İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
İrlanda Üniversite Fiyatları
İrlanda Üniversite Fiyatları

İrlanda Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

İrlanda’da üniversite ücretleri birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Bu faktörler içerisinde üniversitenin devlet ya da özel olması fiyatların belirlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Ayrıca fiyatlar öğrencinin seçtiği bölüm, programın süresi ve üniversitenin itibarından da etkilenebilir. Peki yaklaşık olarak İrlanda Üniversiteleri Fiyatları ne kadar?

İrlanda’da özel bir üniversitede okumayı planlıyorsanız senelik olarak yaklaşık 12,000- 14,000 Euro civarında ücret vermeniz gerekebilir. Eğer bir devlet okulunda okumayı düşünüyorsanız vermeniz gereken ücret 14,000- 21,000 Euro arasında değişmektedir. Bu fiyat skalası seçeceğiniz okula ve bölüme göre değişiklik göstermekledir.

İrlanda'da Bölümlere Göre Üniversite Fiyatları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi İrlanda Üniversileri’nin fiyat aralığı öğrencinin tercih edeceği bölüme ve programa göre değişiklik gösterecektir. Peki hangi bölüm hangi fiyat aralığında? İstediğim programın ve bölümün yıllık ücreti ne kadar? Gibi soru işaretleriniz var ise, sizlere detaylı bir şekilde sorularınızın cevabını aşağıda ileteceğiz.

Program Türü

Ortalama Ücretler

Lisans programları

€10,000- €25,000 EUR

Lisansüstü programlar

€9,950- €35,000 EUR

Öğrenci Vizesi

€60 EUR

İrlanda Dil Okulu

€150- €950 EUR

MBA

€20,000 - 35,000 EUR

Masters

€4,000 – 9,000 EUR

MBBS 

€27,106 – 40,659 EUR

 

Bölüm

Ortalama Ücretler

İktisat, Ekonomi Bölümü

  9.750€ – 18.000€          

Bilim ve Teknoloji Bölümü 

  9.750€ – 22.000€            

Mühendislik Bölümü 

9.750€ – 23.000€

Hukuk Bölümü 

9.760€ – 22.000€                       

Sosyal Bilimler ile Sanat Bölümü 

9.750 – 20.000€              

Tıp & Diğer Sağlık Bölümleri

45.000 – 52.000€          

İrlanda'da Eyaletlere Göre Üniversite Fiyatları

Yıllık eğitimi ücreti aynı zamanda okuyacağınız şehre ve eyalete göre de değişiklik göstermektedir. Metropol ve gelişmiş şehirlerde yıllık ücret fazla olabiliyorken, az gelişmiş ve kırsal şehirlerde yıllık ücret daha az olabiliyor.

Şehir

Yıllık Ücret

Dublin

€18,000 - €53,000

Limerick

€5,000 - €45,000

Maynooth

€6,500 - €15,000

Uygun Fiyatlı İrlanda Üniversiteleri Hangileri?

İrlanda’da her bütçeye uygun çeşitli üniversiteler bulunmaktadır. Çok pahalı üniversitelerin bulunduğu gibi, daha az maliyetli üniversiteler de bulunmaktadır. İşte daha bütçe dostu olan, sizler için seçtiğimiz bazı üniversiteler ve yıllık ortalama ücretleri:

Üniversite

Yıllık Ortalama Ücret

Technological University Dublin

12,500 EUR

University of Limerick

12,362 EUR

Dublin Business School

13,800 EUR

Maynooth University 

14,000 EUR

Ulster University 

15,840 EUR

National College of Art and Design 

16,500 EUR

University of Galway 

17000 EuR

Trinity College Dublin

18000 EUR

İrlanda Üniversiteleri İçin Burs İmkanı Var Mı?

İrlanda'daki üniversiteler sıklıkla çeşitli burslar sunmaktadır. Bu burslar lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencilerine yönelik olabilir. Burslar çoğu zaman akademik performans, spor, sanat, liderlik gibi çeşitli kriterlere göre belirlenebilmektedir. İrlanda'da mevcut olan burslar şunları içerebilir:  

 1. Akademik Başarı Bursu: Genel not ortalaması yüksek olan öğrencilere verilen burslardır.  
 2. Spor Bursları: Spor alanında üstün performans gösteren öğrencilere yönelik burslardır. 
 3. Sanat ve Kültür Bursları: Müzik, tiyatro, dans gibi sanat ve kültür alanlarında üstün yeteneklere sahip öğrencilere yönelik burslardır.  
 4. Uluslararası Öğrenci Bursları: İrlanda'ya uluslararası öğrenci olarak gelenlere yönelik burslar.  
 5. Araştırma Bursları: Doktora öğrencilerine belirli araştırma projelerine katılmaları için verilen burslardır.

Burs başvuruları genellikle belirli bir tarihe kadar yapılır, bu nedenle başvuruyu ve başvuru sürecini takip etmek önemlidir. Burs olanakları üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebileceğinden başvuru yapmadan önce ilgili üniversitenin resmi internet sitesinden güncel bilgi almanız önemlidir.

İrlanda'da Konaklama Ücretleri

İrlanda yüksek öğrenim için her zaman çok talep gören bir ülke olmuştur, fakat buna rağmen ülkede konaklama bulmak düşünülenin aksine gayet kolaydır. Öğrenci adayları otel, öğrenci yurtları vb. şeklinde konaklama sağlayabilir veya bir daire kiralayabilir. Konaklama maliyeti esas olarak seçtiğiniz yere ve yalnız mı yoksa bir partnerle mi yaşamak istediğinize bağlıdır. İşte bazı konaklama seçenekleri ve ortalama maliyetleri:

 • İrlanda’da Aile Yanı Konaklama:

İrlanda’da üniversiteler size evde konaklama imkânı sunmaktadır. Burada en önemli şey ihtiyacınıza göre doğru seçimi yapmanızdır. Aile yanında konaklamalarda ev sahibi aileler uzun yıllardır okullarla iş birliği yaparak birçok yabancı öğrenciyi ağırlamıştır. Bu ailelerin yanında yemekli veya yemeksiz konaklamayı tercih edebilirsiniz. Aile yanında konaklamak, İrlandalı bir ailenin yapısını görme ve onlarla keyifli vakit geçirme fırsatı sunacaktır.

Ortalama maliyet: 700-800 Euro

 • İrlanda’da Yurtta Konaklama:

Bazı öğrenciler çoğu üniversitede bulunan kampüs içi konaklamayı tercih eder. Yurt konaklaması, ülkeye ilk kez gelen ve ilk yılında öğrenim gören öğrenciler için iyi bir konaklama şeklidir.  4-8 kişilik öğrenci yurtlarının genellikle kendilerine ait yatak odası, ortak mutfağı, oturma odası ve banyosu bulunmaktadır. Kampüs konaklama ücretleri Eylül ve Şubat aylarında iki taksitte ödenir. Genellikle bir aylık kira depozito olarak peşin ödenir ve öğrenci ayrıldığında iade edilir. Üniversite ve kolej yurtları ve başvuru süreçleri hakkında daha detaylı bilgi almak için danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Ortalama maliyet: €300-650

 • İrlanda’da Ev Tutmak:

Diğer bir konaklama seçeneği ise tüm masrafları size ait olmak üzere ev kiralamaktır. Burada en önemli şey maliyetlerin minimuma indirilmesidir. Bir oda arkadaşı bularak bu maliyetleri yarıya indirebilir ve birden fazla oda arkadaşınız varsa genellikle çok küçük meblağlar ödeyebilirsiniz.

Tek başına ev tutma maliyeti: €400-900 

Ortak ev tutma maliyeti: €450-550

İrlanda Öğrenci Vizesi Ücretleri

İrlanda’ya vize başvurusu yaparken İrlanda Elçiliğine değil, konsolosluğun aracı kurumu olan VFS Global’e başvuru yapmanız gerekmektedir. VFS Global öğrenci vizesi ücretini 110 Euro olarak belirlemiştir.

İrlanda'da Yaşam Masrafları

İrlanda'da yaşamanın maliyeti genellikle diğer Avrupa ülkeleriyle aynı çerçevede belirlenmektedir. Özellikle büyük şehirlerde konaklama, yemek, ulaşım gibi temel maliyetler biraz daha yüksek olabiliyor. Apartman kirası, taşınma ve genel yaşam giderleri şehirden şehre farklılık gösterir ancak kişisel harcamalar da genellikle yaşam standardına göre değişir. Öğrenciler için uygun fiyatlı konut ve toplu taşıma, maliyetleri azaltabilir. Uluslararası öğrencilerin sağlık sigortası zorunluluğu göz önüne alındığında, kişilerin yaşam tarzlarına uygun bir bütçe planlaması tavsiye ediliyor. İrlanda'da yaşamak isteyenler, şehir ve yaşam tarzı tercihlerine göre kendi bütçelerini oluşturarak ve kişisel harcamalarını göz önünde bulundurarak finansal denge oluşturmalarına yardımcı olabilirler.

 • İrlanda’da Yemek Masrafları:

Yemek masrafları kişilerin tercih ettiği ürünlere göre değişiklik gösterebilir. Fakat ortalama bir bireyin beslenme düzenine göre hesaplanır ise, aylık beslenme masrafı yaklaşık olarak € 167’dır. Peki bu 167 € neleri kapsayabilir? Temel beslenme malzemeleri yaklaşık ne kadardır? İşte sizler için bazı ürünlerin market fiyatları:

 • 1 paket ekmek: 70 cent
 • 1 paket peynir: 2.5 Euro
 • Meyve (kg): 2 Euro (ortalama)
 • 1 kg kıyma: 5 Euro
 • 12’li yumurta: 2.5 Euro
 • 1 litre süt: 1 Euro
 • 1 kg et: 5 Euro

İrlanda’da Ulaşım Masrafları:

Eğer konaklama yerinize yakın bir yer seçerseniz ulaşıma çok fazla bütçe ayırmak zorunda kalmazsınız. Konaklama yeriniz yürüme mesafesinden biraz daha mesafeli ise, bisiklet de kullanabilirsiniz. İrlanda halkı bisikleti ulaşım olarak sıkça kullanmakta. Fakat konaklama yeriniz üniversiteye biraz uzak ise toplu taşıma araçları veya taksi kullanabilirsiniz. Bu kullanımlarda aylık masraf yaklaşık olarak 135 €’dur.

 • Sosyal Hayat / Aktivite Masrafları:

İrlanda birçok öğrenciye kapılarını açtığı için, gençler için sosyal aktivite konusunda birçok seçenek var. Tarih ve sanat tutkunları İrlanda’nın tarihi mimari yapılarını, müzelerini gezebilir, çeşitli tiyatrolara ve sinemalara katılım sağlayabilir. Aynı zamanda, ülkede birçok ünlü sanatçıların konserlerine gidebilir ve öğrencilerin sıkça düzenlediği partilerde yer alabilirler.

Ortalama aylık sosyal aktivite masrafları: 75 €

İrlanda'da Sağlık Sigortası

İrlanda'ya uluslararası öğrenci olarak gelen kişiler, genellikle öğrenim süreleri boyunca sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Bu sigortalar, beklenmedik sağlık sorunları veya kazalar durumunda öğrencilere yardımcı olabilir.

İrlanda’da Eğitim Alırken Çalışabilir Miyim?

İrlanda'da eğitim gören öğrencilere yönelik iş olanakları, öğrencinin uyruğuna ve eğitim düzeyine göre değişmektedir. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden gelen öğrenciler genellikle İrlanda'da özel bir çalışma izni olmadan çalışabilmektedirler. Uluslararası öğrencilere genellikle öğrenci vizesi ile belirli bir çalışma izni verilir. Bu izin genellikle yarı zamanlı çalışmayı (örneğin haftada 20 saat) içerir. Lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencilerine sıklıkla ek çalışma izni verilebilmektedir. Ancak çalışma izni alabilmek için belirli kriterlerin sağlanması ve başvuru sürecinin takip edilmesi önemlidir. İrlanda Göçmenlik Bürosu ve ilgili kurumların uluslararası öğrenci ofisleri öğrencilere bu konuda rehberlik ve bilgi sağlayabilir. Çalışma izinleri ve kurallar zamanla değişebileceğinden öğrencilerin güncel bilgileri kontrol etmeleri önemlidir.

İrlanda’da okurken part-time olarak çalışabileceğiniz bazı meslekler:

 • Eğitmen
 • Garson/Barmen
 • Barista
 • Araştırma Görevlisi
 • Çevirmen
 • Freelance
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste