İletişim İş Fırsatları Etkinlikler
İtalya’nın En İyi Üniversiteleri
İtalya’nın En İyi Üniversiteleri

Yurtdışı üniversite okumak isteyenlerin en çok gitmek istediği yerlerden birisi de tarihin, kültürün, gastronominin ve sanatın ülkesi İtalya. Bu ülke tarih ve kültür konusunda oldukça zengin olması dolayısıyla eğitim konusunda da oldukça köklü bir geçmişe sahip. Dünya’nın en eski üniversitelerine sahip olan İtalya aynı zamanda en iyilerine de ev sahipliği yapıyor. 

İtalya Üniversiteleri

İtalya, eğitim ve öğretimde uluslararası çapta büyük rol oynayan bir ülkedir. Çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapar ve bu üniversitelerin çoğu dünya genelinde ünvana sahiptir. İtalyan üniversiteleri devlet ve özel olarak ikiye ayrılmış, çoğunluğu araştırma bazlı eğitim kurumlarıdır. Çeşitli lisans ve lisansüstü program seçeneği sunarlar. İtalya’da lisans programları genellikle üç yıl sürerken, İtalya’da yüksek lisans programları iki yıl kadar sürüyor. İtalya’da eğitim dili genellikle İtalyancadır fakat İngilizce eğitim veren okullar da var. Bu nedenle yabancı öğrencilerin dil sınavına girmeleri gerekir. Bunların yanı sıra, İtalya'da eğitim maliyetleri üniversiteye ve programa göre değişiklik gösteriyor. Devlet üniversitelerinde daha düşük maliyetle okuyabilirken, özel üniversitelerde daha fazla bütçe gerekebilir. Fakat birçok üniversite burs ve mali yardım konusunda destek olabiliyor. Tüm bu seçeneklerden ötürü İtalya’da üniversite okumak iyi bir seçenek olabilir. 

Son verilere göre Dünyadaki en iyi sıralamalara sahip İtalyan üniversiteleri:

Dünya Sıralaması 

Üniversite

Şehir

 123

Politecnico di Milano

Milan

 134

Sapienza University of Rome

Roma

 154

University of Bologna

Bologna

 219

Universita di Padova

Padova

 252

Politecnico di Torino

Turin

 276 

University of Milan

Milan

İtalya’daki  En İyi Üniversiteler:

Eğitim konusunda köklü bir geçmişe sahip olan ve tecrübeye sahip olan İtalya’nın 2023 yılı değerlendirmelerine göre İtalya’daki en iyi üniversiteler:

 1. Bologna Üniversitesi: 

1088 yılında kurulan Bologna üniversitesi, Dünya’nın en eski üniversitesidir. Tarihi ve akademik unvanıyla tanınır. 11 farklı fakülteye ve çok sayıda bölüme sahip olan bu okul, araştırmaya ve inovasyona çok önem vermektedir. Köklü geçmişi ve akademik kalitesi nedeniyle de kültürel açıdan zengin bir nüfusu vardır. 

 1. Milano Politeknik Üniversitesi:

Milano’da yer aldığı için öğrencilere zengin bir sosyal ve kültürel yaşam sunan Milano Politeknik Üniversitesi, mühendislik, mimarlık ve tasarım bölümlerinde oldukça başarılı olan bir kurumdur. Ayrıca İtalya’nın en iyi teknik üniversitesi olarak görülüyor. Üniversitenin akademisyenleri öğrencilere güncel ve pratik bilgiler sağlarken, araştırmacıları da ileri düzey çalışmalar yürütür. Ayrıca endüstri ve şirketlerle yakın işbirliği içinde çalışarak öğrencilere stajlar ve projeler aracılığıyla gerçek dünya deneyimi sunar.

 1. Roma La Sapienza Üniversitesi:

1303 yılında kurulan Roma La Sapienza, İtalya’nın ne büyük ve dünyanın en eski üniversitelerinden biridir. Türkçe karşılığı “Bilgelik” olan “La Sapienza” terimi, üniversitenin bilgi ve öğrenim merkezi olduğunu nitelendirir. Bu üniversite yaklaşık olarak 11 fakülte ve 63 bölümde lisans ve lisansüstü programlar sunuyor. Mühendislik, matematik, fizik, tıp, sosyal bilimler, beşeri bilimler, hukuk, ekonomi ve psikoloji en çok tercih edilen bazı alanlardandır. Ayrıca, Roma'nın tarihi ve kültürel zenginlikleri de öğrencilere keşfedilecek birçok fırsat sunuyor. Tarihi, akademik itibarı, geniş müfredat seçenekleri ve araştırma olanaklarıyla öne çıkan La Sapienza, uluslararası çapta birçok araştırmada ve çalışmada yer alıyor. 

 1. Milano Üniversitesi:

1923 yılında kurulan ve diğerlerine göre daha genç olan bu üniversite, 9 fakülteden oluşur ve beşeri bilimler, sosyal bilimler, doğa bilimleri, tıp, veterinerlik, mühendislik, hukuk, politik bilimler ve eğitim alanlarında lisans ve lisansüstü programlar sunar. Bu okul tarihiyle, akademik itibarıyla, geniş müfredat seçenekleri ve araştırma olanaklarıyla oldukça başarı elde etmiştir. Milano’nun merkezinde bulunması sayesinde de öğrenciler müzeleri, tiyatroları, moda etkinliklerini ve canlı sosyal hayatı keşfedebilirler.

 1. Pisa Üniversitesi:

1343 yılında kurulan Pisa Üniversitesi, uluslararası çapta ve akademik alanda saygın bir konuma sahiptir. Özellikle fizik, mühendislik, matematik ve bilgisayar bilimleri alanlarında oldukça başarılı eğitim veren Pisa, araştırma ve yenilikçi çalışmalara da çok önem veriyor. Genellikle İtalyanca eğitim veren bu üniversite, İngilizce lisans ve lisansüstü programlara da sahip. 

İtalya Devlet Üniversiteleri

1

Bologna Üniversitesi (Università di Bologna)

2

Roma La Sapienza Üniversitesi (Università degli Studi di Roma "La Sapienza")

3

Milano Üniversitesi (Università degli Studi di Milano)

4

Napoli Federico II Üniversitesi (Università degli Studi di Napoli Federico II)

5

Padova Üniversitesi (Università degli Studi di Padova)

6

Pisa Üniversitesi (Università di Pisa)

7

Torino Üniversitesi (Università degli Studi di Torino)

İtalya’da Hangi Bölüm Okunmalı?

İtalya’da hangi bölüm tercih edilmesi konusu elbette öncelikle kişinin kendi tercihi, eğilimi, yeteneği ve bilgisine göre yapılmalıdır. Kendi niteliklerimizi değerlendirdikten sonra da İtalya’da en iyi eğitimi sağlayan bölümlere bakmak gerekir. İtalya’da en prestijli ve donanımlı öğrenim veren bölümler ise genellikle mimarlık, sanat tarihi, moda tasarımı, mühendislik, işletme ve ekonomi gibi bölümler. Örneğin mimari yapılarının çok eskiye dayanması ve dünya çapında oldukça ilgi görmesi, bu ülkeyi mimari eğitimde ön plana atıyor. Aynı şekilde sanat tarihi bölümü de ülkenin köklü tarihi ve kültürü nedeniyle oldukça ilgi görüyor ve zengin sanat eserleriyle öğrencilerini bu konuda eğitiyor. Kültür, sanat ve tarihin yanısıra, İtalya modanın da ülkesi olduğu için moda tasarımı eğitiminin alınacağı bir numaralı yer olarak sayılıyor. Dünyaca birçok ünlü İtalya menşeili markalara sahip bu ülkede, özellikle modanın başkenti olan Milano’da yüksek düzeyde moda eğitimi alabilir ve tasarım konusunda ustalaşabilirsiniz. İtalya, mühendislik konularında da tercih edilebilecek bir ülkedir. Özellikle otomotiv, makine, inşaat ve enerji gibi alanlara yönelebilirsiniz. Son olarak işletme ve ekonomi bölümleri de oldukça rağbet gören alanlarda. Birçok büyük şirketin merkezi konumunda yer aldığı için ekonomi ve işletme gibi bölümler okumak da oldukça avantajlı olabilir. Bölümlerin yanı sıra, İtalya’da başarılı olarak öne çıkan birçok fakülte var bunlar; mimarlık, hukuk ve tıp fakültesi.

 • İtalya Mimarlık Fakülteleri:

Mimarlık alanında dünya çapında en iyilerden biri olarak görülen ve en eski yapılara ev sahipliği yapan İtalya’nın mimari eğitimi de dolayısıyla oldukça rağbet görüyor. Fakat başvuru sürecinde bazı sınavlardan geçmek gerekiyor. Bu sınavları genellikle öğrencilerin kapasitelerini, çizim yeteneklerini ve yaratıcılıklarını ölçmek için portfolyo sunumlarıyla yapılıyor. Kabul alan öğrenciler de mimarlık eğitimi, temel tasarım, tarihi ve çağdaş mimarlık, yapı bilimi, yapı malzemeleri, yapı sistemleri, proje yönetimi konularında eğitim alıyorlar. Bu eğitimleri içeren mimarlık fakültesine sahip bazı üniversiteler:

 1. Milano Politeknik Üniversitesi
 2. Venedik Üniversitesi
 3. Roma La Sapienza Üniversitesi
 4. Torino Politeknik Üniversitesi
 5. Floransa Üniversitesi
 • İtalya Hukuk Fakülteleri:

İtalya'da hukuk eğitimi genellikle lisans düzeyinde başlar ve 3 yıl sürer. Hukuk fakülteleri öğrencilere temel haklar, Roma hukuk sistemi, Avrupa hukuku ve uluslararası hukuku içeren geniş bir müfredat sunar. Dersler genellikle seminerler ve tartışmaları içerir. İtalya'da hukuk okumak, uluslararası açıdan kabul görmüş bir hukuk eğitimi almak için iyi bir fırsat sunar. Roma hukukunun etkisi altında geliştirilen İtalyan hukuk sistemi, öğrencilere geniş bir hukuk bilgisi ve çeşitli hukuk alanlarında uzmanlık bilgisi sunar. Aynı zamanda İtalya'nın kültürel ve tarihi zenginlikleri ile çevrili bir ortamda eğitim alma fırsatı sunar. İşte İtalya’da hukuk fakültesine sahip bazı üniversiteler:

 1. Bologna Üniversitesi
 2. Milano Üniversitesi
 3. Roma La Sapienza Üniversitesi
 4. Katolik Üniversitesi
 5. Padova Üniversitesi
 • İtalya Tıp Fakülteleri:

İtalya tıp eğitimi konusunda başarılı olan birçok okula ve fakülteye ev sahipliği yapıyor. Bu okullarda genel olarak tıp eğitimi lisansı 6 sene sürecinde tamamlanıyor. Bu eğitimi almak için öğrenciler ulusal bir sınav olan "Tıp ve Cerrahi Uzmanlık Ulusal Sınavı" (IMAT) sınavına tabi tutuluyor ve puan değerlendirmesine göre kabul ediliyor. Eğitimler genellikle temel tıp bilimleri (anatomi, biyokimya, fizyoloji, farmakoloji vb.) ve klinik dersler (patoloji, iç hastalıkları, cerrahi vb.) konularını içeriyor ve stajlarla destekleniyor. Genel olarak tıp eğitimi konusunda uzmanlaşmış bir eğitim sistemine sahip bir ülkedir. İşte tıp fakültesine sahip bazı İtalyan üniversiteleri:

 1. Bologna Üniversitesi
 2. Milano Üniversitesi
 3. Roma La Sapienza Üniversitesi
 4. Padova Üniversitesi
 5. Pavia Üniversitesi
Bilgi Almak İçin Formu Doldurup Gönderin, Sizi Arayalım!
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste