İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Aarhus University

Aarhus University

Aarhus Üniversitesi Hakkında

Danimarka'nın genellikle dünyanın en mutlu ülkesi olduğu söylenir. Yaşamk için fazlasıyla ideal olan bir ülke olan Danimarka'da, öğrenciler mesafelerin kısa olduğunu görmektedir, bu da hareketli bir şehir yaşamının atmosferini güzel Danimarka kırsalı ve deniz havası ile birleştirmeyi mümkün kılar. Temiz plajlar ve yeşil ormanlar nadiren yarım saatlik sürüş mesafesindedir ve kasabalar ve şehirler çok sayıda kültürel ve sanatsal teklif sunar.

Aynı zamanda Danimarka’nın nispeten düz olması, kentsel alanlarda bisiklet ile seyahat etmeyi yaygınlaştırmıştır ve bu da öğrencilere hem metropolitan hem de lokal bir hayat imkanı sunmaktadır.Üniversite, Aarhus şehrinin merkezinde güzel, sarı tuğlalı bir kampüste yer almaktadır. Kampüs, öğrencilerin sosyal aktivitelerine ve etkinliklerine, konserlerine ev sahipliği yapan ve tüm şehir sakinlerinin keyfini çıkarabilecekleri çekici bir park içermektedir.

Aarhus Üniversitesi ve Aarhus şehri, uluslararası bir okul ve şehir sınırları içinde uluslararası öğrencilere eğitim olanakları ve mükemmel iş fırsatları sunmaktadır. Uluslararası bir üniversite olan AU'nun 40.000 öğrencisinin yaklaşık %12'si uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır ve 120'den fazla milleti temsil eden bir öğrenci kitlesi vardır.

Danimarka’da bulunan Aarhus Üniversitesi’nin yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışında en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredatı sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır. Aarhus Üniversitesi bünyesinde 50’den fazla İngilizce lisans ve yüksek lisans programları barındırmaktadır, lisans eğitimi ise 3 yıl 180 kredidir. Aynı zamanda anadilleri İngilizce olmayan Danimarkalıların, yüksek öğrenime verdikleri önem sayesinde, İngilizceleri oldukça iyidir ve bu da uluslararası öğrenciler için büyük avantaj sağlamaktadır.

Aarhus University Ranking (Sıralama)

Aarhus Üniversitesi QS World University Ranking 2019’da 141. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda Danimarkada ve dünyada bulunan en seçkin okullardan biri olan Aarhus World’s Top Universities içinde ilk 100’de yer almaktadır. University Subject Rankings 2020’ye göre ise Economics ve Econometrics (Ekonomi ve Ekonometri) bölümü ilk 101-150. sırada, Computer Science & Information Systems  (Bilgisayar Bilimi ve Bilgi Sistemleri) bölümü ise ilk 51-100. sırada yer almaktadır.

Mezun Kişiler ve Ünlü İsimler

Aarhus Üniversitesi’nin Marcel van Hattem, II. Margrethe ve Sara Omar gibi kendi alanlarında oldukça iyi tanınan ve bilinen birçok ünlü mezunu bulunmaktadır.

Lisans Eğitimi Bölümleri

Üniversite bünyesinde sunulan lisans bölümlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Economics and Business Administration (Ekonomi ve İşletme Yönetimi)
 • Global Management and Manufacturing (GMM) (Küresel Yönetim ve İmalat)
 • Marketing and Management Communication (Pazarlama ve Yönetim İletişimi)

Yüksek Lisans Programları

Üniversite bünyesinde sunulan yüksek lisans bölümlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Agro-Enviromental Management (Tarımsal Çevre Yönetimi)
 • Cognitive Science (Bilişsel Bilim)
 • Business Intelligence (İş Zekası)
 • European Studies (Avrupa Çalışmaları)
 • Finance and International Business (Finans ve Uluslararası İşletme)
 • Operations and Supply Chain Analytics (Operasyonlar ve Tedarik Zinciri Yönetimi)
 • Strategy, Organisation and Leadership (Strateji, Organizasyon ve Liderlik)
 • Intercultural Studies (Kültürlerarası Çalışmalar)
 • IT Product Development (IT Ürün Geliştirme)
 • Molecular Biology (Moleküler Biyoloji)
 • Nanoscience (Nanobilim)
 • Statistics (İstatistik)
 • Quantitative Economics (Sayısal Ekonomi)

Özellikle Science ve Engineering bölümleri üzerine odaklanmış ve iki alanı, bir programda harmanlayarak, öğrencilere 2 yıllık yüksek lisans programları sunan AU’da;

 • Computer Engineering (Bilgisayar Mühendisliği)
 • Electrical Engineering (Elektrik Mühendisliği)
 • Civil and Architectural Engineering (İnşaat ve Mimari Mühendislik)
 • Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)
 • Biotechnology and Chemical Engineering (Biyoteknoloji ve Kimya Mühendisliği)

Yüksek Lisans programlarının ilk yılı temel bir çalışma paketi (30 ECTS) ve iki özel çalışma paketinden oluşur. Genelde programların ilk yılında öğrenme, esas olarak derslere ve teorik alıştırmalara dayanır. İkinci yıl temel olarak öğrencilerin şirketlerle yakın çalıştığı proje çalışmasını içerir veya ikinci yıl, öğrenci seçtiği konuyla ilgili profesörlere danışarak karar verilen bir tezi yazmaktadır.Daha fazlasına aç bir öğrenci doktora öğrencisi olarak devam etme imkanına sahiptir. Bu aynı zamanda endüstriyel bir doktora da olabilir.

MBA Programı

Aarhus Üniversitesi’nde MBA Programı bulunmamaktadır.

Aarhus University

Gereken Not Ortalaması ve Taban Puanlar

Yüksek ortalamalarla ve yeterli İngilizce seviyesi ile mezun olan veya Türkiye’de IB Diploma sahibi ya da A Level diploma veren (İngiliz eğitim sistemi olan) sayılı liselerden mezun olan öğrenciler ve akademik seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrenciler lisans programına direkt olarak 1. sınıftan başlayabilirler. Danimarka’da yüksek lisans okumak için talep edilen lisans mezuniyet ortalaması genellikle minimum 2.80 ve üzeri olmaktadır. Bazı programlar 3.0 GPA ile direkt kabul ederken bazı programlar öğrencilere biraz daha esneklik göstermektedir.

Kabul ve Başvuru Şartları

 • Yeterli Düzeyde Not Ortalaması (Lise Mezuniyet Ortalaması minimum 85 ve minimum Lisans Mezuniyet Ortalaması 3.0 GPA)
 • Aarhus Üniversitesi’nin belirlediği dil sınavından yeterli başarıyı göstermek (IELTS minimum 6.5, TOEFL minimum paper-based 560 veya computer based 83)
 • Tercihen Türk lise diploması olmayan, A+, FB, American veya IB Diploması
 • Lisans eğitiminin alınacağı okulun belirlediği yeterlilik sınavlarında gerekli başarıyı göstermek ( okula özel sınavlar)
 • Referans Mektupları
 • İyi yazılmış bir Motivasyon Mektubu
 • CV
 • Pasaport

Fiyat ve Ücretler

Lisans Programları

Master Programları

8,000€-14,500€

10,000€-14,500€

Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Güz Dönemi

Ocak 15

Konaklama

Danimarka’da üniversite okurken devlet yurtlarından ya da öğrenci evlerinden yararlanabilirsiniz. ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak öğrencilerimizin isteklerine ve bütçelerine en uygun olan konaklama seçeneklerini sunmaktayız. Danimarka’da yaşam masrafları öğrencinin eğitim aldığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Kopenhag nispeten biraz daha pahalı iken özellikle öğrenci kenti olan Aarhus’ta yaşam daha uygundur. Yurt fiyatları çeşitlere göre geniş bir makasta ücret değerlendirmesine tabii tutulabilir. Ücretler aylık 400 ile 990€ arasında değişmektedir. Yaşam için ise öğrencilerin ayda en az 500€’ya ihtiyacı olacağını söylemek güç değildir.

Bu meblağ öğrencinin harcama standartlarına göre değişiklik gösterebilir. AB ve İskandinav ülkeleri dışındaki ülkelerden gelen ve Aarhus Üniversitesi'nde tam zamanlı eğitim gören (lisans ve yüksek lisans) öğrencileri, Aarhus'taki farklı konaklama seçeneklerine sahiptir. Konaklama seçeneklerinde öğrencilere yol gösteren AU Housing; Aarhus, Herning ve Emdrup Kampüslerinde yaklaşık 800 oda / daireye erişimine sahiptir. Stüdyo daireler ve öğrenci yurduna Aarhus aracılığıyla başvuru yapılmaktadır.

Vize

‘Detaylı bilgi için Öğrenci Vizesi sayfamıza bakınız’

Neden ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı?

ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, uzun yıllardır İngiltere gibi, birçok yabancı ülke ve okulla beraber çalışmakta ve öğrencilere bunun üzerine danışmanlık sağlamaktadır. ICES Turkey Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sektördeki uzun süreli deneyimi sayesinde akademik danışman kadrosu ile beraber, öğrencilere sınırsız opsiyon sunmaktadır, aynı zamanda en doğru eğitim ve kariyer yolunu çizmelerine yardımcı olmaktadır. Öğrenci yerleştirmelerinde %100 başarı gösteren ve profesyonel Vize Danışmanlığı sunan ICES Turkey Akademik Danışmanlarımıza ulaşarak süreçler hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aarhus University Yorumları ve Görüşleri

ICES Turkey ile yurtdışında eğitim görmeye giden öğrencilerin yorumları ve açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Youtube Video Resmi GjA4lvGBgEE

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste