İletişim Etkinlikler
International Baccalaureate (IB) Nedir?

İlk kez 1968 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrinde uygulamaya konulan ve kurulduğu yıldan beri dünyaca kabul edilen uluslararası yeterlilikteki bir eğitim programı olan International Baccalaureate (IB), 16-19 yaşları arasındaki öğrenciler için hazırlanmış; iki yıllık bir üniversite öncesi eğitimidir. Evrensel değerler ile çizilen çerçeve dahilinde geliştirilen müfredatı sayesinde üniversite eğitimini farklı bir ülkede gerçekleştirecek öğrenciler için hazırlık mahiyetinde olan bu sistem, akademik anlamda zorlayıcı bir program olarak bilinir.

International Baccalaureate (IB) Nedir?

Bakalorya Nedir?

İki yıl süren sosyal bilimler, uygulamalı bilimler, seçmeli dersler ve dil eğitimini kapsayan Bakalorya Sistemi, öğrencilere teorik birikimin yanı sıra pratik yapma imkanı da sağlar. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinden birinin o dilin edebiyatı ile birlikte öğretildiği bu sistemde dil derslerinin dışında coğrafyadan tarihe, felsefeden matematik, biyoloji ve kimya gibi sayısal derslere kadar oldukça geniş bir perspektifte eğitim verilir.

International Baccalaureate (IB) Programı ve Eğitim Sistemi

Eğitimi alacak öğrenciye modern bir hayat görüşü ile evrensel bir kültür katmanın yanı sıra uluslararası geçerlilikte bir diplomaya sahip olma avantajı da sunan IB programı; öğrencilere ABD, İngiltere, Almanya, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerdeki başarılı üniversitelere girişte ayrıcalık olanağı tanır.

Sayısız avantaj barındıran bu eğitim sisteminde ders programı, altı alt grup dahilinde hazırlanır. Birinci grupta anadilde edebiyat eğitimi, ikinci grupta farklı bir dil ve o dilin edebiyatı ile ilgili eğitim, üçüncü grupta işletme, ekonomi ve felsefe dersleri, dördüncü grupta doğa bilimleri, beşinci grupta standart ve ileri düzey matematik ile altıncı grupta ise seçmeli dersler içerisinden öğrencinin isteği doğrultusunda seçilen dersler verilir. Teorik derslerin yanında öğrencilerden bir bitirme tezi, bir bilgi kuramı ve bir yaratıcılık hizmeti istenir.

International Baccalaureate (IB) Diploması Nasıl Alınır?

International Baccalaureate’nin eğitim sistemine ilişkin yukarıda anlatılan altı ders grubundan birer ders seçen ve ardından diğer yükümlülükler olan 4000 kelimelik bitirme tezi, 100 saatlik bilgi kuramı ve 150 saatlik yaratıcılık, etkinlik, hizmet aşamalarını başarıyla geçen öğrenciler, IB diploması almaya hak kazanır. 

IB programında dersler 7 üzerinden değerlendirilir. Mükemmel, çok iyi, iyi, yeterli, orta, yetersiz ve çok yetersiz şeklindeki not değerlendirmesi sonucu toplam 24 puan alan öğrenciler eğitimi başarıyla tamamlamış kabul edilir ve International Baccalaureate diploması almaya hak kazanır. Mayıs ayındaki sınavları geçemeyen öğrencilere sonraki dönemde bir şans daha verilir.

International Baccalaureate (IB) Diploması Ne İşe Yarar?

Eğitim boyunca geniş bir perspektif, modern bir hayat görüşü, ileri seviyede yabancı dil ve hem bilimsel hem de sanatsal faaliyet sunan IB eğitimi sonrası alınan diploma toplam 102 ülkede 1079 üniversite tarafından tanınır ve bu sayı her geçen yıl artmaya devam eder.

İki yıl süren International Baccalaureate programı sonrası yurtdışı eğitimlerinde üniversite aşamasına geçmek için yurtdışında üniversite okumak isteyenler, önemli akreditasyonlarla dünya çapında tanınan ve yirmi yıldır öğrencilere profesyonel bir danışmanlık sunan Ices Turkey ile eğitimlerini başarılı bir şekilde sürdürebilir. Türkiye’nin her noktasındaki aile ve öğrencilerin ihtiyaçlarını analiz eden, her öğrenci için özel bir danışmanlık ve öğrenci koçluğu sunan, uluslararası platformlarda hem akademik anlamda hem de sosyal ve kültürel bağlamda donanımlı, başarılı öğrenciler kazanma vizyonu ile hareket eden Ices Turkey, öğrencileri 500’ü aşkın üniversite ya da yüzlerce dil okulu ile buluşturmaya ve hayali kurulan geleceği birlikte inşa etmeye devam ediyor.

Didem Atıcıer
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste