İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Masaryk Üniversitesi

Masaryk Üniversitesi

Çekya’daki en büyük üniversite seçenekleri arasında yer alan Masaryk Üniversitesi, köklü ve kaliteli bir eğitim geçmişine sahiptir. 600’den fazla çalışma alanına sahip olan üniversitede 30.000’i aşkın öğrenci bulunur. Akademik ve uygulama alanlarında sunduğu ayrıcalıklı eğitim fırsatları sayesinde, üniversitede almayı istediğiniz eğitim kariyer hayatınız için oldukça iyi bir adım olur.

Masaryk Üniversitesi öğrencilerine sunduğu hizmetlerle, güçlü alt yapısı ile ve modern tesisleri ile eğitim programlarınız süresince oldukça kapsamlı derslere katılmanıza olanak tanır. Temelde 9 adet fakültesi, 2 enstitüsü ve daha birçok farklı birimi bulunan üniversite tıp eğitimi ile de ön plandadır. Çekçe ve İngilizce eğitim dili seçenekleri ile, lisans ve yüksek lisans eğitimlerine katılabileceğiniz Masaryk Üniversitesi’ne başvurmak için bilmek istediğiniz her şey bu yazıda yer alır.

Masaryk Üniversitesi (Masaryk University – Masarykova Univerzita) Hakkında

1919 senesinde Çekya’nın Brno şehrinde kurulan Masaryk University, bilimsel araştırmalar gerçekleştirmesi ile adından sıklıkla söz ettirir. Uluslararası alanda birçok farklı kurum ve kuruluş ile iş birliği yapan üniversite her yıl 10.000 civarında öğrencisini mezun etmektedir. Oldukça eski bir üniversite olan Masaryk Üniversitesi sürekli olarak yenilenen ve geliştirilen fakülteleri sayesinde eğitiminiz boyunca çeşitli imkânlardan yararlanmanıza yardımcı olur. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen araştırma ve projelere sahip olan üniversite dilediğiniz eğitim alanında kariyeriniz için büyük önem taşıyan aktivitelerde yer almanıza olanak tanır.

Tüm eğitim programları gibi aynı zamanda tıp eğitimi ile de göz önünde olan Masaryk Üniversitesi mezunları kendi alanlarında iş bulabilme konusunda oldukça büyük bir başarı gösterir. Üniversitenin öğrencilerine sunduğu fırsatları detaylı bir şekilde inceleyerek kendiniz için en uygun programa karar verebilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi başlatabilir, detaylı bilgi sahibi olduktan sonra gerekli adımları izleyerek eğitiminiz için önemli bir adım atabilirsiniz. ICES Türkiye ekibi ile birlikte öğrenmek istediğiniz her şey hakkında bilgi edinebilir ve Masaryk Üniversitesi’nde okumaya başlayabilirsiniz.

Brno Yaşam ve Konaklama

Dünya sıralaması içerisinde ilk 1000 okuldan birisi olan Masaryk Üniversitesi, Çekya’nın en büyük ikinci şehrinde yer alır. Brno tam bir öğrenci şehri olarak bilinen ve öğrencilerin oldukça memnun kaldığı bir Çekya kentidir. Brno yaşam masraflarının oldukça uygun olması ve sunulan imkânlar açısından oldukça çeşitli bir şehir yapısına sahip olması sayesinde uluslararası öğrencilerin de sıklıkla yaşamayı tercih ettiği bir yer olarak da bilinir.

Tarihi yapıları, şehir merkezi, sakin şehir hayatı ve öğrenci yoğunluğu sayesinde oldukça keyifli bir yaşantı sunar. Ayrıca Avrupa’da yer alan birçok şehre oldukça yakın bir konumu olan şehirde merkezden üniversiteye ulaşmak da pratik ve hızlıdır.

Öğrenciler için konaklama seçenekleri uygun fiyat aralıklarında yer alan Brno’da üniversite yurtları, özel yurtlar, öğrenci evleri veya hostel gibi tercihlerde bulunmanız mümkündür. Aylık ortalama olarak 150 ile 250 Euro arasında konaklama ücretleri olan okul yurtları yaygın olarak tercih edilen bir seçenektir. Öğrencilerin tek başlarına veya arkadaşları ile ortak bir şekilde ev tutma seçeneğinin de bulunduğu şehirde eve çıkmak yurtlara oranla daha maliyetli olabilir. Hostel konaklaması seçeneği ise kalıcı bir yer bulana kadar sıklıkla tercih edilse de sonraki aşamalarda uzun süreli bir konaklama için pek sık tercih edilmez.

Masaryk Üniversitesi’nde Eğitim

Masaryk University’nin YÖK tarafından tanınırlığı bulunur. Üniversiteden mezun olduğunuz zaman tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliği olan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile birlikte hem Avrupa’da dünyanın her yerinde iş edinme fırsatı elde edebilirsiniz. Birçok farklı alanda çalışma olanağı sağlayan üniversite programlarında yer alarak geleceğiniz ile ilgili en doğru kararları vermeye başlayabilirsiniz.

Üniversite Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Sanat Fakültesi, İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi ve Enformatik Fakültesi ile birlikte oldukça geniş bir eğitim fırsatı sunar. Her yıl üniversitenin başarılı programlarında yer almak isteyen yüzlerce öğrencinin başvurduğu Masaryk Üniversitesi kaliteli eğitim sürecinin yanı sıra konforlu bir yaşam olanağı da sağlar. Öğrencilerinin ihtiyaç duyabileceği her türlü konuda danışabileceği geniş bir akademisyen ağına ve ilgili bir yönetime sahiptir.

Neden Masaryk Üniversitesi?

Kaliteli eğitimi ile Orta Avrupa’da en sık başvurulan üniversiteler arasında yer alan Masaryk Üniversitesi öğrencilerine sunduğu kütüphane, laboratuvar, bilgisayar odaları, spor tesisleri, kablosuz internet ağı gibi birçok farklı imkâna sahiptir. Eğitiminiz süresince ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü desteğe üniversitenin sahip olduğu gelişmiş kampüs yapıları sayesinde pratik bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Bisiklet ve yürüyüş yolları, parklar, engelli bireyler için özel yapılar, çeşitli kültürel aktiviteler ve öğrencileri için her an ulaşılabilir olan bir kampüs yönetimi ile kampüs hayatınız keyifli geçer. 

Maseryk Üniversitesi’nde yer alan MU Accommodation and Catering Services sayesinde konaklama ve yiyecek hizmetleri yönetiminden sorumlu olan ekibe danışma şansınız da bulunur. Kurum üniversiteye başvuruda, kabul ve üniversite içerisindeki hayatınızdaki birçok farklı problem için profesyonel bir destek sunar.

Masaryk Üniversitesi kampüs içerisindeki imkânlarının beraberinde, eğitim programlarında sağlamış olduğu kaliteli eğitim sayesinde öğrencilerin uzmanlık alanlarında gelişmelerine yardımcı olur. Eğitimde çeşitli kolaylıklar ve seçenekler sağlayarak öğrenciler için rahat bir eğitim atmosferi geliştirmeyi amaçlar. Masaryk Üniversitesi eğitim dilinde farklı seçenekler sunması ile de bilinir.

Okul bünyesinde yer alan Çekçe ve İngilizce hazırlık eğitimlerinden dilediğinize başvuru yaparak bölümünüzü istediğiniz eğitim dilinde okumanız mümkündür. Kurs süreleri ve ücretleri değişiklik gösterebilen hazırlık programlarına kendi tercihiniz doğrultusunda karar vererek dil yeterliliğinizi istenen seviyeye çıkarabilirsiniz.

Lisans için Başvuru Şartları

Masaryk Üniversitesi’nde lisans eğitimi almak için en başta lise diplomasına sahip olmanız istenir. 70 ve üstü ortalama ile eğitiminize devam etmek istediğiniz alana uygun bir eğitim almış olmanız gerekir. Başvurmayı istediğiniz bölüme bağlı olarak farklı başvuru şartlarına sahip olabilecek olan üniversitedeki bölümlere başvuru tarihleri farklılık gösterebilir.

Tıp fakültesine başvurular 1 Ocak ile 31 Temmuz arasında yapılır. Eğitim fakültesindeki bölümlere başvuru 1 Kasım ile 31 Mayıs arasında gerçekleştirilir. Sanat fakültesi 1 Ocak ile 30 Nisan arası ve sosyal bilimler fakültesi 1 Kasım 15 Nisan tarihleri arasında başvuruları açmaktadır. Lise diploması ve İngilizce yeterlilik belgesi ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür. İngilizce dil yeterliliğinin bölümlere göre farklı puan ortalamalarında olması beklenebilir.

İngilizce Hazırlık

Çekçe ve İngilizce lisans veya yüksek lisans eğitim seçenekleri sunan Masaryk Üniversitesi, İngilizce okutulan bölümler için İngilizce yeterlilik belgesi talep eder. TOEFL ve IELTS gibi geçerliliği olan sınav sonuçlarını okula sunabileceğiniz gibi eğer seviyeniz başvuru sırasında yeterli değilse okulun size sunduğu hazırlık programına da katılmanız mümkündür. Bir sene boyunca alabileceğiniz hazırlık İngilizce eğitiminin ardından okumak istediğiniz programın eğitimini almaya başlayabilirsiniz.

Masaryk Üniversitesi

Masaryk Üniversitesi Tıp Eğitimi

Dünya eğitim sıralaması içerisinde ilk 500 ile 600 kurum arasında yer alan Masaryk Üniversitesi, tıp eğitimini en yeni kampüslerinde, en kapsamlı eğitimleri vererek sürdürmenizi sağlar. Ekonomik eğitim fırsatlarını ve eğitim dilinde farklı imkânları öğrencilerine sunan üniversitede tıp eğiminizi tamamlayarak tüm Avrupa’da tanınan bir diplomaya sahip olmanız mümkündür.

Tıp eğitimi boyunca yararlanabileceğiniz eğitim olanakları, mezun olduktan sonra da üniversitenin sağlamış olduğu kaliteli eğitim sayesinde iş hayatınıza oldukça pozitif bir etkisi olur. Mezun öğrencilerinin %85’inin kendi uzmanlık alanların iş bulabildiği üniversite, tıp eğitiminiz ardından istediğiniz gibi bir kariyer planı uygulamanıza olanak tanır.

Tıp okumak isteyen öğrenciler, üniversite başvurularını gerçekleştirirken bölümlere bağlı olarak biyoloji ve kimya sınavlarına tabii tutulabilir. Genel İngilizce ve Medikal İngilizce sınavlarından da başarı ile geçmenizi bekleyen Masaryk Üniversitesi sunduğu hazırlık programı sayesinde sizlere dil bilginizi geliştirme imkânı da tanır.

Avrupa’nın önde gelen kurumları arasındaki Masaryk Üniversitesi’nde tıp eğitimi almak için tek yapmanız gereken başvuru tarihlerini takip ederek bir an önce işlemlere başlamaktır. Genel Tıp, Dişçilik ve Fizyoterapi alanlarında tıp eğitimi sağlayan üniversitedeki programlara kendi ilgi alanınıza karar vererek başvurabilirsiniz.

Bölümler

Masaryk University eğitim seçeneklerinden yararlanmak isteyen lisans ve yüksek lisans öğrencileri, üniversitede yer alan fakültelerde çeşitli programlara katılabilir. Üniversitedeki lisans programları ile ilgili olarak detaylı bilgiye aşağıdaki tabloda yer verilmiştir;

Lisans Bölümleri

Eğitim Süresi (Dönem)

Eğitim Ücreti

Eğitim Dili

General Medicine (Tıp)

12

11.500 Euro

İngilizce

Dentistry (Dişçilik)

10

13.000 Euro

İngilizce

Physiotherapy (Fizyoterapi)

6

7.700 Euro

İngilizce

Business Administration (İşletme Yönetimi)

6

1.250 Euro

İngilizce

International Relations and European Politics (Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Politikası)

6

2.200 Euro

İngilizce

English Language and Literature (İngiliz Dili ve Edebiyatı)

6

2.500 Euro

İngilizce

 

Masaryk Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için bölümler, eğitim süresi, ücret ve eğitim dili ile ilgili bilgileri içeren tablo aşağıda yer almaktadır;

 

Yüksek Lisans Bölümleri

Eğitim Süresi (Dönem)

Eğitim Ücreti

Eğitim Dili

Business Management (İşletme Yönetimi)

4

3500 Euro

İngilizce

Finance (Finans)

4

3500 Euro

İngilizce

Public Finance and Economics (Kamu Maliyesi ve Ekonomi)

4

3500 Euro

İngilizce

Conflict and Democracy Studies (Çatışma ve Demokrasi Çalışmaları)

4

3000 Euro

İngilizce

Public and Social Policy and Human Resources (Kamu, Sosyal Politika ve İnsan Kaynakları)

4

3000 Euro

İngilizce

Energy Policy Studies (Enerji Politikası Çalışmaları)

4

3000 Euro

İngilizce

Sociology (Sosyoloji)

4

3000 Euro

İngilizce

Cultural Sociology (Kültürel Sosyoloji)

4

3000 Euro

İngilizce

Computer Systems, Communication and Security (Bilgisayar Sistemleri, İletişim ve Güvenlik)

4

3000 Euro

İngilizce

Software Systems and Services Management (Yazılım Sistemleri ve Servis Yönetimi)

4

3000 Euro

İngilizce

Visual Informatics (Görsel İnformatik)

4

3000 Euro

İngilizce

English Language and Literature (İngiliz Dili ve Edebiyatı)

4

3000 Euro

İngilizce

Norh-American Culture Studies (Kuzey Amerikan Kültür Çalışmaları)

4

3000 Euro

İngilizce

Masaryk Üniversitesi’nde eğitim almak istediğinize karar verdikten sonra tek yapmanız gereken detaylı bir yönlendirme için ICES Türkiye’nin deneyimli uzman kadrosuna danışmaktır. Başvurunuzun ilk adımlarından itibaren Çekya’ya gidene kadar her adımda sizlere destek olan ekip ile birlikte hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çekya’ya gitmeden önce üniversitenin talep ettiği belge ve şartların temin edilmesi ve Çekya’da konaklama, beslenme ve ulaşım gibi konularda aklınıza takılan tüm sorulara hızlı bir şekilde yanıt bulabilirsiniz. ICES Türkiye’ye yurtdışı eğitim ile ilgili sorunlarınıza çözüm getirmek, sorularınıza yanıt bulmak ve sıkıntı yaşamaksızın eğitiminize devam etmek için hemen ulaşabilirsiniz. ICES Türkiye danışmanlığı ile başvurunuzu gerçekleştirirken tüm detay ve olası değişikliklerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste