İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
Hollanda Üniversite Fiyatları
Hollanda Üniversite Fiyatları

Hollanda, dünyanın en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapmakta. Her yıl açıklanan Dünya'nın en iyi 200 üniversitesi listesine girmeyi başaran Hollanda üniversiteleri, birçok öğrencinin yurtdışında üniversite okumak için tercih ettiği bir destinasyondur. Bu yüzden çoğu öğrenci Hollanda'daki üniversite fiyatlarını araştırıyor. Bu yazımızda sizlere Hollanda'daki üniversite fiyatlarını anlayabilmeniz ve planlamanızda size yardımcı olabilmek adına bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

Hollanda Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Hollanda'da birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunmaktadır. Bu nedenle, Hollanda'daki üniversite ücretleri, devlet ve özel üniversitelerde farklılık gösterir.

Hollanda'da devlet tarafından fonlanan toplam 37 üniversite bulunmaktadır. Hollanda'daki devlet üniversiteleri ücretleri lisans programları için 6000 – 15.000 euro arasında değişirken, yüksek lisans programları için ise 8000-20.000 euro arasında değişmektedir.

Hollanda'daki özel üniversite ücretleri ise lisans programları için 16,000 ila 36,000 Euro arasında değişmektedir. Yüksek lisans programları ise 17.000 - 36.000 euro arasında değişmektedir. Bu fiyatlar seçtiğiniz okula, programa göre değişmektedir, kesin ücret bilgileri için danışmanlığımızdan yardım alabilirsiniz.

Hollanda'da Bölümlere Göre Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Hollanda'daki üniversiteler öğrencilere geniş bir program yelpazesi sunar. Bu yüzden fiyatlar seçtiğiniz bölüme göre değişmektedir. Sizlere daha iyi bilgi verebilmek adına aşağıda yaygın bölümlerin ortalama fiyatlarını listeledik:

 • Mühendislik Bölümleri: Hollanda'daki bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği, inşaat mühendisliği, bilgi teknolojileri gibi mühendislik bölümlerinin fiyatları devlet üniversitelerinde 8000 – 15.000 euro arası değişirken, özel üniversitelerde 17.000-28.000 euro arasında değişmektedir.
 • İşletme ve Ekonomi: Hollanda'daki işletme ve ekonomi bölümlerinin fiyatları devlet üniversitelerinde 6000 – 17.000 euro arası değişirken, özel üniversitelerde 15.000 - 20.000 euro arasında değişmektedir.
 • Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi: Hollanda'daki uluslararası ilişkiler ve diplomasi bölümün fiyatları devlet üniversitelerinde 6000- 16.000 arası değişirken, özel üniversitelerde 15.000-22.000 euro arasında değişmektedir.
 • İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi: Hollanda'daki insani bilimler ve edebiyat fakültesi bölümlerinin fiyatları devlet üniversitlerinde 6000 – 15.000 euro arasında değişirken, özel üniversitelerde ise 8000-18.000 euro arası değişmektedir.
 • Sağlık Bilimleri: Hollanda'daki sağlık bilimleri bölümlerinin fiyatı ise devlet üniversitelerinde 8000-20.000 euro arası değişirken, özel üniversitelerde 10.000-36.000 euro arası değişmektedir.

Hollanda'da Eyaletlere Göre Üniversite Ücretleri Nelerdir?

Hollanda, 12 eyaletten oluşuyor ve her bir eyaletin kendi eğitim sistemi ve üniversiteleri bulunmaktadır. Hollanda'da üniversite ücretleri eyaletlere göre genel bir standart üzerinde belirlenmiştir. Sizlere daha iyi vermek adına aşağıda Hollanda'daki bazı eyaletlerin ücretlerini listeledik:

 • Kuzey Hollanda Eyaleti: Kuzey Hollanda eyaleti Amserdam ve çevresinde yer almaktadır. Ünlü üniversiteleri ile bilinen Kuzey Hollanda eyaletindeki fiyatlar 2500-10.000 euro arasında değişmektedir.
 • Güney Hollanda Eyaleti: Güney Hollanda eyaleti Rotterdam ve Lahey gibi önemli şehirlerden oluşmaktadır. Birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapan eyaletin ortalama ücretleri 2,500-20,000 euro arasında değişmektedir.
 • Kuzey Brabant Eyaleti: Eindhoven gibi teknoloji merkezlerini içeren Kuzey Brabant eyaleti, mühendislik ve teknoloji alanındaki programlara odaklanmış üniversiteleri ile bilinmektedir. Ortalama fiyatları 8000-25.000 Euro arasında değişmektedir.
 • Utrecht Eyaleti: Hollanda'nın merkezinde yer alan bu eyalet, tarihi şehri Utrecht'te önemli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Utretch eyaletindeki üniversitelerin ortalama fiyatları 2,500-15,000 Euro arasında değişmektedir.
 • Groningen Eyaleti: Kuzeydoğu Hollanda'da yer alan bu eyalet, özellikle araştırma odaklı üniversiteleriyle ünlüdür. Ortalama ücretleri 2,000-25.000 Euro arasında değişmektedir.

Uygun Fiyatlı Hollanda Üniversiteleri Hangileridir?

Hollanda'da eğitim almayı düşünen öğrenciler için birçok uygun fiyatlı seçenek vardır. Sizlere bilgi vermek adına bazı popüler uygun fiyatlı üniversiteleri listeledik:

 1. Delft Teknoloji Üniversitesi (TU Delft): Mühendislik eğitimi konusundaki güçlü itibarıyla bilinen Delft Teknoloji Üniversitesi, Hollanda'nın en büyük teknik üniversitelerinden biridir. Kimya Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Biyomedikal Mühendislik, Havacılık Mühendisliği, İnşaat Yönetimi ve Mühendislik gibi birçok lisans ve yüksek lisans programına sahiptir. Ortalama lisans ve yüksek lisans ücretleri 15,200-19,600 euro arasında değişmektedir.
 2. Maastricht Üniversitesi: Yüzde 50'den fazla uluslararası öğrenciye sahip olan Maastricht Üniversitesi, uluslararası odaklı programlarıyla birçok öğrencinin dikkatini çekmektedir. Ortalama lisans ve yüksek lisans ücretleri 8,221-12,331 euro arasında değişmektedir.
 3. Radboud Üniversitesi: Nijmegen'de bulunan Radboud Üniversitesi, genellikle lisans programlarına odaklanmasına rağmen Amerikan Çalışmaları, İşletme Yönetimi, Kimya, Yapay Zeka gibi birçok programa sahiptir. Ortalama lisans ücretleri yılda 2,143 euro'dan başlarken, yüksek lisans ücretleri 12,500 ile 16,500 euro arasında değişmektedir.
 4. Groningen Üniversitesi: Groningen Üniversitesi, 11 fakülteye ve birçok araştırma kurumuna ev sahipliği yapar. Amerikan Çalışmaları, Medya Çalışmaları, Sanat Tarihi gibi lisans programları ve Psikoloji, Avrupa Çalışmaları gibi yüksek lisans programları sunmaktadır. Ortalama lisans ve yüksek lisans ücretleri sırasıyla 9,000-13,220 EUR'dir.
 5. Twente Üniversitesi (UT): UT, beş farklı bölümde uluslararası öğrencilere birçok program sunan uygun fiyatlı bir üniversitedir. Uygulamalı Matematik, Biyomedikal Teknoloji, Kimyasal Bilim ve Mühendisliği gibi popüler lisans programlarına ek olarak, Uygulamalı Fizik, Biyomedikal Mühendislik, İşletme Yönetimi gibi yüksek lisans programları da bulunmaktadır. Ortalama lisans ve yüksek lisans ücretleri sırasıyla 8,200-12,750 euro arasında değişmektedir.
 6. Utrecht Üniversitesi: Utrecht Üniversitesi, ekonomi, işletme ekonomisi, küresel sürdürülebilirlik bilimi gibi birçok alanı kapsayan 90'dan fazla yüksek lisans programına sahiptir. Ortalama lisans ve yüksek lisans ücretleri 11,000 -17,500 euro arasında değişmektedir.

Hollanda Üniversiteleri İçin Burs İmkanı Var Mı?

Hollanda'da okumak isteyen öğrenciler için birçok burs imkânı vardır.

Hükümet destekli burslar, özellikle AB üyesi olmayan ülkelerden gelen lisans ve yüksek lisans öğrencilerini hedefler ve Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından sağlanır. Üniversiteler de kendi burs programlarını oluşturarak öğrencilere destek sunmaktadır. Her üniversitenin kendi politikalarına göre belirlenen bu burslar, öğrencilerin eğitim maliyetlerini hafifletmeyi amaçlar. Özel kuruluşların sunduğu burslar ise genellikle lisansüstü veya doktora sonrası öğrenim ve araştırma alanında çalışmalarını sürdüren öğrencilere odaklanır. Hem Türkiye'den hem de Hollanda'dan birçok şirket ve kuruluş, öğrencilere destek olmak ve alanlarındaki çalışmaları teşvik etmek amacıyla finansal yardımlar sunar. Kısacası, Hollanda üniversitelerinde burs alma imkânınız vardır.

Hollanda'da Konaklama Masrafları Nelerdir?

Hollanda'da konaklama masrafları, öğrencinin tercih ettiği şehir, konaklama türü ve konutun lokasyonuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Hollanda'da genellikle öğrenciler için sunulan konaklama seçenekleri arasında yurtlar, öğrenci apartmanları, paylaşımlı evler ve özel konutlar bulunmaktadır. Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht gibi büyük şehirlerde konaklama genellikle daha pahalıdır. Daha küçük şehirler veya kasabalarda ise fiyatlar genellikle daha uygun olabilir. Konaklama masrafları ortalama aylık 300-800 euro arasında değişmektedir.

Hollanda'da Aile Yanı Konaklama Ücretleri Nelerdir?

Hollanda'da aile yanı konaklama popüler konaklama seçeneklerinden biridir ve ücretleri seçtiğiniz aileye, şehre ve konuma göre değişebilir. Hollanda'da bir aile yanında yaşamanın genel maliyeti ortalama aylık 500 ila 700 Euro arasında değişmektedir. Bazı aileler, kira ücretine aylık hizmet faturalarını da dahil edebilir.

Hollanda'da Yurtta Konaklama Ücretleri Nelerdir?

Öğrenciler arasında popüler olan yurtlarda konaklama genellikle diğer konaklama seçeneklerine göre daha uygun maliyetlidir. Kampüs içi öğrenci yurtlarının aylık ücretleri, seçilen oda özelliklerine ve üniversitenin bulunduğu şehre göre değişiklik gösterir, ortalama olarak 300 € ile 450 € arasında değişmektedir.

Hollanda Öğrenci Vizesi Masrafları Nelerdir?

Hollanda öğrenci vizesi başvuruları Hollanda konsolosluğu tarafından değerlendirilmekte olup, başvuru ücreti başvuru merkezi tarafından tahsil edilmektedir. Başvuru ücreti, başvuru merkezi hizmet bedeliyle birlikte ortalama 170 eurodur.

Hollanda'da Yaşam Masrafları Nelerdir?

Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Hollanda'da yaşam standartları yüksek olduğu için yaşam masrafları da ortalamanın üzerindedir. Yaşam masrafları aylık ortalama 350-450 euro arasında değişmektedir.

Hollanda'da Yemek Fiyatları

Yaşam tarzınız, harcamalarınızı belirleyen ve kişiden kişiye değişen bir faktördür. Aynı zaman da Amsterdam veya Rotterdam gibi büyük şehirlerde alışveriş ve gıda maliyetleri, Eindhoven veya Groningen gibi daha küçük şehirlere göre daha yüksek olabilir. Bu yüzden yaşam tarzınız, bulunduğunuz şehir ve konum Hollanda'daki aylık yemek masraflarınızı etkilemektedir. Hollanda'da yemek fiyatları yalnız yaşayan bir öğrenci için ortalama aylık yaklaşık 170 euro civarındadır

Hollanda'da Ulaşım Fiyatları

Hollanda'da birçok ulaşım seçeneğiniz var. Bu yüzden Hollanda'da ulaşım fiyatları, şehir içi ve şehirler arası taşıma seçenekleri arasında değişiklik gösteriyor. Şehir içinde otobüs, tramvay ve trenlerle seyahat etmek genellikle uygun fiyatlı ve bilet fiyatları genellikle 3 ila 8 euro arasında değişmektedir. Ayrıca, aylık veya yıllık abonelikler, düzenli kullanıcılar için ekonomik bir seçenek sunar. Bu aylık kartların fiyatları öğrenciler için 20 eurodan başlamaktadır. Bisiklet kiralamak da popüler bir seçenek olup, günlük kiralama ücretleri genellikle 10-15 Euro civarındadır.

Hollanda'da Sağlık Sigortası Fiyatları

Hollanda'da öğrenciler uygun fiyatlı sağlık sigortası seçenekleri bulabilirler. Ancak, fiyatlar yaş, sağlık durumu ve sigorta şirketine bağlı olarak değiştiği için öğrencilerin farklı sigorta seçeneklerini karşılaştırmaları ve ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmeleri önemlidir. Ortalama olarak Hollanda'da sağlık sigortası fiyatları aylık olarak 40-100 euro arasında değişmektedir.

Hollanda'da Eğitim Alırken Çalışabilir Miyim?

Hollanda öğrenci vizesi sahipleri, kayıtlı oldukları eğitim kurumunda yarı zamanlı olarak haftada en fazla 20 saat çalışma iznine sahiptirler. Ancak, tam zamanlı çalışma izni özel durumlar haricinde verilmemekte olup, bu izin sadece belirli şartların karşılanması durumunda mümkün olabilir. Kısacası, çalışma izni konusunda kurallara uyum göstererek ve ders saatlerinizle uyumlu bir şekilde ayarlayarak Hollanda'da eğitim alırken çalışabilirsiniz.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste