İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Charles Üniversitesi

Charles Üniversitesi

Charles Üniversitesi, Çekya’da yer alan en eski üniversite olarak bilinir. Oldukça duyulmuş bir eğitim kalitesine sahip olan üniversite, her sene dünyanın birçok farklı yerinden uluslararası öğrencilerin katılımına tanıklık eder. Dünya listelerinde en iyi 305.üniversite unvanını kazanmış olan Charles Üniversitesi eğitimindeki profesyonellik ve başarı oranları ile öğrenciler için mükemmel bir üniversite seçimidir. Tıp eğitimi alanında özellikle fizik tedavi, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümleri ile ön plana çıkan üniversitede ayrıca ekonomi, hukuk, İngilizce ve sanat ile ilgili bölümler de yer alır. Kişisel tercihlerinize bağlı olarak lisans veya yüksek lisans eğitiminizi Charles Üniversitesi’ndeki herhangi bir bölümde tamamlayabilirsiniz. ICES Türkiye’nin kapsamlı danışmanlık hizmetinden yararlanarak üniversite hakkında bilinmesi gereken her şeye hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Charles Üniversitesi (Univerzita Karlova – Charles University) Hakkında

Avrupa’nın en köklü ve eski üniversiteleri arasındaki Charles Üniversitesi dünya çapında tanınan ve YÖK tarafından da geçerliliği olan bir üniversitedir. Dünyaca ünlü bilim adamları ve akademisyenlerin eğitim gördüğü üniversite Albert Einstein, kimyager Jaroslav Heyrovsky, fizikçi Ernst Mach ve ülke kurucusu olarak da tanınan Tomas Garrigue Masaryk gibi isimlerle de bilinir.

Özellikle sağlık alanındaki üstün eğitim fırsatları ile tanınan Charles Üniversitesi, YÖK tanınırlığı sayesinde eğitiminizin ardından diploma denkliği alabileceğiniz bir kurumdur. Times Ranking, QS Ranking ve Shanghai Ranking değerlendirmelerinde ”Dünyanın En İyi Üniversiteleri” listesinde ilk 300 üniversite arasında yer alır. Toplamda 17 fakülteye sahip olan üniversitede ilk kurulduğu günden itibaren toplamda 50bini aşkın öğrenci eğitim görmüştür. Her sene hem ulusal hem de uluslararası anlamda birçok farklı eğitim programına binlerce öğrenci kabul eden Charles Üniversitesi’nin 14 fakültesi Prag’da, iki tanesi Hradec Kralove ve bir tanesi Plzen isimli şehirde bulunur. Eğitiminize devam etmek istediğiniz alana karar verdikten sonra tek yapmanız gereken başvuru adımlarını takip etmek ve ICES Türkiye’nin de desteğiyle pratik bir şekilde tüm süreci yürütmektedir.

Prag’da Yaşam ve Konaklama

Charles Üniversitesi, Çekya’nın başkenti olan Prag’da, Orta Avrupa’nın merkezinde yer alır. Kültürel anlamda zengin bir çeşitliliğe sahip olan şehir, üniversitede eğitim gören tüm öğrencileri için oldukça keyifli vakitler vaat eder. Tarihi ve şehrin sunduğu fırsatlar sayesinde turistlerin de sıklıkla uğradığı bir yer alan Prag’da yaşam ve konaklama seçenekleri de oldukça zengindir.

Charles Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyenlerin öğrenci yurtları, öğrenci evleri, özel yurt ve hostel konaklaması gibi seçenekleri bulunur. Şehirde en sık tercih edilen konaklama seçeneği olan yurt konaklaması için aylık ortalama olarak 150 ile 250 Euro arasında bir ücret ödemeniz yeterlidir. Oldukça uygun olan öğrenci yurdu fiyatları ile öğrenciler yaşam masraflarını kolaylıkla dengeleyebilir. Yurtta kalmak istemeyen öğrenciler için ise öğrenci evi tutma seçeneği de bulunur. Arkadaşlarınız ile veya tek başınıza ev tutmak isterseniz birçok farklı seçeneğin farklı ücret aralıklarında yer aldığı fırsatlardan yararlanmanız mümkündür. Ev kiralama seçeneğinizin dışında geçici olarak veya tercih ederseniz tüm eğitim süresi boyunca hostel veya özel yurtlarda da konaklayabilirsiniz. Bu seçenek çok yaygın olmasa da zaman zaman tercih edilebilen bir seçenektir.

Charles Üniversitesi’nde Eğitim

Charles Üniversitesi, tıp eğitimi yanı sıra başka alanlarda sunduğu eğitimlerle de sıklıkla tercih edilen bir üniversitedir. Bilgisayar bilimleri, İngilizce dil eğitimleri, ekonomi ve finans, sanat ve beşeri bilimler eğitimleri, beden eğitimi ve spor ve felsefe gibi alanlarda farklı programları bulunur. Program dilleri tercihinize göre Çekçe, İngilizce veya Rusça olabilir. Charles Üniversitesi Genel Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Bilgisayar Bilimleri, Ekonomi, Felsefe ve Politika gibi alanlarda eğitim sunar. Geniş imkânlarını öğrencilerine sunan üniversite kampüslerinde dilediğiniz alanda uzmanlaşma şansını yakalamanıza yardımcı olur. Eğitim süresince birçok farklı ülke ve kültürden insan ile arkadaşlık da yaparak kendinizi her anlamda geliştirmenize imkân verir. Üniversiteye kabul alma aşamasında İngilizce eğitim programları için aranan seviyenin altında iseniz Charles Üniversitesi İngilizce hazırlık programından da yararlanabilirsiniz.

Neden Charles Üniversitesi?

Charles University mezuniyet sonrasında istihdam oranı oldukça yüksek olan ve mezunları için kariyer anlamında birçok farklı kapıyı aralayan bir eğitim sistemine sahiptir. Her sene yaklaşık olarak 8000 civarı öğrencisini mezun eden üniversite, akademik anlamda sunduğu çeşitli fırsatlarla eğitiminize büyük katkılarda bulunur. Kapsamlı eğitim programları, interaktif dersler, profesyonel ve alanlarında oldukça başarılı olan akademisyenlerden oluşan kadrosu ile öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Araştırma ve pratik odaklı olan yüksek kalitedeki eğitim yelpazesi sayesinde dünyadaki en iyi üniversitelerden birisinde eğitiminizi tamamlama şansına sahip olabilirsiniz.

Charles Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra size verilen Mavi Diploma tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan ve rahatlıkla iş bulmanıza olanak tanıyan bir belgedir. Tüm Avrupa’da geçerli olduğu gibi Amerika’da da tanınırlığı bulunan üniversite öğrencilerine hem ekonomik hem de sosyal anlamda oldukça zengin bir eğitim olanağı sağlar. Özellikle sağlık alanındaki üst düzey eğitimi ile tanınan üniversitede okurken hem şehrin kültürel yapısından hem de tarihinin zenginliğinden yararlanabilirsiniz.

Lisans için Başvuru Şartları

Charles Üniversitesi’nde lisans eğitimi almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey yer almak istediğiniz eğitim programına karar vermektir. Başvurmak isteyen adaylardan aranan özellik temel olarak en düşük 70 not ortalaması ile mezun olduğunuz bir lise eğitimidir. Liseden başarı ile mezun olan öğrenciler, mezuniyet belgeleri ile diledikleri bölümlere başvuru gerçekleştirebilir.  Çekya’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına katılmanız gibi bir ön koşul bulunmaz. Lise diploması ve transkriptiniz ile başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Farklı eğitim programları öğrencilerden başvuru aşamasında farklı belgeler sağlamasını ve çeşitli değerlendirmelerden geçmelerini talep edebilir. Bu gibi durumlardan ICES Türkiye danışmanları sayesinde haberdar olarak eksizsiz bir başvuru gerçekleştirmeniz mümkündür.

Hazırlık Programları

İngilizce eğitim dili ile öğrenim görmek isteyen öğrencilerden, başvuru yaparken dil yeterliliklerini kanıtlamaları istenir. Öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini gösterebilmeleri için üniversite IELTS ve TOELF gibi sınavlardan belirli seviyelerde bir başarı elde edilmesini talep eder. Sınav not ortalamaları okumayı istediğiniz bölümün şartlarına bağlı olarak farklı aralıklarda yer alabilir. Sınav yeterliliği sağlayamayan adaylar, dilerlerse Charles Üniversitesi’nin öğrencilere sağladığı İngilizce hazırlık programına katılarak seviyelerini geliştirebilir ve tercih ettikleri bölümün eğitimine başlayabilirler.

ICES Türkiye eğitim danışmanlığı hizmeti sayesinde başvurma kararı verdiğiniz bölümle ilgili tüm bilgilere detaylı bir şekilde sahip olabilirsiniz. Başvurularınızı pratik bir şekilde gerçekleştirerek eğitim programlarının içerikleri, başvuru şartları, süreç yönetimi ve üniversite hayatına başlarken yapmanız gerekenlerle ilgili uzman ekibimizden yardım alabilirsiniz.

Bölüm

Sömestr

Yıllık Eğitim Harcı

Çekçe Hazırlık Programı (Tıp Bölümleri Hariç)

2

4.990 €

Çekçe Hazırlık Programı (Tıp ve Medikal Bölümler)

2

8.490 €

İngilizce Hazırlık Programı

(Tıp ve Medikal Bölümler)

2

8.490 €

Charles Üniversitesi

 

Charles Üniversitesi Tıp Eğitimi

Charles Üniversitesi, kapsamlı tıp eğitimi ile birçok öğrencinin en prestijli sağlık bilimi eğitimi almasına yardım eder. Bünyesinde barındırdığı üç tıp fakültesi ve Hradec Kralove ile Plzen’de yer alan tıp fakültelerinden dilediğinizde yer alan programa katılmanıza olanak tanır. Tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler başvuracakları fakülteye bağlı olarak Şubat, Mart veya Nisan aylarında başvurularını başlatabilir. Üniversite ayrıca tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için 1 yıl süresince yeterli seviyeye ulaşabilmeleri adına Çekçe, İngilizce, fizik, biyoloji ve kimya eğitiminden oluşan bir hazırlık programı sunar. İngilizce Tıp Hazırlık kursları Çekya’da yer alan Podebrady isimli bir kaplıca şehrinde verilir ve ücreti ortalama olarak 6.000 Euro dolaylarında seyreder.

Bölümler

Charles Üniversitesi öğrencilerine hem lisans hem de yüksek lisans seviyesinde eğitim sunmaktadır. Seviyelere göre farklılık gösteren eğitim programları, başvuru dönemleri, eğitim dili ve ücretleri hakkında aşağıdaki tablodan bilgi sahibi olabilir ve sahip olabileceğiniz soruların tümüne ICES Türkiye ekibi sayesinde yanıt bulabilirsiniz.

Lisans Bölümleri

Eğitim Süresi (Dönem)

Eğitim Dili

Eğitim Ücreti

Birinci Tıp Fakültesi (Katerinska) – Tıp Eğitimi

12

İngilizce

14.100 Euro

Birinci Tıp Fakültesi (Katerinska) – Dişçilik

10

İngilizce

14.100 Euro

İkinci Tıp Fakültesi (Uvalu) – Tıp Eğitimi

12

İngilizce

12.950 Euro

Üçüncü Tıp Fakültesi (Ruska) – Tıp Eğitimi

12

İngilizce

12.950 Euro

Pilsen Tıp Fakültesi – Tıp Eğitimi

12

İngilizce

11.800 Euro

Pilsen Tıp Fakültesi – Dişçilik

10

İngilizce

13.300 Euro

Hradec Kralove Tıp Fakültesi – Tıp Eğitimi

12

İngilizce

12.200 Euro

Hradec Kralove Tıp Fakültesi – Dişçilik

10

İngilizce

13.300 Euro

Hradec Kralove Eczacılık Fakültesi – Eczacılık

10

İngilizce

7.600 Euro

Economics and Finance (Ekonomi ve Finans)

6

İngilizce

6.000 Euro

General Computer Science (Bilgisayar Bilimi)

6

İngilizce

5.700 Euro

Physical Education and Sport (Beden Eğitimi ve Spor)

6

İngilizce

6.300 Euro

Physiotherapy (Fizyoterapi)

6

İngilizce

9.100 Euro

Liberal Arts and Humanities (Liberal Sanat ve Beşeri Bilimler)

6

İngilizce

3.000 Euro

Music + Musical Instrument (Müzik + Müzik Enstrümanı)

6

İngilizce

4.250 Euro

English Language + Music (İngilizce Dili + Müzik)

6

İngilizce

4.250 Euro

 

Charles Üniversitesi’nin yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için sunduğu programlar, ücretleri, eğitim dili ve süresi ile ilgili bilgilere aşağıdaki tablo sayesinde ulaşabilirsiniz.

Ekibimiz değişiklik gösterebilen bu detaylar ile ilgili olarak tercihlerinize uygun bilgilendirmeyi tüm süreç boyunca sizlere yapmaya devam eder.

Yüksek Lisans Bölümleri

Eğitim Süresi (Dönem)

Eğitim Dili

Eğitim Ücreti

Physical Education and Sport (Beden Eğitimi ve Spor)

4

 

6.300 Euro

Physiotherapy (Fizyoterapi)

4

 

9.100 Euro

Health and Law (Sağlık ve Hukuk)

3

İngilizce

6.000 Euro

The Law and Business in the Czech Republic and Central Europe (Çek Cumhuriyeti ve Avrupada Hukuk ve İşletme)

3

İngilizce

6.000 Euro

International Human Rights Law and Protection of the Environment (Uluslararası İnsan Hakları Kanunu ve Çevre Koruması)

3

İngilizce

6.000 Euro

English Language and Linguistics (İngiliz Dili ve Dilbilimleri)

4

İngilizce

4.600 Euro

Computational Linguistics (Hesaplamalı Dil Bilimleri)

4

İngilizce

5.700 Euro

Computer Graphics and Game Development (Bilgisayar Grafikleri ve Oyun Gelişimi)

4

İngilizce

5.700 Euro

Artificial Intelligence (Yapay Zeka)

4

İngilizce

5.700 Euro

Software and Data Engineering (Yazılım ve Data Mühendisliği)

4

İngilizce

5.700 Euro

Theoretical Computer Science (Teorik Bilgisayar Bilimleri)

4

İngilizce

5.700 Euro

Economics and Finance (Ekonomi ve Finans)

4

İngilizce

7.000 Euro

International Economics and Political Studies (Uluslararası Ekonomi ve Politika Çalışmaları)

4

İngilizce

7.000 Euro

International Relations (Uluslararası İlişkiler)

4

İngilizce

7.000 Euro

Public and Social Policy (Kamu ve Sosyal Politika)

4

İngilizce

7.000 Euro

Historical Sociology (Tarihsel Sosyoloji)

4

İngilizce

2.000 Euro

Gender Studies (Cinsiyet Çalışmaları)

4

İngilizce

3.000 Euro

Protestant Theology (Protestan İlahiyat)

4

İngilizce

1.100 Euro

English Language + Music (İngiliz Dili ve Müzik)

4

İngilizce

4.250 Euro

Matematik

4

İngilizce

5.500 Euro

 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste