İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Prag Ekonomi Üniversitesi

Prag Ekonomi Üniversitesi

Çekya’nın adından sıklıkla söz ettiren en iyi devlet üniversiteleri arasındaki Prag Ekonomi Üniversitesi tüm öğrencilerine kaliteli bir eğitim imkânı sunar. ICES Türkiye olarak verdiğimiz danışmanlık hizmeti alanında uzman ve deneyimli ekibimiz ile Prag Ekonomi Üniversitesi başvurularınızı pratik ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Prag Ekonomi Üniversitesi bünyesinden 700’ü aşkın uzman eğitmen ve akademisyen yer alır. Kampüs içerisinde öğrencilerin aktivitelerde yer alabileceği birçok imkana sahip olan üniversite eğitim süresince birbirinden farklı fırsatlar sunar.

Vyskoa Skola Ekonomicka v Praze, University of Economics, Prague Hakkında

1953 senesinde kurulmuş olan University of Economics Prague, Çekya’daki en büyük ekonomi devlet üniversitesi olarak tanınır. Öğrencilerine lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri sunan üniversite toplamda 6 fakülteye sahiptir. Prag Ekonomi Üniversitesi’nin sahip olduğu fakülteler içerisinden 5 tanesi Prag şehrinde yer alır. Yönetim Fakültesi ise Hradec şehrinde bulunmaktadır. Üniversite, EQUIS ve EPAS ve ACCA dâhil birçok tanınmış uluslararası akreditasyona sahiptir. 

Dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilerin her sene başvuruda bulunduğu üniversite kültürel anlamda büyük fırsatlar sunar. Her sene öğrenci sayısını arttıran, farklı bölümler ve eğitim teknikleri ile üniversitenin eğitim kapsamını gelişmeye devam eden üniversitede oldukça prestijli bir eğitim almanız mümkündür. İngilizce, Çekçe ve Rusça dillerinde eğitim olanakları sağlayan Prag Ekonomi Üniversitesi’nde okumayı dilediğiniz bölüme karar vererek başvuru sürecinizi bir an önce başlatabilirsiniz.

Prag’da Yaşam ve Konaklama

Orta Avrupa’nın en bilinen ve sevilen şehirlerinden biri olan Prag, tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin bir şehirdir. Avrupa’daki diğer şehirlere de oldukça yakın olan bu şehir özellikle uluslararası öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir atmosfere sahiptir. Ekonomik anlamda birbirinden farklı seçenekler sunan Prag, yaşam ve konaklama masraflarındaki uygunluğu ile de öğrencilerin gözde şehirleri arasında yer alır.

Yaşam masrafları öğrenciden öğrenciye değişiklik gösterebilse de genel olarak 400 ile 500 Euro arasında bir maliyete sahiptir. Okurken aynı zamanda belirli bir süre limiti ile çalışma olanağı bulunan öğrenciler, masraflarına katkıda bulunabilir ve daha rahat bir eğitim süreci geçirebilir.  Şehirde konaklama seçenekleri arasında okul yurtları, öğrenci evleri ve hostel seçenekleri bulunur.  Prag Ekonomi Üniversitesi öğrencileri genel olarak üniversitenin sağlamakta olduğu yurt seçeneklerine ilgi duyar. Tek kişilik yurt imkânlarının da yer aldığı seçenekler arasında çift kişi ve üç kişilik odalar da bulunur. Yurt ücretleri aylık ortalama olarak 150 ile 250 Euro arasında yer alır. Öğrenci evi seçenekleri, genellikle arkadaşları ile eve çıkmak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilir. Birkaç kişinin masrafları rahatlıkla karşılayabileceği öğrenci evlerini veya pek sık olmasa da zaman zaman tercih edilen hostel konaklamasını tercih edebilirsiniz.

Prag Ekonomi Üniversi’nde Eğitim

University of Economics Prague’da  Muhasebe ve Finans, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Ekonomi, Bilişim ve İstatistik fakülteleri Prag şehir merkezinde yer alır. Yönetim fakültesi ise Jindrichuv Hradec adlı şehirde bulunan üniversite ekonomi, iş ve IT alanlarındaki en büyük üniversitedir. Tercih edilen bölümlere ve eğitim derecesine bağlı olarak eğitim ücretlerinde değişiklikler görülür. Lisans seviyesindeki eğitim ücretleri ortalama olarak 1800 Euro, yüksek lisans seviyesindeki eğitim ücretleri ise 4000 Euro olarak belirtilebilir. Eğitim dili ve bölümüne bağlı olarak daha detaylı bir bilgi almak için danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Üniversitedeki eğitimlerin YÖK tarafından tanınırlığı vardır. Prag Ekonomi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde tanınırlığı bulunan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma sayesinde dünyanın dört bir yanında oldukça geniş iş imkânlarından yararlanabilirsiniz. Bu prestijli ve kaliteli eğitim sürecinin ardından Prag Ekonomi Üniversitesi diplomanız ve dil yeterliliğiniz sayesinde Türkiye veya yurt dışında gelir oranı yüksek olan işlere başvurabilirsiniz.

Neden Prag Ekonomi  Üniversitesi?

Prag Ekonomi Üniversitesi ekonomi alanında oldukça profesyonel eğitim seçeneklerine sahiptir. Başarılı akademisyen kadrosu, teknik ve ekonomik eğitimlerindeki ayrıcalıklar ve prestijli program yapıları sayesinde öğrencilerin kariyerlerine büyük bir katkıda bulunur.

Çekya, üniversite eğitimlerinin ardından mezun öğrencilerine Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan 2 senelik bir çalışma izni sağlar. Bu izin sayesinde Ekonomi Üniversitesi mezuniyetinizin ardından istediğiniz bir iş fırsatını elde etme şansına sahip olursunuz.

Prag Ekonomi Üniversitesi

 

Lisans için Başvuru Şartlar

Lisans eğitimini Prag Ekonomi Üniversitesi’nde tamamlamak isteyen adaylarda aranan en temel şart lise mezuniyet şartıdır. Lise diplomanız ve talep edilen belgeler ile birlikte başvurunuzu başlatmanız mümkündür. Eğitim diliniz İngilizce ise dil yeterlilik belgesi sunmanız gerekir. Yeterliliği olmayan adaylar dilerse üniversitenin sunduğu hazırlık programından yararlanabilir. Okumak istediğiniz bölüme bağlı olarak ICES danışmanlığında başvuru ile ilgili detaylı bilgilendirme alabilirsiniz.

Hazırlık Programları

University of Economics Prague, İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler için başvuru sürecinde dil yeterlilik belgesi talep eder. Yeterliliği bulunmayan adaylar, tercih ettikleri bölümün eğitimine başlamadan önce 1 sene boyunca üniversitenin sağladığı hazırlık eğitiminden yararlanabilir. Minimum olarak A2 seviyesinde İngilizce yeterliliği şartı bulunan okulda, eğitiminizin öncesinde hazırlık programına katılarak İngilizcenizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Prag Ekonomi Üniversitesi’nde okumak istediğiniz bölümü detaylı bir şekilde incelemek, başvurunuzu başlatmak ve yaşam koşulları ile ilgili olarak detaylı bilgiler edinmek için ICES Türkiye bünyesindeki profesyonel eğitim danışmanları ekibimizden yardım alabilirsiniz.

Bölüm

Sömestr

Yıllık Eğitim Harcı

Çekçe Hazırlık Programı 

2

5.990 €

İngilizce Hazırlık Programı

2

5.990 €

 

Bölümler

Kültürel, sosyal ve coğrafi yapısı sayesinde Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında yer alan Prag’da Ekonomi Üniversitesi sayesinde ayrıcalıklı bir eğitim almanız mümkündür. Prag Ekonomi Üniversitesi, ekonomi alanında birçok farklı lisans ve yüksek lisans eğitim programına sahiptir. Bünyesinde bulundurduğu farklı programlar İngilizce ve Çekçe eğitim seçenekleri ile öğrencilerin farklı tercihine uygun bir eğitim almasına olanak tanır. Çekçe eğitim sağlayan bölümlerde eğitim ücretsiz olarak verilir.

Aşağıdaki tablolarda lisans ve yüksek lisans bölümleri, eğitim süreleri ve eğitim dilinde sunulan seçenekler verilmiştir.

Lisans Bölümleri

Eğitim Süresi (Dönem)

Eğitim Dili

Yıllık Eğitim Harcı

International Business (Uluslararası İşletme)

6

İngilizce

€ 5.000

International Business Administration (Uluslararası İşletme Yönetimi)

6

İngilizce

€ 5.000

Economics (Ekonomi)

6

İngilizce

€ 5.000

Banking and Insurance (Bankacılık ve Sigortacılık)

6

Çekçe

Ücretsiz

Finance (Finans)

6

Çekçe

Ücretsiz

Accounting and Financial Management (Muhasebe ve Finansal Yönetim)

6

Çekçe

Ücretsiz

Finance and Accounting (Finans ve Muhasebe)

6

Çekçe

Ücretsiz

International Business (Uluslararası İşletme)

6

Çekçe

Ücretsiz

International and Diplomatic Studies (Uluslararası ve Diplomatik Çalışmalar)

6

Çekçe

Ücretsiz

Tourism (Turizm)

6

Çekçe

Ücretsiz

Business Manager (İşletme Müdürlüğü)

6

Çekçe

Ücretsiz

Economics and Business Management (Ekonomi ve İşletme Yönetimi)

6

Çekçe

Ücretsiz

Arts Management (Sanat Yönetimi)

6

Çekçe

Ücretsiz

Applied Information Science (Uygulamaları Bilgi Bilimi)

6

Çekçe

Ücretsiz

Information Media and Science (Medya Bilgisi ve Bilimi)

6

Çekçe

Ücretsiz

Mathematic Methods in Economics (Ekonomide Matematik Methotları)

6

Çekçe

Ücretsiz

Multimedia in Economics Practices

6

Çekçe

Ücretsiz

Economics (Ekonomi)

6

Çekçe

Ücretsiz

Economic Policy (Ekonomi Politikası)

6

Çekçe

Ücretsiz

Regional Studies and Public Administration (Bölgesel Çalışmalar ve Halkla İlişkiler Yönetimi)

6

Çekçe

Ücretsiz

 

 

Yüksek Lisans Bölümleri

Eğitim Süresi (Dönem)

Eğitim Dili

Eğitim Ücreti

International Business – Central Business Realities  (Uluslararası İşletme – Merkezi Ticaret Gerçekler)

2

İngilizce

€ 5.000

Finance And Accounting (Finans ve Muhasebe)

2

İngilizce

€ 5.000

Economics of Globalization and European Integration (Küreselleşme Ekonomisi ve Avrupa Entegrasyonu)

2

İngilizce

€ 5.000

Management (Yönetim)

2

İngilizce

€ 5.000

Diplomatic Studies (Diplomatik Çalışmalar)

2

İngilizce

€ 5.000

International Management (Uluslararası Yönetim)

2

İngilizce

€ 5.000

Information System Management (Bilgi Sistemleri Yönetimi)

2

İngilizce

€ 5.000

Official Statistics (İstatistik)

2

İngilizce

€ 5.000

Quantitative Economics Analysis (Sayısal Ekonomik Analizleri)

2

İngilizce

€ 5.000

Banking and Insurance (Bankacılık ve Sigorta)

4

Çekçe

Ücretsiz

Finance (Finans)

4

Çekçe

Ücretsiz

Financial Engineering (Finans Mühendisliği)

4

Çekçe

Ücretsiz

Finance and Business Assesment (Finans ve İşletme Değerlendirmesi)

4

Çekçe

Ücretsiz

Accounting and Financial Management (Muhasebe ve Finansal Yönetim)

4

Çekçe

Ücretsiz

International Business (Uluslararası İşletme)

4

Çekçe

Ücretsiz

Tourism (Turizm)

4

Çekçe

Ücretsiz

European Economic Integration (Avrupa Ekonomi Entegrasyonu)

4

Çekçe

Ücretsiz

International and Diplomatic Studies (Uluslararası ve Diplomatik Çalışmalar)

4

Çekçe

Ücretsiz

Business and Law (İşletme ve Hukuk)

4

Çekçe

Ücretsiz

Management (Yönetim)

4

Çekçe

Ücretsiz

Arts Management (Sanat Yönetimi)

4

Çekçe

Ücretsiz

Data and Analytics for Business (İşletmeler için Data ve Analiz)

4

Çekçe

Ücretsiz

Econometrics and Operational Research (Ekonometri ve Operasyonal Araştırma)

4

Çekçe

Ücretsiz

Economics Demography (Ekonomik Demografi)

4

Çekçe

Ücretsiz

Information Management (Bilgi Yönetimi)

4

Çekçe

Ücretsiz

Information Systems and Technologies (Bilgi sistemleri ve Teknolojileri)

4

Çekçe

Ücretsiz

Cognitive Informatics (Bilişsel İnformatik)

4

Çekçe

Ücretsiz

Business Informatics (İşletme İnformatiği)

4

Çekçe

Ücretsiz

Statistics (İstatistik)

4

Çekçe

Ücretsiz

Knowledge and Web Technology (Bilgi ve Web Teknolojisi)

4

Çekçe

Ücretsiz

Economic Analysis (Ekonomik Analiz)

4

Çekçe

Ücretsiz

Economic Policy (Ekonomik Politika)

4

Çekçe

Ücretsiz

Economic and Politikal History(Ekonomi ve Politik Tarih)

4

Çekçe

Ücretsiz

Regional Studies and Public Administration (Bölgesel Çalışmalar ve Halkla İlişkiler Yönetimi)

4

Çekçe

Ücretsiz

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste