İletişim
Covid-19 / 2020-2021 Yılı Üniversite Süreçleri Bilgilendirme

COVID-19 SALGINIYLA BİRLİKTE YURT DIŞINDA AKADEMİK EĞİTİM İLE ALAKALI MERAK EDİLENLER & SIK SORULAN SORULAR

(50’DEN FAZLA ÜNİVERSİTEMİZİN YANITLARI DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANMIŞTIR)

Covid-19 virüsünün tüm dünyayı etkisi altına alması sonrasında tüm öğrencilerin ve velilerin aklında belli soru işaretleri var. Her yıl 300’den fazla öğrencinin üniversite planlamasını şekillendiren bir danışmanlık firması olarak 15 ülkede 300’den fazla partner üniversitemiz ve enstitülerimizle durmaksızın diyalog sağlamakta ve eğitim alan veya planlayan tüm öğrencilerimizle – velilerimizle görüşmekteyiz. Endişelerin ortak bir noktada toplanması neticesinde cevap verilmesi gereken sorulara istinaden 12 ülkeden 56 üniversite ve enstitü ile görüşmeler gerçekleştirdik ve sorularınıza cevaplar elde ettik. Siz değerli öğrenci ve velilerimizle, adaylarımızla, bunları paylaşmak isteriz:


Eylül ve Ekim aylarında eğitime başlayan ülkelerde olası bir mücbir sebep dolayısıyla eğitim başlayamaz ise, ne olacak?

Salgının yaz sonuna dek devam etmesi durumunda: a) Vize işlemlerinin yetişmemesi b) Öğrencimizin seyahat engeli ile karşılaşması c) Türkiye’deki okulundan mezun olamaması Gibi belli başlı problemler ön görülebilir.

Bu durumda üniversitelerimiz ortak bir şekilde aşağıdaki önlemleri planlamaktadır:

a) Birinci dönem eğitiminin online alınabilmesi b) Hak kazanılan eğitimin 1 veya 2 dönem ertelenmesi c) Eğer mücbir sebep dolayısı ile vazgeçildi ise programın iptali ve bu iptal neticesinde para iadesi. d) Tüm öğrenci adaylarının aynı anda etkilenmesi durumunda, bazı üniversiteler dönem erteleme modelini de düşünmektedir. Olası bir büyük ölçekli seyahat engeli durumunda üniversiteler dönem başlangıcını ertelemenin de önlemlerden biri olduğunu belirtiyor.

YKS (AYT-TYT) Sınavlarının ertelenmesi hususunda bu sınavın gerekli olduğu ülkelerde ne tür bir önlem düşünülmektedir? (Estonya, İtalya, Almanya, İspanya):

Bu sınavın gerekli olduğu tüm ülkeler bu sınavın sonucunun teslimiyle alakalı esnek olacaklarını belirtmişlerdir. İtalya’da pre-enrolment ismi verilen kayıt sürecinin ve ilgili giriş sınavlarının ertelenmesi mümkün olduğu gibi Almanya’da bu öğrenci adaylarımızın hazırlık programı alacaklarsa alternatif şartlı kabul veren üniversitelere yönelmesi ve hazırlık eğitimi
sonrası direkt başvuruyla süreci devam ettirmesi ya da ara dönem başlangıcı olan üniversitelere yönelmeleri de mümkündür. Estonya ve İspanya gibi bu sınavın gerekli olduğu diğer ülkelerde de başta Tallinn Teknoloji Üniversitesi ve Tartu Üniversitesi olmak üzere gerekli esnekliğin sağlanması adına toplantıların yürütüldüğü belirtilmiş ve en yakın zamanda adaylarla paylaşılacağı bildirilmiştir.


Konaklama ve Yerinden Hizmetler Hususunda ne gibi çalışmalar yürütülecektir?

Teknolojinin ve tecrübe birikimimizin de bir getirisi ile öğrencilerimize hazır ve alternatif konaklama seçenekleri sunmaya devam ediyoruz. Çalışmakta olduğumuz tüm ülkelerde gerek üniversite kampüs içi veya anlaşmalı kampüs dışı yurt seçenekleri, gerek paylaşımlı apartmanlar gerekse de mümkün olan ülkelerde aile yanı konaklama olanaklarıyla akademik eğitime gidecek tüm öğrenci adaylarımızı online olarak destekleyecek ve eksiksiz olarak gidiş öncesinde hazırlıyor olacağız.

Macaristan, Polonya, Ukrayna gibi yerinden hizmet verdiğimiz ülkelerde sabit ortak ofislerimiz ve çalışanlarımız aynı heyecan ve sağduyu ile sizler için çalışmaya devam edecektir.

Geç başlangıç imkanları olacak mı? Ülkeler arasındaki COVID-19 politikaları arasında dengesizlik olur ise mağduriyet nasıl önlenecektir?

Eğer belli bir ülkede seyahat engeli devam eder, ancak ülkemizde kalkmış olur ise veya bunun tam tersi gerçekleşir ise, öğrencilerimiz bir kez daha üniversitenin mücbir sebep politikası gereğince, iade-iptal talebinde bulunabilecek, dönem ertelemesi isteyebilecektir. Bazı üniversitelerimiz 2-6 hafta arasında geç başlangıçlara da imkan tanıyacaklarını ve öğrencilere müfredat konusunda kolaylıklar önerebileceklerini de belirttiler. Gelişmelere göre bu konuyla alakalı üniversitelerin uygulamaları çok daha netlik kazacaktır.

Son zamanlarda internette dolaşan bilgi kirliliği sebebiyle ek bir açıklama da yabancı öğrenci alımının durması/kısıtlanması konusunda istenmiştir:

Aşağıda belirtilen ve katılım sağlayan ülkeler ve üniversitelerin hiçbiri yabancı öğrenci alımının azalacağı veya duracağı gibi bir durumun gerçekçi olmadığını ve bunun gerçekleşeceğine inanmadıklarını çok net bir şekilde belirtmişlerdir!

Didem Atıcıer
Yüksek lisans, lisans ve lise programları için danışmanlık yapmakta ve ofislerimiz için Koordinatörlük görevlerini yürütmektedir.
Hızlı İletişim İçin Hemen Arayın 444 2 203
Bilgi İste