alternatife göre daha iyi şartlar sağlamaktadır. 6 yıllık bir tıp eğitimi sonucunda Türkiye’de YÖK denkliği ile çalışmak mümkündür, Avrupa Birliği sınırları içinde her yerde doktorluk yapılabilir. Szeged Üniversitesinde tıp eğitimi alabilmek için uygulanan bir giriş sınavı mevcuttur ancak Türkiye’de YKS sınavında kazanmış olmak zorunlu değildir. Giriş sınavı hem Avrupa’da hem de Türkiye’de uygulanmaktadır. Bir diğer önemli medikal bölüm olan diş hekimliği de sınavla kabul ediyor. Eğitim ücretleri:

Tıp Eğitimi: 16.520USD + Kitaplar ve materyaller

Diş Hekimliği: 17.000USD + Kitaplar ve materyaller

HAZIRLIK: 6.200EUR

 

 

Tüm programlar:

 

Arts

  • Music and Performing Arts (BA)

 

Humanities

  • English and American Studies (BA)
  • French Studies (in French) (BA)
  • Spanish Studies (in Spanish) (BA)
  • German Studies (in German) (BA)
  • Italian Studies (in Italian) (BA)

 

Management and Administration

  • Business Administration and Management (BA)

 

Agriculture

  • Agricultural Engineering (BSc)

 

Health

  • Nurse (BSc)
  • Physiotherapist (BSc)

 

Szeged Üniversitesi genel kabul ve başvuru şartları?

Szeged Üniversitesi bölüm gereklilikleri olan sınavlar, IELTS 5.0 üstü dil yeterliliği ve ilgili bölüm öncesi eğitim geçmişinin kanıtını görmek istemektedir. Öğrencilerin iyi seviyede motivasyon mektubu yazmaları, referanslarını hazırlamaları, ortalamalarını ve ders geçmişlerini gösteren transkriptlerini de uygun bir şekilde teslim etmeleri gerekiyor.

 

Diğer ülke ve üniversitelere nazaran neden Szeged Üniversitesi?

University of Szeged dünyada en iyi 500 üniversite arasında gösterilmektedir. Bu seviyede olan bir çok okulun yıllık eğitim ücretleri 10.000€ ve üstü iken bulundukları ülkelerde yaşam maliyetleri de oldukça yüksektir. Macaristan’da EURO kullanılmadığı gibi Szeged yaşam için oldukça uygun fiyatlı bir şehirdir. Yabancı dillerde eğitim verilen alanlar uluslararası öğrenciler için fazlasıyla dikkat çekici. Fiyatların uygunluğu Almanya’da yüksek lisans gibi bir seçenek karşısında University of Szeged’i daha değerli kılıyor. Bir çok büyük Alman üniversitesiyle başa baş giden University of Szeged’in hem sıralamaları yüksek, hem eğitimi İngilizce, hem yüksek öğrenim seçeneklerinde kontenjan daha fazla, yaşam daha ucuz ve international relations(uluslararası ilişkiler) ve öğrenci merkezi hizmetleri açısından çok daha uluslararası bir perspektife sahip.

 

Dil yeterliliği olmayan öğrencilere öneri:

Dil yeterliliği henüz olmayan öğrenciler çok uygun fiyatlara Malta’da dil eğitimi almayı tercih edebilirler. Malta dil okulları ve yaz okulları için en uygun fiyatlar ve güncel kampanyalarından haberdar olmak için tek yapmanız gereken sağdaki bilgi iste butonuna tıklamak. Danışmanlarımız size en kısa zamanda bilgi verecektir.

 

Szeged Üniversitesi’nin YÖK Denkliği var mı?

Evet, Szeged Üniversitesi YÖK tarafından tanınır ve denkliği vardır. Szeged Üniversitesi QS sıralamalarına göre YÖK tarafından istenen koşulları rahatlıkla karşılamaktadır.

 

Szeged Nasıl bir şehirdir, yaşam standartları nasıldır?

Szeged, Macaristan’ın güneyinde bulunur. Hem tren hem arabayla Budapeşte’ye oldukça yakındır. 1.5-2 saatlik bir yol mesafesi ve oldukça düşük ücretlerle yolculuk edebilirsiniz. Szeged bir UNICEF şehridir. Öğrenci kentidir. Turistik olarak çokça talep gören bu şehirde turistik yaşam ve sosyal yaşam çok zengindir. Size fikir vermesi için bir video da paylaşmak isteriz:

 

 

 

Szeged’de ve Macaristan’da yaşam maliyetleri nasıldır?

Szeged Budapeşte’ye göre daha uygun yaşam maliyetleri olan, öğrenci kenti olması sebebiyle de temel ihtiyaçların uygun fiyata karşılanabileceği, 1 aylık yaşam ve konaklama maliyetlerinin 400EUR civarında olmasını bekleyebileceğiniz bir kent.

 

Szeged Web Sayfaları ve İletişim

Facebook sayfası / Facebook page

Aday öğrenciler sayfası / prospective students page:

Öğrenci görüşleri / student testimonials:

Nasıl başvururum? / How to apply?

 

ICES Turkey Hizmetleri nelerdir, ücretli midir?

ICES Turkey Szeged Üniversitesi’nin Türkiye resmi temsilcisidir. Szeged Üniversitesi başvurularınızı ofisimizden yapabilir, evraklarınızı teslim edebilir, business ve medical bölümlerin gerektirdiği sınavlara kayıt yaptırarak merkezimizden tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Konaklama bulmanız ve vizenizi almanız konusunda da danışmanlarımız destek olmaktadır.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste