İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
İtalya Üniversite Fiyatları
İtalya Üniversite Fiyatları

İtalya, hem kaliteli eğitimi hem de uygun ücretli eğitimleriyle birçok öğrencinin yurtdışında okumak için tercih ettiği bir destinasyondur. İtalya'da eğitim almanın maliyeti diğer Avrupa ülkeleri ve ABD veya Kanada ile karşılaştırıldığında daha düşüktür. Bu yazımızda sizlere İtalya'daki üniversite fiyatlarını anlayabilmeniz ve planlamanızda size yardımcı olabilmek adına bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

İtalya Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

İtalya üniversiteleri kendi öğrenim ücretlerini belirlediği için ücretler okuldan okula değişmektedir.

İtalya'da devlet üniversitelerinde eğitim genellikle daha uygun maliyetlidir. İtalya devlet üniversitelerinin ortalama öğrenim fiyatları, AB'den olup olmamanıza, belirli kuruma ve ayrıca programınız ve eğitim seviyeniz gibi faktörlere bağlı olarak, yılda 1000-4000 euro arasında değişmektedir.

İtalya'da özel üniversitelerinde eğitim fiyatı ise devlet üniversitelerine göre daha yüksektir. İtalya özel üniversitelerin fiyatları yıllık 6000-35.000 euro arasında değişmektedir.

İtalya'da Bölümlere Göre Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

İtalya'daki üniversiteler öğrencilere geniş bir program yelpazesi sunar. Bu yüzden fiyatlar seçtiğiniz bölüme göre değişmektedir. Sizlere daha iyi bilgi verebilmek adına aşağıda yaygın bölümlerin ortalama fiyatlarını listeledik:

 • Tıp: İtalya'daki tıp bölümlerinin fiyatı 1000-25.000 euro arasında değişmektedir.
 • Mühendislik: İtalya'daki mühendislik bölümlerinin fiyatları 3800 – 15.000 euro arasında değişmektedir.
 • Psikoloji: İtalya'daki psikoloji bölümlerinin fiyatları 3000 – 17.000 euro arasında değişmektedir.
 • İşletme: İtalya'daki işletme bölümlerinin fiyatları 4000-15.000 euro arasında değişmektedir.
 • Hukuk: İtalya'daki hukuk bölümlerinin fiyatları 3000-18.000 euro arasında değişmektedir.

İtalya'da Şehirlere Göre Üniversite Ücretleri Nelerdir?

İtalya'da şehirlere göre üniversite ücretleri değişmektedir. Bu yüzden sizlere bilgi vermek adına aşağıda İtalya'daki bazı şehirlerin üniversite ücretlerini listeledik:

 • Milano: Milano moda, tasarım ve finans gibi birçok sektörde öne çıkan kültür ve iş ortamına sahip bir İtalya şehridir. Milano'daki üniversiteler, öğrencilere zengin bir akademik deneyim sunmasıyla dikkat çeker. Milano'daki üniversitelerin fiyatları yılda 3500-16.000 euro arasında değişmektedir.
 • Roma: Roma'da eğitim almak, tarihi ve kültürel zenginliklere dalmak anlamına gelir. Şehirdeki üniversiteler uygun fiyatlarıyla birçok öğrencinin tercihidir. Roma'daki üniversite fiyatları yıllık olarak 1500-20.000 euro arasında değişmektedir.
 • Venedik: Tarihi ve eşsiz su kanallarıyla ünlü olan Venedik şehri birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Venedik'teki üniversitelerin fiyatları yıllık olarak 5000-17.000 euro arasında değişmektedir.
 • Floransa: Floransa, özellikle sanat ve kültüre ilgi duyan öğrencilerin tercih ettiği bir şehirdir. Floransa'daki üniversitelerin fiyatları yıllık olarak 6000-20.000 euro arasında değişmektedir.

Uygun Fiyatlı İtalya Üniversiteleri Hangileridir?

İtalya'da eğitim almayı düşünen öğrenciler için birçok uygun fiyatlı üniversite var. Sizlere bilgi vermek adına İtalya'nın bazı popüler uygun fiyatlı üniversitelerini listeledik:

 • Padova Üniversitesi: Dünyanın ikinci en eski üniversitesi olan Padova Üniversitesi, şu anda İtalya'nın en uygun fiyatlı üniversitelerinden biridir. Hukuk okulu olarak kurulan Padova Üniversitesi, 50 yılı aşkın süredir İtalya'da bir numaralı sıralamaya sahip olan Padova Üniversitesi'nin fiyatları 2000-3000 euro arasında değişmektedir.
 • Milano Üniversitesi: Milano üniversitesi İtalya'nın en büyük ve en prestijli üniversitelerinden biridir. Üniversite, beşeri bilimler, tıp, veterinerlik, hukuk, tarım gibi 10 farklı fakülteye ev sahipliği yapmaktadır. Milano Üniversitesi'nin fiyatları 2500-3500 euro arasında değişmektedir.
 • Torino Politeknik Üniversitesi: İtalya'daki ucuz okullardan biri olan Torino Politeknik Üniversitesi, 29,000'den fazla öğrenciye sahiptir ve bunların %15'i yabancı öğrencilerdir. Yabancı öğrencilere yönelik 18 İngilizce öğretim programı bulunmaktadır ve bölgedeki en popüler üniversitelerden biri olan Torino Politeknik Üniversitesi'nin fiyatları 2700-3800 euro arasında değişmektedir.
 • Floransa Üniversitesi: İtalya'nın en güzel şehirlerinden biri olan Floransa şehrindeki devlet üniversitelerinden biri olan Floransa Üniverstesi, ekonomi, mimarlık, mühendislik, sosyal ve beşerî bilimler gibi birçok farklı alandan lisans, yüksek lisans ve master programlarında eğitim vermektedir. Floransa Üniversitesi'nin fiyatları 156-2600 euro arasında değişmektedir.

İtalya Üniversiteleri İçin Burs İmkânı Var Mı?

İtalya'da üniversite eğitimi görmeyi düşünen öğrenciler için birçok burs imkânı mevcuttur. İtalyan hükümeti, üniversiteler ve özel kuruluşlar tarafından sunulan bu burslar, öğrencilere eğitim maliyetlerinde ve yaşam giderlerinde destek olmayı amaçlar. İtalya'daki devlet bursları, genellikle öğrencinin maddi durumu ve akademik başarısı dikkate alınarak verilir. Aylık burs miktarları 900 Euro ile 1.200 Euro arasında değişmektedir. Buna ek olarak, burs alan öğrencilere sağlık sigortası kapsamında bir sigorta poliçesi de sağlanmaktadır. Kısacası İtalya üniversiteleri için burs imkânı vardır.

İtalya'da Konaklama Masrafları Nelerdir?

İtalya'da yurt, aile yanı konaklama ve daire kiralama gibi birçok konaklama seçeneği vardır. İtalya'da konaklama masrafları birçok ülkede olduğu gibi bulunduğunuz yere bağlı olarak ve seçtiğiniz konaklama tercihine göre büyük ölçüde değişir.

İtalya'da Aile Yanı Konaklama Ücretleri Nelerdir?

Bazı öğrenciler, aile yanı konaklama seçeneğini tercih etmektedir. Aile yanı konaklama dil becerilerini geliştirmek ve yerel kültürü daha yakından deneyimlemek isteyen öğrenciler için ideal bir konaklama seçeneğidir. Aile yanı konaklama ücretleri aylık ortalama 600- 900 euro arası değişmektedir.

İtalya'da Yurtta Konaklama Ücretleri Nelerdir?

Yurtlar uygun fiyatlı bir konaklama seçeneğidir. Yurt fiyatları, konumlarına, odanın türüne ve olanaklara göre değişebilir. Devlet yurt fiyatları 350-450 euro arasında değişirken, özel yurtların fiyatları 550-900 euro arasında değişmektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi Masrafları

İtalya'da eğitim görmek için vize başvurusunda bulunacak öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de İtalya öğrenci vizesinin ne kadar olduğudur. İtalya öğrenci vizesi ücreti 135 euro'dur ve danışmanlık ücreti de 75 euro'dur.

İtalya'da Yaşam Masrafları Nelerdir?

İtalya'da yaşam maliyeti, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, bulunduğunuz konuma bağlı olarak değişiklik gösterir. Büyük şehir merkezleri, örneğin Roma, Milano ve Floransa gibi, daha yüksek yaşam maliyetlerine sahiptir. Buna karşın daha küçük üniversite kasabaları, örneğin Trento gibi, genellikle daha ekonomiktir.

İtalya'da Yemek

İtalya'da yemek masrafları genellikle kişisel tercihlerinize, şehir konumunuza ve restoran seçiminize bağlı olarak değişiklik gösterir. İtalya'nın büyük şehirlerinde, özellikle turistik bölgelerde yemek fiyatları genellikle daha yüksektir. Fakat, genel olarak İtalya'da yemek masrafları, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla orta seviyededir diyebiliriz. Bir öğrencin aylık ortalama yemek masrafları 150-300 euro arasında değişmektedir.

İtalya'da Ulaşım

İtalya'da şehir içi ulaşım sistemleri gelişmiş durumdadır. Roma'da tramvay, metro ve otobüs gibi tüm ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz. Aylık İtalya'da ulaşım masrafı 20-45 euro arasında değişmektedir.

İtalya'da Sağlık Sigortası Fiyatları

İtalya'da, öğrenci sağlık sigortası sahibinin tüm eğitim sürecini kapsayacak şekilde seyahat sigortası poliçesini yaptırması zorunludur. İtalya sağlık sigortası fiyatları 150 eurodan başlamaktadır.

İtalya'da Eğitim Alırken Çalışabilir Miyim?

İtalya'da öğrencilik sürecinde bulunduğunuz dönemde çalışabilirsiniz. Ancak, İtalya'da eğitim alırken çalışabileceğiniz süre 20 saattir. İtalya'da eğitim alırken çalışma imkanları, öğrencilere hem finansal destek sağlama hem de farklı bir kültürde çalışma deneyimi kazanma fırsatı sunar. Bu sayede, öğrencilik süreciniz hem eğitim açısından zenginleşir hem de kişisel ve profesyonel gelişiminize katkıda bulunur. İtalya’da çalışmak için birçok kurum akıcı olmasa da temel olarak İtalyanca dil bilginizin bulunmasını isteyebilir. İtalya dil okulları eğer İtalyanca yetkinliğinizi geliştirmek istiyorsanız değerlendirilmesi gereken bir seçenek olarak önümüze çıkar. 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste